Existuje vůbec ještě nějaká otázka, kterou by zpěvačka Lucie Bílá nedostala? Stovky novinářů se jí po léta ptají pořád na to samé. A ona s úsměvem a humorem sobě vlastním odpovídá na otázky veselé i smutné. Stejně jako nám.

Právě v těchto dnech je v plném proudu vaše dlouho očekávané Černobílé turné. Jste spokojena s jeho průběhem?
Jsem nadšená. Připadám si jako Alenka v Říši divů. Když mi hlavou poprvé prolétla myšlenka udělat něco velkého, sama jsem ani netušila, jak úžasné to bude. Nejde o mě, ale o celek, o mé hosty, tanečníky, kapely, projekce světelné i pyrotechnické show. Diváci si užívají od začátku až do konce a já mám radost, že se nám s režisérem Jeffem Minárikem povedlo dokázat, že nemusíme čekat, až nám někdo něco velkolepého přiveze ze světa, a že si to můžeme dovolit i my. Naše země, tedy Česko a Slovensko, jsou plné skvělých lidí a já jsem šťastná, že mám tu šanci dát je dohromady a ukázat je našim divákům.

černobileturne

Na úplně první zahajovací koncert, který proběhl 14. října v Praze, se přišel podívat i Váš tatínek, který jinak na vaše koncerty moc nechodí. Že se mu koncert líbil, je známo už z médií, nás by ale zajímalo, jestli má nějakou z vašich mnoha písniček nejraději. Která je jeho nejoblíbenější?
Nedá se říct, že nechodí, jen nechodí tak často. Nenechal si zatím ujít žádnou velkou věc, kterou jsem udělala, ale tohle bylo i pro něj překvapením. Tatínek je chlap, který nerad dává na obdiv své emoce, a tak mě rád poslouchá, ale někde v klidu sám a málokdy přehání s lichotkami, ovšem tentokrát jimi nešetřil. Jeho oblíbené CD jsou Hvězdy jako hvězdy a z něho Trouba nebo Zpíváš mi requiem. Je to muzika jeho mládí.

Lucie Bílá / Zpíváš mi requiem

Brněnská operní pěvkyně a výtečná pedagožka Jarmila Krátká o vás v jednom rozhovoru prohlásila, že jste hlas, který se rodí jednou za sto let a z jejího pedagogického pohledu je zajímavé, co všechno vaše hlasivky vydrží a kolik různých barev a stylů se ve vašem hrdle skrývá.
Jak se staráte o svoje hlasivky a po kom si myslíte, že jste zdědila hlas, který se rodí jednou za sto let?

Zní to moc krásně, ale já si myslím, že je tu mnoho skvělých hlasů. Já hlas používám jen jako prostředek ke komunikaci s diváky. Něco mnou prochází a jde to víc než přes hlas přes srdce. Nepřemýšlím nad tím, ale myslím, že jsem jako dítě, které křičí na pískovišti, ale nikdy neochraptí. Naopak! Mám po rockovém koncertu čistý sopránek. Nevím, jak je to možné, ale ani to vědět nepotřebuju, jen se snažím hodně spát a svůj hlas beru jako skvělého parťáka. Mluvím s ním a chválím ho.

Vaši pěveckou kariéru jste si vydupala sama svojí odvahou, talentem a odhodláním. Nikdo vám cestičku neumetal, šla jste jako správný beran hlavou proti zdi a prorazila jste ji. Prozraďte nám, bylo někdy období, kdy byla ta zeď opravdu pěkně tvrdá a vy už neměla chuť a sílu ji prorážet?
Prorazila jsem hlavou hodně zdí, ale chuť jsem neztratila nikdy. Já jsem se pro své poslání nerozhodla, já jsem se pro něj narodila, a tak to nikdy nevzdám. Není mi vždy do smíchu, ale i někdy, když brečím jak malá holka, jsem za tu možnost vděčná. Člověk se totiž neučí z úspěchu a šťastných chvil, učí se právě, když se nedaří. Jestli jsem na něco ráda, tak je to to, že jsem se naučila prohrávat a hned zase vstát. Člověk, který se bojí riskovat, že neuspěje, taky nikdy nic nevyhraje.

Není to jen póza pro novináře, ale holý fakt, že vy se stejně přátelsky bavíte s politiky, herci, zpěváky, jako s neznámými lidmi z ulice, s dětmi... Jak to, že Vám sláva nestoupla do hlavy?
Já jsem nikdy nic vyhrát nechtěla, a právě proto se to možná stalo. Sláva je vždy pomíjivá a úspěch vždy přináší i neúspěch. Kdo vyhraje, musí jednou  začít i prohrávat. Beru tak stejně chválu a kritiku. Nezamilovávám se do sebe, když se mi něco povede, ale nehroutím se, když něco hodně nevyjde. Já jen žiju život, který mě baví, a dělám povolání, které zbožňuji.

luckaod

V současnosti Vás můžeme vidět také v roli porotkyně soutěže Česko Slovensko má talent.
Má Česko Slovensko hodně talentovaných lidí? V čem jsou podle vás nejšikovnější?

Zdá se, že přísloví co Čech, to muzikant je pravdivé. V naší soutěži se objevilo hodně skvělých a talentovaných muzikantů, ale jeden je opravdu bohem políbený. Je to bubeník a hraje tak, že lidi zarazí do sedaček a svojí energií zaplní celý sál. Možná to ještě ani neví, ale má něco, co se nedá naučit, něco, co se ani popsat nedá. Lidé budou nadšeni, až ho uvidí.

Vy sama jste také velmi šikovná, kromě zpěvu byste se mohla klidně živit i šitím nebo háčkováním. Jak dlouho Vám třeba trvá uháčkovat takového motýla?
Já jsem se narodila a  v jedné ruce jsem držela mikrofon, v druhé háček. Oboje mě baví. Muzika naplňuje a ruční práce uklidňují. Navíc se to dá krásně propojit. Poslední obraz anděla jsme vydražili za 200 tisíc korun a na svém Černobílém turné prodáváme pro konto bariéry srdíčka. Myslela jsem, že jich 250 bude stačit a jestě něco zbude, ale prodala se za první tři koncerty, a tak teď využívám každé chvilky a háčkuju. Jedno srdíčko je tak 15 minut. Motýl? Tak dvě hodiny.

Aktivní jste nejen fyzicky, ale i duševně. Kde a jak čerpáte energii a naopak, jak odpočíváte? Pokud tedy…
Horolezec by měl jet na prázdniny k moři, a já mám zase ráda ticho. To je nejlepší hudba. Ale relaxem jsou pro mě i koncerty. To mě nabíjí. Jsem na jevišti jak zapojená v nabíječce. Jeviště je nádherné, posvátné místo. Tam přestane vše bolet, přestane vše trápit. Meditace je vše, co děláte rádi.

Hodně se angažujete v charitách a kromě toho jste také patronkou unikátního projektu For You, který pomáhá ženám v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Měla jste, nebo máte v okruhu svých blízkých někoho, kdo onemocněl touto zákeřnou chorobou?
Odešla tak moje teta a i kamarádka, ale i kdybych to nezažila takhle zblízka, nebyl by mi tento projekt lhostejný. Je důležitý. A i kdybych jím probudila k bdělosti jen malé procento žen, má projekt velkou cenu. Pojištění jsem tak pořídila deseti svým nejbližším přítelkyním a udělala bych to zase.

foryou

Otázka, kterou už jste asi dostala, jak se díváte na čin herečky Angeliny Jolie? Udělala byste na jejím místě to samé?
Na tuhle otázku neumím odpovědět. Já mám ráda svoje prsa tak, jak jsou, a neumím si představit, že bych se jich preventivně zbavovala. Nevím, jaký pohled na to mají lékaři, ale já jsem proti řezání.

Od kolika let by podle vás měla u mladých dívek probíhat osvěta, od kolika let jsou schopny ji vnímat a pochopit?
Nová generace je v mnohém vyspělejší, a to se netýká jen Ježíška. Kolikrát mám pocit, že děti vědí víc, než si myslíme. Jsem pro informovat dívky co nejdříve. Nějakou přirozenou a hravou formou. Záleží na poddání a na člověku, jak s informací naloží. Aby děti nevystrašil a nezablokoval, ale aby věděly a nebály se ptát.

Fakta o rakovině jsou neúprosná, ale na druhou stranu, lékařská věda jde mílovými kroky kupředu. Jenže ani lékaři nepomohou tam, kdy žena přijde opravdu pozdě. Vy sama chodíte na preventivní prohlídky, nebo se vám stalo, že v návalu práce jste tu a tam i zapomněla?
Já se musím hlídat. Mé povolání mi nedovoluje něco podcenit. Mám o sobě a svém těle opravdu přehled. Vím, co jíst, co pít, jak si rozložit síly, vím, co mi pomáhá, co škodí a preventivní prohlídky nikdy neodkládám.

A ještě dovolte krátkou otázku na závěr.
Kdybyste měla – ve vašem případě, tři kouzelné knoflíky, zatočila jimi – co byste si nejvíc přála?

Z celého srdce bych si přála jen jednu věc, a to aby se opravdu našel lék, který by ze slova rakovina udělal legrační slovíčko, které se lidé už nebudou bát ani vyslovit.

Děkujeme za rozhovor, a ať se vám daří v práci i v soukromí.

použité foto: isifa.com

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

foryouPro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Reklama