.

Limetkový koláč

Cestování

Limetkový koláč

Vypadalo to, že už ji nikdy nikdo nespatří. Ale teď ji můžete uvidět v novém hávu s jiskřivými polodrahokamy a pokrytou zlatem, jen dýchat musíte opatrně!
Je jasné, že výlet na Karlštejn není nic, čím můžete Pražany a obyvatelé okolí Prahy uchvátit, z výletu na Karlštejn si už před drahnými časy dělali legraci i divadelníci ze Sklepa a vůbec, je to něco, co bychom se našim čtenářům vůbec neodvažovali jako tip na výlet poskytnout, kdyby…
Kdyby nebyla na Karlštejně znovu a proti všem výhrůžkám a předpokladům památkářů od července přístupná zrestaurovaná kaple Svatého Kříže. Za minulých mnoho let, kdy byla zpřístupněna jako součást prohlídkového okruhu po hradě, dostala skutečně zabrat. Nejen tím, že v ní dýchalo mnohem více osob, než by odpovídalo udržení potřebného mikroklimatu, ale návštěvníci si tu kromě vyrývání podpisů rovněž loupali zlatíčko a drahé kamínky ze stěn jako Jeníček perníčky.
Tento unikátní gotický interiér je vyzdoben geniálními deskovými obrazy Mistra Theodorika, pravým zlatem a celkem 4000 polodrahokamy (tzv. inkrustací), zlaceným stropem, který představuje hvězdné nebe, a mnoha dalšími dekorativními prvky. Původně tato kaple sloužila jako úkryt korunovačních klenotů a svatých relikvií, které sbíral zakladatel hradu Karel IV.
Kdo by chtěl tento gotický zázrak vidět na vlastní oči, musí se předem objednat, protože dnes smí do kaple jenom deset návštěvníků jednou za hodinu, protože je nutné udržet zrestaurované obrazy i interiér v konstantní vlhkosti a teplotě. Je to rovněž opatření proti odlupovačům suvenýrů. Takže se venku pořádně nadechněte, zadržte dech a vstupte.
Vstupné do kaple činí 200 korun pro dospělého Čecha a 50 korun pro děti (pro cizince jsou výklady třikrát dražší!). Prohlídku je možno objednat na telefonu 74 00 81 54-6 u středočeského památkového ústavu.
Foto ilustrační: Madona z Veveří
   
13.09.2000 - Zahraničí - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Simba: Aby si ho mohli dovézt domů jako suvenýr. Je to děs.

  superkarma: 0 01.12.2003, 13:51:59
 2. avatar
  [1] Simba [*]

  Viděla jsem ji, když byla v rekonstrukci ...naprosto jsem nechápala, proč návštěvníci olupovali,před uzavření kaple, zlato ze stěn ... to zlato má tloušťku celofánu.

  superkarma: 0 31.10.2003, 15:04:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme