Vztahy

Má křivý nos!

Nejkrásnějšími dny v mém životě byly ty, které jsem strávila v porodnici po narození dcerky.

Byla jsem ta nejšťastnější matka pod sluncem a užívala jsem si tyto okamžiky, jak nejvíce to jen šlo. A nenechala si je zkazit vůbec ničím……

Dcera byla zdravá, váha akorát a hned hezky papala. Pyšně jsem ji ukazovala všem členům rodiny a díky štěstí, které jsem velmi intenzivně prožívala, jsem neviděla jednu poporodní vadu.

„Má křivý nos“, šeptali si asi všichni členové rodiny poté, co zavřeli dveře porodnice. Skutečně, naše miminko mělo křivý nos a nejen tak trochu, ale tvar písmene „J“ popisuje vše. Celá rodina se mne neustále vyptávala na ten křivý nosík a já jim jen tak mimochodem vysvětlovala, že si ho dcerka ještě v bříšku přimáčkla, ale že je vše v pořádku a že se jí nos brzy narovná.
Nevím, kde se ve mne brala ta víra a jistota, že bude mít dcera nos rovný. Totiž i mladá dětská lékařka se vyjadřovala v tom smyslu, že nelze v budoucnu vyloučit nějaký plastický zákrok. Ale já jako bych ji neslyšela. Mým andělem strážným v těchto chvílích byla totiž jedna starší porodní asistentka, která této mladé lékařce máchala za hlavou rukama a gesty mi naznačovala, že je vše jinak. Vždy počkala, až se lékařka vzdálí a podrobně mi vyprávěla, že její syn měl po narození tu samou deformaci. „A teď byste to nepoznala, mladá paní!“

A té jsem věřila. Není nad zkušenosti a toto je příklad toho, že praxe a zkušenosti starších mohou lehce zvítězit nad teorií a snaživostí mladých.

Pár týdnů po porodu se nos opravdu narovnal. Pozorovali jsme změnu každým dnem a měli z toho velkou radost. Začala jsem se dozvídat, že obě babičky byly velice znepokojené a dokonce se pídily po odborných vysvětleních a sbíraly informace o křivých nosech. Nejednou na toto téma spolu debatovaly a informace si vyměňovaly. Moje přecitlivělá maminka probděla pár nocí.

Chci vám tímto říci, že pokud by mělo vaše miminko po narození nějakou deformaci v obličeji či na hlavě – zachovejte klid! Časem jsem slyšela, že se děti rodí s dočasnou deformací hlavy, nebo celého obličeje a po pár týdnech se vše srovná samo. Plastické operace nejsou v těchto případech potřeba.  
A jedna rada na závěr. Kdyby se něco takového stalo vám, je potřeba si vzít stranou babičky. Ty se i přes svou zkušenost a věk neumí přes nedostatek svých vnoučátek přenést. Svědčí to ale o jejich velké lásce k vám.

(Prosím berte můj článek jen jako ženskou radu, nejsem v těchto věcech nikterak vzdělaná)

      
   
07.08.2003 - Láska a vztahy - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. avatar
  [30] Gabi [*]

  Příbuzný nezvat do porodnice

  superkarma: 0 07.08.2008, 13:45:56
 2. avatar
  [29] redmove [*]

  Ivula: ne vždy se operace hrudníku zdaří. Bratranec byl poprvé jako dítě, lámali mu hrudník a dávali výstuhu, dopadlo to tak, že má jednu stranu rovnou a druhou propadlou. Teď už má 25. Ve finále to vypadá špatně - velká jizva přes hrudník, jedna část hrudníku propadlá, druhá rovná. Druhou operaci už odmítl. Nakonec by bylo estetičtější nechat hrudník, tak jak byl. Chodil taky plavat, ale to mu moc nepomáhalo. Myslím, že by to syn mohl zlepšit v posilovně.

  superkarma: 0 07.08.2008, 13:14:51
 3. avatar
  [28] Ťapina [*]

  Vždyť si představte, z jakého stísněného prostoru se miminko na svět dostává. Není divu, že má občas něco pokřiveného a na prostorném světě to pak vyrovná.

  superkarma: 0 23.11.2003, 18:53:38
 4. avatar
  [17] Mersi [*]

  Kámoške odstavajú uši. Nosí stále kôli tomu rozpustené vlasy.
  Keď sa jej narodil syn, bol zjavne po nej. Tak mu tiež prilepovala uši leukoplasto, aby mu potom neodstávali. Pomohlo to.

  superkarma: 0 07.08.2003, 16:28:33
 5. avatar
  [13] Zuzča [*]

  Ivula.: na operací uší se chodí, myslím, od 6 let, ale já doporučuji jít až v pubertě, kdy si sám rozhodne. Jinak: můj má taky odstávající uši, ale já si toho všimla, až se mě na to každý ptal. Ale je fakt, že je na toto téma citlivý

  superkarma: 0 07.08.2003, 11:40:51
 6. avatar
  [7] Mersi [*]

  Neviem uška by som dala, lebo predsa z estetického hľadiska. Aby potom nebolo neskoro a neboli výčitky

  superkarma: 0 07.08.2003, 10:08:32
 7. avatar
  [6] Mersi [*]

  Ja som mala po pôrode pretiahnutú hlavičku a starý rodičia ju stale chceli rukami upravovať. Moja mamina bola na nich strašne nahnevaná, ale našťastie sa to spravilo

  superkarma: 0 07.08.2003, 10:04:06
 8. avatar
  [1] Bobina [*]

  Nemám sice křivý nos od narození,ale asi tak od 6-ti let.Upadla jsem na ledu rovnou na ten nos.Kvůli alergologickému vyšetření pře dvěma lety jsem byla nucena navštívit i foniatra a ten mi řekl,že mám přeraženou nosní přepážku a proto se mi těch 20 let špatně dýchá (před tím mi to nikdo nevěřil).Byla jsem na operaci a pan primář byl tak od té dobroty,že mi při první kontrole řekl,že tu malou anomálii trochu přiopraví (spravil to jeden steh uvnitř frňáčku). Stejně to bylo dost nepatrné zkřivení.
  Co se týče té přepážky,tak to první nadechnutí po sundání obvazu bylo jako když se vynoříte z velké hloubky a nadechnete. Fakt nádhera.

  superkarma: 0 07.08.2003, 06:32:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme