.

Luhačovice – naše lázeňská chlouba

Cestování

Luhačovice – naše lázeňská chlouba

Také se ráda vracíte do míst, kde jste byla jako dítě, a přesto si pamatujete, že ono místo ve vás nechalo jen ty nejkrásnější vzpomínky?
Pro mne je jedním takovým kouzelným místem lázeňské město Luhačovice.

 

Pamatuji si nejen na to, jak jsme se tam byli podívat s rodiči o dovolené, ale především mi v hlavě utkvělo vyprávění mé babičky, která tam rok co rok s dědou jezdila do lázní.

 

Těm z vás, kteří ještě do tohoto fantastického města nezavítali, mohu jen doporučit, určitě tuto chybu napravte.


Víte, jak vznikl název Luhačovice?
Existuje několik teorií, jak tento název vznikl.
Všeobecně se soudí, že názvy obcí končící na "-ice" se odvozovaly od jména zakladatele rodu, tedy Luhač (Luhačovice). Název Luhačovice mohl být odvozen také z toho, že v okolí Horní Olšavy byly luhy.

O lázních
Luhačovice jsou největší moravské lázně s dlouhou tradicí lázeňské léčby dýchacích cest, trávicího ústrojí, diabetu a pohybového aparátu. Proslulé jsou přírodními léčivými prameny, příznivými klimatickými podmínkami a příjemným prostředím, ve kterém se snoubí krásná příroda a typická architektura.

Na území Luhačovic vyvěrá 16 hydrouhličitanochlorido-sodných kyselek a jeden sirný pramen. Nejznámějšími minerálními prameny jsou Vincentka, Aloiska, Ottovka, Pramen Dr. Šťastného a Sv. Josefa. Teplota vyvěrající vody se pohybuje mezi 10-12 °C. Luhačovické vody jsou považovány za jedny z nejúčinnějších v Evropě pro vysoký obsah minerálních látek a pro vynikající proplynění volným kysličníkem uhličitým.

Víte, že.....
V roce 1590 náležely Luhačovice rodu Bartodějských z Bartoděj?
Po Bílé Hoře propadly konfiskaci a získal je Maxmilián z Lichtenštejna. Ten je 1629 odprodal Gabrielovi Šerenyimu, v jehož rodě zůstaly do roku 1945. Tento rod sehrál v dalším rozvoji místa mimořádnou úlohu. Šerenyiové si uvědomili význam léčivých vod a jejich využitelnost pro podnikání. Hrabě Ondřej Šerenyi dal na severním úpatí Malé Kamenné upravit pramen, který pronikal na povrch s hlasitým bubláním a nazýval se Bublavý. Koncem 18. století byl přejmenován a označen názvem odvozeným od křestního jména mužského člena šlechtické rodiny. V tomto případě šlo o Amanda Šerenyiho, a proto dostal jméno Amandka.

Kolem roku 1860 byl upraven další pramen. Původně se jmenoval Hlavní, později byl přejmenován podle hraběte Vincenta Šerenyiho na Vincentku. Zprávy o hojivé moci luhačovických vod se roznesly po okolí a u pramenů se začali objevovat první hosté. Pro několikadenní pobyt, který byl předpokladem léčebného účinku, nebylo ubytování, chyběla možnost stravování i léčebná zařízení. Postupně však zájem o zdejší prameny vzrůstal a tehdejší majitel luhačovického panství dal postavit v roce 1789 poblíž pramenů hostinec s několika pokoji pro ubytování hostů.

Co se v Luhačovicích léčí?
- Onemocnění dýchacího ústrojí (astma, alergická onemocnění dýchacích cest, chronická bronchitida, poruchy hlasu a chraptivost, pooperační stavy dýchacích cest, průduškové astma, fibróza plic)

- Nemoci trávicího ústrojí (poruchy trávení a nechutenství, klidové stadium vředové nemoci žaludku a dvanácterníku, stavy po operacích jícnu, žaludku a žlučníku)

- Nemoci z poruch látkové výměny (cukrovka, otylost)

- Poruchy pohybového aparátu (bolestivá onemocnění šlach, svalů, úponů, mimokloubní revmatismus, bolestivé syndromy páteře)

- Nemoci oběhového ústrojí 

- Onkologické nemoci (onkologické případy po ukončení léčby)

Lázeňská léčba spočívá ve využití přírodních léčivých zdrojů v kombinaci s nejmodernějšími léčebnými a rehabilitačními metodami.

A pokud jste vyznavatelem turistiky, pak věřte, že i vy si v Luhačovicích přijdete na své!
Pěší turistiku (po dobře vyznačených trasách) v okolí města je možné provozovat totiž jednak po trasách terénní léčby rozdělené dle obtížnosti do jednotlivých okruhů a jednak po trasách, jež procházejí okolím města v rámci turistických tras Klubu českých turistů
.

Tak co říkáte, až se trochu umoudří počasí a konečně přijde jaro, nestálo by za to vyrazit do Luhačovic? Nevím jak vy, ale já mám jasno!
První teplý víkend bude rozhodně patřit těmto úžasným lázním ;o)

Zdroj: www.luhacovice.cz

   
03.03.2005 - Zahraničí - autor: Sabina

Komentáře:

 1. avatar
  [18] Linde [*]

  SMPE: myslela jsem jeskyňky ve svahu u oficiálních jeskyní. Je jich tam asi 6 a dá se do nich lozit s baterkou Je to takový vzrůšo

  superkarma: 0 04.03.2005, 07:50:19
 2. avatar
  [17] nagy [*]

  To je zajímavý, že kdokoliv byl v Luhačovicích je nadšenej. Naše rodina taky.Byli jsme tam první den na svatební cestě a ještě s našimi dětmi. A ty se tam taky rády vracejí.

  superkarma: 0 03.03.2005, 13:51:19
 3. avatar
  [16] sharonka [*]

  Já jsem byla v Luhačovicích jako dítko asi dvakrát s našima a pak, když tam byla moje tchýně na dovolené - zajeli jsme za ní na dva dny i s dětmi. V Teplicích nad Bečvou a u Hranické propasti jsme se byli podívat, když jsme byli před dvěma roky na dovolené v Rusavě a cestovali jsme po okolních zajímavostech.

  superkarma: 0 03.03.2005, 12:58:51
 4. avatar
  [15] fati [*]

  ..Luhačovice zbožňuju,mám na ně jen ty nejpříjemnější vzpomínky, taky jsou tu spolužáci, kamarádi, bývalé lásky..., a alespoň jednou do roka je navštívím..

  superkarma: 0 03.03.2005, 12:41:04
 5. avatar
  [14] Tanzi [*]

  Když jedeme na Moravu k rodině..bydlíme pár km od Luhačovic. Nikdy si neodpustíme výlet do tohoto krásného zákoutí...moc se nám tam líbí a manžel nedá na zdejší léčivé vody dopustit.

  superkarma: 0 03.03.2005, 11:53:31
 6. [13] Septonela [*]

  Já byla v Luhačovicích s kamarádkou která tam absolvovala praxi v jednom z hotelů. Byla jsem tam s ní víkend a bylo to super. Ted tam jezdim pravidelně s manželem na výlety. je to tam krásné a vždycky se tam ráda vracím. Všem vřele doporučuji

  superkarma: 0 03.03.2005, 11:41:20
 7. avatar
  [12] marcellina* [*]

  proc kdyz se umoudri pocasi? my tam byli zhruba pred mesicem a bylo nadherne pocasi: slunicko , snih, mrzlo, opravdu nadherne. Jinak musim pochvalit veskery personal, vsudy pritomnou cistotu a bezvadnou úroveň ubytovani a stravovani . Prijedem zas

  superkarma: 0 03.03.2005, 11:39:28
 8. avatar
  [11] Žábina [*]

  Kamarádka s manželem tam byli předloni v létě a byli moc spokojeni ...

  superkarma: 0 03.03.2005, 10:08:04
 9. avatar
  [10] tortora [*]

  Já jsem byla v Luhačovicích v létě 14 dní na svatební cestě a bylo to špica,nemělo to chybu,vřele doporučuji všem

  superkarma: 0 03.03.2005, 09:24:34
 10. avatar
  [9] Adi [*]

  V Luhačovicích jsme byli vloni na dovolené s dětmi a bylo to tam moc prima

  superkarma: 0 03.03.2005, 08:58:12
 11. avatar
  [8] SMPE [*]

  Luhačovice jsou nádherné městečko. Byla jsem tam 2x na dovolené. Pro toho kdo si chce odpočinout a nabrat energii je to ráj.
  linde: Teplice nad Bečvou zánám. Je tam taky hezky. Mimochodem jeskyně jsou zavřené už druhým rokem.
  choc_ivi: zmrzlinu tam mají móc dobrou a občas i dobrý program na večer

  superkarma: 0 03.03.2005, 08:39:13
 12. avatar
  [6] paja.svecova [*]

  Taky mám krásné vzpomínky, 2 měsíce v lázních a několik dovolených s rodiči kvůli mé alergii...jako dospělá jsem tam ještě nebyla, mám to přeci jen trochu z ruky, ovšem určitě se tam jednou podívám, moc se na to těším...

  superkarma: 0 03.03.2005, 07:38:15
 13. avatar
  [5] Pajinka [*]

  linde: Teplice i Hranickou propast znám, každé lázně mají své kouzlo.

  superkarma: 0 03.03.2005, 07:32:07
 14. avatar
  [4] Pajinka [*]

  Luhačovice - byli jsme tam už hodněkrát a určitě zase vyrazíme. Je tam nádherně, pohodička, promenáda, "jezírko lásky". Jen to koupání v létě nám chybělo, dětský bazének , ale pro dospěláky, kteří se v přehradách nekoupou, nic.

  superkarma: 0 03.03.2005, 07:23:57
 15. avatar
  [3] Linde [*]

  Já jsem v Luhačovicích byla jako hodně malinké dítě, tak jsem si to pamatovala jen matně. Vloni na jaře jsem se tam zajela podívat a byla jsem hodně natěšená, jaké to bude. No zklamala jsem se. A hodně. Mnohem lepší jsou malinké Teplice nad Bečvou, je to tam takové hezké a milé. (a taky jsou tam jeskyňky a propast a to já můžu . Mimochodem, znáte některá Hranickou propast? Stojí chudinka ve stínu Macochy a málokdo ji zná - a to je přitom nejhlubší propast ČR!

  superkarma: 0 03.03.2005, 07:19:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme