Vztahy

Má bezdětné manželství šanci na přežití?

Ohledně dětí jsem měla vždy jasno. Že můj život budou mé děti a že jsem na světě kvůli nim, bylo, je a bude provždy mé životní krédo. Toto jsem nikdy necítila jako svou povinnost nebo poslání, touha po dětech šla vždy od srdce.

Jsou mezi námi ale i ti, kteří děti nechtějí anebo je  mít nemohou.
Dalšími mohou být ti, kteří nad dětmi přiliš dlouho váhali, a mezitím se jejich manželství rozpadlo. Tuto situaci dokresluje příběh Ilony. 

Ilona byla vdaná deset let. Teď se rozvádí, dělí se jen majetek. Neměli totiž děti, jelikož je dlouho nechtěli. Rozchod je tedy o to jednodušší, ale nebyl tento svazek již předem předurčen ke krachu?

Ona měla vždy plno zájmů a na děti nebylo ani pomyšlení. On by snad už miminko chtěl, ale když nechtěla jeho atraktivní žena, trpělivě čekal.
Sport, společnost, škola, dokonce motorka. To vše ji zaměstnávalo, to vše jí bralo všechen čas a mateřské city nepřicházely. Do svých třiceti si užila spoustu krásných chvil, ať s manželem nebo bez něho. Cítila, že by už "měli" mít dítě, ale cosi v ní k tomu rozhodnutí ještě potřebovalo dojít, potřebovala ještě čas.
Najednout to přišlo, je jí třicet a ona po dítěti touží. Manžel ale nevytrval, mezitím si našel mladší přítelkyni, která na něm zabezpečeném a zkušeném muži může oči nechat. 
Ilona se rozvádí. Brečí, hledá jiné kotviště a ptá se sama sebe, kde byla chyba. 

Dalším příkladem na toto téma je zvláštní pár, jehož pohled na plození potomků je neobvyklý.

Když jsem paní Lídu poznala, bylo jí i jejímu manželovi hodně přes třicet let.
Řekla mi, že jsou s manželem spolu moc spokojeni, jelikož ani jeden z nich po dětech netouží. Již před uzavřením sňatku se na tomto dohodli. Bylo poznat, že mi to říká se strachem. Měla strach, že ji odsoudím, nepochopím. Nepochopila jsem, ale neodsoudila. Každý má přeci právo na život podle svých představ.
Tito lidé žijí ve spokojeném manželství už patnáct let.
Děti mít mohou, ale nechtějí. 

Jiné případy bezdětných bývají smutnější.
Manželé nemohou mít děti, a ať už je to z jakéhokoli důvodu, zůstávají žít pospolu.
Řeší se adopce, někteří ale nepřekonají její úskalí, a zůstávají tedy jen sami dva. Bez dětí, bez starostí a radostí s nimi spojených.
Smysl takových soužití musí být zřejmě  velká láska a porozumění mezi partnery.  

Otázky ohledně této problematiky jsme položili psycholožce Mgr. Ireně Švábové z Pedagogicko- psychologické poradny na Praze 9:

Proč podle Vás krachl první vztah, ve kterém manželé s dětmi dlouho váhali?

"Domnívám se, že v prvním příběhu Ilony, došlo ke „krachu“ ne zcela jasně z důvodu bezdětnosti. Jak je již v příspěvku předestřeno, pravděpodobně zde došlo k narušení vzájemného sdílení partnerství. Tedy řečeno prostými slovy  - narušení sdílení svých základních potřeb a očekávání, které od vzájemného soužití máme. Pro zdravé partnerské soužití je třeba vysílat včas přiměřené signály o tom, jsem-li spokojen, či zda-li mi něco chybí. A na druhé straně je potřeba být připraven na to, že můj partner/ka takovéto potřeby a požadavky má, a být otevřen - ochoten o nich diskutovat a „řešit je“. Pravděpodobně by tedy k potížím mezi Ilonou a jejím manželem došlo i v jiných oblastech nejen v otázce dětí."

Na jakém základě, podle Vás, přetrvává a funguje vztah druhý, ve které se partneři dobrovolně vzdali možnosti zplodit a vychovat své následníky? 

"Druhý vztah je právě dobrým příkladem, jak pravděpodobně funguje partnerský vztah  na vzájemné domluvě a citlivosti k potřebám druhého.  Paní Lída se svým mužem založili manželství  s tím, že ani jeden z nich potřebu zplodit potomka nemá, a dopředu, to je dle mého názoru důležité, o této „nepotřebě“ vzájemně věděli. Tedy o těchto důležitých otázkách partnerství spolu již před založením manželství hovořili, popř. se dohodli na jejich řešení." 

Lze tedy hodnotně žít i bez dětí?

"Člověk jako takový, jak je jistě známo všem, je tvor společenský. Většina z nás má tedy potřebu žít ve společenství, a to zejména ve společenství intimním. Proto partnerství samo o sobě je pro nás určitě „hodnotné“. Ve  funkčním soužití dvou osob dochází k naplňování nejzákladnějších lidských tužeb, a to nejen touhy rodičovské!

Touha po dítěti pak představuje jen jednu ze základních lidských potřeb. Rodičovský pud je nám vrozen, a to muži i ženě stejně. Jeho funkce je zcela zřejmá, bez jeho síly bychom se velmi rychle vytratili z povrchu zemského. Zakládají-li dva lidé vzájemný vztah, je třeba si tohoto faktu být vědom. Síla tohoto pudu se však může od jednotlivce různit. Proto většina manželských poradců radí se této otázky před založením manželství či partnerství dotknout a nebát se o ní hovořit.

Rozlišujeme potřeby tzv. primární, které představují zcela jasný signál a mají primární postavení při jejich uspokojování – např. jíst, spát atp. Pak jsou potřeby další, které uspokojujeme dle hodnoty, kterou jim ať již vědomě či nevědomě přikládáme (ovlivněné výchovou, kulturou atp.), a sem patří i pud rodičovský. Pro každého z nás pak mají tyto potřeby na žebříčku hodnot zcela jiné postavení.

Je třeba si pro sebe ujasnit, do jaké míry jsme schopni v uspokojování této potřeby slevit, popř. zda jsme schopni ji přesunout do jiné oblasti (např. budu se starat o děti svých sourozenců, kamarádek, budu vést zájmový kroužek pro děti, učit ve školce atp.) – Tedy, jak moc je otázka „mít děti“ pro mne důležitá? Nechci je i za cenu toho, že můj partner je chce tak moc, že si najde jinou partnerku – matku svých dětí.  Chci je a jsem ochotna si hledat jiného partnera – otce svých dětí. Jsem ochotna se v této otázce přizpůsobit partnerovi a domluvit se, zda mít či nemít děti."

 

Paní doktorko, dalo by se na závěr vyjádřit, jakou mírou udržuje existence dětí naše manželství pohromadě?

 

"Vezmeme-li otázku doslova, tedy jak přítomnost dětí může udržet manželství či partnerské soužití „pohromadě“, pak je nutné odpovědět – že děti mohou pomoci, ale nejsou všelékem.

Každý rodič chce své děti uchránit od nepříznivých vlivů a trápení, proto většina z nich, zvažuje-li odchod z manželství, zvažuje i otázku „A co děti ?“. Již tento fakt naznačuje, že jsme ochotni v zájmu svých dětí více ústupků a obětí. Domnívám se však, že rozhodne-li se jeden z partnerů manželství opustit, děti mu v tom nezabrání." 

 

Jakou úlohu hrají tedy děti v soužití muže a ženy?
Jak vidno, jde to i bez nich. Život bez dětí, ať už dobrovolně či nikoliv, prožívá nejeden manželský pár.
V každém případě je svobodnou volbou každého z nás, jak se s otázkou rození dětí vypořádáme.  

Za vyčerpávající odpovědi Mgr. Ireně Švábové za Ženu-in poděkovala

                                          
   
19.10.2004 - Láska a vztahy - autor: Jindřiška Kleknerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [175] Alfová [*]

  aninas:já nevěděla,že se ptá redakce mrzí mě,že jsem rozpoutala diskusi o hrubkách aj.místo diskuze o dětech aj.Kdybych věděla,kam to napsat jinam,nikdy bych to nepsala do diskuze....

  superkarma: 0 20.10.2004, 17:52:50
 2. avatar
  [173] marcellina* [*]

  tyjo ja se chtěla podívat, co tu holky napsali k tématu novyho a vy tu resite hrubky

  superkarma: 0 20.10.2004, 10:24:12
 3. avatar
  [172] k@tchabinka [*]

  madonamia a vsichni svatiii.......STALA SE CHYBA. TECKA. BYL TO SOTEK.TECKA. V TISTENYM PERIODIKU SE TO DEJE PORAD A NEVIM O TOM, ZE BY REDAKCI NEKDO TAKHLE NEUSTALE DRBAL.TECKA.!!!!!

  superkarma: 0 20.10.2004, 09:29:57
 4. avatar
  [169] aninas [*]

  Tak ja nevim, co vam tam radi za sotka, protoze ted jsem na hlavni strane Magazinu okopirovala tohle:

  Kamarádka říká, že kdyby nebyli děti, snad by se ani nikdy nevdávala. S chlapem je těžké vyjít, tak pokud to není nutné, není třeba.. Jiné žijí roky v bezdětném manželství, ať už z jakéhokoli důvodu. Má takové manželství budoucnost a může vůbec být naplněné? ... více

  superkarma: 0 20.10.2004, 02:54:52
 5. avatar
  [168] aninas [*]

  Meryl: Jestlize Vivian rekne, ze je to uz opraveno, taky nemam duvod ji neverit.
  Jak uz jsem rekla, neni to zivotne dulezite - ale budto tam ta chyba byla a ma pravdu Alfova a nebo nebyla a ma pravdu redakce.

  superkarma: 0 20.10.2004, 01:45:17
 6. avatar
  [167] aninas [*]

  Meryl: Merylusko - do nikoho nerejpu a nesiju. Jako kterakoli jina ctenarka [mohla to byt uplne nejaka cizi] jsem precetla clanek i reakce. Redakce byla upozornena na nejakou hrubku a po dotazu redakce nebyla uz ze strany ctenarky zadna odpoved. Samozrejme jsem zkoukla inkriminovane misto a nikde jsem nic nenasla.
  Odpovedela jak Alfova, tak i Vivian, ze uz je to opraveno. A zkus ted logicky premyslet, co z toho vyplyva?

  Margaritka: nemyslim si, ze z me strany by to bylo jakekoli osocovani kohokoli. Nenasazuj velka slova, kde nejsou zapotrebi.

  superkarma: 0 20.10.2004, 01:41:10

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [166] aninas [*]

  Margaritka: V zivite bych nikoho na zadnou chybu neupozornovala, protoze to se muze stat. Sice v redakcnich clancich by to byt nemelo, ale to jsou taky lidi. A uz vubec by me nenapadlo jakkoli opravovat devcata, protoze kazda pise, co ji slina-prstik prinese na klavesnici
  Ja si cely clanek a reakce precetla rano[u vas odpoledne] Take jsem nic nenasla, akorat zustal nezodpovezeny dotaz devcat z redakce[133. a 134.] smerovany ke ctenarce Alfove.
  Takze kdyz Alfova napsala, ze je v upoutavce chyba, redakce se ji ptala kde ji vidi [ani ja jsem zadnou nevidela], tak jsem ji tu upoutavku prekopirovala.
  Alfova [155] odpovida, ze odpovedela vzkazem
  A ja jenom Alfove rekla, ze kdyz teda napadla redakci verejne, redakce se ji verejne ptala, kde je chyba, tak by mela psat verejne a ne vzkazama.
  Vivian [158] pise, ze uz to stacili opravit a [161.] ze to asi nechteji rozmazavat.
  Neni ta hrubla podstatna ani zivotne dulezita, ale devcata by se mela chovat ferove.

  Meryl: prave proto, ze te znam
  Nevytrhavej ze vseho jenom tu 159. To byla preci reakce na Vivian.

  superkarma: 0 20.10.2004, 01:30:31
 2. avatar
  [162] aninas [*]

  Vivian: Ja to beru. Kdyz to nechteli rozmazavat, tak se nemeli ptat - Kde tu chybu Alfova vidi

  superkarma: 0 19.10.2004, 20:46:18
 3. avatar
  [161] Vivian [*]

  aninas: asi to nechtěli tak rozmazávat, vždyť to byla jedna chybka. Já to chápu a neřeším to.

  superkarma: 0 19.10.2004, 20:37:00
 4. avatar
  [160] ginile [*]

  Je i plno paru, co se rozvadeji, prave potom, co se jim narodilo dite, my deti nechceme, a jsme spokojeni, zalezito na kazdem paru, pokud jeden z paru za kazdou cenu dite chce a ten druhy ne, tak to vetsinou nevydrzi

  superkarma: 0 19.10.2004, 20:25:36
 5. avatar
  [159] aninas [*]

  Vivian: V tom pripade by tady mela byt odpoved redakce, nebo toho, kdo to psal: Ano, byla tam hrubka a na upozorneni ctenarky byla opravena
  Nezda se mi fer, ze po upozorneni na hrubku je opravena a pak se divi: Kde je? Vzdyt tam zadna neni

  superkarma: 0 19.10.2004, 20:01:37
 6. avatar
  [158] Vivian [*]

  aninas: asi už to za ty tři hodiny stihli opravit...

  superkarma: 0 19.10.2004, 19:49:37
 7. avatar
  [157] aninas [*]

  Alfová : No, ja jenom, ze kdyz ty verejne reknes, ze je nekde chyba a verejne se nekdo zepta kde?, tak by melo byt verejne odpovezeno.

  Tady je ta upoutavka:
  Kamarádka říká, že kdyby nebyly děti, snad by se ani nikdy nevdávala. S chlapem je těžké vyjít, tak pokud to není nutné, není třeba... Jiné žijí roky v bezdětném manželství, ať už z jakéhokoli důvodu. Má takové manželství budoucnost a může vůbec být naplněné? ... více

  superkarma: 0 19.10.2004, 19:40:22
 8. avatar
  [156] aninas [*]

  Taky nechapu kolotoc kolem toho, jestli je zivot s detmi naplnenejsi nebo hodnotnejsi, nez bez nich.

  superkarma: 0 19.10.2004, 19:33:30
 9. avatar
  [155] Alfová [*]

  aninas: odpověděla jsem vzkazem...Jest to v upoutávce:Kamarádka říká,že kdyby nebyli děti...

  superkarma: 0 19.10.2004, 19:30:13
 10. avatar
  [154] aninas [*]

  Alfová : neodpovedela jsi na dotaz c.133. a 134.

  superkarma: 0 19.10.2004, 19:22:20
 11. avatar
  [153] Vivian [*]

  vladka: ty seš nová, na tebe si zase troufne každej

  superkarma: 0 19.10.2004, 19:12:04
 12. avatar
  [152] k@tchabinka [*]

  Viv... saaaakris.. toho by se dalo dabelsky zneuzit :)))

  superkarma: 0 19.10.2004, 19:10:23
 13. avatar
  [151] Alfová [*]

  monacha:milá monacho,proč bys měla kvůli mě padat na zadek?
  Mě jen štve,jak se redigují a cenzurují příspěvky a když napíšu článek,tak si zkontroluji pravopis,co je na tom?O příspěvcích jsem nemluvila...A pravopis jsem tu opravila poprvé.Víš,připadá mi,že v diskuzi si povídá mezi sebou uzavřená skupina lidí a jen tam někdo vnese jiný názor,už ho ženou...Piš,jak ti zobák narost!

  superkarma: 0 19.10.2004, 19:08:50
 14. avatar
  [148] Vivian [*]

  katchabinka: na modrý si nikdo netroufne

  superkarma: 0 19.10.2004, 18:32:16
 15. avatar
  [147] monacha [*]

  katchabinka: Asy sy misleli, ze kdiz sy modra, tag to mas dobre.

  superkarma: 0 19.10.2004, 18:24:41
 16. avatar
  [146] k@tchabinka [*]

  monacha... ale me treba nykdo pravopysny chibi nykdy nevopravyl a ja netusym why:)

  superkarma: 0 19.10.2004, 18:20:43
 17. avatar
  [145] monacha [*]

  A co je na tom tag tak strasnyho? Mne zase vadi, kdyz tady nekdo druhymu porad opravuje pravopis, aby ukazal, ze je v nem dobry a ostatni pred nim mohli padnout na zadek. (jeste se mi to nestalo, ale prijde mi to ujety)

  superkarma: 0 19.10.2004, 18:09:04
 18. [144] xenie [*]

  vladko neres to a pis jak umis, nejde o formu ale o obsah

  superkarma: 0 19.10.2004, 18:05:17
 19. avatar
  [143] Vivian [*]

  vladka: holt jak nejsi jako ostatní, tak lidi dráždíš

  superkarma: 0 19.10.2004, 18:03:57
 20. avatar
  [141] monacha [*]

  Proč by nemohlo bezdětné manželství prežít? Mně třeba malé děti ve větším počtu vadí. To jsou moje pudy a nemůžu za to. Když jdu na návštěvu k mamině do školky, leze mi mráz po zádech. No, třeba to někdy přejde.

  superkarma: 0 19.10.2004, 17:58:42
 21. avatar
  [139] k@tchabinka [*]

  vladko..jojo taky na a slovicka:)

  superkarma: 0 19.10.2004, 17:46:46
 22. avatar
  [136] Nanet [*]

  já děti nechtěla a svému to řekla, vzali jsme, užívali, no v pohodě.
  Ale když jsme byli na návštěvě, kde měli , nějak se změnil, pookřál.
  Pro miminčo jsem se určitě nerozhodovala pod nátlakem, ale když jsem si tak pro sebe kalkulovala, tak proč se člověk tolik pinoží, pro lepší , pokud se nenabourá, někdo ho ukradne. Pro velký barák, co může vzít voda nebo shořet. K čemu je luxusní dovča, žijeme přece víc jak 3 týdny v roce.
  Když na testu naskočily 2 čárky, nevítala jsem to tak toužebně, spíš s panikou jak to zvládnu, ovšem hormony zapracovali a postupně mě to začalo bavit a je to čím dál tím lepší.
  Tak jen co si příští rok zvětšíme bydlící podmínky, s chutí a radostí do toho prásknu znovu, tím netvrdím, že život s dětmi je lepší než bez, nevyspím se a na své zájmy moc času nemáme.
  Zní to jako klišé, když vidím ty moje kluky, jsem šťastná.

  superkarma: 0 19.10.2004, 17:07:10
 23. avatar
  [135] sarobrouk [*]

  Já si pěstuju v bříšku ze sobeckosti. Chci jezdit s někým na výlet a ten můj na to moc není. Ale přesto ho miluju. Dítě budu mít jen jedno a souhlasím s tím, co tu už někdo napsal - kdyby mi někdo řekl, že za 8 let bez problémů otěhotním a porodím, tak to klidně odložím. Žila jsem bez dítěte doteď a nepotřebovala jej, tak bych žila i dál.
  Taky si myslím, že je to jen na těch dvou lidech, jak se domluví.
  Lidi jsou holt dotěrní. Doteď se mě ptali, kdy bude a teď není ještě na světě a už se mě ptají, kdy bude druhé a když odpovím, že nikdy, tak nechápou. Já zas nechápu je. Proto některým neodpovídám popravdě, nechci se s nima přít o tom, po čem jim nic není.
  Mám kamarádku, která nemůže mít ze zdravotních důvodů děti a z těchto důvodů je ani nechce adoptovat. Zvažovali to s manželem a dohodli se, že zůstanou sami. Aspoň budu mít hlídací tetu pro Jsou spolu víc jak 10 let a přijdou mi absolutně šťastní a žijící naplněným životem jeden pro druhého.

  superkarma: 0 19.10.2004, 16:50:31
 24. avatar
  [133] k@tchabinka [*]

  Alf.. a kde to vidis ?

  superkarma: 0 19.10.2004, 16:42:44
 25. avatar
  [132] Alfová [*]

  Pro autorku upoutávky na tento článek:Co ty pravopisné chyby?Chápu to v diskusích,každý občas překlepne,ale mít v článku či upoutávce hrubky-to snad ne?Ono se nepíše :děti byli........

  superkarma: 0 19.10.2004, 16:36:59
 26. avatar
  [119] Susina [*]

  jaska: neboj, možná na to taky dojde... ale ten můj má kapitálový pojištění, tak by se nad ním třeba gryzli smiloval...

  superkarma: 0 19.10.2004, 15:03:24
 27. avatar
  [117] Susina [*]

  xenie: jo, taky mi ho to nějak připomnělo..

  superkarma: 0 19.10.2004, 14:58:00
 28. [116] xenie [*]

  gryzli-106: a co obráceně, je morální, aby z mého platu šlo 30 % ne nějaké daně a důchody pro bůh ví koho ?

  superkarma: 0 19.10.2004, 14:56:36
 29. [115] xenie [*]

  Susina: co Sparta, on už tu byl někdo s podobnými názory, takovej s knírem a patkou, jak se jen jmenoval...nebyl to Hitler ?

  superkarma: 0 19.10.2004, 14:54:34
 30. avatar
  [114] Susina [*]

  Susina: jasko, myslela jsem, že doma bych teda chtěla mít spíš gryzliho (míněno ironicky), to rozhodně nebylo na tebe !!

  superkarma: 0 19.10.2004, 14:54:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme