Bulvár

Lidé přestávají kouřit po skupinách

 

Výzkum ukazuje, že kuřáci cigarety odhazují ve skupinách. Je to jako by přestat kouřit bylo nakažlivé. Výzkum ukázal, že když se někdo rozhodne přestat kouřit, má to velmi často vliv i na přátele, rodinu a spolupracovníky, kteří se pak rozhodnou také s cigaretami přestat. Čím je vztah k člověku, který se rozhodl přestat, bližší, tím je větší pravděpodobnost, že další člověk také přestane kouřit.

Pokud se například rozhodne přestat kouřit jeden z manželů, pak se pravděpodobnost, že druhý bude dál kouřit, snižuje o celých 67 procent. Když přestane kouřit jeden ze sourozenců, pravděpodobnost kouření u dalších bratrů či sester se snižuje o 25 procent. Když přestane kouřit jeden z vašich přátel, pravděpodobnost, že vy kouření budete holdovat i nadále, se snižuje o 36 procent.

K těmto výsledkům dospěli američtí vědci poté, co po dobu třiceti let sledovali přes 12000 lidí.

Jak uvádí BBC, ukázalo se nejen to, že s kouřením lidé začínají po skupinách (to je fakt známý už dříve), ale že po skupinách kouřit také přestávají. Také společenský postoj ke kouření se během sledované doby změnil. Dříve se kuřáci a nekuřáci volně společensky mísili, kdežto teď se oddělují a kuřáci jsou zatlačování na okraj společnosti.

„Při analýze větších společenských uskupení jsme zjistili, že celé skupinky lidí, kteří se někdy ani všichni navzájem neznají, přestávají kouřit zároveň," říká profesor Nicholas Christakis, jeden z vědců, kteří se na výzkumu podíleli.

Čtěte:
Kouříte?
31. červen - Den bez tabáku

   
28.05.2008 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme