havana

havanaDo České republiky přichází limitovaná edice autentického tříletého kubánského rumu Havana Club Añejo 3 Años. Je určena především pro barmany - amatéry, kteří připravují míšené nápoje doma, nebo se na to v brzké době chystají. A právě ti by si měli pospíšit: Majitel značky, společnost Pernod Ricard, zastoupená v ČR společností Jan Becher Karlovarská Becherovka, a.s., umísťuje na náš trh pouze 6000 láhví!

Od standardního produktu se liší limitovaná edice na první pohled designem láhve. Její spodní třetinu vyplňuje ulička staré Havany, v níž sídlí od roku 1942 populární bar přejmenovaný v roce 1950 na La Bodeguita del Medio, v překladu Sklípek (či Hospůdka?) uprostřed (rozuměj: uprostřed ulice). Podnik se považuje za epicentrum světového mojitového zemětřesení a vyobrazení baru tuto skutečnost důrazně podtrhuje.

Tříletý rum Havana Club je vnímán - a vždycky byl - za optimální základ pro takové klasické kubánské koktejly, jakými jsou evergreeny Mojito a Daiquiri Natural. Je etalonem prémiové kvality v kategorii bílých rumů. Barvou připomíná světlou slámu, voní po limetách, mandlích a zázvoru, chuť potvrzují limety a mandle ve vanilkovém závoji. Závěr je relativně dlouhý a příjemně zahřívající.

Tříletý rum Havana Club Añejo 3 Años je zaměřen na hosty večírků a koktejlové nadšence, kteří si přejí ochutnat své oblíbené drinky jako na Kubě. Protože na jakém jiném než na kubánském rumu lze stavět originální kubánské koktejly?

havana

Receptura neochvějně populárního kubánského Mojita je - pro všechny případy - uvedena rovnou na láhvi:

  • havana2 lžičky cukru (samozřejmě nejlépe třtinového)
  • ½ ks limety vylisovat na šťávu
  • 4,5 cl rumu Havana Club Añejo 3 Años
  • 2 snítky máty
  • 9 cl sodovky

Do tumbleru (což je odborný výraz pro sklenku bez nožky) se dávkuje cukr, limetová šťáva a snítka máty, která se ve směsi lehce pomačká drtítkem (odborně: muddlerem). Přidá se rum a kostky ledu až téměř po okraj sklenky, vše se promíchá a doplní sodovkou. Na závěr se vetkne zbylá snítka máty, případně se na okraj sklenky zavěsí dílek limety.

Pokud by s namícháním Mojita podle této receptury měl domácí barman potíže, stačí, aby se v příštích několika týdnech zastavil v pražském baru La Bodeguita del Medio a objednal si Mojito Bottle Service. Patrně bude překvapen, protože si drink pro sebe a své přátele musí namíchat sám: Ve speciálním boxu dostane jednu z těch šesti tisíc láhví, kostky ledu a všechny další přísady - a může pod vlídným dohledem odborníků začít! (Měl by také vědět, že pražská Bodeguita del Medio je jediným českým gastronomickým podnikem, který má - po omezenou dobu - tuto variantu rumu Havana Club k dispozici. Důvod není třeba osvětlovat: Svůj k svému!)

Není tajemstvím, že originální Mojito se od evropské verze v některých směrech liší. Především se zachází na Kubě mnohem citlivěji s mátou: k mačkání (čili muddlování) se používá méně síly, v nápoji se uplatňují celé stonky (ostatně ve stonku je účinných látek, jež tvoří aromatické a chuťové spektrum lihoviny, více než v lístcích), limetová šťáva se lisuje odděleně a do sklenky dávkuje (čímž se kubánský barman vyhne hořkým tónům, jež se ozývají z kůry, pokud se limety lisují přímo ve sklenici), drcený led je nahrazen kostkami a sodovky je přibližně dvojnásobné množství.

I ten nejzatvrzelejší konkurent rumu Havana Club musí chtě nechtě uznat, že historicky možná klasické kubánské koktejly vznikaly na bázi jiných značek, leč ty dnes mají s Kubou už jen a jen právě historické spojení, zatímco Havana Club je od roku 1934 až doposud pravý kubánský rum, jenž vzniká tam a teď.

Reklama