Seznamte se s viszlou Bartem! O jednom ze svých psů nám napsala čtenářka Petra, která tak přispěla do Atlasu psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz. Jak je dozvíte, Bart je hyperaktivní plavec a obranář...

Země původu: Maďarsko

Použití:
Všestranně lovecky upotřebitelný pes pro lov v poli, na vodě i v lese. Jeho charakteristickými vlastnostmi jsou zejména výrazný smysl pro stopu, pevné vystavování, vynikající vlohy pro přinášení a cílevědomé sledování stopy na vodě při velké ochotě k vodní práci. Dobře zvládá práci v obtížném terénu i extrémní počasí. Jako výkonný lovecký pes nesmí projevovat bázlivost po výstřelu, strach ze zvěře, absenci vloh k vystavování a přinášení a nechuť k vodní práci. Pro svou bezproblémovou povahu a přizpůsobivost je vhodný i k držení v bytě.

Klasifikace podle FCI:Maďarský ohař

  • Skupina 7, ohaři
  • Sekce 1, kontinentální ohaři
  • Se zkouškou z výkonu (polní a vodní práce)
  • Celý standard FCI: Viszla (klikni)

Velikost (kohoutková výška):

  • Psi: 58 až 64 cm
  • Fenky: 54 až 60 cm

Hmotnost: 22 až 30 kg
Dožívá se: až 14 let
Chovatelské kluby: Klub chovatelů hrubosrstých a maďarských ohařů (www.ohar.cz)

Historie plemene...

Předkové maďarského ohaře přišli do své vlasti společně s kočujícími maďarskými kmeny. První stručnou písemnou zmínku a vyobrazení těchto psů lze doložit již v dokumentech ze 14. století. Jeho význam pro lov však výrazněji rostl teprve od 18. století. Koncem 19. století pak byly v Maďarsku pořádány soutěže pro ohaře, jichž se s velkým úspěchem zúčastnili také ohaři maďarští. Na vzniku tohoto plemene se v tehdejší době podílela také jiná plemena loveckých psů. Cílevědomý chov začal v roce 1920 a v roce 1936 byl maďarský ohař uznán mezinárodní kynologickou organizací FCI jako samostatné plemeno.

Vzhled psa a důležité proporce...

Maďarský ohař

Maďar je středně velký elegantní lovecký pes ušlechtilého vzhledu s krátkou žemlově zbarvenou srstí. Spíše lehká, suchá a štíhlá stavba těla tvoří harmonii mezi krásou a sílou.

Důležitá je:

  • Délka těla mírně překračuje kohoutkovou výšku.
  • Hloubka hrudníku dosahuje téměř poloviny kohoutkové výšky.
  • Čenichová partie je o něco kratší než polovina délky celé hlavy.

Povaha viszly...

Živá, přátelská, vyrovnaná, lehce cvičitelný. Snadné navázání kontaktu s vůdcem patří k jeho základním vlastnostem. Nesnáší hrubé zacházení a nesmí být ani agresivní, ani bázlivý.

Jak o maďarského krátkosrstého ohaře pečovat...

Viszla dobře snáší pobyt v kotci i v bytě. Její krátká srst nevyžaduje praktiky žádnou údržbu, ale protože jde o psa loveckého, je nutné s ním pracovat. Nepořizujete-li psa přímo k lovu, je vhodné, provozovat s ním nějaký psí sport - agility, dogtrecking... Z již napsaného je patrné, že jde o psa velice aktivního, vhodného pro lidi sportovně založené. Ze stejného důvodu je také nutné být ve výchově trpěliví a velmi důslední.

Slovo čtenářky Petry - paničky maďara Barta

Když mi před téměř sedmi lety umřel malý pudlík Omar, kterého jsem dostala v 8 letech, rozhodla jsem se, že chci psa velkého. Byla jsem už téměř dospělá a věděla jsem, že velkého psa zvládnu. Po několika dnech strávených na internetu jsem se rozhodla pro plemeno Maďarského krátkosrstého ohaře. Dnes je toto plemeno velmi oblíbené a dostupné, ale v té době jsme si pro něj museli jet až na Slovensko. Nikdy nezapomenu na ten pohled - byl duben, krásná udržovaná zelená zahrádka u domu a na ní se batolilo 6 nádherných zrzavých štěňat.

Bart

Štěňátko jsme si odvezli domů do Prahy a pojmenovali ho Bart. Byl to takový náš ocásek, venku chodil hned od začátku bez vodítka, protože se od nás nehnul ani na krok. Rychle se naučil čekat před každou silnicí, takže vodítko nebylo ani potřeba. Na jednu stranu je teď již šestiletý Bart typickým zástupcem svého plemene -hyperaktivní (házení balonku je disciplína, kterou bravurně ovládá celá rodina a všichni mí přátelé a ještě se nestalo, aby to Barta přestalo bavit), sportovní (výborně běhá a velmi rád plave), přátelský (někdo až moc) a velmi učenlivý. Cvičák jsem absolvovala spíše na přání mých rodičů, protože jsme nikdo neměl zkušenost s velkým psem. Ale chodili jsme pouze měsíc a Bart se stejně všechny povely naučil téměř okamžitě. Poslouchá opravdu na slovo, chodí bez vodítka, může se mnou kamkoliv mezi lidi. Na druhou stranu, co se týká jeho loveckých schopností a instinktů, nevidí srnku ani na 50 metrů. :) Je ale pravda, že to nám vůbec nevadí - neměli jsme v úmyslu cvičit ho jako loveckého psa , a aspoň nemusíme mít strach, že nám někde v lese uteče. V jeho třech letech jsme mu pořídili nového psího kamaráda, a zjistili jsme, že je velmi žárlivý. Ale postupem času si na něj zvykl a teď jsou nerozluční kamarádi, kteří se navzájem chrání. Což je v Bartově případě docela vtipné, protože když 25kilový pes chrání 60kilového, jsou z toho docela veselé situace. Ale naštvat se a pouštět hrůzu na případné ohrožovatele opravdu umí. Ale u toho také končí - nikdy žádného psa nenapadl.

Musím říct, že jsem nikdy ani vteřinu nelitovala, že jsem si vybrala právě tohoto psa. Je inteligentní, kontaktní, absolutně bezkonfliktní, poslouchá na slovo. Možná trochu „závislák“, ale protože i já jsem na něm závislá, tak mi to vůbec nevadí.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama