Bulvár

Literární cenu Knižního klubu získal magický příběh ze současnosti

Vítězem jubilejního 20. ročníku Literární ceny Knižního klubu se stal osmadvacetiletý učitel Radovan Menšík. Jedná se o vůbec nejmladšího laureáta v dosavadní historii ocenění. Za magický příběh ze současnosti nazvaný Vedlejší pokoje, který odborná porota vybrala ze 136 zaslaných prací, dostane prémii 100 tisíc korun. Knižní klub zároveň jako odměnu v soutěži knihu vydává.

knihy

Próza Radovana Menšíka je originálně po­jatou mozaikou situací, v nichž se v jednu chvíli ocitnou obyvatelé několika pokojů venkovského penzionu. Díky rafinova­nému způsobu vyprávění postupně vychází najevo, že jejich příběhy spolu souvisejí mnohem víc, než by se zpočátku mohlo zdát…

Autorův kultivovaný jazyk, který se ovšem nevyhýbá ani zemitému výrazivu a ero­tickým aspektům lidské existence, činí umně vyklenutou a působivě vypointova­nou prózu nečekaně silným čtenářským zážitkem,“ říká Jindřich Jůzl, koordinátor Literární ceny Knižní kluby a dodává, že „dílo můžeme charakterizovat jako magický příběh ze současnosti či pokus o filozofický román“.

Porota, v níž byli spisovatelé Tereza Brdečková, Pavel Brycz a Petra Soukupová, literární kritik a historik Pavel Janáček a knihkupec Jiří Seidl, vyzdvihla u románu suverénní vypravěčství a výrazný talent autora. „Některá podobenství mají až sílu krátkých próz Franze Kafky,“ uvedl předseda poroty Pavel Brycz, který také Menšíkovo dílo na cenu navrhl.


Nakladatelství Knižní klub patří do společnosti Euromedia Group, která vlastní také značky Odeon, Ikar, Universum a YOLI. Ačkoli jsou v Česku desítky literárních cen, jen minimum z nich vyhlašují nakladatelé. Navíc většina z nich oceňuje publikace již vydané. Knižní klub nabízí možnost publikovat původní dílo a autora odměňuje prémií.

Díla publikovaná díky Literární ceně Knižního klubu dosahují literárních i komerčních úspěchů. Romány Děvčátko, rozdělej ohníček Martina Šmause a Zvuk slunečních hodin Hany Andronikové  získaly také ocenění Magnesia Litera v kategorii Objev roku. Další knihy byly na toto ocenění nominovány. Román Dva proti Říši Jiřího Šulce se stal v roce 2007 s více než 30 tisíci prodanými výtisky českým bestsellerem roku.

Rukopisy do 21. ročníku Literární ceny Knižního klubu je možné zasílat do 31. prosince 2015 na adresu Euromedia Group, Literární cena KK, Nádražní 30, 150 00 Praha 5 nebo přes formulář na http://www.lckk.cz.    

  _____________________________________________________________________

pokojeRadovan Menšík: Vedlejší pokoje

Počet stran 240, vázané, MOC 269 Kč

Euromedia Group, k. s. – Knižní klub roku 2015

Vydání první

www.bux.cz

Radovan Menšík (1986) vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně a pracuje jako učitel. Mezi jeho literární vzory patří například Dostojevskij nebo Kafka. Dosud vydal sbírku Moucha v kleci a jiné povídky (2011). Vedlejší pokoje jsou jeho románovým debutem.

Zdroj a foto: tisková zpráva

   
02.09.2015 - Knihy - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [4] kobližka [*]

  Leena — #1 Ano,tohle je docela rozšířený nešvar Sml68 když už chci uvést název díla i autora,dám dílo buď do uvozovek,nebo napíšu kurzívou.

  superkarma: 0 03.09.2015, 12:30:40
 2. [3] knihovna [*]

  Sml67 zajímavý článek a autor

  superkarma: 0 03.09.2015, 07:33:08
 3. [2] gazdina [*]

  Rada by som si prečítala túto knihu.

  superkarma: 0 03.09.2015, 07:24:10
 4. [1] Leena [*]

  "Román Dva proti Říši Jiřího Šulce"... že by měl pan Šulc nějakou vlastní říši? Sml30

  1. na komentář reaguje kobližka — #4
  superkarma: 0 02.09.2015, 18:25:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme