Zdraví

Ludvík: Karcinom poznali včas. Já žiju!


Ačkoliv jedenašedesátiletý Ludvík ze Zlínska žije relativně zdravě, ani cigaretu si nikdy nezapálil, nevyhnul se karcinomu krku. Když se dozvěděl diagnózu, na internetu si vyhledal, kolik lidí tím trpí a kolik jich přežívá, myslel, že si život raději vezme sám. „Tehdy jsem si říkal, že to udělám vlastní rukou a bez velkého předchozího utrpení, nenechám to na nemoci, kdy konci budou předcházet nesnesitelné bolesti,“ vzpomíná.

Sebevraždu si naštěstí rozmyslel. A i nemoc se daří léčit. Přitom stačilo, aby na nemoc přišel jen o trochu dřív. „Začalo to obyčejným škrábáním v krku, stejným jako při nachlazení. Protože nepatřím do žádné rizikové skupiny, nekouřím a nepiji nadměrně alkohol, nenapadlo mě, že by to mohlo být něco jiného než viróza. Přesto jsem se spíše shodou okolností než z vlastního rozhodnutí dostal k doktorovi v brněnské Fakultní nemocnici. Následná vyšetření karcinom včas odhalila. Kdyby se to tehdy nestalo, šířil by se bez dalších varujících příznaků a nic by mě už nezachránilo,“ dodává Ludvík.

Společnost About Face nedávno provedla na téma karcinom krku průzkum v sedmi zemích Evropy. Česko mezi nimi nebylo, nicméně podle odborníků výsledky korespondují s předpokládaným stavem znalostí v našem prostředí.

Průzkum byl proveden ve Francii, Německu, Itálii, Holandsku, Španělsku, Švédsku a ve Velké Británii. Zúčastnilo se jej 7 520 respondentů. Vyplynulo z něj, že většina lidí má jen mizivé povědomí o této nemoci a jejích projevech. A také to, že by i při příznacích dlouho otáleli s návštěvou doktora.

70 tisíc mrtvých Evropanů ročně

Výskyt tohoto typu nádoru celosvětově stoupá a v současnosti postihuje v Evropě 143 000 lidí. Každoročně zapříčiní úmrtí 68 000 Evropanů.„Je to šokující,“ komentoval výsledky průzkumu About Face primář Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Zdeněk Mechl. „Zabývám se nádory hlavy a krku již značnou dobu. Ve více než padesáti procentech případů přijdou pacienti na odborné pracoviště až s místně pokročilým nádorem. A to i přesto, že jsou tyto nádory dobře vyšetřitelné a mají specifické příznaky. Z toho vyplývá, že rizikové faktory a příznaky tohoto onemocnění nejsou veřejnosti dostatečně známy a jsou podceňovány. Nezbývá nic jiného než veřejnost opakovaně informovat a varovat,“ dodává Mechl.

O co tedy jde?

Karcinom hlavy a krku vychází z epiteliálních buněk (to jsou buňky pokrývající nebo lemující tkáně) rtů, dutiny ústní, nosu, vedlejších nosních dutin, hltanu, hrtanu, slinných žláz a místní lymfatické tkáně. Karcinomy těchto lokalit jsou spojeny s vysokou úmrtností a vyšším poměrem úmrtí k celkovému počtu nemocných než u karcinomu prsu, děložního hrdla nebo maligního melanomu. Nádory hlavy a krku jsou obtížně léčitelné zejména u těch pacientů, u nichž se diagnostikovaly již v pokročilých stádiích. U nemocných bývají přítomny i druhotné nádory a další choroby.

Příčiny vzniku nemoci:

Samozřejmě kouření a alkohol, ale také přílišné vystavování se slunečnímu záření a věk nad 40 let.

Léčba závisí na stadiu odhalení

Léčba karcinomu hlavy a krku závisí na stadiu a lokalizaci choroby i na celkovém stavu pacienta. Nemocný je léčen kombinací různých postupů zahrnujících chirurgické odstranění nádoru. U těch, u nichž není operační vyjmutí nádoru možné, se používá radioterapie buď samotná, nebo v kombinaci s chemoterapií, případně s novou cílenou biologickou léčbou, která cíleně ničí nádorové buňky.

K léčbě opakujícího se onemocnění, nebo když se vytvořily metastázy, mají lékaři k dispozici několik terapeutických postupů, a to včetně biologické léčby v kombinaci s chemoterapií zahrnující platinu. Biologická léčba představuje po třiceti letech výzkumů první výrazný průlom - od zavedení platiny do léčebného schématu - v terapii karcinomu hlavy a krku a pacientům přináší prodloužení doby přežití, resp. do progrese onemocnění. Léčit se dá, důležité ale je včas jej odhalit!

Zdroj: Yourcom, s. r. o. a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

Myslíte si, že máte dost informací o karcinomu hlavy či krku a dalších podobných nemocech? Pokud nikoliv, je to chyba osvěty, nebo vašeho nezájmu?

   
05.03.2009 - Zdraví - autor: Jan Exner

Komentáře:

 1. avatar
  [18] Suzanne [*]

  Rikina: on by doktor měl být taky trochu jasnovidec, že...

  superkarma: 0 05.03.2009, 23:16:58
 2. avatar
  [17] Suzanne [*]

  Rikina: Kdyby ovšem měl lékař každého, koho škrabe v krku, posílat na několik odborných vyšetření, zdravotnictví zkrachuje. Ono to taky něco stojí, ne?

  superkarma: 0 05.03.2009, 23:15:46
 3. avatar
  [16] kareta [*]

  Rikina: a co teprve doktorky, spěchající za rodinou

  superkarma: 0 05.03.2009, 17:27:25
 4. [15] Rikina [*]

  Dost informací o karcinomu hlavy či krku a dalších podobných nemocech by snad proboha měl mít především lékař. Veřejnosti je to jaksi málo platné, když přijde k doktoru se škrábáním v krku, a dostane maximálně doporučení zůstat doma v teple a možná paralen a celaskon. Pacient domáhající se dalších vyšetření, protože se dočetl cosi o karcinomu krku, bude zhusta pokládán za otravného hypochondra, což si myslím, že je právě ta příčina pozdního odhalení zmíněných nádorů - neochota doktora se pacientem zabývat víc, než je nezbytně nutné k tomu, aby se ho rychle zbavil.

  superkarma: 0 05.03.2009, 16:35:36
 5. avatar
  [14] Eliana [*]

  No není to "náhoda"? http://tn.nova.cz/magazin/zena/zdravi-a-zivotni-styl/rakovina-na-hlave-a-v-krku-zacina-nevinne.html

  superkarma: 0 05.03.2009, 16:27:07
 6. [13] husina [*]

  Nemám žádné informace o karcinomu krku nebo hlavy, hlavně bych chtěla znát všechny příznaky nemoci,myslím, že to není jen škrábání v krku.Je to chyba osvěty i mého malého zájmu o této nemoci

  superkarma: 0 05.03.2009, 12:41:08
 7. avatar
  [12] Ditulin [*]

  No já jenom vidím, že kolem každý na rakovinu umírá a čekám, kdy přijde řada na mě

  superkarma: 0 05.03.2009, 12:23:05
 8. avatar
  [11] Meander [*]

  German: Škoda, že to byly brýle babiččiny

  superkarma: 0 05.03.2009, 11:22:41
 9. avatar
  [9] Aja [*]

  Mechl jednou něco někde řekl a teď díky vynalézavosti Exnerově a dalších podobných kopíristů je plno sáhodlouhých článků, které nic neřeknou...

  superkarma: 0 05.03.2009, 10:37:18
 10. [8] German [*]

  Meander: Ano, četli jsme to. I brýle jsme si kvůli toho vyleštili.

  superkarma: 0 05.03.2009, 10:30:33
 11. avatar
  [7] Meander [*]

  German: Eh, a četli jsme to? Ten linkovaný článek?

  superkarma: 0 05.03.2009, 10:18:08
 12. [6] German [*]

  Nyotaimori: Tak v tomto článku už je to podstatně lepší. Tady se aspoň dočteme, o jaké příznaky vlastně jde.

  superkarma: 0 05.03.2009, 10:06:19
 13. avatar
  [3] blanca [*]

  Zuzinka.1: mám z toho článku stejný dojem. Lidi o tom nic neví, ale jaké specifické příznaky to provází, o tom není ani zmínka, teda kromě toho škrábání v krku

  superkarma: 0 05.03.2009, 08:36:30
 14. avatar
  [2] Zuzinka.1 [*]

  hlavně že lidé o tom nemaj páru, ale jak se to projevuje jinak než "škrábáním krku" či jaké má lékař udělat vyšetření, to už se v článku nedočteme.....

  superkarma: 0 05.03.2009, 08:18:38
 15. avatar
  [1] Meander [*]

  Myslím, že mám dost informací o karcinomu hlavy a krku

  superkarma: 0 05.03.2009, 00:19:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme