Bulvár

Lucie Tvarůžková: Změním půjčování peněz v Česku

Donedávna platilo, že půjčka rovná se jít do banky. Dnes už do banky nemusíte, můžete si totiž půjčit od lidí. Třeba od těch, které potkáváte na ulici. Zařídí to on-line peer to peer platformy. V Česku je jedna, kterou založila a vede žena, Lucie Tvarůžková. A když vymýšlela, jak to celé bude fungovat, myslela i na ženy. Na začátku přitom bylo jedno velké rozhořčení z chování banky.

Lidé půjčují lidem

V systémech peer to peer se vynechávají tradiční instituce, lidé si vypomáhají mezi sebou, boří zaběhlé pořádky. Lucie Tvarůžková dříve šéfovala zpravodajskému serveru iHNed.cz a později začala pracovat na volné noze. Když si chtěla koupit auto, šla do banky pro půjčku. Úrok, který jí nabídli, byl ale nesmyslně vysoký. A to jen proto, že Lucie neměla zaměstnavatele, ale živila se sama, bydlela v podnájmu a nebyla vdaná. „Banka mě znala, ale systém najednou nedokázal ocenit moji důvěryhodnost, co umím, a nevěřil mi, že jsem pořád ta samá Lucie Tvarůžková, jako když jsem pracovala v novinách. Viděli jen to, že pracuju na volné noze a to pro ně znamenalo riziko,“ říká Tvarůžková. V tu chvíli ji napadlo, že stejný problém musí mít spousta dalších lidí, takže po téhle zkušenosti založila peer to peer platformu Zonky.cz.

zonka

Lékařka, které banka odmítla dát půjčku

Vyprávět by mohla i mladá lékařka, která studovala v zahraničí. Když se vrátila do Čech, chtěla si otevřít ambulanci. V bance jí ale odmítli půjčit, protože tu nikdy nepracovala. Byla pro ně moc riziková. Tak přišla k Zonkymu a tam viděli úplně jiného člověka než v bance. „Viděli jsme schopnou mladou ženu, která dokázala vystudovat v zahraničí, živit se tam a svoje znalosti chtěla zhodnotit doma. Na Zonkym dostala nejnižší možný úrok a investoři její příběh zafinancovali bleskovou rychlostí,“ říká Lucie Tvarůžková. V bance to mají ženy vždycky těžší - půjčka se jim prodražuje kvůli tomu, že mají děti, stálé zaměstnání se střídá s mateřskými dovolenými a když se chtějí postavit na vlastní nohy, pro banku je to problém.

Být fér pro všechny

Na Zonkym to funguje jinak. A taky je to v průměru o 20 % levnější. Zonky jednoduše propojuje lidi, co si chtějí půjčit, s drobnými investory, kteří jim půjčit můžou. Klíčem k úspěchu je váš příběh – nejprve se zaregistrujete a pak napíšete, proč a na co si chcete půjčit, v čem jste dobří, co vás baví. Čím víc toho o sobě prozradíte, tím větší šanci máte na dobrý úrok. Když se vám úrok od Zonkyho zalíbí, vystavíte svůj příběh na tržiště. Tam si ho přečtou investoři a postupně se na vaši půjčku složí. Vy máte dobrý úrok na půjčce a investoři zase vydělávají víc, než kdyby své peníze nechali ležet na účtu v bance. Zonky je totiž fér pro všechny. Od investorů si můžete půjčit na cokoliv – na šicí stroj, horkovzdušný balón nebo jen refinancovat vaši stávající půjčku. Celý vztah je založený na důvěře, protože do něj nevstupuje anonymní instituce, ale skuteční lidé.

Lidský příběh je víc než číslo

„My nepoužíváme jen tabulky, abychom lidem dokázali nabídnout férový úrok. Zajímá nás příběh. Proč a na co si člověk půjčuje, co ve svém životě dokázal nebo jaké má koníčky. To žádnou banku nikdy nezajímalo,” dodává Tvarůžková.

   
18.12.2015 - Společnost - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [8] Marika11 [*]

  mohlo by to být i stylem studentské půjčky

  superkarma: 0 26.05.2016, 17:58:35
 2. [7] Zonky [*]

  Klára Křížová — #2 Děkujeme za palec hore Sml59

  superkarma: 0 30.12.2015, 09:38:26
 3. [6] Zonky [*]

  Davidek — #3 Podezřele lidské? To byl právě náš záměr Sml16 My ze Zonkyho se snažíme nahlížet na lidi jinak, každý klient jeposuzován individuálně. Zajímá nás klientův příběh příběh, kdo je a na co si přeje půjčit. A proto kromě klasického ověření příjmu, zohledňujeme i jeho současnou situaci, získané zkušenosti, dosažené úspěchy a zkrátka to, co umí nejlépe. Sml16Sml16Sml16

  superkarma: 0 30.12.2015, 09:37:55
 4. [5] Zonky [*]

  SNÍŽEK — #4 To si myslíme i my Sml59a proto jsme službu Zonky vytvořili Sml22

  superkarma: 0 30.12.2015, 09:33:17
 5. avatar
  [4] SNÍŽEK [*]

  Davidek — #3 právě ta konkurence je dobrá Sml22

  1. na komentář reaguje Zonky — #5
  superkarma: 0 19.12.2015, 21:02:53
 6. avatar
  [3] Davidek [*]

  Osobně si myslím že je to trošku podezřele "lidské" .. Hlavní mínus je to že o sobě musíte poskytnout osobní informace které mohou být dále "používány" dalšími organizacemi bez omezeni po dobu 3 let .. Mě to připomíná takový bankovní Facebook

  Nicméně to určitě přinese pozitivní tlak na bankovní sektor který by měl závětřit konkurenci a nabídnout přiměřeně podmínky pro poskytování půjček pro spotřebitele

  1. na komentář reaguje SNÍŽEK — #4
  2. na komentář reaguje Zonky — #6
  superkarma: 2 18.12.2015, 18:33:46
 7. [2] Klára Křížová [*]

  Sml67

  1. na komentář reaguje Zonky — #7
  superkarma: 0 18.12.2015, 14:50:27
 8. [1] bobani [*]

  velmi zajímavé

  superkarma: 0 18.12.2015, 12:55:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme