Rodina

Lyžák? Pomozte mu, ať má nač vzpomínat!

Víc než alkoholových mejdanů, otravy nikotinem a sexuálních ochutnávek se bojíte večerního stýskání, pobíhání v mraze bez bot a lyžování v mokrých oteplovákách. Vaše dítě je možná na zážitky sněženek a machrů ještě malé, ale tím spíš je třeba ho na blížící se lyžařský výcvik připravit.

Zvlášť pokud bude lyžák znamenat první dny a noci, které váš potomek stráví mimo domov. Říkáte si: kdybyste toho vašeho (nebo tu vaši) ráno a večer nedokopali do koupelny, poroste mu v puse mech. A klidně bude běhat celý týden v jedněch ponožkách, navíc mokrých. Zmrzne, přizabije se někde, umře hlady, lyžák prostě nezvládne!

lyžák

Jenže nezapomínejte, že děti bez rodičů, jež jim ustavičně dýchají na záda, zázračně povyrostou a v „nouzi“ jsou schopny neuvěřitelných výkonů. Perfektně se o sebe postarají, i když se doma chovají, jako by bez vaší péče měli každou chvíli zahynout. Možná o sebe nebudou pečovat podle vašich představ a instrukcí, ale říkejte si:

 • když nejde o život, nejde o nic (a na výcvik jedou dospělí vedoucí)
 • co oči nevidí, srdce nebolí (dělat věci po svém neznamená dělat je nutně špatně)
 • nejhorší následek procházky v ponožkách po sněhu je pořádná rýma (ne, opravdu nejde o život!)

Jak na večerní smutek

Jestli si děláte starosti, jak bude vaše ratolest snášet odloučení psychicky, zvažte, zda ho nemůžete na kurz poslat se starším sourozencem nebo s kamarádem, případně nemáte-li možnost jet také a jistit dítě zpovzdálí, třeba v roli kuchařky či zdravotnice. Pokud však potomek nemá problém zapojit se do hry s vrstevníky, rád vyhledává společnost jiných dětí a vyzkoušel si přespání u prarodičů nebo doma u kamaráda, nemáte se čeho bát, protože si s největší pravděpodobností si lyžařský výcvik užije.

Což se ovšem nevylučuje s tím, že i největší malý frajer a i nejodvážnější copatá slečna mohou večer propadnout smutku po domově. Proto jim přidejte do zavazadla jejich oblíbeného plyšáka a nějaký dárek „pro těžké chvíle“. 

Tip: V síti drogerií dm jsou k dostání ovocné pastilky „Seelentrost“ (v překladu „duševní útěcha“), které obsahují Bachovy květové esence a v obtížných chvílích pomáhají najít duševní rovnováhu.

lyžák

Představ si, jaké to tam asi bude

Trápí-li dítě před výcvikem obavy pramenící z neznalosti situace, pomůže, když si bude moci konkrétněji představit, kam jede, co ho tam čeká a jaké různé momenty mohou nastat:

 • Vyhledejte na internetu webové stránky chaty (nebo alespoň lyžařského areálu) a společně si prohlédněte fotografie v galerii a přečtěte si uvedené informace.
 • Proberte se synem či dcerou konkrétní situace, jaké mohou nastat – jak se má zachovat, když ho bude bolet břicho, bude se mu chtít na svahu čůrat, nebude mu chutnat jídlo, neubytují ho na pokoji s kamarádem či kamarádkou atd. Zvláštní pozornost věnujte momentům, kterých se dítě skutečně obává.
 • Berte dětské úzkosti vážně a neshazujte je, zároveň ale dítě ujišťujte, že mu důvěřujete, že vše zvládne, protože víte, že je šikovné a umí si poradit. Hodně přitom záleží na vašem nastavení – pokud ho povzbuzujete k odvaze a sami se přitom třesete strachy, jeho obavy ještě posílíte. Pokuste se tedy zůstat v klidu a navodit v sobě skutečný pocit důvěry ve schopnosti potomka.

Lyže nekupujte, stačí je vypůjčit

Psychické nastavení je důležité, ale nepodceňujte ani oblečení a vybavení na lyžařský kurz. Zapomeňte na delší lyže a větší boty (aby dítěti „dlouho vydržely“). Vyberte správnou délku a velikost, jinak riskujete, že se dítě bude trápit a lyžování si hned napoprvé zoškliví. Sáhněte po takových, které budou dítěti sahat mezi bradu a kořen nosu. Dětské lyžařské boty by pak měly být maximálně o číslo větší, než je aktuální velikost nohy malého lyžaře. Podobně jako se špatně ovládají příliš dlouhé lyže, tak také příliš velké boty neposkytují dítěti stabilitu (“docpat“ volný prostor třemi páry ponožek vážně nepomůže), krom toho, že si při pádu koleduje o nepříjemné překroucení nohy. A moc malé přezkáče? Kromě toho, že tlačí, je v nich zima.

Výběrem hůlek se nemusíte zatěžovat, protože podle odborníků je začátečníci nepotřebují, tínm větší pozornost však věnujte výběru ochranné přilby. Zkoušejte ji na kuklu nebo tenkou čepici. Helma by neměla být těžká, měla by mít nastavitelnou velikost a ideálně také nápadnou barvu pro zlepšení viditelnosti dítěte na svahu. Bez helmy potomka na svah rozhodně nepouštějte, nejde jen o nebezpečí zranění, které si dítě přivodí samo, ale o riziko ze strany jiných lyžařů. Pokud dítě ještě na lyžích nestálo, neuškodí, když si doma vybavení vyzkouší a naučí se je používat.

lyžák

Tip: Nechcete-li zbytečně utrácet za lyže a boty, které budou dítěti za rok malé, lyžařské vybavení mu vypůjčte. Pokud jezdíte lyžovat párkrát za zimu, finančně se vám rozhodně vyplatí využít možnosti celoročního zapůjčení. Například v síti prodejen a půjčoven Happy Sport zaplatíte na začátku sezóny za dětský lyžařský komplet (lyže 100 až 129 cm, boty a v ceně máte i helmu) necelé dva tisíce korun.

Hop hej, cibuláři…

Protože program na lyžáku většinou zahrnuje i nějaký ten výlet, pořiďte dítěti kvalitní, teplé a nepromokavé boty. A dobré oblečení k tomu, na lyže i na turistiku.

Doby, kdy aktivnímu pohybu v zimě vévodily doma pletené vlněné ponožky a bavlněné nátělníky, jsou pryč. Vlnu a bavlnu, jakkoliv jsou kvalitní a v šatníku mají svoje pevné místo, vystřídaly nejrůznější funkční materiály, které udržují tělo v suchu a teple. Respektive chrání před zimou a vodou pronikající zvnějšku a současně zadržují teplo a odvádějí ven vlhkost. Týká se to prádla, triček, mikin, zateplených kalhot, stejně jako rukavic, čepic a výše zmíněných bot.

Osvědčenou metodou oblékání je cibule, kdy dítě vyjde na svah v několika vrstvách, které může podle potřeby svlékat či navlékat. Základem je termoprádlo, odvádějící pot, přes ně potom mikina, udržující tělesnou teplotu. A svrchní vrstvou by měla být zimní bunda. Na dolní část těla jsou vhodné zateplené lyžařské kalhoty (nebo kombinéza) a pod ně spodky. Do přezkáčů patří jedny (!) lyžařské ponožky (opět z funkčního materiálu), na ruce kvalitní rukavice. Nezapomeňte přibalit do zavazadla dostatek ponožek a raději několikery rukavice. A všechny svršky podepište!

Tip: Dovolte dítěti, ať vás doprovodí i na nákup svršků, u nichž nemusí být nutně přítomno kvůli zkoušení. Smět si sám vybrat bundu nebo lyžařské ponožky posílí sebevědomí i vztah k dané věci.

Je prima, když se dítě zúčastní i samotného balení zavazadla – aby se naučilo části oblečení rozumně kombinovat. U všech věcí, tedy nejen oblečení, by mělo vědět, proč je s sebou veze a kdy je má použít (batůžek na výlety, nezbytné léky, opalovací krém na obličej a vůbec veškerou kosmetiku, baterku, kapesné, sladkosti atd.)

Nechte je lyžovat a povyrůst

A už je to tady: zavazadlo v kufru, dítě u okýnka v autobuse, vy na chodníku s kapesníkem. Udělali jste všechno pro to, aby lyžák dobře dopadl, takže teď to pusťte.

Skryjte slzy, zamávejte a těšte se, až se vám ze světa vrátí místo bezradného dítěte sebevědomý mladý muž nebo sebejistá dáma, kteří si svých pár dní dospělosti parádně užili!

   
06.02.2017 - Rodina - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [17] Rikina [*]

  kobližka — #14 To jsem řešit nemusela, mí puberťáci se naopak sami domáhali toho, aby na lyžák jet nemuseli. A rozhodně nebyli sami ve třídě, kdo nejel, pokud se pamatuju, tak ze tří tříd neodjelo na lyžák tolik dětí, že z nich v pohodě vytvořili na ten týden jednu zaplněnou třídu dětí s náhradním programem. Což se potomkům líbilo, neb ten týden celkem úspěšně proflákali, on ten náhradní program moc náročný nebyl. Sml30

  superkarma: 1 07.02.2017, 10:39:18
 2. avatar
  [16] chanahd [*]

  Rikina — #7 Tak nad tím přemýšlím už taky hodně dlouho, marně.

  Myslím, že pokud rodiče lyžují, je dítě už vedeno z domova a lyžovat umí. A pokud rodina na hory nejezdí, tak dítě samo pak těžko bude jezdit na hory, když zbytek rodiny nelyžuje.

  Nemluvě o tom, že je to nákladná věc. A pokud jsou nelyžaři a nemají vybavení doma, je i za půjčování slušná pálka.

  Já se tedy lyžím naštěstí vyhnula. I když nakonec stejně bylo málo sněhu a spolužáci hráli většinu dne prý karty.

  superkarma: 1 06.02.2017, 23:26:36
 3. [15] Andreadornova [*]

  Dcera lyžuje jen s námi

  superkarma: 1 06.02.2017, 17:48:23
 4. avatar
  [14] kobližka [*]

  Rikina — #13 Vývoj lyží se velmi,velmi posunul od dřevních dob tvého lyžování Sml30Sml30Sml30

  Rikina — #12 No,asi to povinné není,ale řekni puberťákovi,že nepojede se třídou na lyžák a bude mít náhradní program v jiné třídě.Už jen to oznámení,že nejede,že je "socka",která na to nemá,za to nestojí.

  1. na komentář reaguje Rikina — #17
  superkarma: 1 06.02.2017, 17:38:51
 5. [13] Rikina [*]

  ... a ještě jedna věc mě v článku překvapila - ty krátké lyže. Pamatuju si, že naopak se zdůrazňovalo, jak musí být lyže delší, než kolik je člověk vysoký a o jaký kus, aby to byla ta "správná délka". Že by konečně někomu došlo, jak se ta nekonečně dlouhá prkýnka blbě ovládají a přišel opačný trend? Sml80 Sml16

  1. na komentář reaguje kobližka — #14
  superkarma: 0 06.02.2017, 15:30:11
 6. [12] Rikina [*]

  kobližka — #10 Spíš bych za tím hledala nějakou tu "vlekařskou lobby". Ti z toho mají kšeft. Sml57 Nicméně mám takový dojem, že už asi tak 10 let není lyžařský výcvik povinnou součástí osnov, že si to sice může ta která škola zvolit, ale nutně se jet nemusí. Sml80 I v době, kdy byli v patřičném věku mí synci, už to nebylo povinné, mohli ten týden chodit normálně do školy s jinou třídou. Pro dítě, které lyžovat neumí, nejezdilo nikdy na hory, a nemá na to vybavení, musí být takový týden celkem peklo. Za tak krátkou dobu se beztak nic nenaučí, leda získá odpor k lyžování, horám obecně a lyžařským instruktorům zvlášť. Sml80 Což je i moje osobní zkušenost. Hory mám velmi ráda, ale v létě.

