Zdraví

Lymfodrenáž je příjemná a pomáhá

V minulém týdnu nám MUDr. Ethel Ludvíková z pražské kliniky MedicinaCentrum poradila, jak a proč si dát do pořádku svůj lymfatický systém. Dnes si podrobněji představíme lymfodrenážní přístroj, který nám to umožní.

Pokud vás zaujal rozhovor s MUDr. Ethel Ludvíkovou „Dejte si do pořádku svůj lymfatický systém“, jistě vás zaujme i přístroj, který vám to umožní.

Lymfodrenážníé přístroj / klikni na fotogalerii

/users/1/galerie/files/img/Sasa/LYMFAA/middle_FOTO1.mistnost.jpg
Lymfodrenážní přístroj je umístěn v samostatné místnosti, která zaručuje při průběhu procedury soukromí. Zdravotní sestra ale vidí pacienta na monitoru. Pacient má na ruce signalizační hlásič, kterým si sestru dle potřeby zavolá.
/users/1/galerie/files/img/Sasa/LYMFAA/middle_FOTO2..jpg
Uzavření kalhot je po stranách dolních končetin pacienta, a to klasickým zipem po celé délce, nikoliv bodově páskami suchého zipu. Tím se dosáhne rovnoměrného uzavření s vyloučením rizika, že část nohy není masáží ošetřena. Kalhoty mají několik zipů paralelně, lze tedy pevně uzavřít pacienty s různými obvody pasu, boků i stehen.
/users/1/galerie/files/img/Sasa/LYMFAA/middle_FOTO3..jpg
Aplikační kalhoty jsou prodloužené až do horní části břicha. Lymfodrenáž tedy nekončí v oblasti třísel, ale masáž probíhá i v oblasti malé pánve, kde pak probíhá optimální vstřebávání lymfy.
/users/1/galerie/files/img/Sasa/LYMFAA/middle_FOTO4..jpg
Aplikační kalhoty jsou vlastně soustavou jednotlivých komor v řadě. Komory lze jednotlivě programovat, lze tedy úspěšně aplikovat lymfodrenáž i u pacientů nemocných – např. po operacích nebo úrazech, kde je potřeba v některé oblasti (např. nad oteklým kolenním kloubem) snížit tlak komor.
/users/1/galerie/files/img/Sasa/LYMFAA/middle_FOTO5..jpg
Z hygienických důvodů nelze aplikační kalhoty nasazovat přímo na kůži pacienta. Je nutná vrstva tkaniny, která ale nemá švy, ani těsnící manžety. Optimální jsou kalhoty z hypoalergenní tkaniny, které jsou na klinice k dispozici. Mají tvar volných punčocháčů, švy netraumatizují, jsou univerzální velikosti a lze je používat opakovaně – 15-20x. Pacientovi vydrží na celou jednu obvyklou sérii.
/users/1/galerie/files/img/Sasa/LYMFAA/middle_FOTO6..jpg
Na základě vstupního vyšetření určí lékař pacientovi optimální program, který lze na základě reakce a efektu lymfodrenáží uprostřed běžícího cyklu upravovat. Samotné aplikace provádí erudované, zaškolené zdravotní sestry, které průběžně monitorují efekt probíhajících cyklů a dle potřeby konzultují s lékařem jednotlivé pacienty.
/users/1/galerie/files/img/Sasa/LYMFAA/middle_FOTO7..jpg
Zdravotní sestra dle indikace lékaře naprogramuje přístroj a spustí program cyklu. Zde nutno podoktnout, že to obvykle činí již v době, kdy je pacient upnutý do kalhot, aby mohla ještě průběžně kontrolovat správné umístění pacienta a upevnění zipů tak, aby se pacient cítil pohodlně.
/users/1/galerie/files/img/Sasa/LYMFAA/middle_FOTO8..jpg
Zde je vidět jeden z kroků, které může sestra dle indikace lékaře ovlivnit. Na fotografii je zvýrazněná komora č. 1 v oblasti chodidla. Lze naprogramovat jednotlivé komory obou končetin dle aktuálního stavu pacienta.
/users/1/galerie/files/img/Sasa/LYMFAA/middle_FOTO9..jpg
Takhle vypadá jeden z nejpoužívanějších přeprogramovaných programů – „křečové žíly – prevence“. Je viditelný aktuální tlak v zrovna zapnuté komoře, jednotlivé technické a časové údaje.
/users/1/galerie/files/img/Sasa/LYMFAA/middle_FOTO10.Ja.jpg
Vrchní sestra Balicharová s pacientkou před první aplikací první vstupní série ošetření.

Názor redaktorky A. Stuškové

Jsem velmi konzervativní člověk, kterého opravdu trvá dlouho přesvědčit o vyzkoušení si něčeho nového, o čemž se dozvím ať už formou reklamy, či zprostředkovaně.
Patřím také k lidem, kteří své zdraví berou tak nějak, že prostě je, a k doktorovi jdou, až když, jak se říká, teče do bot.
A také bohužel patřím k těm ženám, pro něž jsou už minisukně tabu, a to nejen z hlediska věku, ale také oteklých nohou.
Kdysi krásné štíhlé nohy se změnily ve dva sloupy, které neradno ukazovat světu.
MUDr. Ethel Ludvíkové při lékařské prohlídce zkonstatovala, že příčinou vzhledu mých oteklých nohou je zejména špatně fungující lymfatický systém a nabídla mi, jestli si nechci vyzkoušet proceduru na lymfodrenážním přístroji, který se nachází na její klinice.
„Horší už to být nemůže,“ řekla jsem si, a navzdory mým počátečním pochybnostem – šla jsem.
Celkem se doporučuje absolvovat 12–15 procedur, trvajících 30–45 minut, délku určí ošetřující lékař. Poté se doporučuje jednou až dvakrát měsíčně stav udržovat.
Zatím jsem byla na lymfodrenážní proceduře „pouze“ pětkrát, a výsledek? Už po pěti procedurách mě přestaly bolet nohy, celkově se cítím skvěle, nejsem tak unavená jako dřív, ale co je největší úspěch, (zatím) 4 cm pryč z obvodu každého stehna, 3 cm z lýtka a 2,5 cm z kotníků.
V redakci si ze mě dělají legraci, že po celkových patnácti procedurách budu mít nohy jako párátka. :)
(A tak se vám pak možná v té minisukni i vyfotím. :))

foto: autor

   
28.01.2014 - Zdraví - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] wich [*]

  Danila — #4 Moravskoslezský kraj.

  superkarma: 0 29.01.2014, 12:35:13
 2. avatar
  [4] Danila [*]

  wich — #2 čo je to msk? ja mám tip na výbornú masérku ktorá robí ručnú lymfomasaž. je to skvelé a moc mi to pomáha. nieje to moja kamarátka ani rodina ani nerobím žiadnu reklamu, chem len pomocť mojou dobrou osobnou skúsenosťou. mne by sa taká pomoc hodila keď som nejakú dobrú masérku pred rokom hľadala. takže kto chce na ňu kontakt tam nech mi napíše správu. Sml16

  1. na komentář reaguje wich — #5
  superkarma: 0 28.01.2014, 17:58:48
 3. [3] JustitiaJ [*]

  na tomhle jsem byla, příjemné to také bylo, ale to bylo tak všechno. Cenu si už nepamatuju, ale měla jsem to jako součást voucheru na cvičení, které bylo ze slevového portálu:)

  superkarma: 0 28.01.2014, 13:33:57
 4. avatar
  [2] wich [*]

  Nějaký tip na opravdu kvalitní v MSK? Docela by se mi to hodilo k detoxu, ale nechci nic riskovat u nějaké kosmetičky s kurzem.

  1. na komentář reaguje Danila — #4
  superkarma: 0 28.01.2014, 12:12:24
 5. [1] lidicka [*]

  Zajímalo by mně kolik stojí  1 procedura. Pochybuji, že je to zdarma, placené ZP.Sml80Sml30

  superkarma: 0 28.01.2014, 05:57:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme