Styl

Lyže, které chcete najít pod stromečkem

Ježíšek už přemýšlí nad vánočními dárky. Co říkáte na nové dokonalé lyže? Usnadníme vám výběr.

Milý Ježíšku,

kromě nové teflonové pánve (se skleněným víkem, prosím), sady bambusových osušek a parfému od Diora bych si letos přála ještě něco.

Manžel bude nadšen:

Lyže.

Nemám přesnou představu o značce ani barvě, ale určitě by měly splňovat následující požadavky:

Musí být lehké.

Lehčí než ty, co mám ještě od střední. Protože než je odnesu od auta k vleku, jsem vždycky vyřízená, a to jsem se ještě nesvezla. A taky na svahu je pak každá změna směru utrpením.

Přitom moderní dámské lyže mají odlehčené jádro a váží tak podstatně méně než pánské!

Tak třeba model Cloud Seven od Atomic.

lyže

Byla jsem je vyzkoušet v prodejně Happy Sport a vážně jsou lehké jako pírko! Hodí se spíše na sjezdovku než do terénu, ale zato jim nevadí špatně upravený povrch. Díky konstrukci Step Down Sidewal totiž dobře tlumí vibrace. Říkali.

Trend dámských lyží není až tak starý. Ještě donedávna byly lyže pro ženy jen kratší variantou těch pánských. A když jsme měly velké štěstí, byly alespoň červené. Třeba tyto Elány jsou naprosto božské!

lyže

Měly by se snadno ovládat.

Nejsem žádný začátečník, ale když mi lyže ne a ne zatočit, vždycky si nakonec natluču. Přitom existuje spousta vychytávek, které ovladatelnost lyží usnadňují. Pro středně pokročilé lyžařky, jako jsem já, jsou prý obecně vhodnější měkčí lyže. Podle délky oblouku, který dělám, si pak zvolím správný radius, tedy točivost. Čím menší radius (větší vykrojení) lyže mají, tím kratší oblouk je baví. Ovšem pozor! Rozhodně to neznamená, že jsou hodně vykrojené lyže snáze ovladatelné! Přečtěte si zažité mýty, kterými se nejčastěji necháváme zblbnout.

lyže

Konkrétně Sporten Sensual mají navíc 3D tvarování a karbonové vyztužení, což má za úkol zajistit jejich aerodynamiku a dobrou ovladatelnost.

Na videu se SkiTestem lyží pro sezónu 2012/2013 je moc hezky vysvětlen rozdíl mezi dámskou a unisexovou lyží.

Ne, že by se dámské lyže zavděčily všem, ale já je rozhodě vyzkouším.

Čím univerzálnější, tím lepší

Jezdím na sjezdovkách a jezdím opatrně. Ale kdo ví, co bude za rok? Můj manžel má rád freeride a často mě láká mimo vyznačené trasy. Chtěla bych lyže, které mi umožní změnit terén a třeba se i zlepšovat, aniž by mi brzy přestaly stačit.

Pro takové experimenty jsou ideální lyže typu allmountain, tedy takové, se kterými můžu projezdit hory křížem krážem, po manšestru i v prašanu.

lyže

Salomon BBR mají navíc technologii V-shape, tedy tvaru lyže s rozšířenou špičkou a úzkou patkou, zvládnou jakýkoliv terén. Jsou ideální pro ženy všestranné, anebo nerozhodné. To druhé jsem já.

Ne moc drahé

Abych našla pod stromečkem i jiné dárky, musím si vybrat lyže, které budou co nejlepší, ale zároveň za rozumné peníze. Říká se, že lyže jsou trochu jako auto. Rozdíl, mezi novými a ojetými je v první jízdě. A cena rázem padá. Je to sice smutné, ale zároveň mi to dává prostor vybrat si špičkové lyže za minimální cenu. Ideální je koupit je tam, kde mají servis, kterému důvěřuji. Třeba v Happy Sportu, který se na prodeji vymazlených ojetých lyží pořádně plaví. Ukázali mi, že bezpečné vázání a dobře upravená skluznice dokáže ze starších lyží udělat štramáky, kteří si s novými kousky v ničem nezadají!

Hlavně hezké

Jednoduché, elegantní, hravé. Třeba takové:

lyže

Velmi ženské kritérium, já vím. Ale která z nás by chtěla lyže, které sice jezdí jako po másle, ale nedá se na ně koukat? Dnes už je design při výběru lyží stejnou samozřejmostí, jako jejich jízdní vlastnosti.

Pak už zbývá otázka, zda ladit lyže ke kombinéze, nebo kombinézu k lyžím. A je lepší kombinéza, anebo bunda a kalhoty?

O tom si, Ježíšku, popovídáme zase příště…

   
02.11.2015 - Sportem ke kráse - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [10] SandraAbigail [*]

  Pokud mě chce někdo naštvat, ať mi daruje lyže :-D

  superkarma: 0 21.10.2015, 18:54:24
 2. [9] manislava [*]

  nelyžujuSml15

  superkarma: 0 21.10.2015, 17:44:02
 3. avatar
  [8] margot [*]

  Rikina — #7 jistěSml57 krapátek by se to ohoblovalo a kdybych byla hodně šetrná, mohla jsem s nima vystačit až do důchodu - si teď rvu vlasySml30

  pro tvoje křížemkrážem a dobrodružství všestranné ženy mimo vyjeté stopy jsou ty allmountain jako stvořené - ale co já vím, od toho jsou ti fešáci v obchodech a servisechSml24

  superkarma: 0 21.10.2015, 14:44:43
 4. [7] Rikina [*]

  margot — #6 No, kdyby se to dřevo odspoda ohoblovalo a šmirglem vyhladilo... Sml57 Chtěla bych takové ty turistické lyže, křížence mezi běžkama a sjezdovkama, na kterých se dá pohybovat i v terénu, občas i sjet nějaký menší kopec, nepotřebujou projetou udržovanou stopu a může se na nich courat po lese. Což tyhle asi nejsou, jak tak na ně koukám. Ježíšek mi taky nenosí... no tak zas nic. Sml80

  1. na komentář reaguje margot — #8
  superkarma: 0 21.10.2015, 14:28:51
 5. avatar
  [6] margot [*]

  Rikina — #4 nj, doba od časů "Krakonoš a lyžníci" notně pokročilaSml30

  s výše popsanými bys uspěla leda na svahu... ale ty nové skluznice jsou úplně o něčem jiném i u běžek - když to srovnám se školním lyžákem, kdy jsem jezdila na dřevěných, co z nich zespodu čouhala spousta třísek a vedoucí lyžáku se divil, že mi TO vůbec jede, je to úplně jiný zážitekSml24

  1. na komentář reaguje Rikina — #7
  superkarma: 0 21.10.2015, 11:32:13
 6. avatar
  [5] margot [*]

  zrovna v týdnu jsem se na nabídku HS dívala - takový dárek by mi udělal mega radostSml59 ono ani to roční půjčovné lyží není vůbec špatné - ale jako každý rok jsem zaspala termín akceSml80

  bohužel, kdysi jsem odhalila, že Ježíšek neexistuje a on se mi na oplátku pomstil tím, že nenosí takové darySml52

  superkarma: 0 21.10.2015, 11:24:25
 7. [4] Rikina [*]

  Sml14 jsem strašně pozadu za vývojem - moje běžky vypadají úplně jinak, a křížem krážem hory se s nima fakt projezdit nedá, jsou jen do stopy... a ještě ke všemu se musej mazat, a to neumím. Takže na nich už nejezdím. Sml15 Obávám se, že ani výše popsané lyže by to moc nevylepšily... navíc teda by musel bejt nějakej sníh, a to v tuzemsku jaksi nic moc. Sml80

  1. na komentář reaguje margot — #6
  superkarma: 0 21.10.2015, 11:18:05
 8. [3] Boros [*]

  nechci lyže, Ježíšku, nenos mi je.

  superkarma: 0 21.10.2015, 10:12:56
 9. [2] bobani [*]

  takový dárek by mi nebyl k ničemu

  superkarma: 0 21.10.2015, 09:48:30
 10. avatar
  [1] renda4141 [*]

  Tak takový dárek od Ježíška by se mi moc líbil. Sml67Sml16Sml67

  superkarma: 0 21.10.2015, 08:24:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme