Zdraví

Losos na hořčici

S blížícími se podzimními plískanicemi nadchází doba, kdy na naši tělesnou schránku začne s vervou a elánem útočit nejeden bacil a virus. Ještě dřív, než začnete nadávat na počasí, zkuste se zamyslet sami nad sebou. Hektický životní styl, který většina z nás žije, není zrovna tím nejlepším, co můžeme pro svoje zdraví a kondici udělat. Jestliže totiž ráno v chvatu utíkáte do práce, pohybu celý den moc nedáte, k obědu si narychlo vypijete polévku z pytlíku a večer dáte svému tělu zabrat v zakouřeném prostředí restaurace nebo sebou praštíte na pohovku u televize, nemůžete se divit, že odplata se dostaví. V podobě únavy, slabosti, zhoršené obranyschopnosti organismu, nachlazení, nepříjemných pocitů… Přitom stačí tak málo! Naše tělo potřebuje ve všech etapách života a v každé roční době ke svému správnému fungování vitaminy a minerální látky. Jejich nedostatek se může projevit jak na naší duševní kondici, tak na celkovém zdravotním stavu. Pravidelný příjem těchto životně důležitých látek potřebují zvláště děti, těhotné a kojící ženy (i ty, které užívají hormonální antikoncepci), sportovci, těžce pracující, kuřáci, nemocní a starší lidé.
Které vitaminy bychom měli našemu tělu dopřávat? Vitaminům C, A (beta karoten) a E se někdy také říká antioxidanty a spolu se selenem zlepšují imunitu, pomáhají tělu zbavovat se nežádoucích látek i těžkých kovů a v oblastech se zatíženým životním prostředím jsou dnes naprostou nutností. Vitamin C je důležitý pro tvorbu a udržení funkčnosti pojivové tkáně. Vitamin A potřebujeme pro normální funkci zraku, napomáhá tvorbě a funkčnosti kůže a sliznic. Vitamin E zase chrání cévní systém před ukládáním cholesterolu a snižuje jeho hladinu v krvi. Vitamin D pomáhá lepšímu využití vápníku a je důležitý při tvorbě kostí. Na jejich tvorbě se podílí i vitamin K1, který je nezbytný při srážení krve. Vitamin B1 potřebujeme pro správný rozvoj a funkci mozku, svalů, nervů a srdce. Vitaminy B2 a B6 jsou zase užitečné při látkové výměně sacharidů, tuků a bílkovin. K tvorbě červených krvinek přispívá vitamin B12 a kyselina listová. Biotin je třeba pro syntézu sacharidů a mastných kyselin. Kyselina pantothenová hraje důležitou úlohu v metabolismu tuků a sacharidů. Vitamin PP se účastní metabolismu kůže.
Z minerálů jsou důležité především vápník (zuby, kosti, nervy, svaly), fosfor (váže vápník a přispívá ke stavbě kostí), hořčík (kosti, nervy, svaly), draslík (vedení nervových impulsů, svalové kontrakce, krevní tlak), chlór (svaly, krevní oběh) a železo (přenos kyslíku v červených krvinkách), zinek (imunita, hojení, duševní čilost), mangan (růst a vývoj tkání), měď (krvetvorba), jód (štítná žláza, nervový systém), selen (buněčná ochrana), molybden (růst, vývoj a funkce buněk), chróm (metabolismus glukózy) a křemík (prevence vysokého tlaku, arterosklerózy, osteoporézy a artrózy).
Možná si říkáte, jak všechny tyhle minerály a vitaminy máte svému tělu dodat a ještě ke všemu ve správném poměru? Jednou z cest, jak dopřát svému tělu, co potřebuje, je CALIBRUM. Složení a denní dávky všech zmíněných vitaminů a minerálů v tomto přípravku byly konzultovány s klinickými pracovníky a doporučeny lékaři jako optimální a vyvážené. Tak vzhůru do boje s únavou, stresem a nemocemi.
   
18.09.2000 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] hubajda [*]

  mamce ho kupuji

  superkarma: 0 05.11.2012, 00:02:41
 2. avatar
  [4] Andula [*]

  Radšěi než kompletní multivitamíény a minerály se snažím dodávat jen to, co fakt potřebuju.

  superkarma: 0 07.12.2003, 19:47:12
 3. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Já ani nevím, co tady teď mám. Vím, že je to nějaký šumivý multivitamín a že je moc dobrý

  superkarma: 0 06.12.2003, 15:38:36
 4. avatar
  [2] Simba [*]

  Calibrum jsem nikdy neužívala, spíš výrobky Walmark nebo Centrum.

  superkarma: 0 12.11.2003, 13:16:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme