Sluníčko svítí dál, a tak nás vylákalo do nejzápadnějšího města, vzdáleného od Funchalu 70 km, Porta Moniz. Projíždíme mnoha tunely, nově vybudovanými ve skalách. Cestou se kocháme lávovými útesy trčícími z oceánu. Vytvářejí neuvěřitelně bizarní tvary, až oči přecházejí.

Čtěte také předchozí dva díly:

Vítá nás Porto Moniz. Láva zde vytvořila přírodní lávová jezírka. Rychle do plavek, a už si klidně proplouváme mezi jednotlivými bazénky. Společnost nám dělají ryby. Divoký příboj se tady tříští o lávové útesy, dává nám sprchu a my jsme opět celí uneseni touto pohádkovou atmosférou.

Poté opět strmý vzestup po serpentinkách a za chvíli máme městečko jako na dlani.

Pokračujeme dále směr Santana. Tady se seznamujeme s původními domky madeiřanů. Jsou ve tvaru písmene A, mají doškové střechy. Některé jsou dodnes obydlené. Uprostřed města jsme navštívili skanzen těchto domků, prošli Santanu a rychle na další metu!

Tou je pěší túra kolem Levady de Furado. Měří 11 km a je opět plná přírodních krás v původní podobě. Divoce rostoucí hortenzie, klivie, strmé srázy a neskutečně krásné výhledy na okolí. Levady byly po celé Madeiře budovány jako zavlažovací kanály, mají délku cca 2150 km. Kolem nich jsou cestičky, a vy si můžete vybrat stupeň obtížnosti i délku.

Při cestě zpět jsme zajeli do Porta da Cruz, které patří k nejstarším městečkům ostrova. Nachází se zde jeden z nejzachovalejších mlýnů na cukrovou třtinu. Jsou tu další lávové bazény, ale upravené.

Po náročném dni následoval den trošku volnější. Podnikli jsme cestu otevřeným busem po Funchalu a zajeli do známé rybářské vesničky Camara de Lobos.

Vesnička je v původním stavu. V zálivu kotví poklidně rybářské lodě a na jedné z nich se na slunci suší nasolená torza mladých žraloků. Úzké strmé uličky kolem neudržovaných domků vás zavedou na na vyhlídku, ze které vpravo trčí již zmiňovaný nejvyšší útes Cabo Girao a vpravo lávové útesy spolu s Funchalem. A všudypřítomný oceán.

Kolem banánovníkové plantáže, políčka se třtinou, vinnou révou. Venkov je tu úžasný. Vše v poklidu.

Týdenní pobyt na Madeiře byl čarovný.

Je to ostrov mnoha tváří. Tu část Jižní Ameriky, kousek vedle vás vítá mlhavé Skotsko a o pár km dále se ocitáte na Novém Zélandu. Je to nefalšovaný přírodní klenot, který se mi zapsal do srdce i do paměti. Tam už zůstane uložený na přední pozici!

Ještě jednou velké díky magazínu žena-in za výhru, která mně i muži umožnila podniknout tuto cestu!

ekleinovka

Čtěte také předchozí dva díly:

Reklama