Bulvár

Lze truchlit bez politiky?

Je jedenáctého září – den, který se stal symbolem terorismu. Na místě zničených Dvojčat se staví pomník, a tak smuteční ceremoniál, který připomíná 2749 obětí z roku 2001, proběhne poprvé na jiném místě.

O jedenáctém září na Ženě-in také ZDE.

Pietního aktu se jako vždy má zúčastnit i bývalý starosta New Yorku Rudolph Giuliani, tentokrát se ovšem proti němu zvedla vlna protestů. Je totiž republikánským kandidátem na prezidenta, a tak se pozůstalí obávají, že zneužije svého projevu k politické agitce. „Rudy Giuliani by se měl zúčastnit v tichosti jako ostatní pozvaní hosté,“ říkají.

Další kandidátka na prezidentský post, Hillary Clintonová, bude pouze číst jména obětí.

Z jedenáctého září se pomalu, ale jistě stává politická záležitost. Zatímco většina Američanů Giulianiho nasazení v době útoků oceňuje, zaznívá – především z úst demokratů – i kritika. Měl by prý přijmout zodpovědnost za špatnou komunikaci policistů a hasičů, která stála řadu lidí život. Je mu také vyčítáno, že hledání obětí bylo ukončeno předčasně.

Je ale vůbec možné, aby vzpomínka na tragédii, za kterou stojí politika a která má politický dopad, nebyla sama politická?

Co myslíte Vy, ženy-in? Jak myslíte, že by se měly podobné tragédie připomínat, pokud vůbec? Mají se pietních akcí účastnit státníci a mít na nich projevy? Znáte Krylovu Píseň Neznámého vojína? A co si myslíte o americké přítomnosti v Iráku?

   
11.09.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. [8] Rikina [*]

  Připomínat by se tragédie měly, ačkoli několikahodinové předčítání jmen obětí je tak trochu americky patetické. Pokud se pietního aktu účastní osobnosti angažující se v politice, nelze z toho politiku vynechat, i kdyby jejich projevy byly maximálně neutrální... Vždycky se najde někdo, kdo to bude nějak komentovat a do politických souvislostí zatahovat. Píseň Neznámého vojína od Karla Kryla znám. Jak to souvisí s 11.zářím? A přítomnost amerických vojsk v Iráku je momentálně potřebná a žádoucí. Tolik odpovědi na otázky na konci článku.

  superkarma: 0 11.09.2007, 22:45:17
 2. avatar
  [7] wich [*]

  Beruška1: Ale vždyť Bush je jenom takový šášulka, figurka. Jenom něčí loutka

  superkarma: 0 11.09.2007, 17:36:01
 3. avatar
  [6] Meander [*]

  Tady je to zase jako sjezd aparátčíků

  superkarma: 0 11.09.2007, 16:49:27
 4. avatar
  [5] Dášule [*]

  Myslím, že kolem 11. září je příliš mnoho nejasností, které postupně vycházejí najevo. Stále častěji se objevují nejrůznější rozpory, dokonce už jsem narazila na přirovnání ke Gliwicím.

  superkarma: 0 11.09.2007, 16:22:26
 5. avatar
  [4] Beruška1 [*]

  A kdy začnou Američané číst jména obětí z Hirošimy a Nagasaki. Jo všude jinde mohou Američané zabíjet, ale jim se nikdy nic stát nesmí. O 11. září si řekli a divím se, že to zatím nikdo nezopakoval. Bush je čím dál víc namyšlenej šašek, který si myslí, že je pánem této planety a může si dělat, co chce a kde chce.

  superkarma: 0 11.09.2007, 11:10:56
 6. avatar
  [3] gerda [*]

  Účastnila jsem se demonstrace proti válce v Iráku v době, kdy se Američané k výpadu na Irák teprve chystali. Bylo plat prtné, že protestoval celý svět, Američané si prosadili svou. Zbraně sice nenašli, Irák je rozvrácený víc než předtím, ale hlavně, že brání demokracii Neříkám, že si útok zasloužili, ale mohli s ním počítat.

  superkarma: 0 11.09.2007, 11:00:58
 7. avatar
  [2] Modré z nebe [*]

  Snad by stačil nějaký ten pomník, aby měli pozůstalí kam chodit vzpomínat na své blízké. Co se ale politiky týče, dotýká se asi všeho, takže jakési dnešní projevy chápu . A následné americké působení v Iráku? Všechno je špatně.

  superkarma: 0 11.09.2007, 10:03:07
 8. avatar
  [1] vininka [*]

  Zapálila bych svíčku a položila kytku....žádné státníky tam k tomu nepotřebuju...

  superkarma: 0 11.09.2007, 09:33:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme