O hormonální antikoncepci kolují různé zvěsti. Jedna z teorií tvrdí, že uživatelky HA si neumějí vybrat partnera pro život, neboť toho si ženy vybírají podle hlasu svých hormonů. Ty jsou ale vinou antikoncepce ovlivněny.

part

Nedávno jsem se sešla s nutriční terapeutkou, abych s ní udělala rozhovor na téma zdravá výživa. Během tříhodinového rozhovoru došla řeč také na hormonální antikoncepci. O tom, jestli se po ní tloustne, nebo nikoli byly už napsány celé stohy papíru. Odbornice na zdravý životní styl, jíž jsem zpovídala, ovšem nadhodila úplně jinou a docela zajímavou teorii.

Tohle povídání ovšem proběhlo mimo záznam. „Tohle tam, prosím vás, nepište, anebo u toho nezveřejňujte moje jméno,“ kladla mi na srdce, a i když jsem s tou prosbou moc nesouhlasila, slíbila jsem jí, že pokud se budu nadhozenému tématu věnovat, zůstane v anonymitě.

Teď zpátky k antikoncepci. Teorie, kterou jsem zmínila, se opírá o fakt, že hormonální antikoncepce, jak už její název napovídá, ovlivňuje hladinu hormonů. Jenže právě hormony se z velké části podílejí na tom, který muž se nám líbí, který nás přitahuje, a kterého si jako otce rodiny představit neumíme. Díky hormonům dokážeme poznat, kdo se k nám hodí a kdo ne.

Jsou-li ovšem hormony ovlivněny, je ovlivněn i náš výběr partnera. „Antikoncepce způsobuje, že naše „čidlo“, kterým si běžně vybíráme partnera pro život, je zmatené a tahle dezorientace způsobuje, že si často zvolíme nesprávného partnera, který se k nám nehodí. A z toho plynou nejen časté hádky, vyšší rozvodovost, ale do jisté míry, myslím, že i vyšší procento vrozených vad,“ míní odbornice.

Zeptala jsem na se to několika gynekologů. Odpovědí mi bylo rezolutní „Ne!“ V lepším případě jen pobavený smích.

Když jsem tuhle teorii probírala s přáteli, někdo z nich nadnesl: „Jo, a proto máš tak blbej vkus.“ Jenže musím nesouhlasit. Můj vkus byl a je bez ohledu na užívání HA pořád stejný. A co váš?

Reklama