Rodina

Lze uhodnout pohlaví dítěte?

Holčičky berou krásu, kluci chuť do milování (Asi žárlí na tátu, ne?). To jsou jen dvě z desítky lidových metod, jak v těhotenství poznat, zda se narodí dcera, nebo syn.

Jasně, dneska už existuje ultrazvuk, který dokáže zvědavost maminek v 90 %  uspokojit. Co s ní ale dělat, když to přístroj dokáže nejdříve v pátém měsíci těhotenství? Podle praktického ověřování „babských“ metod vyšlo najevo, že nejspíš se trefily ty maminky, které jim nevěřily a raději se spolehly na vlastní pocity a intuici.

Průběh pokusu

Tři vědci vybrali ve zdravotním středisku sto čtyřicet těhotných žen v osmnáctém týdnu těhotenství, které neznaly pohlaví svého budoucího dítěte proto, že se chtěly nechat překvapit až při porodu. Obdržely k vyplnění dotazník, jehož cílem bylo zjistit, jaké „lidové moudrosti“ by k určení pohlaví použily. Poté se čekalo, až ženy porodí, aby se zjistila skutečnost. Výsledky ukázaly, že ženy používající lidová moudra byly bezkonkurenčně nejhoršími věštkyněmi. Zajímavé je i to, že maminky, které už rodily víckrát, nebyly lepší než ostatní.

Zajímavý výsledek

Jisté zvláštnosti však najevo vyšly. Nejvzdělanějším ženám (VŠ) se podařilo uhodnout pohlaví jejich dítěte v 71 % případů, zatímco u žen méně vzdělaných to bylo v pouhých 43 %. Kromě toho ty ženy, které založily předpověď na svých snech a pocitech, správně určily pohlaví daleko častěji než ty, které použily lidových metod. Proč to tak je, však dosud nikdo nezjistil.

Nechaly jste si určit pohlaví potomka ultrazvukem, nebo se ho snažily uhodnout samy?

   
06.08.2009 - Děti - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [17] skubka [*]

  Hlásím, že před chvílí se Eliška narodila a maminka ani lékaři se nemýlili - je to fakt vytoužená holčička. Sml50

  superkarma: 0 07.08.2009, 14:11:39
 2. [16] mogulka [*]

  Tak já jsem taky nějak vycítila, že budu mít holčičku a pan doktor mi to na ultrazvuku potvrdil. Kolem mě taky říkali, že mi to těhotenství sluší a prý jsem hezčí, tak to musí být kluk, ale pletli se.

  A moje kamarádka měla prvního kluka a tak chtěla druhé taky kluka, doktoři ji řekli že to bude kluk a jaké pak bylo překvapení na porodním sále, když se narodila holčička.Sml58

  superkarma: 0 07.08.2009, 08:57:28
 3. [15] mindulinka [*]

  Já chtěla holčičku, kvůli dlouhým vláskům, pletení copánků, růžovým šatičkám. Holt si budu muset počkat nějaké desetiletí na vnučku Sml52

  superkarma: 0 07.08.2009, 08:32:35
 4. avatar
  [14] cicinka [*]

  Ač jsem sama holka, taky si taky říkám, že kluci jsou fajn a lepší. Po prvním synovi jsem tu holčičku fakt nechtěla. Kor, když jsem viděla co je kolem nás za rozmazlence.

  superkarma: 1 07.08.2009, 08:16:09
 5. avatar
  [13] Eva_CZ [*]

  VSICHNI vedeli, ze cekam dceru, jen ja jsem vedela svy... Mam 2 kluky a jsem moc rada. Kdyby to byla holka a byla po mne, sla bych si to hodit. Kluci jsou moc prima.

  superkarma: 0 07.08.2009, 03:48:13
 6. avatar
  [12] skubka [*]

  Právě v této chvíli očekávám zprávy z porodnice.Mladí si přáli holčičku.Maminka prohlašovala, že cítí, že je to holčička. Pak to potvrdil ultrazvuk i rozbor krve. A já jsem přesto nervozní a nevěřící a s napětím čekám, zda  opravdu přibude k mým dvěma vnukům (od dcery) i vytoužená vnučka (od syna). Pouštím si tu Beethovenovu Pro Elišku a intenzivně si přeji, aby to byla zdravá Eliška.

  U svých  dětí jsem tajně doufala, že první bude dcera, pak jsme si přáli syna a potom zase dceru. Tehdy ještě nebyl ultrazvuk ani jiná možnost zjištění - o to větší byla má radost, když to pokaždé vyšlo.Přikláním se k tomu, že matka pohlaví dítěte většinou jaksi vytuší.

  superkarma: 0 07.08.2009, 01:25:28
 7. avatar
  [11] dalma [*]

  MOC jsem si přála chlapečka a tak nějak intuitivně jsem cítila, že ho čekám. I když na prvním ultrazvuku mi říkali, že čekám holčičku. Což jsem trošinku obrečela. Ale pak jsem si na tu myšlenku, že budu mít holčičku zvykla a začala jsem se na ni těšit. A říkala jsem si, že je přece jedno co to bude, hlavně ať je to zdravé. No a na druhém ultrazvuku mi řekli, že to bude chlapeček. Sml50 Hodně mě to překvapilo a měla jsem radost jako blázen, ale raději jsem to nebrala moc vážně. Pak jsem byla ještě na jednom ultrazvuku a tam už byl chlapeček jasně poznat. Sml59Jé jak já se těšila až si ho poprvé pochovám! Sml25 Za pár dní už to bude rok. Sml48

  superkarma: 0 06.08.2009, 21:06:56
 8. [10] mindulinka [*]

  Poprvé jsem se nechala překvapit. Všichni mojí příbuzní zatím rodily holky a tak jsem si říkala, že určitě budeme mít taky holku, ale strašně jsme si přáli kluka. Bylo nádherný, když mi na porodním sále řekli, že je to kluk. Vždycky jsem si přála pár a pro jistotu, abych nebyla "zklamaná", tak jsem si u druhého těhotenství nechala říct pohlaví. Už podle ultrazvuku  - podle tvaru hlavy z 12.tt jsem tušila, že to bude kluk, to se mi v 18tt potvrdilo. A nespletli se. Tak mám doma 2 rarachy.

  superkarma: 0 06.08.2009, 20:39:23
 9. avatar
  [9] Krišpína [*]

  Asi jsem divná, u prvního dítěte jsem byla přesvědčená, že to bude holka, narodil se kluk. U druhého mi to bylo celkem jedno a opět malý rošťák. Napotřetí jsem si strašně přála holčičku a protože jsem tomu moc nevěřila a chtěla se psychicky připravit na dalšího kluka, nechala jsem si pohlaví prozradit. Do porodu jsem tomu nemohla uvěřit. Konečně mám princezničku!

  superkarma: 0 06.08.2009, 19:00:19
 10. avatar
  [8] kometa [*]

  Taky čekám třetí a u všech jsem to věděla, protože už na to chci mluvit. Nikdo jiný to neví, protože mě baví jak lidi tipují a jsou naptnutý co to bude

  superkarma: 0 06.08.2009, 15:43:14
 11. [7] Netřesk [*]

  Ahojky,tak já jsem byla od chvíle co sem věděla,že jsem těhotná přesvědčena,že to bude kluk a ani mě nenapadlo,že by to tak nebylo.Ani jméno pro případnou holčičku sem neměla.No a narodil kluk.Taky se mi noc před porodem zdálo,že lezu ještě s ostatníma těhulkama po provazovém žebříku a nahoře sem dostala do náruče klukaSml16.No a druhý sen té noci mě trochu vyděsil jelikož se mi zdálo,že se nade mnou spoští veeeelikánskej černej pavouk a já jsem byla v tom snu úplně klidná i když mám arachnofobii.

  superkarma: 0 06.08.2009, 14:47:28
 12. [6] kornoutek [*]

  tak jsem těhotná po třetí a všichni mi říkají, že vypadám stejně jako při prvních dvou těhotenstvích, takže to bude zase holka... že mám flekaté tváře, břicho ne velký, ale do široka kolem pasu, samý babský řeči.. mám 14 dní do porodu a už 3 měsíce vím ( 4D ultrazvuku ), že je to vysněný chlapeček.. mám to potvrzené z 5 ultrazvuků.. jenže je při tom nechávám, protože na tohle já nevěřím.. vypadáš tak nebo tak, bude holka nebo kluk... kecy 

  superkarma: 0 06.08.2009, 14:31:37
 13. avatar
  [5] jiti [*]

  Taky jsem od začátku věděla že je to kluk. Podívala jsem se na to břicho do zrcadla a řekla si že bych sice chtěla holčičku, ale je to kluk. Taky že jo.

  superkarma: 0 06.08.2009, 14:07:47
 14. avatar
  [4] myše [*]

  Nevím proč, ale intuitivně jsem byla přesvědčená o tom, že se mi narodí kluk - a nechala si to na ultrazvuku potvrdit... Napodruhé to bylo podobné, jenom jsem musela na odběr plodové vody a z vyšetření to bylo 100% co to bude. A když mi volala setřička výsledky, tak se ptala jestli to chci vědět - tak jsem se jen ujistila -"bude to holka, že?" no a byla...

  obvykle to nějak vidím i ve svém okolí, když se soustředím, na 99% mi to vychází...

  superkarma: 0 06.08.2009, 13:58:44
 15. avatar
  [3] cicinka [*]

  Říct jsem to nechtěla. Bylo mi to jedno a překvapená jsem být chtěla. Ovšem pan doktor vždy tak jásal, jak je to jasně vidět.......že mi bylo jasné, že to musí být kluk. Na druhou stranu jsem na oba myslela jako na kluky.Sice jsem vždy říkala ONO miminko,ale vždy jsem tam cítila chlapečka. U druhého jsem si ho vyloženě přála. Na porodním sále jsem si říkala, že ani holčička by nevadila. A stejně to byl zase kluk. Sestřička mě začala chlácholit, v domnění, že jsem chtěla holčičku.Sml30

  superkarma: 0 06.08.2009, 13:46:42
 16. avatar
  [2] olga ebertová [*]

  U prvního dítěte jsem byla přesvědčená,že to bude kluk a vyšlo to.U druhého jsem si strašně přála holčičku a také se povedla.

  superkarma: -1 06.08.2009, 12:38:10
 17. avatar
  [1] maje [*]

  já jsem se nechala překvapit. ale podvědomě jsem věděla, že to bude holčička. navíc tu noc, co jsme ji počali, se mi zdál krásný sen. ze zhora jsem se dívala na leknín, jak se pořád otevírají ty jeho lístky. trvalo to hodně dlouho, těch listů tam bylo hrozně moc. a když se ukázal prostředek, bylo tam miminko - holčička. na ten sen jsem dodnes nezapomněla. (jinak si moc sny nepamatuji)

  superkarma: 0 06.08.2009, 12:33:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme