Bulvár

Lovci mimozemšťanů mají 150 podezřelých signálů

BERKELEY - Lovci mimozemšťanů z kalifornské univerzity v Berkeley, vybavení nejen prvotřídním vzděláním, ale i nejmodernější technikou, vybrali z pěti miliard signálů, vymykajících se běžnému vesmírnému šumu, už 150 super „podezřelých“ signálů, které by mohly pocházet od mimozemských civilizací.

Jejich nejvýkonnější „zbraní“ je největší radioteleskop na světě (300 metrů v průměru), umístěný v portorickém Aracibu.
Gigantický terč nepřetržitě monitoruje vesmír na 200 miliónech frekvencích. Avšak ani při tak přísné selekci neexistuje počítač, který by byl schopen potřebná data ze zmíněných 150 signálů spolehlivě vyhodnotit. A kdyby takový přece jen existoval, potřeboval by k výpočtům něco přes milión let!

Vědci v Berkeley však přišli s geniálním nápadem: Gigantickou databázi rozdělit na maličké oddíly a k jejich vyhodnocení použít milióny osobních počítačů, rozesetých po celém světě. Připravili program, který si každý, kdo se chce na akci podílet, může zdarma stáhnout z internetu. Instalovaný program sám vyhledá „svůj“ díl práce a zpracované výsledky opět po síti odešle.
To vše v době, kdy je počítač vypnutý a jeho uživatel jej právě nepotřebuje.

Program z Berkeley byl prvním projektem rozdělení strojového času a ukázal tak cestu i dalším na čas náročným experimentům. Jmenujme kupříkladu francouzský Decrypton, kdy nevyužité domácí počítače srovnávaly údaje o 500 000 proteinech. Místo 1 170 let, po kterých by bývala práce trvala jedinému počítači, byly výsledky hotové za necelé dva měsíce!

Možná, že projekt seti@home - pojmenovaný podle programu z univerzity v Berkeley - přinese něco opravdu nečekaného. A dříve, než za milión let!  

      
   
20.06.2003 - Společnost - autor: Pluspress.cz

Komentáře:

 1. avatar
  [13] Ťapina [*]

  Tak to jsem ráda, že je to pravda. Už jsem si myslela, že z nás naše alma mater dělá blbce. Ale už tam stejně jsou nové počítače, bez Setiho.

  superkarma: 0 09.12.2003, 21:00:17
 2. avatar
  [11] ještěrka.ehp [*]

  Andreak: No tak to je parada, ja to mam doma taky

  superkarma: 0 23.06.2003, 07:26:42
 3. avatar
  [7] sarobrouk [*]

  To je samozřejmě chbička v tisku. Setiho máme doma spoustu let, takže ten geniální nápad už proběhl dávno a funguje to jako šetřič obrazovky. Takže počítač musí být zaplý a nepracovat na něm a on v tu chvíli začne viditelně na obrazovce přechroustávat a vygenerovávat ten kousek dat, co si stáhl z internetu z Pentagonu a jak to má hotový, tak to tam pošle a zase stáhne kousíček jiný. Znovu opakuji funguje to jako SPOŘIČ OBRAZOVKY. A já jsem ráda, že můžu přispět já a můj PC se svou troškou a pomoct hledat jiné bytosti.

  superkarma: 0 20.06.2003, 12:47:41
 4. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Nebo to byl jenom spořič tvářící se jako tenhle program, fakt nevím, ale myšlenka je prostě ta, že to má fungovat v době spořiče.

  superkarma: 0 20.06.2003, 11:39:09
 5. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Není to v době, kdy je počítač vypnutý, funguje to na něm v době, kdy by normálně naskočil spořič. Jeden čas jsem to zahlédla i ve škole (tam jsou počítače pořád zapnuté a nebývají všechny obsazené), ale jak to teda funguje a jestli vůbec, to vám nepovím.

  superkarma: 0 20.06.2003, 11:38:12
 6. avatar
  [2] Landriel [*]

  Vea: Tak to by mě taky zajímalo. Zvlášť když vypnu i modem a UPSku, fakt nevím, kudy by to odeslal.

  superkarma: 0 20.06.2003, 09:05:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme