Zdraví

Lupénka – společnice na celý život


Lupénka je choroba postihující primárně svrchní vrstvu kůže, tedy pokožku. Má mnoho různých projevů, které se dají souhrnně popsat jako okrouhlé skvrny hrubé, zarudlé a šupinaté kůže.
Nejčastěji se vyskytuje na loktech, kolenech, nohách a trupu, ale můžete postihnout v zásadě všechny části těla – například třísla, podpaží, pokožku hlavy pod vlasy a dokonce i nehty.¨

Zdravá kůže se neustále odlučuje v malých šupinkách. Ty odpadnou a zároveň ze spodu dorůstají nové, které je nahradí. Při lupence je tomu trochu jinak: kožní buňky se dělí extrémně rychle, což způsobuje neustálé vršení šupin a loupání postiženého místa.

Kde se lupénka bere?
To je tak trochu záhada. Je jednoznačně prokázáno, že je dědičná. Mnoho potomků psoriatiků však je této nemoci zcela ušetřeno a nikdy se u nich neprojeví. Případy lidí, kteří lupénku ve svém příbuzenstvu nemají (či o ní nevědí), a přesto se jim projeví, také nejsou ojedinělé.
Jedno je jisté: lupénka (podobně jako atopický ekzém) má svou sadu „spouštěcích faktorů“, které provokují její výsev. Jsou to zejména tyto:

 • nadměrný stres
 • špatné stravovací návyky (podle některých odborníků existují přímo „škodlivé potraviny“ – zejména čokoláda a vyzrálé sýry), nedostatek živin, zinku a betakarotenu, mastných kyselin
 • špatná funkce jater a ledvin
 • infekce či vážná choroba (například spála v dětském věku)
 • chronická podrážděnost
 • popáleniny
 • špatné vylučování, špatná funkce ledvin
 • kouření

Všechny tyto faktory jsou podezřelé či rovnou vinné výsevem lupénky a zhoršováním jejích klinických projevů.

O spojení mezi kouřením a lupénkou jsme již psaly zde

Výskyt lupénky bývá často provázen či předcházen výskytem atopického ekzému, o kterém jsem psala nedávno zde.

Léčba lupénky – klasická i alternativní
Klasická léčba lupénky je založená na zmírňování příznaků. Využívá masti, krémy a kapky, výjimečně i léky.
Ve vážných případech se krátkodobě nasazují  kortikosteroidy. Dlouhodobá léčba probíhá zejména pomocí přípravků na bází dehtu a přípravků s vitamínem D. Pro léčení pokožky hlavy jsou určeny speciální přípravky ve formě kapek.

Alternativní léčba lupénky se snaží „vyhmátnout“ její původ a počátek, což je něco, na co klasická medicína tak trochu rezignuje. Jednou ze stop, které sleduje, je správné zažívání. Požívá proto různé prostředky na vyčištění trávicího ústrojí a harmonizace trávení vůbec. Začíná různými dietami, bylinkami, vlákninou – a někteří extremisté končí u očistných klystýrů. Rovněž se doporučuje, aby si pacient (podobně jako u alergie či atopického ekzému) vytipoval skupiny potravin, které mu zhoršují kožní projevy, a těch se vyvaroval. V poslední době se také hodně hovoří o tom, že špatná funkce jater má s lupénkou hodně společného. Konvenční léčba se zatím tímto směrem příliš nezaměřuje, ale léčitelé se na ně již zaměřují.

Co ještě je třeba sledovat?
Neoblékejte si přímo na kůži oblečení, které je z hrubé látky či z látky, která „pouští chloupky“. Noste bavlněné prádlo. Také oteplovací látky, mohér a gore-tex některé pacienty velmi dráždí.
Koupejte se a sprchujte se v teplé vodě - nikdy ne v příliš horké nebo úplně studené. Nepoužívejte klasické mýdlo, je příliš zásadité a pokožku vysouší. 
Není dobré si lupénku škrábat do krve, ale zároveň je potřeba – po důkladném promaštění – odloučené šupinky kůže jemně a opatrně odstraňovat.

Pohodová terapie
Existuje jedna terapie, kterou obvykle zdraví jedinci lupénkářům závidí – jsou to pobyty u moře. Jak mořská voda, tak sluneční záření působí příznivě na její léčbu. Lupénkáři se v Čechách sdružují do organizací a pořádají společné ozdravné pobyty u moře. U některých nemocných se po několika týdnech takovéto léčby kožní projevy zlepší natolik, že si až do jara, kdy se lupénka obvykle zhoršuje, nemusí dělat žádné starosti. Speciální odrůda této léčby je pobyt u Mrtvého moře. Tamní voda je velmi bohatá na minerální soli a pomáhá i ve velmi těžkých případech.

Společenské problémy
Problémem lupénky v dnešní společnosti je, že se jí většina zdravých lidí diví a někteří dokonce štítí. Ačkoli není nakažlivá a dotykem se rozhodně nepřenáší, málokdo je ochoten se postiženého místa dotknout. V anketě, kterou nedávno provedla MF DNES, uvedlo 70 % dotázaných, že jídlo, které uvařil kuchař s viditelným ložiskem lupénky (například na krku), by raději nejedli. To vede mnoho nemocných k tomu, že postižená místa raději zakrývají oblečením a stydí se. Nejen na koupališti, když se mají svléknout do plavek, ale i doma před partnerem. Nenapadne je, že ten druhý je má rád pro něco, co ostrůvky „hroší kůže“ vůbec neovlivní...

   
14.07.2006 - Zdraví - autor: Anna Plasová

Komentáře:

 1. avatar
  [28] Meander [*]

  Janci: Nevyhrožuj. Do lupenkáře se nezamiluju, to bych musela oslepnout a ochrnout od krku dolů. Lituji, ale hnusí se mi to. Teda nelituji, je mi to jedno. A, sorry, ale otázka mé reprodukce vskutku není tvoje starost.

  superkarma: 0 17.07.2006, 15:01:12
 2. [27] Janci [*]

  Meander: Máš ráda kočky,nepřála bych ti,aby jsi od nich chytla jistou nemoc.Nemáš zatím děti,ale až je budeš mít třeba i s ekzémy,s dětskými nemocemi(u kterých se nemoc projevuje vyrážkami),to bude potom pro tebe "dotek postižené kůže něco nepředstavitelného"?Věř mi ,že tě velice rychle to tvoje "estetično" přejdea že budeš ráda dítě potírat mastmi a dotýkat se jeho kůže. A nakonec,kdoví ,třeba se zamiluješ i do "lupenkáře ".

  superkarma: 0 17.07.2006, 14:52:30
 3. avatar
  [26] Meander [*]

  Řekla bych, že každý má právo, aby se mu něco nelíbilo a něčeho se štítil. Sorry, asi jsem moc velký estét, ale lupenka se mi nelíbí a dotek postižené kůže je pro mě něco nepředstavitelného.

  superkarma: 0 17.07.2006, 11:14:09
 4. [24] janicka10 [*]

  Ronyka: Tak to musel být opravdu hnusný zážitek.Lidi blbý

  superkarma: 0 16.07.2006, 19:30:27
 5. [23] janicka10 [*]

  Je hrozná tato nemoc fakt na celý život.Tatínek jí má a je hrozné jak si nechce brát krátké kalhoty, protože lidé se otáčejí jak kdyby to bylo nějak nakažlivé

  superkarma: 0 16.07.2006, 19:29:52
 6. [22] Arleta [*]

  Zkuste skin-cap ! Dělá se sprej, šampon, krém a tablety. Koupit se dají v každé lékárně.

  superkarma: 0 16.07.2006, 18:24:35
 7. avatar
  [21] sarce [*]

  Taky se u mě projevila lupenka v době přípravy na maturitu a pak ještě hodně krát. Nejvíce na tváři. 2x jsem byla hospitalizována na měsíc v nemocnici a 2x denně jsem se namazala po tváři.To bylo vše (v r. 1989,1990).Dokonce jsem se i vdala s projevy lupenky na tváři. Nyní mám klid (klepu na dřevo),občas na podzim a na jaře mám trošku ložisek v hlavě a v obočí.
  Změnila jsem životní styl - vynechávám ze stravy uzené,párky salámy (občas šunku nebo drůbeží výrobky)paštiky, konzervy,čokoládu.Kávu piju jen s mlékem (mám nízký tlak), občas víno.
  Přeji všem hodně zdravíčka a především co nejmíň setkání s "neznalými lidmi"

  superkarma: 0 15.07.2006, 21:45:06
 8. avatar
  [20] Ronyka [*]

  Amélie: To jsem zažila coby dítě.Tatínek je od dětství silný lupenkář a vykázali ho z koupaliště i s námi.Příšerný zážitek na celý život!

  superkarma: 0 15.07.2006, 21:12:35
 9. avatar
  [19] kiky [*]

  surukuka: já měla lupénku v 11 až do 15 let, používala jsem dehtové mýdlo a nějakou žlutohnědou smradlavou mastičku, naštěstí zmizela,ale byla jsem tenkrát z toho na nervy,měla jsem to na nohách a břichu,bohužel je to dědičné a já to zdědila po dědovi, snad se znovu neobjeví

  superkarma: 0 14.07.2006, 18:50:20
 10. avatar
  [16] janynka76 [*]

  Mám lupenku od šesti let, přesněji řečeno v šesti mi ji zjistili. Některé děti se mě ve škole štítily, říkaly, že mám prašivinu , ale ty co chodily se mnou do třídy, to braly normálně . Naštěstí, musím zaklepat, to mé děti(3) nemají. Taky je někdy dost těžké vysvětlovat lidem, že opravdu nepotřebuji šampon proti lupům

  superkarma: 0 14.07.2006, 14:53:48
 11. avatar
  [14] Ťapina [*]

  Nenakažlivost nic nemění na tom, že dotek takhle postižené kůže není každému příjemný a je to jeho právo

  superkarma: 0 14.07.2006, 12:46:15
 12. avatar
  [13] Amálie [*]

  To byste se divili, jak lidi reagují, byť VÍ, že to neni nakažlivé. Moje zaměstnankyně má lupenku na rukou, a klienti se jí štítili podávat ruku.

  Na druhou stranu nemůžem lidem nadávat, že je jim něco nepříjemné, stejně jako "nepostižený" člověk nechápe třeba fobie.

  superkarma: 0 14.07.2006, 12:40:18
 13. avatar
  [12] Vivian [*]

  To "není nakažlivá" bych dala tlustým písmem. Není důvod se lupenkářů štítit.

  superkarma: 0 14.07.2006, 11:53:03
 14. avatar
  [11] leny2607 [*]

  skoro každý něco má ,někdo alergii, jiný cukrovku, různé jiné vady či nemoci, vždycky je nejdůležitější aby nemoc člověka omezovala jeho život co nejméně to jde.Prostě něco vidět je a něco ne ale přece není důvod viditelné projevy schovávat ba se stydět a jestli se jich někdo šťítí tak ať, nikdo neví co potká jeho.Dobře řečená poslední věta tyto lidi máme rádi úplně kvůli jiným věcem

  superkarma: 0 14.07.2006, 11:25:34
 15. avatar
  [9] Amélie [*]

  Nedávno jsem se dívala na Černé ovce a byl tam případ dívky, kterou kvůli lupénce personál vykázal z plovárny .Hájili se tím, že ač vědí, že to není nakažlivé, bojí se, že by se to nemuselo líbit ostatním návštěvníkům...Fakt neskutečný .

  superkarma: 0 14.07.2006, 10:48:59
 16. [6] MarcelaT [*]

  Ja i muj partner ji mame take (on vic, uplne vsude a to doslova), mame dvojcata, jedna je v pohode, druha ma atopicky ekzem a take trnu, jestli se to nezvrtne.
  Je skoda, ze zdravotni pojistovny vic nepremysleji a misto kyblu masti radeji byt malo neprispeji na pobyt u more, to fakt pomaha.

  superkarma: 0 14.07.2006, 09:20:36
 17. avatar
  [3] svetluszka [*]

  habroslava: já mám kapku na loktech, a právě to sluníčko a teplo dělá nej. užitek.... ....přes léto mi vždycky zmizí skoro úplně....

  superkarma: 0 14.07.2006, 08:37:09
 18. avatar
  [1] Aprilka1 [*]

  jsem zvědavá na reakce maminka jí trpí od porodu a ted po operaci se jí znovu (už jí měla opravdu minimálně - poctivě maže vším možným) rozjela
  klasika na loktech a kolenech, je nešťastná

  superkarma: 0 14.07.2006, 07:41:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme