knir¨

Nevím, jak vám, ale mně se pánové s knírem nelíbí ani malinko, všechny bych je oholila dohladka. Zkrátka jsem ten typ, který u opačného pohlaví vyhledává spíš něžné (až ženské) vzezření. Výjimku tvoří snad jen Zdeněk Škromach, který se o svůj knírek vsadil a prohrál. S ním mi byl sympatičtější.

Asi jsem výjimka, neboť provedené výzkumy tvrdí, že muži s knírem jsou pro ženy atraktivnější. Celých 68 % žen je považuje za lepší milovníky. A jedno španělské přísloví dokonce tvrdí, že „polibek bez kníru je jako vejce bez soli“. Co je špatného na tom, že chci líbat jeho rty, a ne jeho ochlupení, které jen tak mimochodem může vyrůst na mužském obličeji v počtu 10 000-20 000 kousků?

Knír: ostuda, nebo luxus?

Muži s knírkem to nemají těžké jen u mě, ale i ve světě. Například staří Římané považovali nošení samotného kníru bez bradky za ztělesněné barbarství. V roce 1447 prošla v Anglii listina, která měla muže přimět k oholení horního rtu. V roce 1904 přestali obchodníci z významné obchodní ulice Londýna Regent Street zaměstnávat asistenty s knírem nebo pěšinkou uprostřed hlavy. Britská centrální banka svým zaměstnancům zakázala honosit se knírem během pracovní doby. Takže přes noc ho nosit směli.

knirA jindy je to přesně naopak. Petr Veliký v Rusku například vybíral poplatky od mužů, kteří nosili bradky, ti s knírem neplatili nic. Kníry byly znakem gentlemanů. Kdykoliv vešly v souladu se stanovami vyšších kruhů do módy, objevily se v těch nejrozmanitějších podobách a majitelé si je často nechali narůst až do směšných rozměrů. Nejdelším knírem na světě se může pochlubit Bajansinh Juwansinh Gurjar z Ahmedabadu z Indie, jemuž narostl do délky necelých čtyř metrů a byl tak zapsán do Guinessovy knihy rekordů. Tak toho bych vážně líbat nechtěla.

Knírek je také symbolem celosvětové charitativní kampaně, která má upozornit na závažnost rakoviny prostaty. V rámci akce si knírek museli nechat narůst a opečovávat celý uplynulý měsíc některé české osobnosti. Mezi nimi byl například zpěvák Matěj Ruppert, olympionik Lukáš Pollert a jezdec hvězdného freestyle motocrossového týmu Martin Koreň.

I ženy mají své kníry

Vousaté ženy bývaly oblíbenou atrakcí v cirkusech. Některé vousy a kníry byly pravé, jindy se kočovníci uchýlili k podvodu, aby přitáhli více návštěvníků. Jedna z vousatých žen byla dokonce prohlášena za svatou. Více o ženách s vousy a kníry si můžete přečíst ZDE.

Líbí se vám muži s knírem, nebo máte raději bez? Nosí váš muž knírek?

Reklama