Rodina

Má vaše dítě potravinovou alergii? Pozorně sledujte jeho růst!

Děti přecitlivělé na některé složky stravy zaostávají za svými vrstevníky v růstu, zvláště pokud jsou alergické na mléko. Vědci zkoumali proč a došli k zajímavým závěrům: stojí za tím přemrštěná a mnohdy nesprávná snaha rodičů uchránit svého potomka před nebezpečným alergenem.

Podkladem zpomalení růstu je nejspíše nevhodná skladba dětské stravy po vyřazení rizikových potravin. Alespoň to naznačuje studie amerických vědců z roku 2015. Určit přesnou příčinu není snadné, tvrdí jeden ze spoluautorů výzkumu doktor Brian Vickery. Ale je podle něj pravděpodobné, že na vině je odstranění potravin bohatých na živiny.

dítě

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Důkladné sledování 

Hlavní autorka studie doktorka Caroline Hobbsová klade důraz na to, aby tento důsledek měli lékaři na mysli, když diagnostikují svým pacientům potravinové alergie. Obzvláště při přecitlivělosti na mléko, které u malých dětí představuje jeden z hlavních zdrojů živin. Tyto pacienty je třeba též intenzivně sledovat. Pokud dojde k opoždění růstu, je nutné provést nutriční intervenci tak, aby bylo zajištěno zachování výživové hodnoty stravy po vyřazení alergenů.

Čtěte také:

Jak situaci změnit? 

 • Nutriční intervence znamená především konzultaci s terapeutem, který odborně zhodnotí současnou výživu dítěte a navrhne změny.
 • U dětí s nejvyšším rizikem (vyšším počtem vyvolávajících alergenů) je možné použít i speciální doplňky stravy.
 • Základem je především odborná a zodpovědná osvěta rodičů. Ti v dobré snaze snadno sklouznou k nevhodné alternativní stravě, čímž dětem mohou způsobit i těžkou podvýživu.
 • Na radu nedostatečně odborně zdatných poradců nebo jiných laiků totiž dospělí často nahrazují alergeny potravinami, které nejsou pro děti vhodné. Neobsahují totiž dost živin. U kravského mléka je to například rýžové nebo mandlové mléko, která jsou nejen nízkotučná, ale mají i velmi málo bílkovin.

Alergie je zlá, podvýživa horší

Děti mají větší potřebu živin než dospělí. Udržet jejich dostatečný přísun při výrazném omezení spektra potravin není snadné. Pokud nejsou rodiče k této úvaze vedeni od samého počátku, může se stát, že místo aby dítě profitovalo z odstranění alergenu, nastane pro něj problém ještě větší.

Zdroj: www.rustovyhormon.cz

   
22.07.2016 - Děti - autor: www.rustovyhormon.cz

Komentáře:

 1. avatar
  [4] sjuu [*]

  Co to je zase za blaboly Sml31!!! Kravske mleko neni zakladnim kamenem ve vyzive. Pokud je alergie, tak urcite dite nebudu cpat mlekem. Je mnoho alternativ jak mleko nahradit. Rostlinne napoje obohacene vapnikem, morske rasy, nejvice vapniku je v maku rozhodne ne v mlece Bilkoviny lze nahradit masem, lusteninami, vejci atd. Staci si precist neco o zdrave strave. Kravske mleko je pro kravy a ne pro lidi. Pro ty je materske mleko. Narody ktere mlecne vyrobky nekonzumuji maji mnohem mensi procento osteoporozy.

  superkarma: 0 26.07.2016, 21:10:52
 2. [3] Andreadornova [*]

  Naštěstí se nám alergie vyhla

  superkarma: 0 22.07.2016, 20:50:17
 3. [2] dadma [*]

  Můj vnuk má alergii na mléčnou bílkovinu.Projevilo se mu to jako batoleti,když ho chtěla začít dcera přikrmovat a dala mu pacholíka nebo nějaký jogurt.A to pozřel jednu nebo dvě lžičky a celá pusa mu otekla.Dnes je mu sedm let a nelepší se to.Takže s jídlem je problém. Na růstu to není nijak znát,ale je hubený a také se mu kazily první zuby a druhé mu ještě nerostou.Má problémy i se stolicí.

  Alergie na bílkovinu kravského mléka

  Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) se řadí mezi nejrozšířenější potravinové alergie. Nejčastěji se objevuje u kojenců – v 95 % případů se objeví v prvním roce života dítěte, naprostá většina dokonce během prvních čtyř měsíců. Postiženo je asi 2 -5 % kojenců. U devíti z deseti pacientů tato alergie vymizí do tří let.

  Příznaky alergie na bílkovinu kravského mléka jsou různé – jedná se zejména o trávicí potíže (průjmy, koliky, zvracení), kožní projevy (atopický ekzém, kopřivka) a respirační obtíže (alergická rýma, astma), v některých případech můžeme pozorovat i neprospívání a chudokrevnost.

  Při alergii na bílkovinu kravského mléka se přistupuje ke striktní dietě. Vysadí se mléko i mléčné výrobky, je nutné se vyvarovat všech zdrojů kravských bílkovin. U kojených dětí je obvykle možné s kojením pokračovat, v některých případech se kojícím matkám doporučuje dodržovat speciální dietu. U nekojených dětí je nutné používat speciálně upravená mléka s plně naštěpenou (hydrolyzovanou) bílkovinou .

  Více o ABKM si můžete přečíst v samostatném článku Alergie na bílkovinu kravského mléka .

  Laktózová intolerance

  S alergií na bílkovinu kravského mléka bývá často zaměňována laktózová intolerance

  Jedinci, kteří jsou postiženi laktózovou intolerancí, mají nedostatek enzymu laktázy. Z tohoto důvodu nejsou schopni zpracovat a vstřebat mléčný cukr – laktózu. Činností střevních bakterií nestrávená laktóza kvasí a dochází k nadměrné produkci plynů . Důsledkem jsou bolesti břicha, nadýmání a průjmy . Na rozdíl od alergie na bílkovinu kravského mléka se intolerance laktózy projevuje pouze trávicími potížemi - ke kožním ani respiračním projevům nedochází.

  Striktní bezmléčná dieta většinou při intoleranci laktózy není nutná. Postižený obvykle bez větších obtíží snese malé množství mléka nebo mléčných výrobků. Pro jogurty a sýry je typické, že obsahují menší množství laktózy v důsledku činnosti bakterií mléčného kvašení.

  Specifickou situací je laktózová intolerance přechodná, získaná. K té dochází nejčastěji při narušení střevní mikroflóry po podávání antibiotik nebo po prodělaném střevním infekčním onemocnění. Obvykle trvá 1-3 týdny, dokud se střeva nezahojí.

  Máte-li u svého děťátka podezření na ABKM nebo na laktózovou intoleranci, kontaktujte svého pediatra. Diagnostika a léčba těchto onemocnění vždy patří do rukou lékaře.

  superkarma: 0 22.07.2016, 13:53:58
 4. [1] bobani [*]

  důležité

  superkarma: 0 22.07.2016, 09:15:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme