V titulku jmenovaná tři slova mají hodně společného, chtějí ve vás vzbudit libé pocity, ale záměr toho, kdo vám milá slova říká, je pokaždé jiný.

talk

Co to znamená, když vám někdo lichotí?

Dnes vám říká něco, co vám dělá radost, v podstatě vás chválí, a přitom to nemusí být opodstatněné.

Ne vždy to tak však bylo.

Stará čeština pod slovem lichota rozuměla klam, úskok a faleš. Slovo lichý znamenalo zlý a podvodný. Před staletími tedy ten, kdo lichotil, chválil, ale nemyslel to upřímně. Prostě klamal slovem za účelem nějakého zisku.

Dnes se pod pojmem lichocení skrývá i pravdivá chvála. Ale ten původní význam tam zůstal také. Takže když někdo říká, že někomu lichotil, nevíte, zda to, co chválil, myslel vážně, nebo ne.

Do starého významu slova lichotka se dnes dostal termín pochlebování. Když někdo někomu pochlebuje, znamená to, že mu leze do zadku i za cenu lží.

Pokud chci někomu pravdivě polichotit, nejspíše mu složím poklonu. To pro mne znamená, že ocením čin, nebo vlastnost, která si tu poklonu opravdu zaslouží.

V rámci redakce jsem si udělal malou mikroanketu ohledně toho, co kolegům nejvíce zalichotilo a zůstalo v paměti.

Naše grafička Kateřina Vozková se nejvíce cítila polichocena, když jí kdysi dávno jeden člověk řekl – cituji přesně Katčina slova: „Že jsem roztomilá!“ Neuvěřitelné! Kdo ji znáte, představte si, že ona se v ten okamžik, kdy tu vzpomínku vytáhla na světlo denní, podruhé v životě zatvářila roztomile. Chtěl jsem jí to říct, ale bál jsem se, aby mne nestihl nějaký sarkastický odsudek.

Vedle toho moje pragmatická žena Klárka nejraději vzpomíná na to, když jí kolegové fotografové v ČTK pochválili její unikátní fotografie a od jednoho mého konkurenta jí nejvíce polichotilo, že jí volal, když nebyla doma, a jen poslouchal záznamník s jejím hlasem.

Daně Svobodové udělali radost dva mladíci. Fotila se venku se svým bratrem a požádala je, aby je cvakli. A oni na její otázku: „Kluci, mohli byste mne vyfotit s mým bráchou?“ odpověděli: „To není váš otec?“

No a Saše Stuškové udělal velkou radost zpěvák skupiny Rainbow, který jí ukázal vztyčený palec za to, jak s ním „békala“ do mikrofonu... Cítila se nesmírně polichocena.

  • A co vy?
  • Jak to máte s lichotkami?
  • Vzpomínáte na nějakou?
  • Jste ráda polichocena?
  • Nebo se lichotek bojíte?

Můžete to sdělit mně a našim čtenářkám v rámci dnešního tématu dne.

Pošlete mi své příběhy a vzpomínky na redakční mail:

redakce@zena-in.cz

a získejte poukázku do zlatnictví ve vašem městě za 1 000,-

Tou odměním tu z vás, která mne nejvíce zaujme, pobaví, rozesmutní, či rozesměje. Prostě zaujme.

Reklama