Styl

Má IQ TIQE a ještě radí
A představte si, že je ještě k tomu krásná blondýna. Tak tu musím vidět a slyšet, řekla jsem si a dala si s ní schůzku. Nevycházela jsem z úžasu, ta ženská je neskutečný živel, rozbuška.
Aha, já jsem vám ji ještě nepředstavila. 

Majitelka butiku TIQE, stylistka, návrhářka, prostě žena mnoha profesí Petra Balvínová.
Sedly jsme si do kavárny a za chvíli jsem měla pocit, že ji znám hrozně dlouho. Bavily jsme se o všem možném... Tedy abych byla přesná, mluvila spíš ona, sotva jsem vyslovila otázku, už ji rozvinula do několika témat jako chobotnici.

Proč název TIQE?
Odmalička jsem byla strašně chytrá, a tím vlastně izolovaná. Abych se lidem přiblížila, začala jsem s nimi hrát takovou hru. Dělat blbou. Odtud TIQE. Lidé přestanou být v křeči, uvolní se. Jen ve společnosti občas přivádím manžela svou otevřeností a prostořekostí k šílenství.

Neuznávám totiž autority, neberu si servítky a před nikým se neposadím na zadek. Když je někdo hloupý, ať je to ženská nebo chlap, dám mu to klidně najevo.

Ale zpět k módě. Jaká je?
Fascinují mě holčičí a panenkovské prvky jako jsou balonky, empírové střihy a hlavně volánky. Ty se postupem času staly mojí značkou. Cpu je všude. Největší úspěch slavím s kalhotami (říkám jim tepláčky) s volánky na zadečku.
Když je chytře umístíte, vypadá zadeček drobnější a takový rozkošně vyšpulený. Je to sexy.

Proboha, řeknete si. No, to jsem si pomyslela také, ale když ten „zadeček" není jak za pět set korun chleba... Ale takové zákaznice k ní stejně nechodí.


Jaké jsou vaše zákaznice?
Většinou holky jako já. Tak kolem třicítky, které už něco dokázaly a vydělávají si vlastní peníze. Už dospěly do stadia, kdy nechtějí splývat s davem, chtějí se oblékat originálně od návrháře, ale zase za to nehodlají utrácet nehorázné sumy. No a takovou módu nachází právě u mě. Je originální a přitom cenově dostupná.

Však také její slogan zní: Buďte „svá“, buďte TIQE.
Všechny nové modely zkouší Petra na sobě. Ušije se vzorek, který nějakou dobu nosí, vychytává mouchy, střihově cizeluje a hlavně sonduje trh.
Stává se, že ji lidé zastavují na ulici a ptají se, odkud to má. Dokonce i v Miláně. Považte. Tam se prý cítila jak popelka. Chudá příbuzná, protože Miláňanky chodí příšerně, až kýčovitě přezdobené.
No vidíte, a my si myslíme Miláno - Mekka módy.
  

O pořadu „Vypadáš skvěle“
...se moc bavit nechtěla. I když stála u jeho zrodu a sledovanost byla obrovská, nevzpomíná na něj moc ráda. No vidíte, jiná by z toho těžila ještě několik let. Chtěla jsem se dozvědět víc, ale Petra je diplomat a neprozradila, co sama nechtěla. Dobře tedy, nechme pořad stranou, ale vy přece děláte stylistku? 
Každý si naivně představuje, že na sebe bude celý život kašlat a pak přijde a stane se zázrak - tady mě máte a něco se mnou udělejte. A hlavně rychle. Ale takhle to nefunguje. Každý musí chtít sám. Změna je na něm, a je to dlouhodobý proces.

Takže chápu to tak, že proměny v televizi a časopisech jsou jen na efekt? Šalba a klam.
Na ženskou, která je perfektně vybraná (sice zanedbaná, ale má hezké rysy) se vrhne tým specialistů, kteří ji ostříhají, obarví, nalíčí, oblečou do úplně odlišného stylu, než na jaký je z domova zvyklá, pak ji dobře nasvítí, nafotí a divák či čtenář žasne. A pak paní odjede domů a spadne zase do starých, pohodlně vyjetých kolejí.

Petra změny image už moc nedělá. Ale když se na ni obrátí nějaký muž, třeba na profesním vzestupu a potřebuje reprezentovat, dobře vypadat, a projde jejím soukromým, poměrně drsným úvodním pohovorem, jde do toho.


Ale to už volně přecházíme na téma muži...
Ženský jsou mnohem chytřejší než chlapi. Už malé holčičky jsou bystřejší, o všechno se zajímají, dřív mluví, chodí... a kluci? Jenom sedí a hhhh...

Udělala gesto, které vyjádřilo vše.

Jsem ráda, že mám holčičku. Ve světě je to špatně zařízeno, protože vládnou muži. Kdyby vládly ženy, nebyly by války, která matka by dobrovolně poslala dítě na smrt?
Chlapi si potřebují stále něco dokazovat. Svou autoritu si musí držet násilím, ale nad ženami nemají intelektuální převahu, jenom tu fyzickou.

Nejsem feministka, ale proč by měla žena být v podřízené roli? Příklad. Manžel řekne: Já ti pohlídám dceru, a ty zatím uvaříš. Tak já na to: Dobře, ty mi pohlídej dceru, já si uvařím, a ty se zajdi najíst do restaurace. Podle mě by to mělo být takhle: Ty nám pohlídáš dceru a já nám zatím uvařím. Cítíte ten rozdíl? Nebo: Jdu s dcerou do nemocnice a sestra automaticky přikáže: Tak, maminko, zítra nastoupíte... A proč já? Proč by tady s dcerou nemohl být manžel? 

Jsem téhož názoru, i když po bitvě je každý generálem. Sama mám máslo na hlavě, skoro dvacet let jsem žila podle českého modelu - chlap je hlava rodiny - a nedokázala jsem být tím krkem, co jí hýbá. Asi jsem nebyla dost chytrá.

Dvě hodiny utekly jako voda a věřím, že bychom našly ještě spoustu zajímavých témat.
Až se trochu uklidní ten blázinec kolem otevření nového butiku, Petra prý ráda přijde na on-line rozhovor.

Tak si chystejte otázky, dáme včas vědět.

Jak se vám líbí její móda?
Souhlasíte s jejími názory?
Chtěly byste si s ní popovídat?

   
17.06.2008 - Krása - autor: Dana Svobodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [99] sahleb [*]

  Koukam, ze se par dam pustilo do navrharky. Myslim si , ze v tonhle oboru musi mit nekdo velke sebevedomi, jinak nic neproda.

  Navrharka ma pravdu. Ja si nemylim, ze zeny jsou chatrejsi, ale muzi taky ne.To jen na okraj.
  Navrharka ma pravdu v tom jak mluvila o hlidani deti a domacnosti. Ten pan otec , neni sam, ze?, nepochopil , ze dite je i jeho. "Tak ja ti pomuzu a vyperu ti MOJE ponozky, a vynesu TI odpadky". V domacnsoti pomnaha cim dal tim vic muzu.....

  superkarma: 0 19.06.2008, 08:39:21
 2. avatar
  [98] *Kotě* [*]

  a....: netušila jsem, že špatné známky jsou projevem originality a inteligence

  ...a já chudák měla samé až do 16 let. Zřejmě budu tupě stádní a ještě blbá jak tágo

  superkarma: 0 19.06.2008, 00:49:36
 3. avatar
  [97] Kassy [*]

  a....: Jo a mimochodem, já měla samé jedničky naposledy ve třídě druhé. To je ovšem závratný rozdíl, co?

  superkarma: 0 18.06.2008, 23:17:06
 4. avatar
  [96] Kassy [*]

  a....: Jak netušíš? Já mám za to, že z mé věty "změřeno to nemám", zcela jasně vyplývá, že změřeno nemám. A napsala jsem ji tu už dvakrát. Teď trochu přemýšlím, jestli vůbec moje příspěvky čteš nebo se hádáš jen tak z principu. A nechápu, co mají známky na základní škole společného s tím, jak kdo diskutuje pod článkem. Na servru, kde jsou k dispozici jak diskuze pod články tak samostatná auditka k volné diskusi, prostě čekám, že pod článkem se diskutuje o článku. Promiň, jestli tě tak strašně uráží, že jsem nevěděla, že ty to tak neděláš, nejsem telepat. A když tady tak šermuješ pojmem sociální inteligence, mohla bys vědět, že to, že člověk vstupuje do kontaktu s druhými s nějakým očekáváním, je přirozené a nevyhnutelné. Proto si myslím, že píšeš-li v diskusi příspěvek, který není v souvislosti s předchozí diskusí ani s článkem nad ní, bylo by hezké to v něm explicitně uvést. V opačném případě riskuješ, že si ho někdo (jako třeba já) pod vlivem kontextu vyloží jinak, než jsi zamýšlela.

  A co se týče měřitelnosti inteligence, přinejmenším existují metody, s jejichž pomocí ji lze změřit nezávisle na úsudku nějakého vnějšího hodnotile - tedy objektivně v tom smyslu, že všichni testovaní budou mít stejné podmínky a výsledek bude záviset jen na nich samých, což s krásou uděláš těžko.

  superkarma: 0 18.06.2008, 23:10:57

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [95] a.... [*]

  Kassy: Zvykni si prostě na to, že ti, co měli samé jedničky jen v první třídě, nedělají věci tak, jak se mají, tedy nečtou články a nediskutují striktně k tématu. Takoví lidé dělají totiž povětšínou věci po svém, jak je to baví, ne tak jak se to očekává.
  Jestli máš své IQ změřené samozřejmě netuším, byla to jen odezva na to, co jsi napsala v 89 a chtěla jsem ti tím( neúspěšně) naznačit, že inteligence je do jisté míry relativní a o nic lépe měřitelná než např. ta krása.

  superkarma: 0 18.06.2008, 21:36:49
 2. avatar
  [94] Suzanne [*]

  No, klidně se poserte, kdo chcete, mně ta baba prostě není sympatická a nikomu se za to omlouvat nebudu Já jsem taky měla samý jedničky a při nástupu do školy jsem uměla číst, psát i počítat, ale nikdy jsem si z těchto důvodů izolovaná nepřišla. Z jiných ano, ale nesouviselo to s tím, že bych byla příliš chytrá Nechci být jedovatá, ale čím víc pozoruji níže se vyjadřující PŘÍLIŠ CHYTRÉ, tím víc jsem přesvědčená, že ta izolace nebyla tou přílišnou chytrostí

  superkarma: 0 18.06.2008, 20:16:29
 3. avatar
  [93] Kassy [*]

  *Kotě*: Děkuji, objasnilas to za mě.
  a....: Ještě bych k tomu dodala, že když diskutuji pod článkem, předpokládám, že diskutuji na jeho podkladě s lidmi, kteří ho četli. Napříště se pokusím počítat s tím, že ty články nečteš. A co se té funkční gramotnosti týče, cituji sama sebe: "...jsem jako dítě byla strašně chytrá, chytřejší než většina mých vrstevníků. Dnes už to tak asi není (změřeno to nemám)...", tak nevím, proč mi tvrdíš, že mám tabulkami změřené IQ
  A nakonec ani nechápu, co jsem ti udělala, že se do mě navážíš na osobní rovině.

  superkarma: 0 18.06.2008, 19:12:58
 4. [92] a.... [*]

  *Kotě*: Já články nečtu, tedy je ani nerozebírám.Opakuji, že jsem se pustila jen do obecné úvahy o tom, jak to cítím, když někdo použije větu: JSEM CHYTRÝ. Nic víc, nic míň. Pokud někdo cítí potřebu nechat svoji inteligenci zazářit, horší forum, než tento plátek si zvolit ovšem nemohl. Pokud ho zvolil, je to známka velmi chabé inteligence

  superkarma: 0 18.06.2008, 14:57:35
 5. avatar
  [91] *Kotě* [*]

  a....: řekla bych, že ani ty na tom s funkční gramotností nebudeš nejlíp. V diskusi šlo o to, že dotyčné kritizovaly tuto konkrétní paní za to, že si dovolila o sobě poznamenat, že je chytrá. Jenže ono to bylo přesně za těch okolností, které uvedla Kassy - ona tím zdůvodňovala další svého života běh, bylo to prosté konstatování. V rozhovoru na půl stránky jaksi člověk nemá prostor, aby dal své inteligenci naplno zazářit, a je-li navíc rozhovor špatně veden, může i ten nejinteligentnější člověk působit jako namyšlený debil - viz včerejší rozhovor JDK s Ondřejem Soukupem, například.

  superkarma: 0 18.06.2008, 14:46:54
 6. [90] a.... [*]

  Kassy: Někdy mám pocit, že ti velice velmi chybí funkční gramotnost, já se o článku vůbec nezmiňuju, píši pouze v obecné rovině. Tím kontextem jsem myslela, že pokud to někdo myslí žertovně( viz níže slečny) je to ok, ale pokud to někdo tvrdí smrtelně vážně, je to poněkud směšné. Je vidět že přes tvé tabulami změřené IQ nejsi sto některé věci pochopit. To je ta sociální inteligence, pokud jsi se o ní v učebnicích nepoučila, je na čase.

  superkarma: 0 18.06.2008, 14:02:52
 7. avatar
  [89] Kassy [*]

  Jupíí: No, inteligence se přece jenom měří o něco lépe než krása nebo to, jak je člověk hodný.

  a....: Já jsem si nevšimla, že by to tu někdo, ani ta paní v článku, sděloval jen tak jako výkřik do větru. V článku je to podáno jako fakt, z kterého vyplývají nějaké důsledky, o kterých se dále mluví. Na tom mi nepřijde nic divného, nepatřičného ani nepochopitelného.

  superkarma: 0 18.06.2008, 12:31:55
 8. avatar
  [88] OlgaMarie [*]

  Solei:

  superkarma: 0 18.06.2008, 08:22:16
 9. avatar
  [87] Solei [*]

  Jsem krásná, chytrá, skromná a navíc pravá blondýna

  superkarma: 0 18.06.2008, 08:05:09
 10. avatar
  [85] fructia [*]

  wich: Není vůbec za co

  superkarma: 0 17.06.2008, 20:30:44
 11. avatar
  [84] wich [*]

  Jedna věta a jakou to spustí diskuzi

  superkarma: 0 17.06.2008, 19:40:58
 12. [83] a.... [*]

  Pokud o sobě někdo říká, že je chytrý, vpodstatě je mi to jedno. Záleží ovšem na kontextu, ve kterém tento člověk tento nepochybně zajímavý fakt svému okolí sděluje. Jen za sebe musím říct, že nerozumím tomu, proč někdo cítí potřebu svému okolí sdělovat, že je chytrý. Pokud skutečně chytrý je, je to zřejmé z jeho slovního projevu a chování ostatní to neomylně poznají. A ti, kteří by to nepoznali, jsou tak hloupí, že na jejich úsudku přece nikomu nemůže záležet

  superkarma: 0 17.06.2008, 19:24:25
 13. avatar
  [82] wich [*]

  Fructia: Díky moc

  superkarma: 0 17.06.2008, 19:21:03
 14. avatar
  [81] Jupíí [*]

  *Kotě*: tak je to podobné, jako když o sobě tvrdí, že je krásný nebo hodný. Objektivně se to změřit nedá a působí vychloubačně.

  superkarma: 0 17.06.2008, 18:59:23
 15. avatar
  [80] *Kotě* [*]

  "narychlo přečtené příručky" tam mělo být

  superkarma: 0 17.06.2008, 18:40:39
 16. avatar
  [79] *Kotě* [*]

  Mně absolutně nevadí, když o sobě někdo řekne, že je chytrý - proč by to mělo být jako neslušné nebo neomalené? Je snad nutno stydět se za svou inteligenci nebo ji nějak zastírat, abychom snad probůh ostatní neurazili?

  Na článku mě ale zaráží to, že jako "strašně chytrá" osoba se v něm paní Balvínová věru neprojevila. Zjednodušené, klišovité názory jako vytržené z nějaké narychlo vytržené feministické příručky pro začátečníky, i zjevné zhůvěřilosti... buď je na vině Dana Svobodová, že rozhovor špatně vedla či nedokázala dobře zprostředkovat osobnost tázané, nebo paní není zas tak strašně chytrá, jak se prezentuje

  superkarma: 0 17.06.2008, 18:40:04
 17. avatar
  [78] Yannize [*]

  Tak koukám, že nejen P. Balvínová je už od malička moc chytrá.

  ..ono je vás tu víc

  Návrhy jsou vážně moc zajímavé, nositelnou verzi, která se objeví v obchodě bych si klidně prohlédla

  superkarma: 0 17.06.2008, 17:09:59
 18. avatar
  [77] Ťapina [*]

  gentiana: Já teda svým postgraduálním spolužačkám nezávidím - sepisování jakýchsi prací do noci, noční a víkendové směny na klinice, málo peněz

  superkarma: 0 17.06.2008, 17:03:29
 19. [76] gentiana [*]

  Meander: Já třeba vcelku inteligentní su. Proto jsem si spočítala, že optimálmí poměr mezi vynaloženou námahou a dobrými výsledky se dostavuje někde v oblasti dvojek a místo bytí výbornou studentkou jsem si našla onačejší zábavu. Výborné studentky z řad spolužaček jsou, pokud je mi povědomo, podúčetními, manželkami, sekretářkami atp., nosí šedé kostýmky a pokud nějakou potkám, závidí mi peníze (a že jich nemám moc), postavu (a že modelka nejsu), práci redakčního poskoka, protože jsem sice poskok, ale u něčeho zajímavého a proměnlivého, postgraduál, protože jako výborné studentky si nebyly s to vymyslet, co by bádaly, protože výbornost jim sežrala samostatné myšlení. A já bývalým výborným studentkám nezávidím nic, protože nemají nic, o co bych stála.

  superkarma: 0 17.06.2008, 16:59:03
 20. avatar
  [75] Meander [*]

  ještěrka.ehp: "Inteligentní" taky není synonymem pro "výborná studentka"

  superkarma: 0 17.06.2008, 16:21:17
 21. avatar
  [74] fructia [*]

  wich: Heather: Wich, určitě se podívej v New Yorkeru, já jsem si tam včera koupila "svetřík" s dlouhými rukávy a délkou pod prsa. Měli tam několik variant, barviček. Určitě si vybereš.

  superkarma: 0 17.06.2008, 16:19:00
 22. [73] a.... [*]

  OlgaMarie: No vidíš pošklebuju se snad JÁ někomu kvůli gramatice právě naopak, píšu s mnoha překlepy i očividnými chybami
  Ano je to o toleranci, také o tom, že je velmi časté, že pokud bylo člověku na jedné straně přidáno ( inteligence) bylo mu na druhé straně ubráno ( třeba zručnost, fyzická šikovnost). A ideálem je přece harmonicky rozvinutá osobnost. Proto není chytré v dětství rozvíjet jen ten směr, ve kterém má člověk zjevně navrch a ty další nechat úplně zakrnět. Pak se z člověka stává deformovaná osobnost.Výchova v rodině by měla být zaměřena právě na ten všestranný rozvoj..

  superkarma: 0 17.06.2008, 15:43:18
 23. avatar
  [72] OlgaMarie [*]

  a....: Jo, jenže v dětství se učí dítě chování odkoukáváním chování dospělých. Jsem přesvědčena, že právě v dětství se mají učit toleranci k odlišnostem i formě motivačního obdivu. Někomu je holt dáno nadání a někdo, komu dáno nebylo, dohání pílí (a možná bude úspěšnější). Asi přijde na to, jak dítě své schopnosti v dětském kolektivu projevuje. Jen nevychovaný skřet se může vysmívat někomu, kdo neuběhne 2 km. A to má výchovou z rodiny právě tak, jako nepřiměřené vyvyšování nad spolužáky.
  Jen se podívej, jak i na tomto servru je běžné zlomyslné vyšklebování lidem, kteří sice ve škole nezvládli gramatiku, ale chtějí si také pokecat a sdělit, co si myslí.

  superkarma: 0 17.06.2008, 15:28:32
 24. [71] Bellana [*]

  Líbí se mi, jak naplňuje svůj slogan "...buďte TIQE". Její oděvy jsou jaksi tykvovité. Ale co, hlavně, že se jí v nich dobře chodí.

  superkarma: 0 17.06.2008, 15:11:59
 25. [69] a.... [*]

  OlgaMarie: vidím, že ti dnes byl odepřen ten dar chápat smysla psaného slova Mluvím o DĚTECH nikoli o dospělých.Dítě ještě nemá v sobě tu sílu vytříbených názorů a životních postojí, kterými by se vymezilo vůči ostatním. K tomu teprv dozraje, předpokladem dozrání je ovšem také to, aby se dokázalo pohybovat mezi lidmi, formulovat názory a prezentovat je. Proto je pro něj samotné lépe, když bude v této fázi života konformní, a tím se naučí jednat s lidmi.

  superkarma: 0 17.06.2008, 14:47:54
 26. avatar
  [68] OlgaMarie [*]

  a....: K 66: To myslíš vážně? Tedy ti, kteří pasivně podporovali komunistickou totalitu, byli inteligentní. Být nenápadný v houfu. S tím běž do -ele, ještě by ti někdo uvěřil.

  superkarma: 0 17.06.2008, 14:38:49
 27. [67] gentiana [*]

  Manx: Ach, sladké mládí, kdy na mě pořvávali v lepším případě brejloune, v horším píčo brejlatá. Dva kilometry jsem neuběhla taky, nechápala jsem, proč bych měla.
  Kam se moji spolužáci poděli, je mi jarním vánkem, něco vím o dvou, kteří jsou kamarádi a potomčata kamarádů mých rodičů. Jeden z nich byl stejný přechytralý inťoušek jako já, druhý byl dyslektik jak kráva a já mu napovídala při češtině. V září se budou oba ženit, paka blbý.

  superkarma: 0 17.06.2008, 14:15:43
 28. [66] a.... [*]

  Kassy59: Ano, však já to hodnotím pozitivně Inteligence má totiž dvě složky, její nedílnou součástí je i inteligence sociální a ten, kdo tuto složku inteligence postrádá, se tedy rozvíjí jednostranně, ke své újmě ( i když to mnohdy nechápe, či alespoň nechce přiznat). Skutečně inteligentní dítě se tedy snaží zapadnout a být konformní, protože jedině tak se ubrání tomu, aby bylo ze všech stran hoblováno svým prostředím, protože vyčnívá.Mezi lidmi totiž musíme žít, ať chcem nebo nechcem, jedině to, že s nimi vyjdeme nám může dát osobní svobodu, v opačném případě nás sežerou

  superkarma: 0 17.06.2008, 14:12:37
 29. avatar
  [65] OlgaMarie [*]

  gentiana: Manx: Kassy:
  A jeden citát ze včerejšího vydání:
  "Lidská blbost štve i lidi, kteří blbí jsou."(M. Kudláčková)

  Díky tomu, že i já byla kdysi premiantkou, se dnes mám tak, jak jsem si vždy přála. Kamarádů jsem měla hodně, přátel míň. Ale ti by pro mě skočili i do ohně.

  superkarma: 0 17.06.2008, 13:58:24
 30. avatar
  [64] Dimsy [*]

  Motty: Aha,už to už je mi to jasné.To bude asi tím,že jsem nebyla ve škole tak chytrá,nejchytřejší ze všech,ba co dím,byla jsem blbá,protože jsem neuměla číst(jsem dyslektik,ale tuto diagnozu tenkrát nikdo neznal)a na starý kolena ještě ke všemu blbě vidím.

  superkarma: 0 17.06.2008, 13:40:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme