Každý touží po krásných zdravých vlasech. Pokud však máte problém s tím, že vaše vlasy jsou zplihlé, mastné a postižené lupy, tak je na čase s tím začít bojovat. Důležité je zvolit vhodný vlasový přípravek, který vaše vlasy nebude příliš zatěžovat a vaše vlasy se tak stanou zdravé, lesklé na pohled a hladké na dotek.

777

Co jsou lupy

Lupy jsou odumřelé šupinky kůže, které se z kůže odlučují v nadměrném množství v souvislosti se zrychlenou obnovou kůže související nejčastěji s kvasinkovou infekcí. Při vyšší závažnosti bývají lupy viditelné, což člověku znepříjemňuje život. V mírné podobě se světlé kousky lupů vyskytují u kořínků vlasů, v závažnější podobě bývají přítomné i po celé délce vlasů a jsou viditelné i na ramenou. Lupy se tvoří jak na pokožce hlavy se zvýšenou produkcí mazu (tzv. mastné lupy), tak i na suché pokožce (tzv. suché lupy). Lupy sice nejsou závažným, život ohrožujícím onemocněním, avšak trápí člověka zejména z estetického hlediska. To má negativní vliv na psychiku. S lupy se během života potýká až 50 % populace, častěji trápí muže než ženy.

 

Proč lupy vznikají

Nejčastější příčinou vzniku lupů je přítomnost kvasinek rodu Malassezia, které se na pokožce hlavy vyskytují běžně. Když se však zvýší produkce kožního mazu, začnou se tyto kvasinky rychleji množit a produkovat látky dráždící kůži hlavy. Toto podráždění následně vyvolává zrychlenou obnovu buněk kůže hlavy a tvorbu lupů provázené svěděním. Nadměrnou tvorbu lupů mohou ovlivnit rovněž genetické dispozice, hormonální změny, přílišné kartáčování a masírování pokožky hlavy, nedostatek vitamínů a minerálů (vitamin B, selen, zinek), používání agresivních šamponů a další vlasové kosmetiky, prudké změny teplot, stres, špatné oplachování vlasové kosmetiky, příliš časté mytí vlasů, plísňové onemocnění či jiné kožní onemocnění (lupénka, seborhoická dermatitida). Jejich intenzita a výskyt se mění také podle počasí – v chladnějších měsících se stav zhoršuje kvůli přechodům z venkovních mrazů do přetopených místností a naopak.

 

Náš tip, jak šetrně odstranit lupy

mChcete-li se zbavit lupů, je třeba dodržovat několik zásad.Základem je používání vhodné vlasové kosmetiky určené pro boj s lupy, ideálně s obsahem octopiroxu. Mediket Prevent je dermatologický šampon, který byl vyvinut jako účinné řešení proti lupům.

Účinnou látkou v receptuře tohoto přípravku je octopirox. Tato látka pomáhá předcházet vzniku lupů, přispívá k regulaci kvasinek a bakterií na optimální hodnoty a zklidňuje podrážděnou pokožku hlavy. Přípravek je nutné po nanesení nechat 3-4 minuty působit, protože octopirox účinkuje pouze po dobu kontaktu s pokožkou. Vlasy budou po použití šamponu Mediket Prevent zdravé, krásné a bez lupů. Neobsahuje barviva ani parabeny.

 

Šampon Mediket Prevent je k dostání v lékárnách za orientační cenu 210 Kč (100 ml).

V případě podezření dermatologického onemocnění doporučujeme navštívit kožního lékaře. 

Více informací o přípravcích Mediket na www.mediket.cz.

Reklama