líčka na černém pivu

Na hovězí i vepřová líčka nedám dopustit. Maso, které se jen rozplývá na jazyku, výrazná chuť a zároveň jemnost. Nejčastěji je dusím v červeném vínu a podávám s kořenovou zeleninou, žampiony či dušeným špenátem. Chtělo by to ale změnu. Jakou? Víno jsem vyměnila za pivo!

Suroviny

asi 1 kg hovězích líček
1 litr černého piva
3 velké cibule
sůl a čerstvě mletý černý pepř
10 hřebíčků
5 kuliček nového koření
sádlo

Postup

Hovězí líčka omyjeme, osušíme a nakrájíme na menší kousky. Ty osolíme a opepříme ze všech stran. Dáme osmahnout na rozpálené sádlo, pěkně dohněda ze všech stran. Hnědá líčka dáme stranou a na výpeku osmahneme cibuli, kterou jsme nakrájeli na velké kostičky.

K cibuli do hrnce vrátíme líčka, spolu se šťávou, kterou máme na talíři. Zalijeme pivem tak, aby byla líčka ponořená. Přidáme koření a přivedeme k varu. Takto odkrytá vaříme asi pět minut, snížíme teplotu, přiklopíme a dusíme doměkka. Bude to trvat asi tři hodiny.

Poté vyndáme líčka ven a uložíme do tepla (třeba do hrnce, do trouby zapnuté na 70 °C). Pivní vývar scedíme a zvýšíme teplotu na plotýnce naplno, aby tekutina vařila. Omáčku vyvaříme, až má tu správnou chuť a hustotu (asi na polovinu objemu). Má skvělou, lehce nahořklou chuť.

Podáváme s bramborovou kaší či pastinákovým pyré.

TIP: příště přidám ještě hvězdičku badyánu. Dodá omáčce zajímavější chuť.

Dobrou chuť přeje elly.

Reklama