Využijte bazén na zahradě naplno. Díky zastřešení a efektivnímu ohřevu vody se budete moci koupat po sedm měsíců v roce. Přečtěte si tipy, které vám pomohou ohřát vodu ekonomicky a eliminovat zbytečné úniky tepla.

Venkovní bazén zastřešte. Zajistíte teplejší vodu a větší bezpečnost pro děti.

bazen

Kryt plní izolační funkci, díky němu se voda za slunečného počasí přes den ohřeje a přes noc minimalizuje tepelné ztráty. Zastřešení zvýší teplotu vody za slunečného počasí alespoň o 5 °C, při intenzivním slunečním svitu až o 8 °C. Koupání si budete užívat po čtyři měsíce, od půlky května do půlky září. Velká rodina uvítá uzamykatelný kryt, který poskytuje vysoký stupeň zabezpečení a ochrání děti před pádem do bazénu.

Solární ohřev není nejlevnější, dokonce může vodu ochladit

Skrze solární panely využijete perfektně energii získanou ze slunečních paprsků. Snadný systém založený na proudění vody skrz dutinky v solárních panelech ohřeje vodu, která se, o několik stupňů teplejší, navrací zpět do bazénu. Předností je jednoduchost. Mínusem principu ohřevu vody pomocí sluneční energie je unikání tepla a nezabezpečená vodní plocha.

bazény

Aby voda proudila přes solární panely, musíte k bazénu nainstalovat elektrické čerpadlo. Úskalím používání čerpadla může být i ochlazování vody způsobené nedostatečným slunečním svitem. Je-li systém čerpadla nezautomatizovaný, musíte jej vypínat ručně. Při zatažené obloze a puštěném systému se voda ochladí.

Koupejte se venku sedm měsíců v roce

Plánujete-li využívat bazén pravidelně, zastřešte jej a nainstalujte tepelné čerpadlo. Kombinace obou možných výhřevů vám zajistí příjemnou teplotu vody od dubna do října. Při mírné zimě i déle. V horských lokalitách se koupání zkrátí o jeden až dva měsíce. Záleží na přízni počasí, která se nedá předpovídat. Tepelné čerpadlo funguje na principu získávání tepla ze vzduchu. Používá se při venkovní teplotě nad 7 °C. Čerpadlo vezme teplo z okolního vzduchu a pošle jej skrze výměník k bazénové vodě. Pro správný výběr tepelného čerpadla se informujte v prodejně bazénů.

bazén

Využijte zdroj tepla, kterým ohříváte vodu v domě

Voda v bazénu se ohřeje skrze přebytečný výkon domácího kotle na tuhá paliva, díky solárním panelům na domě nebo tepelnému čerpadlu. Instalace bazénového výměníku zajistí, aby se nemíchala voda na ohřev bazénu a topná voda. Vhodným návrhem ohřívacího systému docílíte efektivního a spolehlivého řešení.

Elektrická spirála je bezpečná, ale neúsporná

Za pomoci elektrického ohřevu se do rozvodu bazénu včlení elektrická spirála. Tento bezpečný způsob není příliš efektivní z hlediska vysoké finanční zátěže provozu. Využijte tepelné čerpadlo, se kterým snížíte náklady až o 80 procent.

Pro víc tipů se podívejte do poradny Bazény Relax

Reklama