  1. na komentář reaguje kobližka — #14
  superkarma: 1 06.02.2017, 15:25:59
 7. [11] babinka [*]

  Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 06.02.2017, 15:18:34
 8. avatar
  [10] kobližka [*]

  RenataMor — #6 A u nás už i děti v mateřské škole.Ale taky nechápu,proč ze všech sportů má být povinné zrovna to lyžování.V dnešní době docela nákladný sport,zvlášť pro ty,kteří mu neholdují a nejezdí na hory.Nevím,jak se dnešní děti cítí ve vypůjčených věcech,lyže a boty nevyjímaje.A co oblečení helma? Kolikrát ty věci z půjčovny už ani neodpovídají dnešním bezpečnostním požadavkům.Já bych to zrušila.Kdo chce,ať si jezdí na lyže prostě sám,s rodinou,proč to má být povinné? Sml80 Přijde mi,že je to snad kvůli těm učitelům...

  Myškomedvídek — #1 No,ale článek je o lyžařském výcviku školníh dětí,což ty,doufám,nejsi.

  1. na komentář reaguje Rikina — #12
  superkarma: 1 06.02.2017, 14:16:43
 9. [9] MARIE MATEJKOVA [*]

  Fakt je,že lepší dětem určité věci půjčit. Je to jinak dost velká finanční zátěž a ne všichni na to mají peníze.

  superkarma: 1 06.02.2017, 12:43:39
 10. [8] Rikina [*]

  Jo a k těm hůlkám - jak, že je začátečníci nepotřebují? Nemít hůlky, nevstala bych ze země, a že jak stoupnu na lyže, tak jsem na zemi prakticky pořád. Sml57 Sml24 Bez hůlek bych mohla rovnou zůstat ležet a čekat na jaro. Sml80

  superkarma: 2 06.02.2017, 12:25:20
 11. [7] Rikina [*]

  Jo, mám na co vzpomínat - povinný lyžařský výcvik patří k těm mým vzpomínkám, které by se daly nazvat noční můra. Naštěstí jsem to byla nucena absolvovat jen dvakrát v životě. Synové pak na něčem takovém ani nebyli, to už to nebyklo tolik "povinné" a mohl se volit náhradní program. Nikdy jsem nepochopila, proč vlastně to má být povinné - proč právě lyžování? Sml80

  1. na komentář reaguje chanahd — #16
  superkarma: 2 06.02.2017, 12:21:45
 12. avatar
  [6] RenataMor [*]

  těch pár dnů vydrží, u nás jezdí už prvňáčci

  1. na komentář reaguje kobližka — #10
  superkarma: 1 06.02.2017, 10:51:50
 13. [5] bobani [*]

  vnučka jede příští týden - dík za tipy

  superkarma: 1 06.02.2017, 09:46:45
 14. avatar
  [4] phoebe24 [*]

  Lyžák?! Tak já mám dodnes vzpomínky podobné textu této písně:

  superkarma: 0 06.02.2017, 09:38:58
 15. [3] iřka [*]

  Sml67Sml67

  superkarma: 1 06.02.2017, 08:56:16
 16. [2] anina4 [*]

  dcera byla v lednu poprvé na lyžích a přijela nadmíru spokojena

  superkarma: 1 06.02.2017, 07:39:18
 17. avatar
  [1] Myškomedvídek [*]

  lyžovat neumímSml80

  1. na komentář reaguje kobližka — #10
  superkarma: 1 06.02.2017, 01:06:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme