Zdraví

„Lupénky se již není třeba bát,“ připomeneme si v rámci oslav Světového dne psoriázy

„Lupénky se již není třeba bát,“ připomeneme si v rámci oslav Světového dne psoriázy v Sirnatých lázních v Ostrožské Nové Vsi

 • 27. října budeme opět bořit předsudky veřejnosti a zaměstnavatelů o lidech nemocných lupénkou, tedy psoriázou.
 • Nejsilnější sirnaté prameny, které lupénku léčí, jsou v Sirnatých lázních Ostrožská Nová Ves a v Termálních lázních Velké Losiny.

vlasy

Možná více než 300 tisíc lidí v České republice trpí tím, že se jich veřejnost straní a jen těžko si získávají přátele. Tolik je totiž u nás nemocných psoriázou. Mnozí z nich nemohou dokonce sehnat práci. Příčinou jejich trápení je kožní choroba, s typickými ložisky nadměrně zrohovatělé a olupující se kůže – lupénka. Věda sice už dávno potvrdila, že lupénka není infekční, ale její projevy jsou pro mnohé „zdravé“ nepřekonatelné. A právě na to upozorňuje už od roku 2004 každého 29.  října Světový den psoriázy. Tento den patří proto už tradičně v Sirnatých lázních Ostrožská Nová Ves psoriatikům, jejich příbuzným a všem, kteří se chtějí o lupénce dozvědět pravdu. I letos bude pro veřejnost připravena přednáška o moderních trendech léčby, řada materiálů a film s názvem „Psoriáza? No a co?“, který poukazuje na ztíženou možnost pracovního uplatnění nemocných lupénkou. Zejména pro pacienty bude připravena i prohlídka balneoprovozu. Sirnaté lázně Ostrožská Nová Ves totiž, podobně jako Termální lázně Velké Losiny, disponují unikátními minerálními prameny velmi bohatými na sirné sloučeniny. Díky tomu patří v České republice ke střediskům, které jsou psoriatiky v souvislosti s úspěchy v léčbě nejvyhledávanějšími.

„Balneoterapie je při řešení psoriázy doplňkovou léčbou. Přípravky se sirnými komponenty pro domácí léčbu lze rovněž koupit v lékárně, ovšem jejich použití nikdy nemůže nahradit účinky přírodního sirného pramenu použitého v účelově připravených lázeňských procedurách,“ říká dermatoložka MUDr. Kateřina Macháčková ze Sirnatých lázní Ostrožská Nová Ves a dodává: „Jen v Sirnatých lázních Ostrožská Nová Ves ročně léčíme zhruba pět set pacientů s lupénkou. Mnozí z nich poté dlouhodobě nemají žádné viditelné příznaky onemocnění.“ Efekt lázeňské léčby spočívá v psychickém zklidnění a relaxaci, s nimiž bezprostředně souvisí přeladění imunitní odpovědi organismu na podněty vedoucí k projevům lupénky. Výhodou je i současná léčba kloubního postižení, kterou standardně nemocnice nenabízejí. Jde především o kombinace rehabilitace, elektroléčby, laseru, magnetoterapie, parafinových a rašelinových zábalů, plynových injekcí, masáží a  terapie v sirnaté vodě. Jejím působením dochází k uvolnění svalstva, zvýšenému prokrvení podkoží a následně i k navození hojivých procesů kůže.

Psoriáza patří mezi choroby, kterých se dotkl nový indikační seznam platný od 1. října 2012. Ten zkracuje lázeňskou léčbu „na křížek“ z původních čtyř týdnů na tři. „Případné prodloužení plně hrazené lázeňské péče v závažných případech na čtyři týdny, které vyhláška umožňuje, může být vzhledem k nutnosti schválení revizním lékařem velmi komplikované. U nemocných lupénkou je totiž v těchto případech podstatné započatou léčbu nepřerušit,“ konstatuje MUDr. Kateřina Macháčková. Při běžném průběhu onemocnění je pak nejlepší výsledek dosahován při lázeňské léčbě jednou až dvakrát ročně v délce dvou až tří týdnů.

Při úspěšné léčbě psoriázy hraje důležitou roli i zdravý životní styl s dostatkem spánku a správnou životosprávou. Společně s pravidelnou a důslednou péčí o pokožku může vést až k úplnému vyhojení projevů onemocnění. Léčbu řídí výhradně dermatolog, při současném postižení kloubů ve spolupráci s revmatologem. Smyslem akcí, jako je například Světový den psoriázy, je potlačit diskriminaci a sociální izolaci psoriatiků v souvislosti s projevy jejich onemocnění a podpořit jejich začlenění do běžného aktivního života ve společnosti i v pracovních kolektivech. Zároveň poskytuje možnost informovat o nových efektivních trendech v léčbě, mezi které například patří biologická léčba soustředěná do Center biologické léčby.

Nejčastější otázky a odpovědi:

Je lupénka vyléčitelná?
Trvale vyléčit současná medicína psoriázu neumí, ale dokáže výrazně zmírnit její projevy. Někdy až tak, že nejsou okem viditelné.

Proč toto onemocnění vzniká?
Vznik psoriázy u člověka zatím nikdo detailně vysvětlit neumí. Víme však, že jde o tzv. autoimunitní chorobu. To znamená, že za určitých okolností dojde k nadměrné aktivaci imunitního systému, konkrétně bílých krvinek tzv. T lymfocytů. Výsledkem je kožní zánět, zmnožení buněk a jejich zrychlený růst. Zatímco normální buňka zdravého člověka vyzraje a na povrch kůže se dostane za 28 dnů, u psoriatiků trvá tento proces pouhé čtyři. Buňky však ještě nejsou vyzrále, pevně lpějí na kožním povrchu a odlučují se mnohem pomaleji než u zdravé kůže. Přestože lupénka není dědičná, je prokázán geneticky daný sklon k tomuto onemocnění. Až 35 procent nemocných má v rodině jiného psoriatika. To, jestli člověk onemocní, tedy záleží na tzv. provokačních faktorech. Přijdou-li, nemoc propukne.

Co patří k provokačním faktorům?
Spouštěčem choroby je nejčastěji stres; vyčerpání; infekční onemocnění a záněty, jako jsou angíny, streptokokové infekce, záněty průdušek nebo i gynekologické záněty apod.; cukrovka; onemocnění štítné žlázy; alergie a další interní choroby; porod, špatná životospráva; poranění; spálení kůže při opalování; omrzliny; tetování a také některé léky, například k léčbě vysokého krevního tlaku, duševních onemocnění.

Kdy nejčastěji psoriáza propuká?
Začátek onemocnění je možný v kterémkoliv věku, nejčastěji se však objevuje v mladší dospělosti a poté v rozmezí čtyřicátého a šedesátého roku věku. Může však přijít i  v dětství. Na celém světě s lupénkou léčí asi 125 milionů lidí.

Je možné se před vznikem psoriázy preventivně chránit?
Prevence vzniku onemocnění možná není. Můžeme však předejít opakovaným vzplanutím choroby, a to především dodržováním léčebných postupů, omezením stresu, dostatečným spánkem a vůbec správnou životosprávou. Lékaři také doporučují vynechat společenské aktivity v době chřipkových a jiných infekčních epidemií, nekouřit a pít střídmě alkohol.

Má vůbec smysl lupénku léčit, když se jí stejně nemůžeme zbavit natrvalo?
Určitě ano. Díly léčbě lze projevy onemocnění podstatně zmírnit. Na kůži pak přetrvávají pouze barevné změny bez typického olupování. Rovněž kloubní potíže, pokud onemocnění provázejí, mohou být značně redukovány.

Je biologická léčba vhodná pro každého?
Vhodnými pacienty jsou lidé s ložiskovou psoriázou, jejich postižení je intenzivní a zabírá více než 10 procent kožního povrchu. Podmínkou je, že u nich nelze pro nedostatečný efekt, kontraindikaci či nesnášenlivost použít minimálně dva celkové léčebné postupy. Mezi ně patří fototerapie UV zářením, acitretin, methotrexat nebo cyklosporin A.

Lze s lupénkou navštěvovat kadeřnictví, pedikúru a kosmetické salóny?
Netrpí-li nemocný alergií na kosmetiku, může si nechat bez obav barvit vlasy, upravovat nehty na rukou či si nechat ošetřovat chodidla. Jen nekvalitní zařízení tvrdí opak. Stejně tak by psoriatika nikdo neměl vykázat z prostor veřejného koupaliště.

Může psoriatik navštěvovat solárium a opalovat se?
Ano, ale… solárium rozhodně nemůže nahradit fototerapii! Slunit by se pak nemocný neměl mezi 11. a 14. hodinou, vždy by si měl chránit oči, genitálie a další citlivé partie. Rozhodně by se měl vyvarovat spálení, proto je třeba používat krémy s vysokým SPF faktorem. Psoriatik, který podstupuje fototerapii, se slunit nesmí. Opalování se nedoporučuje ani lidem, kteří procházejí biologickou léčbou.

Musí se psoriáza projevovat vždycky stejně?
V žádném případě. Psoriáza může mít několik forem. Infekční však není ani jedna:

Ložisková je charakteristická červenými, ohraničenými, šupícími se ložisky, která nejčastěji napadají lokty, kolena, bederní oblast a hlavu s vlasy i bez nich. Jde o místa, která jsou na kůži nejvíce mechanicky zatěžována. Nehty na rukou i nohou mohou být žluté nebo s pro lupénku typickým dolíčkováním.

Kapkovitá vzniká hlavně u dětí a mladistvých. Její projevy jsou malé, ale bývají mnohočetné. Někdy jsou přirovnávané k dešťovým kapkám či slzám.

Inverzní je typická pro oblast podpaží, krku, pod prsy, v pupíku, tříslech, v oblasti přirození a konečníku. Ložiska v kožních záhybech jsou silně červená suchá či mokvavá.

Pustulózní se projevuje puchýřky se zkaleným obsahem bílé či nažloutlé barvy. Bývá obvykle provázena horečkou a zimnicí. Většinou je nutná nemocniční péče.

Generalizovaná a erytrodermická je nejzávažnější formou lupénky, která vyžaduje hospitalizaci. Vyrážka je rozšířena po celém těle, obvykle bolí a svědí. Obvykle ji provázejí teploty, zimomřivost, dehydratace, ztráty bílkovin a otoky.

Kloubní psoriáza postihuje převážně malé klouby na nohou a rukou. Prsty jsou oteklé, bolestivé a po ránu ztuhlé. Může však postihovat i velké klouby, jako jsou ramena, kolena, páteř, či měkké tkáně (šlachy a vazy). Léči ji společně dermatolog a revmatolog.

Zdroj: tisková zpráva

   
26.10.2012 - Nemoci - autor: (red)

Komentáře:

 1. [22] Milllius [*]

  Ahoj děvčata, nedávno mi dr. řekla, že mám lupénku..chtěla jsem se optat na Vaše rady, zkušenosti s různými mastičkami, zda-li Vám něco pomáhá, zmírňuje příznaky, pozastavuje ložiska…atd., atd… Mám to na loktech, kolenech, jedno ložisko se mi udělalo nově na hřbetu ruky

  superkarma: 0 22.03.2016, 20:35:05
 2. [21] NiLit [*]

  Psoriáza vulgaris, toť nejčastější forma lupénky, ale existuje ještě spousta druhů jako např. kapénková. Řekněme si to na rovinu, psoriáza ať už jakýkoliv druh je mrcha nevyléčitelná ať děláte co děláte, nikdy, ale opravdu nikdy se jí nezbavíte a když děláte moc, aby jste alespoň nevypadali jako prašiví a neměli nesnesitelné bolesti, zvláště ve fázi, kdy kůže začíná praskat a vy té nesnesitelné svědivosti pomáháte ještě k tomu nožem či nůžkami, aby to už přestalo a lupénka propuká nejen horní vrstvou kůže, ale zalézá i dolů, do orgánů, promiňte, odbočila jsem, to už potom je člověk mrtvý, když je lupča moc agresivní. Ale existuje biologická léčba, která pomáhá a to dost, nevím sice co všechno ničí ta ověřená a schválená metoda, ale je pouze a jenom pro vyvolené a mocné, ne pro obyčejné lidi. Pro obyčejné mají doktoři připravenou verzi testovací, která vás může snadno a rychle usmrtit, což má také svůj kladný význam, budete mít už jednou provždy pokoj, ale zase odbočuju, opět se omlouvám. Existují i prášky, takové malé zázračné pipule (Metotrexát), které dokáží doslova zázraky, ale ne všechny se hodí pro všechny. A když už se stane ten zázrak, že máte alespoň na chvíli zdravě vypadající pokožku, nebolestivou, nezánětlivou, nesvědivou a pěknou na pohled i na dotek, většinou to má zase svůj háček, ty pilule jsou totiž takovej malej jed, který pomalu ale jistě otravuje vaše plíce, ledviny a játra a už vůbec nemluvím o srdci, takže musíte chodit každý dva měsíce na krej a na celkový testy, aby se zjistilo, jestli vám neodchází nějaký životně důležitý orgán a i kdyby náhodou vše probíhalo v pořádku, tak stejně nemáte vyhráno, jelikož ty zázračný pilule vám zákeřně rozbijou a zničí váš imunitní systém a vy v konečném důsledku chcípnete třeba na chřipku, rýmičku, či angínku. Je to hrozný, ale je tolik lidí, který tohle rádo podstoupí a ještě bude doktora na kolenou prosit, aby mu ty pilule předepsal, jen aby se alespoň na chvíli zbavil tý hrůzný, zlý a strašný bolesti, kterou musí znát každý lupenkář v té fázi, kdy už jde opravdu do tuhého a člověk by klidně i zemřel, než žít takový bolestivý život. Pravda ale je, že všichni lupenkáři by si měli uvědomit, že i život s lupénkou se dá nějak přežít, jelikož vždycky může být hůř, když si vzpomenu na nemoc motýlých křídel, tak oproti ní, je lupénka jenom čajíček, to mi můžete věřit.

  superkarma: 0 08.03.2013, 00:41:20
 3. avatar
  [20] hubajda [*]

  od me sestrenice ma jeji dcera lupenku

  superkarma: 0 04.11.2012, 14:17:58
 4. [19] dadma [*]

  Můj vnuk má lupénku na dlaních je to velmi nepříjemné a také nehezké,protože na ruce vám každý vidí.Zdědil po druhé babičce.Dcera o tom ani nevěděla, v hlavě se  babča škrábala ,ale to nás nenapadlo a ona se ani nezmínila.Mladí spolu dlouho nebyli a když se to vnukovi projevilo asi v 8 letech,tak se teprve od kožní lékařky dozvěděla,že dispozice jsou z rodiny otce. Hodně ,také dělá stres a strava.Někdy se mu to zhojí,ale někdy má dlaně celé popraskané. 

  Mladí, kteří se chcete brát a založit rodinu ,opravdu si zjistěte co nejvíce o rodině partnera či partnerky ohledně nemocí.

  superkarma: 0 29.10.2012, 00:13:34
 5. [18] Saritka [*]

  S lupénkou jsem naštěstí do styku nepřišla.Sml23

  superkarma: 0 28.10.2012, 12:05:41
 6. avatar
  [17] kapkamore [*]

  Díky Bohu s Lupénkou starosti nemám

  superkarma: 0 27.10.2012, 23:21:58
 7. [16] Trefa [*]

  Trefa:lupenku u nas nikdo nema.ale vim o tom,jake je to tezke onemocneni.

  superkarma: 0 27.10.2012, 22:27:14
 8. [15] jithule [*]

  léčím se s lupénkou, ale zatím nic moc. Lékařka pořád zkouší nějaké mastě a vodičky - ted jsem dostala i nějaké prášky. Naštěstí ji nemám po celém těle

  superkarma: 0 27.10.2012, 14:55:02
 9. avatar
  [14] dajrin [*]

  Lupénkou trpí švagr..., pro něho nepříjemná záležitost.

  superkarma: 0 26.10.2012, 20:09:22
 10. avatar
  [13] daska59 [*]

  Mám pocit, že ji má čím dál více lidí. A nebo se to dříve víc skrývalo.

  superkarma: 0 26.10.2012, 18:26:04
 11. avatar
  [12] ladouch [*]

  Manžel jí má jen na loktech přišel k ní až teď na stáří, ani neví jak.Sml22Sml22

  superkarma: 0 26.10.2012, 17:18:52
 12. avatar
  [11] xx-b [*]

  tak s lupénkou žádné zkušenosti nemám - nikdy jsem se s ní ve svém okolí nesetkala Sml23

  superkarma: 0 26.10.2012, 15:06:38
 13. [10] magic11 [*]

  má ji mamka - i na kloubech, a ségra chudák taky, klouby zatím v klidu, ale po těle hrůza. Mě to zatím míjí, občas 1-2 pidi flíčky a to je v pohodě

  superkarma: 0 26.10.2012, 13:49:07
 14. avatar
  [9] Jindriska8 [*]

  Tato kožní nemoc je velice nepříjemná a dovede v životě potrápit.Sml22

  superkarma: 0 26.10.2012, 13:46:58
 15. avatar
  [8] tajnostii [*]

  Nemám zkušennostiiSml23

  superkarma: 0 26.10.2012, 13:16:32
 16. [7] doginka [*]

  Kamarád má lupénku. Dříve se hodně trápil,teď už to má mnohem lepší

  superkarma: 0 26.10.2012, 13:13:41
 17. avatar
  [6] Hanula [*]

  Sml16mám známou, která lupenku má - dostává drahé injekce, ale životsprávu neodržuje.....

  superkarma: 0 26.10.2012, 09:45:48
 18. avatar
  [5] Žofie [*]

  Manželův bratranec i jeho dcera lupénku mají Sml22

  superkarma: 0 26.10.2012, 08:45:14
 19. [4] step1 [*]

  V dnešní době je spousta autoimunitních onemocnění. Sml15

  superkarma: 0 26.10.2012, 08:41:07
 20. avatar
  [3] Kytinkak [*]

  naštěstí tuto kožní nemoc nikdo v rodině nemá

  superkarma: 0 26.10.2012, 07:46:31
 21. [2] Ivushka12 [*]

  Synovi se ubjevila lupénka v pubertě, bohužel má dispozice po otci Sml15. Míval ji pouze na kloubech a nebylo to nikdy moc viditelné. Letos na jaře se mu rozjela do takové míry, že jsem z toho byla zděšená. Koupila jsem mu konopné mastičky, vyzkoušeli jsme vše, co nám kdo poradil. Nejvíc však pomohlo sluníčko a odpočinek... Teď je zase ve stavu stabilizovaném Sml59

  superkarma: 0 26.10.2012, 07:02:47
 22. [1] lidicka [*]

  Synovec má lupénku používá na ni konopní kosmetikuSml22

  superkarma: 0 26.10.2012, 06:42:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme