Bulvár

Má si vaše dítě ještě kde hrát???

 

„Víc než polovina dětských hřišť byla v našem městě zrušena. Euronormy jsou sice fajn, ale když město nemá peníze, mají prostě děti smůlu...,“ říká Zuzana, matka tří dětí.

 

A ano, má pravdu. Možná jste si i vy všimli, že ve vašem městě byla dětská hřiště buď úplně zrušena, a nebo prošla radikální rekonstrukcí.

 

Proč? Protože Euronormy jsou nekompromisní.

 

Chcete mít v městě dětská hřiště? Fajn, nic vám nebrání, ale:


-          každé hřiště musí mít provozní dokumentaci

-          pravidelné revize a splnění přísných technických norem jsou nutností

-          zajistěte si pravidelnou technickou kontrolu těchto objektů, a to v rozmezí 1-3 měsíců

-          nutná je i celková roční revize

-          každé hřiště musí být podle Euronorem oplocené

-          nikde nesmí chybět jasný návod k atrakcím, včetně informace, pro jakou věkovou skupinu je právě tato atrakce určena

-          konstrukce musejí splňovat daná kritéria

-          pískoviště musejí být přes noc zakryta

-          dopadové plochy musejí být jen a pouze z vytipovaných materiálů


 

Sečteno a podtrženo - má vaše město osm až deset milionů v kasičce? Ano? Pak můžete jásat, právě tato částka je totiž potřebná na úpravu 200 dětských hřišť...

 

Bohužel pro nejedno město je tato částka tak vysoká, že nezbude, než síť areálů pro děti značně prosít....

 

Je jistě bezvadné mít krásná, upravená hřiště pro naše děti – otázkou však je, kolik takovýchto míst si města budou moci dovolit???

 

 

Takováto hřiště už u nás za čas nenajdete...


 

 

Hřiště podle Euronormy... Kolik si  bude moci takovýchto hřišť dovolit právě vaše město???

 

   
15.09.2005 - Společnost - autor: Sabina

Komentáře:

 1. [35] Maják [*]

  Teď hodně přibylo dětských hřišť od Lídlu, říká se jim Rákosníčková, protože jsou udělaná ve stylu Rákosníčka. Dětem se moc líbí.

  superkarma: 0 23.04.2014, 16:08:49
 2. [34] michalka44 [*]

  No, já nevím, jestli použít na oplocení pletivo, nebo zvolit kvalitnější oplocení.

  superkarma: 0 31.05.2013, 18:09:47
 3. [33] michalka44 [*]

  Je vhodné jako oplocení dvorku pletivo, nebo zvolit něco, přes co jde méně vidět?

  superkarma: 0 31.05.2013, 18:03:26
 4. [32] machos [*]

  Vždyť nové oplocení není až tak drahé, takže celkem rozumím této normě. Přeci jenom to dosti zvýší i bezpečnost hraní na tomto hřišti pro malé děti.

  superkarma: 0 31.07.2012, 12:59:28
 5. avatar
  [30] Meander [*]

  Nyotaimori: Takže nejenom Plzeň je nepřátelská k dospělé populaci, co nedřepí doma mezi dudlíky a kašičkami?

  superkarma: 0 16.09.2005, 10:04:20
 6. avatar
  [27] Meander [*]

  Čert vem hřiště! Pořádnej jazzovej klub aby člověk lupou pohledal!

  superkarma: 0 15.09.2005, 17:20:59
 7. avatar
  [25] Lesana [*]

  Gabi: jó, "tak ahoj a já jdu" u nás funguje taky - jako spolehlivý spouštěč neskutečného řevu, který holkám při troše snahy vydrží třeba i půlhodiny, než dojdeme domů... Njhorší je, že holky mají hřiště tak rády, že když jim líčím, na jaký krásný výlet pojedeme do lesa, tak se ptají - a hned, jak se vrátíme, tak půjdeme na hřiště, jo?

  superkarma: 0 15.09.2005, 13:09:59
 8. avatar
  [24] Gabi [*]

  Lesana: no ono to taky není úplně bez řečí, používám metodu soustavného pruzení typu: "tak za 10 min. půjdem", "naposledy se sklouzni a jdeme", "pojďte si obout botičky" to obvykle stačí a pokud to nefunguje tak odcházím "tak ahoj, já už jdu domů", což funguje stoprocentně. Ale pravidlo zní: rozhodně nečekat, že dítě poslechne na takové to: "teď hned jdem", ale musí se doržet dohoda alespoň rámcově, aby děti věděly, že : "jdem pryč" není to samé "tak ještě hodinku zůstanem".

  superkarma: 0 15.09.2005, 12:13:01
 9. avatar
  [23] Suzanne [*]

  Sarir: Mahara: ale ono jde o to, že to jsou doporočení, ne příkazy. Proto nejsou v Bruselu či v Paříži zakrytá hřiště. To jen naši úředníci jsou papežštější než papež

  superkarma: 0 15.09.2005, 11:41:12
 10. avatar
  [22] Juana [*]

  Taky jsem si nevšimla, že by v Řecku a ve Španělsku, kam jezdíváme, ty jejich hřiště splňovaly všechny normy. Rozhodně oplocení a návod ne. Plot mají někde, návod jsem ještě neviděla. Aby se z toho úředníci v Bruselu nepo.... My taky vyrostli na obyčejných železných neoplocených prolejzačkách, do pískovišť nám taky s...li kočky a jsme tady. Celá EU a vůbec tahle moderní společnost mi už pěkně ...... Nebudu sprostá.

  superkarma: 0 15.09.2005, 11:07:16
 11. avatar
  [18] Lesana [*]

  Gabi: Tý vado, takový děti ti závidím. Já taky nejsem z hřišť kdovíjak nadšená (i když... aspoň si člověk v klidu přečte noviny ), ale holky jsou po nich přímo posedlé. A zůstat na nich deset-dvacet minut? Tssse. Kolikrát třeba i při odchodu po třech hodinách přechodu holky řvou, jak když vidí pravidelně dvakrát do roka a dost...

  Ale zajímalo by mě, co je to ten "vytipovaný materiál". Doufám, že se nejedná o taková ta dřívka a kůry či co, co se poslední dobou pod prolejzačkama objevují? Ty z duše nenávidím - ráda chodím po hřištích bosa... a z tohohle jsem měla akorát tak třísku (i když jsem zrovna bosa nebyla, ale měla jsem sandály)

  superkarma: 0 15.09.2005, 10:15:39
 12. avatar
  [17] Žábina [*]

  podobné hřiště jako na druhém obrázku postavili poblíž nás...je tam vrak dřevěné pirátské lodi, upravené jako prolízačka, houpačka a 2 skluzavky
  není to nijak extra velké ale dětem se to moc líbí

  superkarma: 0 15.09.2005, 09:58:23
 13. [16] louže [*]

  Tak my jsme běžně hrávali přehazovanou před panelákama a za hřiště nám sloužil prostor na věšení prádla, dobrý byly i klepadla na koberce. V klidu jsme mohli na hřiště u školy a na kopci pod školu jsme v zimě sáňkovali, dokonce nám i postříkali tenisové kurty a tam se bruslilo (také tam prodávali chleba s hořčicí za 20,- hal). Dneska pod kopcem jezdí auta, na školní hřiště je zákaz vstupu, kurty jsou jen pro členy klubu a děti seděj doma u počítačů a televize... Všechno je jinak! Za možnost sportovat se platí a né málo. A to do všeho ještě kecá EU - děs!

  superkarma: 0 15.09.2005, 09:51:57
 14. [14] a.... [*]

  Sarir: taky si myslím,že z toho co řekne EU nemusíme hned padnout na zadek. Mě osobně v poslední době naštvali, jak měli kecy k privatizaci bytů-že by bylo záhodno ji zpětně revidovat a ceny dorovnat do tržní hodnoty.Že šlo o podmínky zvýhodněné, to nezpochybňuju, ale fakt bych nechtěla vidět ten bordel, kdyby se do toho skutečně naše městské úřady pustily...
  Jinak manžel taky říkal, že si nejlíp pohráli na Olšanech(bydlel na Žižkově)

  superkarma: 0 15.09.2005, 09:14:28
 15. avatar
  [11] Gabi [*]

  Nevím, jak vy, ale já své děti nikdy na "hřiště" na prvním obrázku nepustila - tedy hlavně jde o ten písek. Já považuju tyto plochy za veřejná WC pro všechna domácí i toulavá zvířata v okolí a souhlasím s jejich rušením. Asi máme to štěstí, ale v Praze se většina hřišť přebudovala podle normy. Ale zase na druhou stranu, i když máme hezká hřiště nedaleko, o nějaké pravidelné návštěvě nemůže být ani řeč - spíš se jdeme v pracovní dny večer někam projít (a třeba se na 10-20 min. zastavíme i na hřišti) a o víkendech se v okolí bydliště nezdržujeme. Mě představa, že si na 3 hodiny dřepnu na lavičku nebo budu "žvatlat na písku" s ostatníma maminama nikdy moc nelákala. Ale prověřené hřiště v okolí se hodí ve věku, kdy už mohou děti jít na chvilku ven samy.

  superkarma: 0 15.09.2005, 08:04:55
 16. avatar
  [10] janato [*]

  Moje děti si mají kde hrát jen díky tomu, že na rozdíl od většiny okolních prolézaček a houpaček do těch našich euronormy ještě nezasáhly a železné konstrukce holt vydrží všechno.Tam, kde nevyhovující průlezky vyměnili za dřevěné mnohde splakali nad výdělkem, jelikož dobrá půlka byla totálně zničena a je nefunkční.Jinak v našem městském oběživu zrovna teď vyšel článek o tom, jak jasou radní bezradní, protože by měli zrušit pískoviště(na nová nejsou překvapivě peníze ), ale oni dobře vědí, že děti pískoviště milují.A na závěr něco pozitivního:jedna soukromá firma v našem městě postavila pěkné dětské hřiště zhruba za milion(klouzačka, obří pyramidová průlezka,dětská hopsadla, houpačky) , takže radnici od problémů trošku odpomohla.Aspoň něco.

  superkarma: 0 15.09.2005, 07:35:56
 17. avatar
  [9] svetluszka [*]

  Ale těd k to mu hřišti... nevím jak to s nimi vypadá ve městech, ale na dědinách to taky není nic moc. Jistě, skoro každej tu má dvůr a zahradu, ale místečko kde by se mohlo sejít dětí víc taky neexistuje.... A když na takový hřišťata nemají prachy města, co teprve malý dědiny....

  superkarma: 0 15.09.2005, 06:26:42
 18. avatar
  [8] svetluszka [*]

  Nyotaimori : No a já mám do dneška výčitky, že jsme si jako děti jednou připalovaly od p.Langerové..... teda od svíčky na jejím hrobu....

  superkarma: 0 15.09.2005, 06:13:06
 19. avatar
  [6] Eva_CZ [*]

  Nyotaimori: Šklebani
  Sis tam vyrejpavala mrtvolky?

  superkarma: 0 15.09.2005, 01:14:05
 20. avatar
  [5] Eva_CZ [*]

  Takováto hřiště už u nás za čas nenajdete...

  Zaplatpanbu... Hajzly pro kocky.

  superkarma: 0 15.09.2005, 01:13:18
 21. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Mimochodem, plůtek 40 tis. rozhodně nestojí a aby tam 4x do roka přišel údržbář, to by snad mělo být normální i bez euronorem, ne?
  Kravina, kravina, kravina Všude to jde, jen u nás je to problém

  superkarma: 0 15.09.2005, 00:31:35
 22. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Tak to je pěkná ptákovina Pročpak jsou jinde v Evropě hřiště neoplocená a bez návodů? Protože jsme zase papežštější než papež a z doporučení si uděláme befel Obrázek č.1 klidně může existovat dál, ale zase z toho někdo dělá vědu

  superkarma: 0 15.09.2005, 00:28:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme