Domácnost

Lux jako náklaďák!?

Copak dneska, to je nám hej. Díky technickému pokroku, který je stále rychlejší, patrně díky tomu, že člověk je stále chytřejší, máme dnes k dispozici vysavače, které šmejdí po bytě samy a vyčmuchají kdejaký drobek, který pak sezobnou. Ovšem, pradědečkové těchto miláčků vypadali pomalu jako autobus…

Nevysával, odfoukával

vacuumČlověk je koumák a už historicky zpátky rozhodně byl. Co s prachem, který se pořád potvora někam usazuje? Odfoukneme ho! A patentujeme tu novinku. A opravdu. Stalo se.

Pradědeček vysavače se zrodil jako jakýsi „odfukovač“ a obsluhovali ho dva lidé. Jeden měl na starosti dmychadlo a dmýchal. Stlačeným vzduchem pak druhý odfukoval prach pryč. Výsledkem byl prach rozvířený ve vzduchu či lépe řečeno akčně přemístěný někam jinam. A první astma. :-)

Na opravdový vysavač se musíte nudit

To si takhle jedno sychravé odpoledne Herbert C. Booth ležel doma na kanapi, vzal do pusy kapesník a nahnul se k zemi. Pak přes kapesník vysál vzduch z podlahy. A hele, je po nudě. Bujaře vyskočil a dal se do přemýšlení.

Výsledkem byl v roce 1902 první, moderní elektrický vysavač. Jenže nebyla elektrika. Ne v takové podobě, aby měl doma prostě každý miliony zásuvek. Co s tím?

Důmyslný pan Booth vyřešil jeho používání originálně. Svůj vynález umístil na vůz tažený koňmi a hadicí dlouhou téměř 250 metrů dosahoval z ulice na kterékoli místo v okolních domech.

No, to je přece bomba! Hospodyňky ho zbožňovaly. Mělo to jedinou drobnou vadu. Vysavač byl tak hlučný, že se ostatní koně v ulicích plašili a uháněli pryč. Však oni se zase najdou. Taková drobnost nás přece neodradí od pokroku. Však ono se to časem doladí.

A Herbert nelenil.

Při korunovaci krále Edwarda VII. v roce 1902 nabídl Herbert své služby a za několik hodin potom zářily královské koberce čistotou.

Krále to tak nadchlo, že objednal hned dva vysavače! No, tak jemu se domů asi vešly. A to i přes to, že prakticky vypadaly jako dnešní dodávka.

A pak už se jen zmenšoval a zmenšoval a při svém zmenšení zvyšoval výkon a byl čím dál samostatnější a krásnější, až se z něho stal dnešní zázrak techniky, na který se můžete dívat z pohodlí postele, nehnout ani prstem a tloustnout z nedostatku pohybu. :-)

Naštěstí je robotický vysavač ještě tak drahý, že se my, lidé zaměstnaní a živící poctivou prací, musíme alespoň trochu pohybovat s tím naším miláčkem poloautomatickým.

   
21.02.2011 - Dům a byt - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. [4] Anime Otaku [*]

  enka1 — #3 Jen to ne! Ještě by mi vyluxoval bar!Sml57

  superkarma: 0 21.02.2011, 11:53:49
 2. avatar
  [3] enka1 [*]

  Neměl by se vlastně jmenovat nasávač?Sml57

  1. na komentář reaguje Anime Otaku — #4
  superkarma: 0 21.02.2011, 09:34:28
 3. [2] Anime Otaku [*]

  Vysavač je dobrá věc, už mám dva, jeden velký a silný na koberce a pak takové to malé bateriové tintítko, které buď rejdí na dlouhé noze po podlaze, nebo se vezme do ruky a je po drobečcích. Nemůžu si ho vynachválit!Sml22

  superkarma: 0 21.02.2011, 07:41:00
 4. avatar
  [1] SNÍŽEK [*]

  všechny vynálezy vzniknou proto,že je člověk líný,pracovat a chce si práci ulehčit Sml22

  superkarma: 0 21.02.2011, 06:03:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme