Bulvár

Linda a Luka: Letní láska na celý život

Které z nás se aspoň jednou za život nestalo, že se v létě bláznivě zamilovala? Ať už však jde o romanci u českého rybníku, nebo v daleké cizině, obvykle ztrácí lesk pár týdnů po odloučení. Ale nemusí to tak být. Důkazem je česko-chorvatský pár Linda a Luka Anušič, který jsem poznala před lety na Makarské riviéře.

Linda se se svou letní láskou, která se stala životní, poznala v plážovém baru, kde Luka hrál a zpíval světové evergreeny. Dnes jsou spolu už 6 let a žijí střídavě v Chorvatsku a Česku. Zeptala jsem se letos v létě Lindy na pár otázek.

Co je podle tebe nejtěžší na lásce s cizincem?
Že třeba nechápe, proč tak miluji koukání na pohádky o Vánocích. Možná to přijde někomu srandovní, ale opravdu jsou to hlavně věci, které považujete za přirozené (stejně tak jako vaše okolí), a najednou to musíte nějakým způsobem objasnit své drahé polovičce. Ne vždy se to podaří, ale i za malé pokroky musíme být vděční.

Pamatuješ si na moment, kdy ses rozhodla, že on je ten pravý a že ti stojí za všechny ty těžkosti, které asi nastanou?
No já bych řekla, že to byl moment, kdy jsem cítila, že mi někdo beze strachu otevřel své srdce a dal vše v sázku, bohužel se už toto moc nenosí. Proto jsem zapomněla na všechno racionálno - cizinec, hudebník atd... Byli jsme u moře na kamenech a já dostala otázku, zda spolu budeme mít vztah, že je jedno, jak dlouho bude trvat, ale že chce, aby to bylo tak, jak má být... Nejen letní láska, ale opravdová láska. Možná to zní jako klišé, ale je to pravda.

Linda a Luka Anušič krátce po seznámení

Co tě za tu dobu, kdy jste spolu, nejvíce překvapilo?
Překvapilo mě to, že chorvatští muži více respektují ženy, z naší perspektivy vnímáme Balkán jako země, kde je to spíše naopak, ale ouha - ono se to jen tak tváří. Ve skutečnosti je to jen na oko. Žena je svým mužem ve většině případů milována a respektována.

Převládá doma česká, nebo chorvatská kuchyňě? A prozradíš čtenářkám nějaký typický recept?
Doma převzal žezlo v kuchyni Luka, takže vládne jeho kuchyně, což znamená, že jsem se musela ukáznit, abych nepřibrala. Luka jí v jinou dobu - hlavně večer, což přece jen, přiznejme si, můj metabolismus nedává...

A recept? Aktuálně vaříme rádi mušle...

Jdeme do obchodu a koupíme hodně bílého vína, petrželku,česnek, chleba (něco jako naše veka), od tchána si vyptáme olivový olej (domácí je nejlepší - doporučuji koupit od místních, pokud tam pojedete)

Rozpis surovin

 • Mušle (dagnje) - 3 kg (4 osoby)
 • Olivový olej - 2 dcl
 • Cibule - 1 velká
 • Česnek - 4 stroučky
 • Petrželka - 3 svazečky, nebo jedna hrst

Očistíme mušle od písku a nečistot, do velkého hrnce vložíme olivový olej, nadrobno nakrájenou cibulku a orestujeme. Pak přidáme očištěné dagnje a zalijeme cca 2 dcl bílého vína. K tomu najemno nakrájený česnek a petrželku, promícháme vařechou. Vaříme cca 15 minut dokud se mušle neotevřou.

Linda a Luka Anušič 2013

Teď se zeptám asi divně, ale máš nějakou radu pro Češky, které se zamilují do Chorvata?
Určitě to chce respekt a lásku k jeho zemi, naučit se jazyk, nezapomínat na něhu, kompromis a nutné je mít dobré vztahy s jeho rodiči. Vlastně je to asi stejné jako u nás, jen třeba konkrétně u těch Dalmatinců je třeba pochopit lásku k moři a ke kultuře. Aktuálně vyšla krásná knížka, kterou mohu všem zamilovaným ženám doporučit: „Jadranská snoubenka“ od Blanky Čechové. Jsou zde informace,které bych ocenila já na začátku vztahu s Chorvatem.

Tři otázky jsem si připravila také pro Luku, který v létě hraje na Makarské riviéře, např. v oblíbeném Banana baru, a v zimě tady v Čechách, jak jinak než v restauraci Dalmácija v Jesenici u Prahy.

Luka Anušič

V repertoáru máš české písničky, které mají mezi turisty velký ohlas. Podle čeho je vybíráš?
Vybírám písničky, které se mi líbí a stylově zapadají do mého repertoáru a vzhledem k tomu, že do Makarské jezdí hodně turistů z Česka, je pro ně jistě příjemné slyšet české písničky.

Žiješ už delší dobu část roku v naší zemi. Co se ti líbí v Česku? A co naopak ne...
Líbí se mi česká kinematografie, Praha, Český Krumlov – všeobecně památky. A samozřejmě české pivo! Taky jsem přibral pár kil... Nelíbí se mi dálnice Brno–Praha a taky politika v zemi, protože mi hodně připomíná tu naši v Chorvatsku.

Jací jsou vlastně chorvatští muži? Můžeš na ně něco prozradit?
Chorvatsko má různé regiony, které se od sebe liší, ale jedno mají všichni muži asi společné, a to že mají rádi hudbu, fotbal a krásné ženy (hlavně ty české)!

Děkujeme za rozhovor a přejeme, ať láska všechny hory na cestě mezi Prahou a Makarskou riviérou přenáší...

Fotografie jsou z rodinného archivu. Děkuji za poskytnutí. Více o Lukovi a jeho hudební produkci včetně ukázek písní zde.

A co vy, milé čtenářky, kde jsou vaše letní lásky? Budeme rádi, když nám napíšete do komentářů a společně si zavzpomínáme...

Přečtěte si také:

   
14.08.2013 - Rozhovory - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] rusalka2008 [*]

  rusalka2008 — #5 oprava - sezónně

  superkarma: 0 14.08.2013, 11:12:38
 2. avatar
  [5] rusalka2008 [*]

  Rikina — #3 asi jako - budem spolu vážně chodit... (nejen sezóně)

  1. na komentář reaguje rusalka2008 — #6
  superkarma: 0 14.08.2013, 11:12:21
 3. [4] doginka [*]

  Takovému vztahu bych moc nevěřila,ale je vidět,že jsou vyjímky.Tak ať jim to hodně dlouho ještě vydrží.

  Ty dagnje s česnekem bych si dala.Měli jsme je jednou a moc nám chutnali. Tam kam jezdíme v poslední době,tak mají jen dagnje na buzaru ,ale ty s česnekem jsou lepšíSml67

  superkarma: 0 14.08.2013, 11:12:12
 4. [3] Rikina [*]

  "já dostala otázku, zda spolu budeme mít vztah" - Sml52  tak to bych opravdu nevěděla, co říct, dostat takovou otázku. Sml57 Buď je to špatný překlad z cizího jazyka, nebo hodně nešikovné vyjádření, nevěřím, že by se někdo takhle zeptal doopravdy. Sml57 No ale hlavně že jsou oba spokojení, budiž jim to přáno. Sml80

  1. na komentář reaguje rusalka2008 — #5
  superkarma: 0 14.08.2013, 10:28:29
 5. avatar
  [2] marde [*]

  Ať jim to vydržíSml16

  superkarma: 0 14.08.2013, 07:44:06
 6. avatar
  [1] gerda [*]

  neznám žádnou, které by takový vztah vydržel, takžeSml67Sml67Sml67

  superkarma: 1 14.08.2013, 06:26:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Akce pro čtenářky: Velikonoční pečení a vaření s Globusem
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme