Zdraví

Lupénka má ráda stres

lupenka

Životu s lupénkou je třeba se do určité míry přizpůsobit. Pokud se vám podaří identifikovat faktory, které vyvolávají zhoršení příznaků, pokuste se jich vyvarovat. Negativní vliv má zejména chronický stres, nepříznivé klima, některé léky, kouření, konzumace alkoholu a obezita.

Naopak se zaměřte na pozitivní aspekty svého života, které mohou příznaky lupénky zmírnit nebo vám alespoň usnadní život s ní. Mezi takové pozitivní aspekty patří pravidelná důkladná hygiena a péče o pokožku, vhodná strava, cvičení a zdravý životní styl a v neposlední řadě také relaxace a harmonické vztahy s vašimi nejbližšími.

Kůže potřebuje pravidelnou péči

Pravidelná dennodenní péče o pokožku je nezbytná. Kůži je třeba udržovat v čistotě a dostatečně promaštěnou a hydratovanou. Kůži nenechte vyschnout a popraskat, nepoužívejte dráždivé kosmetické přípravky a vysušující mýdla. Nikdy násilím nestrhávejte šupinky kůže.

Chraňte se před přílišným slunečním zářením a pamatujte na dostatečný příjem tekutin. Aby mohly kožní buňky dobře fungovat, je třeba vypít denně minimálně dva litry tekutin. K péči o pokožku patří také výběr vhodného ošacení. Nejlepší je bavlněné, hladké a volné oblečení, obuv pohodlná a na nízkém podpatku.

Víte, co jíte?

Redukční dieta u obézních pacientů může především zmírnit projevy inverzní psoriázy, která se s oblibou vyskytuje ve vlhkém prostředí mezi kožními záhyby. Při onemocnění lupénkou je třeba zvláště dbát na dostatečný příjem zinku, který se ve větším množství nachází například v ovesných vločkách.

Obecně je vhodná pestrá strava s dostatkem tekutin a vlákniny. Pokud zpozorujete, že vám nějaké jídlo zhoršuje příznaky onemocnění, z jídelníčku ho vyřaďte. Mohou to být ostře kořeněná jídla, exotické pokrmy nebo uzeniny.

Nohy na stůl

Pravidelná relaxace pomáhá uvolnit napětí a může mít příznivý vliv na průběh choroby. Každý den si najděte chvilku pro sebe, myslete na něco pěkného, čtěte si, zhluboka dýchejte nebo poslouchejte příjemnou hudbu. Důležitý je rovněž pravidelný a dostatečný spánek.

Připravil server www.revmaticke-nemoci.cz

Znáte někoho s lupénkou? Co mu na nemoc pomáhá?

   
28.07.2009 - Nemoci - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [7] čiperka [*]

  Viděla jsem velmi zajímavý pořad ze Slovenska.Ukazovali lidi s lupénkou léčící se v nějakém sanatoriu, kde je ponořené ve vodě doslova okusovaly malinké rybičky..Podle fotografií bylo zlepšení neskutečné..

  superkarma: 0 14.08.2009, 18:28:38
 2. avatar
  [6] MEK [*]

  moje paní tchýně má lupenku i má nejlepší kamarádka,paní tchýni pomáhá zahrádka a kamarádce sexSml16

  superkarma: 0 28.07.2009, 16:06:41
 3. avatar
  [5] marenkao [*]

  Lupenku jsem měla po celém těle cca 20 let. Byla jsem v lázních, párkrát ve špitále, zoufalec neustále promaštěný vším možným Sml80 Pak mi moje zlatá babí řekla: "nesmíš se tak pozorovat, někdo má špatnou kůži, jinej má špatnou hlavu Sml30" Přestala jsem se mazat, pozorovat, prostě lupenku ignoruju. Je fuč !!! Už 3 roky mám stejný malý flíček na lokti, kterým to začalo v pubertě. Je pravda, že nesnesu silon a oblečení od Vietnamců, to se začnu drbat a celé tělo mě svědí, to je jediné omezení Sml22

  superkarma: 0 28.07.2009, 13:58:06
 4. avatar
  [4] Ringcoriel [*]

  Dimsy — #2 Nebolo by možné poskytnúť recept, ak to robíš doma? alebo je kupovaná?

  superkarma: 0 28.07.2009, 12:44:41
 5. avatar
  [3] čiperka [*]

  Znám více lidí s lupénkou, vždy jim pomůže moře..Jeden člověk dokonce jezdí každé 3 roky k Mrtvému a je téměř čistýSml39

  superkarma: 0 28.07.2009, 12:41:19
 6. avatar
  [2] Dimsy [*]

  Synovi nejvíc pomohla Konopná mast.

  1. na komentář reaguje Ringcoriel — #4
  superkarma: 0 28.07.2009, 12:23:02
 7. [1] liduka [*]

  Lupénku mám sama a jediné co mi spolehlivě pomáha, je pobyt u moře.

  superkarma: 0 28.07.2009, 09:07:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme