Rodina

Lukáš Hanus: Neslyšící jsou jazyková menšina

Provozního Tiché kavárny, kavárny, kde vás obslouží neslyšící, dělá Lukáš Hanuš. Člověk, který žádným sluchovým handicapem netrpí. Ptali jsme se ho, jaké to je šéfovat neslyšícím?

kavarna

Před nedávnem jsem byl na reportáži v Tiché kavárně...

Zde jsem se také setkal s Lukášem Hanusem, provozním této kavárny. Ne, on sám není neslyšící, a to mě právě zaujalo. Slovo dalo slovo a domluvili jsme se na rozhovoru - zajímalo mě, jaké to je šéfovat handicapovaným a vůbec postupně pronikat do světa lidí se sluchovými obtížemi...

lukas hanus

Co Vás přivedlo do světa neslyšících? Chtěl jste vždycky dělat něco užitečného?
Musím uznat, že pocit, že dělám něco užitečného je pro mě při práci velmi důležitý. Když jsem se dostal k nabídce vedení kavárny s neslyšící obsluhou, tak jednou z rozhodujících věcí bylo to, že se tu rýsovala možnost naučit mladé lidi dobře dělat kavárnu. A tak je případně připravit na vstup do světa slyšících, bez pomocných sociálních berliček, které v naší kavárně používáme. Na světě neslyšících, který jsem do té doby neznal, a v současnosti se v něm jen pomalu orientuji, mě lákalo seznámení s odlišnou kulturou lidí, kteří mezi námi žijí, ale málokdo o nich ví něco víc. Moje práce má kromě části provozní, ještě část dramaturgickou. Snažíme se připravit kulturní program tak, aby kavárna fungovala jako lokální kulturně komunitní centrum pro oblast Ládví. Proto je mou ambicí nezvýrazňovat v naší kavárně handicap, jak se dá na snížené sluchové schopnosti nahlížet, ale umenšovat ho cestou integrace neslyšících do světa slyšících a naopak. Hledáme nové styčné body mezi lidmi, kteří do kavárny chodí, a snažíme se přizpůsobit program tak, aby byl pro obě skupiny lidí bezbariérový, nebo takříkajíc nízkoprahový. Pomalu se nám daří rozpouštět bázeň, kterou vůči sobě skupiny slyších a neslyších mají na podkladě rozvoje sousedských vazeb na Ládví.

Vzpomenete si na začátky v Tiché kavárně? S čím jste měl největší problém?
Neslyšící jsou především jazyková menšina. Takže problém byl hlavně s jazykem. Než jsem se naučil pár důležitých výrazů a frází, nebylo jednoduché se shodnout ani na těch nejzákladnějších věcech. Postupem času jsme si na sebe se zaměstnanci zvykly a dnes si rozumíme i beze slov, či bez znaků. Provoz má svoje specifika a naši zaměstnanci vědí, co od nich očekávám. To co mě překvapilo, bylo, že jsem měl problém domluvit se i v češtině. Pro většinu neslyšících je čeština cizím jazykem, který se učí až jako druhý po českém znakovém jazyce. Stejně jako se my učíme anglicky, německy... oni absorbují češtinu až na základě znalosti znakového jazyka. Docházelo mezi námi k mnoha poměrně zábavným nedorozuměním. Druhou věcí bylo vysvětlit jim, jak správně připravovat kávu. To nám zabralo nemálo času. Teď ale znají detailně přípravu každého kávového nápoje podle standardů italské přípravy espressa a umí to opravdu skvěle! To mě jako vedoucího upřímně těší.

ticha

Jaký jste šéf?
Kdo se pohybuje v gastronomii, ví, že práce v něm je velmi náročná a vyčerpávající. Jde nám o to, aby byl host spokojený, aby si odnesl dobrý dojem a vrátil se. Zároveň jsme lidé, stejně jako naši hosté, takže se snažíme být k hostům upřímní, aby neměli dojem, že je náš přístup pouze hraným divadlem. Zaměstnanci tak v sobě musí každý den pěstovat harmonický přístup ke svému okolí. V tomto prostředí musí panovat pevná ruka, jelikož kavárna si vyžaduje trvalou péči. Neslyšící patří mezi skupiny s vysokou mírou dlouhodobě nezaměstnaných jedinců. A to i mezi mladými lidmi. Jejich handicap jim často brání se integrovat do provozů se slyšícími lidmi. Pracovní návyky některých nově příchozích proto byly velmi slabé. Je proto potřeba trvat na standardech, tak aby si je zaměstnanci osvojili a časem v nich našli hodnotu, která je v tom nejlepším spojuje se zákazníky, jejich prací i kolegy. Jsem otevřený diskusi o chodu kavárny ze strany svých kolegů, ale musí nejprve dobře chápat, v čem je význam pracovních postupů, které používáme. Kavárna není módní butik, je to tvrdá práce, kladoucí na kohokoliv poměrně vysoké nároky.

To musí být občas dost konfliktní. Jak konflikty řešíte - nemáte problém být na neslyšící zaměstnance přísný?
Z mé zkušenosti mohu říci, že moji neslyšící kolegové jsou velmi vnímaví. Pokud jsem s něčím hrubě nespokojený, poznají to i beze slov. Konfliktní situace jsou tam, kde jsou lidé. Nejde se tomu vyhnout. Pokud k tomu dojde, snažím se situaci utnout a vyřešit ji stranou, v klidu. Zatím se snažím své zaměstnance přimět, aby se zeptali sami sebe, co jim vlastně vadí, a jestli se nedá naleznout řešení. To samozřejmě platí pro situace, které se takto řešit dají. Máme v kavárně pravidla, která se nijak neliší od pravidel v jiných gastro provozech, a ty musí všichni dodržovat. Přes to nejede vlak. No a pak je tady ta složka, že všichni moji podřízení jsou mladí lidé, kteří se průběžně zamilovávají, rozmilovávají, scházejí, rozcházejí... Takže i se složkou osobních vztahů tu musím počítat. Vztahy na pracovišti jsou možné, ale nesmí narušit subordinaci a zodpovědnost. Když se ale kouknete na stav dnešního světa, tak jsem rád, že moji mladí kolegové řeší věci kokem lásky a muchlování, než aby řešily nějaké deprivace příklonem k extrémním řešením, jak to také lze někde vidět. Vždycky když na mě vykoukne Facebook mých kolegů, tak je to dost červená knihovna.

Vím, že máte zkušenost i z jiného podniku, sice říkáte, že jsou zásady práce v gastronomii, přes které nejede vlak, přesto se zeptám: Je práce v Tiché kavárně hodně odlišná, nebo vlastně stejná?
Nasazení v naší kavárně je stejné jako v klubu či hospodě s maximálním provozem. Není zde, snad kromě našeho objednávacího kolíku (viz odkaz na reportáž výše - pozn. red.), nic odlišného od jiných kaváren. Odlišnost je ovšem v přístupu k handicapu, jak by se na snížené sluchové schopnosti našich zaměstnanců dalo nahlížet. Dá se konstatovat, že když máme vše uvedené v nápojovém lístku, tak naši neslyšící zaměstnanci vlastně žádný handicap nemají. Můžete s nimi mluvit, odezírají ze rtů. Můžete ukázat, co potřebujete, pochopí to. Tedy není potřeba je šetřit a rozhodně není potřeba jakéhokoliv sentimentu. Naši zaměstnanci jsou mladí lidé, kteří se učí jak obstát na trhu práce, a protektivní přístup jim nepomůže. Chybami se člověk učí. A pokud jsou schopni si je přiznat, elegantně je vyřešit se zákazníkem, a poučit se z nich, jsou na dobré cestě. V některých rysech je práce v naší kavárně ještě o něco náročnější než v jiných kavárnách. Stojí to ale za to!

Jak dlouho vůbec v Tiché kavárně provozního děláte?
Nyní už 9 měsíců.

Říkal jste, že je to vaše první zkušenost s neslyšícími, ale co s ostatními handicapovanými?
Mám několik kamarádů mezi mentálně handicapovanými lidmi. Neslyšící a mentálně handicapovaní se ale nedají srovnávat. A to ani přesto, že se kamarádíme s dalšími chráněnými kavárnami a projekty. Neslyšící mají handicap ve světě slyšících, ale jinak jsou zcela autonomní kulturou. Je to spíš podobné práci s cizinci.

Pozorujete za tu dobu na sobě nějakou změnu v přístupu k handicapovaným lidem?
Snad jen to, že ten handicap už nevidím, není pro mě důležitý. Snažím se udržet stranou sentiment a učit je práci tak dobře, jak jen umím.

Mohl by práci provozního dělat neslyšící?
V současnosti si nemyslím, že je zde člověk, který by měl dost zkušeností, aby tuto práci mohl vykonávat. Doufám, že se ale v budoucnosti někdo takový najde třeba v řadách našich zaměstnanců. Bude muset ale efektivně komunikovat se světem slyšících, takže to nebude mít jednoduché.

Vytvořil jste si s Neslyšícími i jiný, než jen pracovní vztah? Přátelíte se?
Máme přátelské kolegiální vztahy. Nicméně já jako vedoucí jsem garant toho, že kavárna pošlape tak jak má, a to nejde bez občasného direktivního přístupu. Jde nám o dobrou práci, to je základ.

tichaTichá kavárna

Najdete v Praze na Ládví...

 • Burešova 1151/12, 182 00 Praha 8
 • Otevírací doba: denně od 13.30 hod do 21.00 hodin
 • Doprava: Tichá kavárna se nachází cca 200 m po pěší zóně od zastávky MHD Ládví (metro, bus nebo tramvaj).

Informace o akcích v kavárně jsou k dohledání též na internetu...

Čtěte také...

   
20.12.2012 - Finance a práce - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [37] telelot [*]

  moc hezký příspěvek, držím palce, ať se daří

  superkarma: 0 05.03.2013, 08:52:54
 2. [36] rendac [*]

  nebylo by od věci dát ve škole pár hodin znakové řeči

  superkarma: 0 23.02.2013, 21:14:50
 3. avatar
  [35] risina [*]

  Hezký rozhovor, zajímavé téma - ale co ty hrubky??? Sml31

  superkarma: 0 23.12.2012, 22:11:09
 4. avatar
  [34] kapkamore [*]

  výborná věc, nikdy nevíme, kdy bude potřeba

  superkarma: 0 21.12.2012, 21:38:32
 5. [33] free [*]

  Vždycky mě popadne se naučit pár znaků a potom zas zapomenu.

  superkarma: 0 20.12.2012, 23:27:10
 6. [32] jithule [*]

  dobrá věc

  superkarma: 0 20.12.2012, 21:51:25
 7. avatar
  [31] vmarta [*]

  to je moc záslužná práceSml22

  superkarma: 0 20.12.2012, 19:37:53

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] ekleinovka [*]

  Moje kamarádka už od školky má oba rodiče hluchoněmé,ona je zdravá a i její děti a malá vnučka.S její maminkou si povídáme normálně - ona odezírá výborně a já je odezírat naučila už jako dítě díky jim

  superkarma: 0 20.12.2012, 19:31:29
 2. [29] Vlaďka Husárová [*]

  To není obdivuhodnost, ale životní nutnost Sml54.

  superkarma: 0 20.12.2012, 18:26:25
 3. avatar
  [28] marianaant [*]

  Vlaďka Husárová — #26 Opravdu tito lidé jsou obdivuhodní a opravdu naše vláda by se o tyto lidi měla víc starat .Sml16

  superkarma: 0 20.12.2012, 17:57:59
 4. [27] Trefa [*]

  Trefa:je to velmi zasluzna prace,stakovima lidma.na morave jich hodne zije.

  superkarma: 0 20.12.2012, 14:37:10
 5. [26] Vlaďka Husárová [*]

  ToraToraTora — #22 A to právo máš pravdu. Já takhle radím ségrám, kam se mají obrátit Sml57. Jsem ten typ člověka, co si zjišťuje všechno možný. Moc ráda čtu, co asi taky jinýho, když televizi neslyším a samotný obrázky mi nic neříkají Sml30. Díky tomu čtení toho dost vím.

  1. na komentář reaguje marianaant — #28
  superkarma: 0 20.12.2012, 13:46:18
 6. [25] Vlaďka Husárová [*]

  ToraToraTora — #22 Já už to mám od narození Sml15. 85 % ztráta na jednu stranu a 82% ztráta na druhou. Takže dost, řekla bych. Mluvit jsem se naučila. Lidi mi normálně rozumí a málokdo by to na první setkání řekl, že takhle blbě slyším.

  Chce to se nelitovat a dělat vše proto, aby člověk zapadl i mezi "normální" lidi. Nejen ve skupině podobně postižených.

  Jediný moje přání bylo, aby se dcerka narodila zdravá. A vyšetření máme za sebou. Naštěstí Sml67. Slyší 100%.

  superkarma: 0 20.12.2012, 13:44:29
 7. [24] DCOlga [*]

  Velmi prospěšná věc, lidé s postižením mají v této republice dost malou šanci na trhu práce. Takže každá novinka je vítaná.

  superkarma: 0 20.12.2012, 13:11:35
 8. [23] magic11 [*]

  super projekt Sml67

  superkarma: 0 20.12.2012, 13:03:53
 9. avatar
  [22] ToraToraTora [*]

  Vlaďka Husárová — #18 Zaměstnáváme několik neslyšících. Z praxe mohu říct, že je rozdíl, kdy ke ztrátě sluchu došlo. Pokud někdo neslyší od narození, nemá takřka slovní zásobu a těžko i mluví, prakticky mu není rozumět. pokud ke ztrátě sluchu došlo během let , dá se s dotyčným celkem slušně domluvit, stačí jen pomalu mluvit a dobře artikulovat, Pozor, bavím se o lidech , kteří mají na poruchu sluchu uznanou invaliditu, nikoliv jen méně slyší. Řvát nemá smysl, oni se prostě jen otočí a neodezírají. Problém ale hlavně spočívá v tom, že díky omezené zásobě nemají většinou ani šajnu o pracovním právu a nerozumí přesně pracovním smlouvám, jen někteří využívají služeb asistenta nebo tlumočníka. Ztráta sluchu se tak odráží ve víc sférách života než člověk slyšící dokáže předvídat.

  1. na komentář reaguje Vlaďka Husárová — #25
  2. na komentář reaguje Vlaďka Husárová — #26
  superkarma: 0 20.12.2012, 13:01:14
 10. avatar
  [21] Judo [*]

  Dobrý nápadSml16

  superkarma: 0 20.12.2012, 11:20:32
 11. avatar
  [20] ladouch [*]

  Je to dobrý nápad, existuje kavárna, kde obsluhují nevidomí a funguje to.Sml58Sml58

  superkarma: 0 20.12.2012, 11:08:59
 12. [19] jerenika [*]

  Tak i tito lidé potřebují práci a nemělo by se na ně zapomínat...

  ..Já znám tedy spíš slepou ženu a vím, co vše k životu potřebuje. Je fakt, že do práce nechodí, jak by mohla. Ale vím, co vše doma má přizpůsobené a kdybych to u ní neviděla, tak ani nevím, že to existuje...

  superkarma: 0 20.12.2012, 10:52:47
 13. [18] Vlaďka Husárová [*]

  ToraToraTora — #12 No to jo. Hlavně fakt, kde takového člověka zaměstnáš. Telefon musím mít specielně upravený, pokud má aspoň zbytky sluchu (jako já, zaplaťpánbůh za ten zbytek Sml54). Domluva je někdy na posr... Sml54 a někdy se i dobře pobavíš.

  Nejhorší je, že dost lidí nechápe, že na neslyšícího nemá cenu řvát. Já když někde řeknu, že blbě slyším, automaticky začnou lidi řvát a nechápou, že takhle je slyším ještě hůř. Se musí pomalu a artikulovat Sml30.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #22
  superkarma: 0 20.12.2012, 10:12:38
 14. [17] Vlaďka Husárová [*]

  blesksoft — #14 Jsem neslyšící a chodila jsem i do "normální" školy, jak na střední, tak i na VŠ. Ta VŠ byla hodně náročná kvůli handicapu. Musela jsem číst hory knih. Přednášky byly pro mě o ničem.

  superkarma: 0 20.12.2012, 10:08:42
 15. [16] honzule8 [*]

  je to fajn nápad a držím palce, aby vše klapalo

  superkarma: 0 20.12.2012, 09:50:23
 16. avatar
  [15] Hanula [*]

  Sml16už jsem se domlouvala,že tam půjdeme, ale stíháme to až po Novém roce....

  superkarma: 0 20.12.2012, 08:55:23
 17. avatar
  [14] blesksoft [*]

  dobrý nápad je prospěšné zařazovat neslyšící do "normální práce"

  1. na komentář reaguje Vlaďka Husárová — #17
  superkarma: 0 20.12.2012, 08:30:22
 18. [13] step1 [*]

  Je dobré, že tito lidé dostali možnost pracovat v "normálním" provozu.

  superkarma: 0 20.12.2012, 08:07:53
 19. avatar
  [12] ToraToraTora [*]

  Nesylšící nebo lidé s kombinovanou indispozicí sluchu i řeči mají svá určitá specifika a není rozhodně jednoduché je zaměstnávat. Postavit podnik jenom na nich je velmi odvážné a věřím, že z toho dotyčný musí být občas vyždímaný jak houba na nádobí.

  1. na komentář reaguje Vlaďka Husárová — #18
  superkarma: 0 20.12.2012, 08:00:11
 20. [11] Evuš [*]

  Určitě záslužná věc, často my zdraví si ani nevážíme toho, co máme.

  superkarma: 0 20.12.2012, 07:52:22
 21. avatar
  [10] Kytinkak [*]

  moc se mi líbí ten název-Tichá kavárna, už jste tu o ní psali, je to dobrá věc Sml67

  superkarma: 1 20.12.2012, 07:24:24
 22. avatar
  [9] tajnostii [*]

  Je to záslužná práceSml59

  superkarma: 0 20.12.2012, 07:12:15
 23. avatar
  [8] lenig [*]

  pravda, zajímavý článek...děkuji za něj, je dobré vědět více než víme Sml59Sml67

  superkarma: 0 20.12.2012, 07:03:46
 24. avatar
  [7] Žofie [*]

  Moc zajímavé, člověk si ani neuvědomuje, co lidi potká Sml80

  superkarma: 0 20.12.2012, 06:52:31
 25. [6] lidicka [*]

  Oceňuji, že i pro handicapované občany je možnost zapojit se do pracovního poměru, i když je to ojedinělý projekt, snad se brzy rozšíříSml16Sml59

  superkarma: 0 20.12.2012, 06:18:00
 26. avatar
  [5] LudPa [*]

  manželova babbička byla hluchoněmá,ale domluvily jsme se vždycky

  superkarma: 0 20.12.2012, 06:15:42
 27. avatar
  [4] Věrulinka [*]

  Sml79neumím si to představit, je to veliký hendikep, ale oni to úžasně zvládají Sml67

  superkarma: 1 20.12.2012, 05:00:27
 28. avatar
  [3] tepito [*]

  mám zkušenost s neslyšící kamarádkou-jsou to normální lidi...

  superkarma: 0 20.12.2012, 04:20:18
 29. avatar
  [2] Jindriska8 [*]

  hubajda — #1 Taky si vážím práce lidí,kteří pomáhají druhým!

  superkarma: 0 20.12.2012, 01:30:02
 30. avatar
  [1] hubajda [*]

  hezky rozhovor a zasluzna prace moc rada bych do te kavarny zasla na kavu

  1. na komentář reaguje Jindriska8 — #2
  superkarma: 0 20.12.2012, 00:23:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme