Listí opadané ze stromů může do jara poškodit vaše trávníky. Odborníci doporučují listí zkompostovat. Pokud nemáte kde, nenechávejte ho ležet, ale shrabte ho stejně jako redaktorka Dana Svobodová.

lis

Padající zlaté listí může někomu připadat poetické. Chůze v šustivé záplavě zemí vonícího lupení… je příjemná, ale jen do té doby, dokud se to netýká vaší zahrady. Představa hromady listí, kterou musíme nebo chceme před zimou zlikvidovat, nám každoročně nahání husí kůži. Kvůli tomu jsem podzim vždycky nesnášela. Zase se budu lopotit s hráběmi, prát se o listí s větrem a snažit se o nemožné. Nakupit to neuchopitelné neřádstvo na hromádky a odvézt ho na kompost. Kdo má velkou zahradu, mě jistě chápe.

Zavolala jsem do Krulichova zahradnictví a zeptala se, jestli neexistují jiné možnosti, jak s listím na podzim zatočit. Dostalo se mi následující odpovědi:

Nejlepší je spadané listí shrabat a zkompostovat. Takhle můžete zužitkovat listí ze všech stromů. S výjimkou ořešáku. To se kompostovat nedá, protože je kyselé a také špatně hnije. To je nejlepší spálit.

Další možností je spadané listí využít na přikrytí některých rostlin, které potřebují chránit před mrazem. Má dobré izolační vlastnosti, ale není to moc praktické, protože s jeho likvidací budete mít zase práci na jaře. Další nevýhodou je, že ho vítr snadno rozfouká, takže ho doporučuji přikrýt ještě chvojím.

Doporučili byste mulčování?

Pokud máte mulčovací sekačku, můžete listí se starou trávou zmulčovat (rozdrtit) a nechat ho jako hnojivo. Ale brzy na jaře musíte stejně všechno shrabat a trávník vyčistit.

A co byste řekli lidem lenochům, kterým se do hrabání nechce, nebo nemají čas?

Rozhodně nedoporučujeme nechat listí ležet na zahradě. Tráva pod ním zahnívá, a to se pak nepříznivě projeví na kvalitě trávníku.

Když tak probírám rady odborníka, nakonec mi asi nezbude nic jiného než se chopit hrábí, vyhrnout si rukávy a pustit se s tím zlatavým nadělením do boje.

Zkrátka co můžeš udělat na podzim, neodkládej na jaro. Odměnou ti bude pěkný trávník a čistá zahrada.

Reklama