Bulvár

Lipánek Baby

Všem dětem, které od nynějška oslaví první narozeniny, je určena unikátní novinka na trhu jogurtů, a to rovnou ve trojím provedení. Lipánek Baby, jemný jogurt s probiotickou kulturou Synbiotec jistě uvítají i maminky coby chutnou, zdravou a navíc rychlou svačinu. Vybírat mohou mezi neochucenou variantou a dvojicí ochucených – jablkem s mrkví nebo banánem.

Ptáte se, v čem spočívá jedinečnost probiotického Lipánku Baby? Jednak v tom, že splňuje požadavky na výživu pro děti od jednoho roku, což potvrdila Česká pediatrická společnost a schválilo Ministerstvo zdravotnictví České republiky, jednak v tom, že se jedná o první výrobek svého druhu na našem trhu.

madeta

Probiotická kultura Synbiotec obsažená v novém výrobku Lipánek Baby, na niž Madeta získala exkluzivitu, obsahuje dva vysoce odolné kmeny probiotik lidského původu, které se udrží ve střevech a prokazatelně tak pomáhají budovat u dětí od raného věku tolik potřebnou imunitu. Vykazuje mimořádnou přilnavost k buňkám trávicího traktu, je odolná vůči žaludečním a žlučovým kyselinám i proti antibiotikům.

Velký význam v budování imunity dětí má samozřejmě kojení, neboť mateřské mléko chrání kojence před většinou nemocí.

Protože se ale imunitní systém dítěte vyvíjí až do čtvrtého roku života, je vhodné po ukončení kojení dodávat probiotika jinou cestou. Odborníci na dětskou výživu doporučují konzumaci takzvaných funkčních potravin určených pro děti. Jedná se o potraviny vyrobené z přirozeně se vyskytujících složek tak, aby měla kromě prosté výživné hodnoty i příznivý účinek na zdraví dítěte.

„Nejvhodnější jsou potraviny obohacené o probiotika či prebiotika, anebo obojí, takzvaná synbiotika,“ radí MUDr. Pavel Frühauf, CSc., primář Kliniky dětského a dorosteneckého lékařství Všeobecné fakultní nemocnice Praha. „Zařazování potravin s obsahem synbiotik do jídelníčku dítěte, ale i dospělého člověka, by mělo být pravidelné a trvalé,“ doporučuje lékař. Vhodnou potravinou z tohoto úhlu pohledu je jogurt sám o sobě, protože obsahuje určité množství pozitivně působících bakterií. Je-li navíc obohacen o probiotika, jako je tomu u nového jogurtu Lipánek Baby, může mít na imunitu dětí skutečně velmi pozitivní vliv.

Ale dost už o pozitivních zdravotních účincích. Všichni víme, že ne vše, co je zdravé, je současně i chutné. Právě u malých dětí je však při přijímání potravy jemná a lahodná chuť obzvlášť důležitá. Proto si Madeta s vývojem nového Lipánku Baby dala obzvlášť záležet. „Domnívám se, že příchutě Lipánku Baby jsme zvolili správně. Vybrali jsme ty, které mají malé děti dlouhodobě v největší oblibě, a to jablko s mrkví a banán. Všechny tři varianty jsou velmi jemně nakyslé, což je od tradičního jogurtu odlišuje,“ říká Pavel Kozel, produktový manažer Madety. „A určitě si na nich pochutnají nejen děti, ale i jejich rodiče,“ dodává.

Co byste ještě měli vědět – pravdy a mýty o probiotikách…

„Jogurt je sám o sobě potravinou vhodnou pro děti, které už odmítají pít mléko. Obsahuje-li navíc probiotické bakterie jako Lipánek Baby, je naplněn i předpoklad možnosti příznivého ovlivnění imunitního stavu dítěte“ říká mimo jiné v rozhovoru MUDr. Pavel Frühauf CSc., primář Kliniky dětského a dorosteneckého lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Na našem trhu se vyskytuje celá řada mléčných výrobků s probiotiky. Různé mléčné výrobky obsahují různý počet a různé druhy probiotik. Podle jakých kritérií bychom je měli vybírat?
Výrobce kvalitního probiotického produktu by měl na jeho etiketě deklarovat přesný název použitých kmenů probiotik, jejich lidský původ a jejich koncentraci na konci expirace. Další velmi důležitou vlastností je přilnavost ke střevní stěně, protože pokud probiotikum tzv. nepřilne, nemůže ve střevě zúročit svůj účinek a pouze projde naším trávicím ústrojím. V neposlední řadě je to samozřejmě kvalitní klinická dokumentace, která potvrzuje účinnost a bezpečnost daného probiotika při jeho dlouhodobém užívání.

Je optimální užívat jeden probiotický produkt denně?
Pokud probiotikum splňuje vlastnosti uvedené v předchozím bodě, pak postačuje pravidelné a dlouhodobé užívání jednoho probiotického produktu denně.

Životnost mléčných produktů se obvykle pohybuje kolem tří až čtyř týdnů. Jsou i po této době obsaženy správné probiotické bakterie a ve správném množství?
Počet probiotických bakterií se samozřejmě může časem snižovat – opět záleží na jejich kvalitě a schopnosti přežívat, kterou by měl výrobce deklarovat. Podstatné je, kolik bakterií se dostane až do střeva, tedy vydrží kyselé prostředí žaludku, a dále jejich schopnost přilnout na stěnu střeva, od které se následně odvíjejí zdravotní přínosy pro lidský organismus.

Na kolik procent může podle vás strava ovlivnit zdraví člověka v porovnání s genetikou?
Genetická dispozice je důležitá, ale i s nevhodnou informací lze bojovat, nebo ji alespoň zlepšovat − mimo jiné i stravou.

Je vhodné podávat probiotický jogurt čtrnáctiměsíčnímu dítěti? A nehrozí u tak malého dítěte při pravidelné konzumaci nějaké riziko?
Jogurt je sám o sobě vhodná potravina, a pokud je obohacen o přidaná dobře vyzkoušená probiotika, je to pro dítě velmi vhodná strava. Žádná rizika nehrozí.

V těchto dnech se na český trh uvádí nový probiotický jogurt Lipánek BABY, který je určen dětem již od jednoho roku. Jaký je váš názor na tento produkt?
Tento výrobek splňuje vše, o čem jsme výše hovořili, čili sám o sobě je jogurt vhodná potravina pro děti daného věku. Mnohdy už děti nechtějí v tomto věku pít mléko, takže jogurt je dobrým zdrojem vápníku, obsahuje probiotické bakterie, které naplňují požadavky na efektivní působení ve střevě, to znamená, že jsou zastoupené v dostatečném množství, jedná se o definovaný kmen, který přežije kyselé prostředí v žaludku a má vysokou přilnavost ke stěně tlustého střeva. Je tedy naplněn předpoklad možnosti příznivého ovlivnění imunitního stavu dítěte.

Na otázky odpovídal MUDr. Pavel Frühauf, CSc.

Další zajímavé informace o probiotické kultuře Synbiotec naleznete na www.synbiotec.cz.

   
03.08.2011 - Blog redakce - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [4] jithule [*]

  kupuji

  superkarma: 0 21.12.2012, 22:21:05
 2. avatar
  [3] hubajda [*]

  Halada — #2 presne tak ty presnidavky jsou hruza ja jsem si sama delala a vedela jsem co v nich je

  superkarma: 0 21.12.2011, 22:02:29
 3. [2] Halada [*]

  Souhlasím, je třeba být opatrná před názvem dětské. Sama pracuji v potravinářství a pozorně sleduji složení téměř všech výrobků, které kupuji. Proto musím oponovat a jogurtíku Lipánka se zastat. Výrobce musí všechny ingredience zadávat na obal výrobku a proto vím, že Lipánek Baby je opravdu bez vší chemie. Sama ho dávám malému, protože si myslím, že je zdravější než přesnídávka ze shnilých jablek, co prodávají v obchodech. Takže se spoléhám na selský rozum, ale také na složení na obalech, protože není všechno zlato co se třpytí...

  1. na komentář reaguje hubajda — #3
  superkarma: 0 30.08.2011, 13:54:48
 4. avatar
  [1] JankaAnna [*]

  Ne že bych byla ze zásady proti "dětské" komerčně distribuované stravě, ale rozhodně na to neslyším. Ba naopak, cokoli je "dětské", jsem víc než opatrná. Jsou dokonce i dětské čokolády, které bych do pusy nestrčila ani já, nedejbože je dát svému dítěti. A zrovna tak je to i s "probiotickou dětskou stravou" jako výše uvedené. Zajímaly by mne ale testy, kolik přidaného cukru a kolik různých druhů škrobů výrobek obsahuje a jaké je nutriční hodnota výrobku... Nicméně mladšímu tří let, bych toto stejně nedala. Jsem především přesvědčená, co bych nestrčila do pusy sama, dítěti rozhodně nenabídnu... Tedy zlatosvatě schválené třebas pediatrickou společností, mám svůj selský rozum a praxi výživového poradce...

  Nicméně proti gustu...

  superkarma: 0 03.08.2011, 12:26:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme