Vánoce - svátky klidu a pohody jsou za dveřmi. Všimly si toho i banky a spořitelny, které se nám snaží je „zpříjemnit“. Čím? Všudypřítomnými nabídkami výhodných půjček. Půjček na Vánoce.

Svět se zbláznil

peníze„Svět se zbláznil,“ řekla by moje babička, která věšela na stromeček oříšky zabalené v celofánu a každým rokem dávala svým dětem vlastoručně upletené rukavice a šálu. Hřály kvalitní vlnou i horoucí láskou. Když pak jednou moje maminka, coby malá holčička, dostala k rukavicím a šále i mrkací panenku, byla jako v sedmém nebi. Babička na ni šetřila dlouho a panenka „žije“ dodnes.

Tak tuhle dobu už asi nechceme, ale možná bychom si z ní přece jen něco vzít mohli. Skromnost, úctu, pokoru a pravý smysl Vánoc i vánočních dárků – výraz úcty a lásky ke svým nejbližším.

Chcete luxusní Vánoce? Rádi vás založíme!

Dnešní holčičky mají panenek, že nevědí, co s nimi. A kdyby jen panenky, za výbavu kolem nich by se nemuselo stydět ani leckteré nově narozené miminko. A co teprve kluci! Auta, zbraně, roboti, ne, to není akční film, to je nabídka vánočních dárků. A co velké děti, nebo maminky a tatínkové? Košile, ponožky? Noční košilky, silonky? Ale kdepak. Počítače, mobily... a automobily.

Šla jsem zase jednou do práce pěšky. Za tu půlhodinu, kterou mi trvala cesta, se mi v ruce nashromáždilo asi pět letáků zhruba tohoto znění: „Chcete udělat svým blízkým radost pod vánočním stromečkem? Chcete prožít luxusní Vánoce? Neváhejte, potěšte je super dárkem! Nemáte na něj? To nevadí! Rádi vás založíme, splácet můžete začít až za tři měsíce. Výhodné půjčky bez ručitele!“ Podobné formulace jsem si pak přečetla i na pár plakátech ve výkladních bankovních skříních.

Já chci udělat radost svým blízkým, chci je potěšit – ale brát si na to půjčku? Copak nás naše děti nebudou mít rádi, když nenajdou pod stromečkem luxusní dárek? Když nepojedeme hned na druhý den na hory, když manželovi nezacinkám klíčkem od nového auta?

Nabídka výhodných splátek

Ale ať jen nekážu vodu, když sama piju víno. I já jsem před několika lety využila nabídky splátek. Bylo to u jisté počítačové firmy, kdy jsme chtěli oběma dětem koupit pod stromeček notebooky. Ale jak myslíte, že to dopadlo? Po dobu, než jsme je splatili, šla jejich cena o polovinu dolů. No, taky by se nic nestalo, kdyby je dostaly o půl roku později.

Vánoce přece nejsou o konzumu, o předvádění se, komu více září okna či stromeček, kdo má víc narvaný mrazák, kdo koupil dražší dárek. Podstata Vánoc jako by ztratila svůj pravý význam a smysl. Vždyť tyto sváteční dny by měly být dobou společného setkávání, klidu a pohody... O tom, že bychom na sebe měli být alespoň o Vánocích hodnější, slušnější, tolerantnější, o tom snad ani není třeba mluvit.

Budiž přáno...

Budiž přáno těm, kdo na to mají, kteří prožívají třeba „milionové“ Vánoce, ale budiž varováním všem, kteří nemají a chtějí za každou cenu mít... Může se totiž stát, že v lednu pak budou škrabat omítku.

Tématem dnešního vydání jsou půjčky na Vánoce

 • Vzala byste si půjčku na Vánoce?
 • Pokud ano, z jakého důvodu?
 • Znáte takový případ ve svém okolí?
 • Naletěla jste někdy bankám či spořitelnám s „výhodnou“ půjčkou?
 • Jste schopna koupit svým blízkým cokoliv, i kdybyste si na to měla půjčit?
 • A co vánoční pobyt na horách?
 • Našetříte, nebo půjčíte?
 • Měl by se vůbec člověk na Vánoce zadlužovat?
 • Naštvaly by se vaše děti, kdyby měly pod stromečkem méně dárků?
 • Vyrábíte dárky?
 • Zastáváte názor, že i malý dárek potěší a na ceně nezáleží?
 • Jaký je váš všeobecný názor na půjčky v období Vánoc? (na cokoliv)
 • A co případně dárky na splátky? Jsou některé výhodné? A jsou vůbec nutné?

Děkuji za všechny příspěvky a komentáře
pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměním malým dárkem (bez půjčky)
kosmetikou pro krásné ruce - v „luxusním balení“:)

darecek

Reklama