Problémy s početím dětí má v České republice už každé páté manželství. Umělé oplodnění – takzvaná asistovaná reprodukce – a narození takto počatých dětí už dávno není nic výjimečného. Dnes je to často užívaná a rychle se rozvíjející metoda, která dává stále více šancí lidem, kteří po vlastním dítěti marně toužili.

Víkendová soutěž:
5) Když je viděti, nevidí mne nikdo,
a když není viděti, vidí mne všecko.

Lékařské statistiky uvádějí, že v České republice má problém s početím každé páté manželství. Pomoc hledají nejrůznější páry. Výjimkou nejsou ani mladí manželé. Na neplodnosti dvojice se podílejí z poloviny ženy, muži asi ze čtyřiceti procent a v desetině případů je příčina na obou stranách. Pokaždé však nemusí hned nastoupit špičková lékařská technika a umělé oplodnění. Důležitý je psychologický přístup. Někdy se již zahájí přípravy k asistované reprodukci a žena pak najednou dříve než dojde na proceduru nečekaně otěhotní.

Miminko nemůže mít každý

● 600 tisíc Češek a Čechů nemůže mít miminko přirozenou cestou.
● Ze sta narozených dětí je každé čtvrté »ze zkumavky« a další čtyři po jiné léčbě neplodnosti.
● Ve 40 % je problém u muže, ve 40 % u ženy a ve 20 % je problém s početím miminka u obou partnerů.
● Umělé oplodnění platí pojišťovny jen ženám ve věku 22 až 39 let.
● Pojišťovny proplácí jen tři cykly (pokusy o oplodnění), ale i tak si musí budoucí tatínek s maminkou připlácet na léky i 20 tisíc Kč/cyklus. U čtvrtého pokusu platí pojišťovny jen léky.

Co však čeká na partnery, kteří se na odborníky opravdu musí spolehnout? Každý pár se podrobí důkladnému vyšetření zdravotního stavu. U muže se jedná o spermiogram (vyšetření spermicidních látek), u ženy o gynekologické a urologické vyšetření. Pacientka pak nastoupí k léčebnému cyklu – obdrží léky, které ji mají připravit k umělému oplodnění. Začíná se od prvního dne menstruačního cyklu. Devátý den přichází na řadu ultrazvuk a vyšetření hormonů v krvi. Z výsledků lékaři určí datum odběru vajíček, ke kterému většinou dojde do pěti dnů. Vajíčka pak jsou přímo nebo prostřednictvím mikromanipulace pod mikroskopem oplodněna spermiemi partnera. Zárodky (embrya) zůstávají minimálně tři dny ve speciálním médiu při teplotě 37 °C.

Pokud je vše v pořádku, po třech dnech jsou do dělohy zavedena tři embrya. Lékaři dokáží při jediném léčebném cyklu ženě odebrat až dvacet vajíček, a vytvořit tak pro partnery jakýsi zásobník na další pokusy. Z odběru se například oplodní patnáct vajíček, rýhuje se jich deset a do dělohy jsou zavedena tři. Zbylá embrya lze přechovávat v tekutém dusíku při teplotě -196 °C v podstatě neomezenou dobu. Většinou se tak děje nejdéle pět let. V České republice má pacientka nárok na tři až čtyři pokusy o umělé početí, které jí z větší části (80 %) hradí zdravotní pojišťovna.

Dalším krokem kupředu jsou metody, jak získat použitelnou spermii od muže v případě, že je příčina neplodnosti na jeho straně. Ti, u kterých se spermie nevyskytují v dostatečném množství nebo nejsou dost pohyblivé, byli dřív bez šance. Dnes už to neplatí. Nové metody totiž umožňují získat spermie prostřednictvím ambulantního chirurgického zákroku přímo. A mikromanipulace odstraní problémy s malou pohyblivostí této buňky, která je intracytoplazmickou injekcí zavedena až do vajíčka. Takže k oplodnění spermií od neznámého dárce dochází výjimečně, asi v jednom či dvou procentech případů.

Jak umělé oplodnění probíhá?

● Po vyšetřeních si žena musí »píchat« lék, aby jí ve vaječnících uzrála vajíčka.
● Poté je lékaři odeberou a provedou samotné oplození spermiemi odebranými partnerovi (mohou použít i darovaná vajíčka či spermie).
● Vzniklá embrya zavedou ženě do dělohy a pak je vše již na přírodě, zda se embryo uhnízdí a začne se vyvíjet nový člověk.

Lékaři tvrdí, že u populace dětí ze zkumavky se vývojové vady či zdravotní problémy rozhodně neprojevují ve vetší míře než u běžně počatých dětí. Riziko omezuje i přirozená vlastnost zárodečných buněk. Pohlavní buňky jsou tak citlivé, že v případě jejich poškození k početí vůbec nedochází.

A jaká je perspektiva oboru asistovaného rodičovství? Počet párů, které nemohou mít děti, roste. Lékaři poukazují na nový trend – pokles mužské fertility, to znamená, že ubývá mužů, kteří jsou schopni počít dítě běžným způsobem. Podepisuje se na tom zejména životní styl – vysedávání v autě, u počítače, u televize, kouření a alkohol. Rodí se méně dětí, než umírá lidí. Metody asistovaného rodičovství by mohly tento trend zvrátit.

Jak se díváte na metodu početí »dítěte ze zkumavky«? Byla byste ochotná – možná i opakovaně – podstoupit náročnou a nepříjemnou proceduru asistované reprodukce? Dala byste raději přednost adopci?

Reklama