.

Lída Baarová očima Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny: Zkáza krásou už v úterý na ČT2

Novinky

Lída Baarová očima Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny: Zkáza krásou už v úterý na ČT2

V roce 1995 se režisérka Helena Třeštíková vydala za prvorepublikovou herečkou Lídou Baarovou, aby získala záběry do chystaného krátkého dokumentu. U něj však nezůstalo a po několika letech se z mimořádně otevřené zpovědi stal celovečerní film. Televizní premiéru dokumentu Zkáza krásou odvysílá ČT2 v úterý 6. září.

lb

„Lída Baarová nastoupila do filmu v době, kdy to bylo nové médium a lidé nebyli uvyklí na kult hvězd a tak velkou slávu. Bylo to vše mnohonásobně větší, než co všichni zažili do té doby. Například divadelní herečky měly svůj okruh obdivovatelů, kteří se po představení zapřáhli do kočáru a vozili své hvězdy okolo divadla, ale to byl vrchol. Najednou se objevil fenomén filmu. Ta sláva se zmnohonásobila. Najednou to nebylo jedno divadlo, ale kina po celé zemi. Ta krása v tu chvíli zářila o mnoho víc,“ říká dokumentaristka Helena Třeštíková.

baarova

Portrét Lídy Baarové však nezachycuje pouze hereččinu touhu po slávě, stává se průřezem evropskými dějinami v době nástupu nacismu, obrazem vztahu filmové hvězdy s ministrem říšské propagandy Josephem Goebbelsem i následného procesu, kdy se z kdysi milované herečky stává národní nepřítel a symbol kolaborantství. Zpověď Lídy Baarové v dokumentu doplňují unikátní záběry z mnoha zahraničních archivů i ukázky, které ji představují v jejích nejslavnějších rolích.

lída baar

„Byla to herečka, která ve svých dvaceti přišla do Německa, stala se filmovou hvězdou a svět jí ležel rázem u nohou,“ popisuje Baarovou spolurežisér Jakub Hejna a k samotnému natáčení dodává: „Baarová nebyla zvyklá na ten styl, kterým se točí dnes, a to, že by ji někdo vmanipuloval do určitých situací. To, že si paní Baarová vůbec sedla do křesla a rozhovor poskytla, byl tak velký úspěch.“

lida baarova

Snímek Zkáza krásou v režii Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny uvede druhý program České televize v úterý 6. září od 20 hodin.

zkaza krasou

   
02.09.2016 - Redakční novinky - autor: Česká televize

Komentáře:

 1. avatar
  [4] kobližka [*]

  Podívám se,ale že bych se dozvěděla ještě něco,co nevím,to pochybuju.Navíc paní Baarová byla v době,kdy s ní paní Třeštíková natáčela,81ti letá stará dáma,která si moc ráda svůj prožitý život upravovala tak,aby pro veřejnost byla pořád zajímavá.Navíc i ráda popíjela,tak upřímně,já těm jejím vzpomínkám budu věřit tak na 60%,ale proč ne...Sml16

  superkarma: 0 02.09.2016, 15:36:39
 2. [3] slávenka [*]

  Poznačím si, abych nezapomnělaSml16

  superkarma: 0 02.09.2016, 14:10:31
 3. avatar
  [2] delfi.na [*]

  Určitě se podívám Sml16

  superkarma: 0 02.09.2016, 11:33:33
 4. avatar
  [1] Hanula [*]

  Sml16dokument jsem viděla - doporučujiSml22Sml22Sml22

  superkarma: 0 02.09.2016, 10:58:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme