V minulosti říkaly otcové svým synům: „Hlavně, ať máš poctivé a slušné řemeslo!“ Později se říkalo: „Hlavně, ať máš maturitu.“ A dnes? Ani vysoká škola nestačí. A řemesla ztrácí svou hodnost.

remesla

Přemýšlela jsem, jak vůbec napsat úvod k tomuto článku. Nezní příliš negativně? Nezní. Je to prostě holá realita. Řemeslo má sice zlaté dno, ale v tom smyslu, že dobrého řemeslníka aby člověk lupou pohledal a zlatem vyvážil.

Můj táta, manžel i syn jsou vyučení řemeslníci. Ani jeden se však svému řemeslu nevěnují. Tatínek už je v důchodu, manžel sešel z cesty k něčemu, co ho baví víc, a syn? Ten se za řemeslo stydí. Nebude přece běhat v montérkách. Lákavější je místečko u počítače.
Přesto vím, že všichni tři, když je potřeba, umí dát ruku k dílu a na své řemeslo si vzpomenou. Jsem ráda, že je mám, jsou k nezaplacení.

Ne všichni můžou sedět za kancelářským stolem, ne všichni mají na to, aby nosili bílé pláště, ne všichni mohou být manažery. Někdo musí pracovat i rukama. Ale kdo?

Starší řemeslníci ztrácí sílu, mladší na řemesla nejdou. Ruší se učiliště, nabírají se nekvalifikované pracovní síly z východu. Pak se divíme, že tu a tam se zřítí barák, tam zase zatéká novou střechou a jinde praskají stěny u novostavby.

Nevím, možná je to jenom můj dojem, ale přijde mi, že dnešní mladí lidé jako by se za práci styděli. Mladá slečna přece nebude chodit s instalatérem, když může mít podnikatele. Mladý muž přece nebude chodit v montérkách, když se může navléknout do košile a představit se třeba jako „finanční poradce“.

Proč chtějí všichni studovat? I ti, kteří na to nemají, tedy mají, ale pouze finančně. Kdo bude pracovat? Až se mi dere na mysl s prominutím staré heslo, kdo bude naši republiku budovat? Vlastně ono už ani není co budovat. Vždyť je celá rozkradená.
Ale to jsem se dostala někam, kam jsem původně nechtěla. Vraťme se zpátky k tématu.

Tématem dne 30. 7. 2012: řemesla a řemeslníci

  • Máte doma řemeslníka?
  • Jaké jsou vaše zkušenosti s řemeslníky?
  • Myslíte, že jich ubývá? Zejména mezi mladými lidmi.
  • A proč?
  • Věříte, že řemeslo má i dnes zlaté dno?
  • Jsou dnešní řemeslníci placeni dobře nebo špatně?
  • A jaký je váš názor na nabírání nekvalifikovaných pracovních sil?
  • Je to nevyhnutelné?
  • A co říkáte na rušení učilišť?

Téma je to závažnější, než se zdá. Doufám, že mě v tom nenecháte samotnou a třeba jen krátce se vyjádříte. Těším se na vaše příspěvky.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměním pěkným dárkem (vhodným i pro řemeslníka)), tělovou kosmetikou Avon / planet spa
foto

Reklama