Rodina

Luboš: „Otec mě dlouhé roky týral a já zase prý děti rozmazluju.“

Neustále slyšíme a čteme o různých formách týrání, ať už na ženách či dětech. Bohužel málokdo si uvědomuje závažnost těchto případů, tedy pokud se nejedná o případ v jeho okolí či přímo dotyčné osoby. Jenže tito lidé nejčastěji o svém trápení mlčí, což je to nejhorší, co může být. To už ví i Luboš, který byl v dětství týraný svým otcem, stejně jako jeho matka. Luboš se nám nyní svěří s tím, jaké to je a jaký to má dopad na jeho momentální život dospělého chlapa.

Luboš je chlap jako hora, jak se říká. Má téměř dva metry, je svalnatý a už na první pohled budí respekt. Málokdo by řekl, že za slupkou „tvrďáka“ je tak přecitlivělý muž.“O tom, co jsem si prožíval za horor v dětství, nikdo neví, kromě mé matky a bratra. Ty to totiž prožívali také, tedy matka, bratr byl toho pekla ušetřen, jen viděl, co nám otec dělá, a že to občas byly zvěrstva. Nikdo se nemohl divit, že jsem v den osmnáctin z domova utekl. I když je to už cca dvacet let a mám úplně jiný život, stále je to má noční můra.“ Jak ale sám řekl, se smrtí otce si oddychl a zemřelo v něm i kus jeho, ale v pozitivním slova smyslu. Nicméně, tím, že byl jako dítě a puberťák týrán, snaží se teď svému synovi z předchozího manželství a dceři z aktuálního vztahu dát vše. Bohužel tak moc, že z dětí vyrůstají rozmazlení „hajzlíci“, což ale on nevidí.

týrání

„Na to, že z mých dětí prý vyrůstají rozmazlenci, mě upozornilo mé okolí. Mně přišlo a vlastně stále přijde, že dát dětem vše, co chtějí je skvělé, tak mají rodiče fungovat. Já jsem neměl nic, vůbec nic a vím, jak příšerné to je. To nechci u mého chlapečka a holčičky dopustit. Ovšem věc druhá je to, že mi to svým způsobem zničilo nejspíš manželství a i v novém vztahu to díky tomu skřípe.“ Luboš si uvědomuje, že s tím bude něco muset udělat, pokud nechce opět ztratit partnerku. Jak ale sám řekl, on ten problém prostě nevidí, s tím se pak těžko pracuje…

My jsme o vyjádření k článku požádali PhDr. Blaženu Stýblovou, dětskou psycholožku, která nám k příběhu řekla:

„Očividně týrání v domácnosti tohoto muže trvalo dlouhé roky, což je asi to nejhorší, co může být. Matka Luboše BOHUŽEL zapadá, respektive zapadala do skupiny žen, které tyrana jen tak neopustí, ovšem to je ta největší chyba. Já vždy apeluji na všechny, kteří se s týráním potýkají, aby šli s pravdou ven a dotyčného/dotyčnou opustili. Chápu, že je to pro ně velmi těžké, především z toho důvodu, že tyrani bývají velmi dobrými manipulátoři. Nikdy ale nevíte, kdy se „pár facek“ promění v boj o holý život.

Nyní však k chování Luboše k jeho dětem. Je evidentní, že je nade vše miluje, ale nezná hranice, což je v jeho situaci pochopitelné. Ač si myslí, že jim dává to nejlepší, je tomu naopak. Dítě nesmí být zvyklé, že dostane vše, co si poručí. Pokud Luboš chce dětem dělat radost, ať jim sem a tam něco koupí, ale ať nastaví takové mantinely, že pokud potomek po něčem touží, musí si to zasloužit. Může se jednat o domácí práce, dobré známky ve škole, atd. Luboš by si i o tom měl promluvit otevřeně s partnerkou, jistě jeho problém pochopí a společně najdou to nejlepší východisko pro ně i děti. Ovšem za podmínky, že si on sám uvědomí, že tento přístup není ideální, ač se mu tak jeví. Možná bych doporučila i návštěvu psychologa, který by mu v tomto směru pomohl.“

Čtěte také:

   
01.12.2015 - Příběhy - autor: Markéta Škaldová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] SNÍŽEK [*]

  fakt to chce psychologa a spíš nechat výchovu na manželce,ta je asi soudnější

  superkarma: 0 01.12.2015, 19:43:41
 2. avatar
  [7] vladka321 [*]

  Mickey Mouse — #6 Myslím, že děti, ten "zlý" svět pochopily i tak. Dnes jsou již velké 30,23,21 a nejmladší 11 let.

  Myslela jsem to především tak, že na děti nekřičím, natož abych je uhodila. Nevyčítám a nevracím se k již probranému. Snažím se pochopit, vyslechnout a nemám problém s případnými kompromisy.

  Když děti byly malé, také jsem se párkrát vztekla. Potom jsem raději šla vychladnout do vedlejšího pokoje. Jak řekl Elbert Hubbard: "Když jste na konci s argumenty, můžete ještě začít nadávat." Tak toto považuji za selhání rodiče. Děti jsou prostě radost a je potřeba je připravit na život, ukázat mantinely, ale zároveň jim dát prostor... a po zlém, ... no, řekněte sama - jde snad něco lépe, rychlejji, či efektivněji?

  superkarma: 1 01.12.2015, 18:56:14
 3. avatar
  [6] Mickey Mouse [*]

  vladka321 — #5 Každý si pod láskou představuje něco jiného. Někdo se bojí svým dětem cokoliv odmítnout, protože považuje za lásku, když jim vše dá a povolí. Jiný si zase myslí, že lásku dá nejvíce tím, že vše bude podle něj, protože nejlíp ví, co je pro děti dobré.Sml80

  Pro mne třeba rozmazlování dětí není láska, ale spíš sebeláska. Vy si užíváte, jak jste na děti hodní. Jenže děti pak nechápou "zlý" svět a neumí přijmout svou odpovědnost v něm. Často pak mají postoj "já proti všem".

  1. na komentář reaguje — #5
  2. na komentář reaguje — #5
  3. na komentář reaguje vladka321 — #7
  superkarma: 1 01.12.2015, 17:54:38
 4. avatar
  [5] vladka321 [*]

  S manželem razíme heslo, že výchova láskou je ta nejlepší. V tomto směru své děti velmi rozmazluji. Prostě si od jejich narození uvědomuji, že jsou to samostatné bytosti, které mi jsou půjčeny jenom na chviličku, abych je společně s mužem mého života na život pokud možno co nejlépe připravila. A tak si prostě každou chvilku s nimi užívám, a pokud to berete takto, tak vás prostě někdo, koho milujete, nemůže rozzlobit, nebo zklamat.

  Ovšem materiálně mají naše děti smůlu. Přesto si myslím, že náš vztah je daleko lepší a pevnější, než by byl, kdybychom dětem dávali a to nejdůležitější bychom nedali…

  iřka — #4A souhlasím, chce to psychologa, aby si pán uvědomil, co je důležité a čím naopak ubližuje - a především bohužel svým dětem.

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #6
  superkarma: 0 01.12.2015, 14:49:55
 5. [4] iřka [*]

  Určitě to chce nebát se a navštívit psychologa.

  1. na komentář reaguje vladka321 — #5
  superkarma: 0 01.12.2015, 10:24:03
 6. [3] zzandaa [*]

  Chtěl dát hold dětěm to, co sám nikdy neměl. Neuvědomuje si, že i to ale škodí, i když to myslí dobře. Je ale zajímavé, že o tom dokáže mluvit, že řekne: "já to nevidím". A uvědomuje si, že mu to rozbilo první manželství. Takže si to uvědomovat musí, ale i přesto jim nedokáže říct "ne", aby v sobě nespatřil svého vlastního otce...

  superkarma: 1 01.12.2015, 10:07:57
 7. [2] bobani [*]

  všeho moc škodí

  superkarma: 0 01.12.2015, 09:33:12
 8. avatar
  [1] Pentlička [*]

  Každý extrém je špatný. Vždycky, nejen ve výchově. Zlatá střední cesta, to je moje heslo.

  superkarma: 1 01.12.2015, 08:19:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme