Bulvár

Líbí se vám balet? Tak vyražte na hodinu pro dospělé jako naše redaktorky

Demi plié, relevé, battement tendu, degagé, echappe saute,… Ne opravdu jsme se nezbláznily, ani nejde o lekce cizích slov, nýbrž o výrazy používané v baletu. Na ten jsme totiž vyrazily do Centra Tance a vyzkoušely si, jaké to je, stát se na „stará kolena“ baletkami. Primabaleríny rozhodně nebudeme, ale lekce baletu pro dospělé nás moc bavila. Na to, jak nám to šlo, se můžete podívat právě teď.

Balet je nádherný, zvláště když to někdo umí, jako například lektorka Květa Hofnerová, ke které jsme na hodinu baletu pro dospělé zašly. Byly jsme plné očekávání, jak nám to asi s kolegyní Vendulou půjde. Obě jsme si myslely, že to bude brnkačka a budeme dobré :-), ale realita byla trošku jiná... Ale co, alespoň jsme se nasmály...

sd
Rozcvička... Ani u baletu se nesmí rozehřátí těla podcenit. Lehké protažení bylo příjemné, zvláště po celém dni sezení za počítačem. Tahle část nám zatím ještě šla :-).

sd
Pokud mohu mluvit sama za sebe, největší problém pro mě byla koordinace rukou a nohou. Navíc ani moc neovládám pravou a levou stranu, což dokazuje i foto :-). Zde můžete vidět, že každá jedeme na jinou stranu, ovšem otázka, která to dělá správně :-). To ovšem bylo snad jediné, s čím jsem bojovala, tedy i správné držení těla byl trošičku oříšek. Ocenila jsem, že lekce baletu nejsou extrémně náročné na kondičku, jako jiné sporty. Přeci jen člověk toho má dost v práci, a tohle je to pravé k odreagování.

as

as

sd

Při baletu neustále musíte myslet na propnuté špičky, podsazenou pánev, hrudník jakoby v korzetu a elegantní pohyby, to je zde prioritou. Balet vám pomůže zpevnit a protáhnout tělo, dodá sebevědomí, fyzickou kondici a vylepší vaši eleganci a ženám ženskost. Napomáhá správnému držení těla, posiluje svalové skupiny, které se při běžném cvičení neaktivují a zlepšuje koordinaci a rovnováhu.

Různé výskoky a přísuny byly celkem náročné, opět především kvůli koordinaci pohybů, ale pokud někdo nemá problém jako já, jistě mu to půjde mnohem lépe. Když jsem se rozhlédla po sále a po ostatních děvčatech, šlo jim to na jedničku. Možná by nebylo špatné secvičit i výraz tváře :-).

sd

Já osobně jsem byla zvědavá, jak mě bude následujících pár dní bolet tělo, jelikož jsem dlouho nic nedělala. Kromě nohou a zad bylo vše naprosto v pořádku, což bylo velké plus. Takže sama za sebe můžu lekce baletu pro dospělé jen doporučit. Je to úžasný a velmi hezký relax.

sa

A jak hodinu baletu vnímala kolegyně Vendula Kubalíková?

Pamatuji si svoji baletní přípravku s paní Milicí. Bylo mi šest a u tyče stála jedna holčička za druhou a marně jsme snažily napodobovat ladné pohyby bývalé baleríny. U tyče to ještě šlo, ale následovalo pochodování v kroužku za doprovodu bubínku, kde jsem byla vždycky plísněna za to, že příliš kroutím zadkem (s tímto traumatem jsem se nevyrovnala dodnes, ale „moji“ muži si na to nikdy nestěžovali…).

Hodina baletu pro mě byla výzva. S Markétou jsme týdny dopředu ladily outfity a živě řešily, jak hodina asi bude vypadat. Představy vzaly za své. Tyč se nekonala a ani mladé nadějné baletky jsme v kurzu nenašly. Spíš jen prima ženské od dvaceti do čtyřiceti let.

Snažily jsme se s Markétou, co to šlo. Ladné pohyby jsme ze sebe dolovaly s velkou urputností… Doteď lituji Květu i pana fotografa. Pokud se budete pídit po největším úskalí naší hodiny, tak to rozhodně bude neznalost pravé a levé strany, ehm. Ano, sice jsem úspěšně dokončila dvě vysoké školy, leč taje stran mi zůstaly zapovězeny. Podsadit zadek zřejmě neumím.

PS 1: Tímto se omlouvám našim spolubaletkám, že občasné výbuchy smíchu. Byly jste parádní a my si to moc užily!

sd

Nyní ještě pár otázek na velmi šikovnou a trpělivou lektorku Květu Hofnerovou.

Květi, s baletem se většinou začíná již od raného dětství, když ale začnu později, již jako dospělá holčička :-) dá se balet ještě naučit na profesionální úrovni? Jak často bych musela chodit, abych balet ovládala?
Znám případy, kdy dospělé holčičky začaly s baletem a dosáhly velmi dobré úrovně. Je třeba si ale uvědomit, že holčičky, které nastupují po páté třídě základní školy na taneční konzervatoř, a následně dosahují profesionální úrovně, tvrdě trénují každý den, a to po dobu osmi let, a získají-li angažmá v některém baletním souboru, trénují opět každý den. Přece jen tato děvčata mají v baletu náskok před těmi, které s baletem začínají v dospělém věku. Hned bych tedy nepomýšlela na profesionální úroveň. Jako se vším, i v baletu je třeba začít postupně, od základů. Balet je jednou z nejtěžších podob tanečního umění. Záleží také na fyzických dispozicích, píli jedince, motivaci. Nelze tedy říci, za jak dlouho budete balet ovládat. Pokud se rozhodnete pro balet a chcete se mu věnovat, doporučuji dvě lekce týdně. Důležité je ale v tréninku vydržet, i třeba přes počáteční nezdary.

Co je důležitě vědět, než vyrazím na hodinu baletu? A případně v jakém oblečení mám přijít?
Měli byste mít představu o tom, co balet je :-). A pak vědět to, že právě jemu se chcete věnovat. A když si třeba nejste jisti, jestli by vás to bavilo, vyzkoušejte jednu, dvě lekce, a pak se rozhodněte.

Ideální je přiléhavé oblečení – tričko, legíny. Není nutné si hned pořizovat baletní oblečení. Jako obutí doporučuji baletní piškoty. Pokud si ale jdete z počátku lekci jen vyzkoušet a nevíte, jestli se budete baletu nadále věnovat, stačí i ponožky.

Je nějaké omezení s kterým na hodinu baletu nemůžu?
Na mých lekcích jsou vítáni všichni. Pokud ale víte, že některé pohyby nemůžete např. ze zdravotních důvodů dělat, trénujete podle svých možností.

On je balet takový velmi pomalý a někomu se může zdát nenáročný, jaké partie tím posiluji?
Balet může být pomalý i rychlý, může působit jemně, ale zrovna tak temperamentně, dynamicky. Má mnoho podob. A náročný je. Zapojujete a tím posilujete celé tělo. Nejvíce ale dolní končetiny. Pokud budete balet dělat správně, svaly se vám také protáhnou a budete vypadat štíhleji.

Květi, ještě nám prozraď, jak ses k baletu dostala ty a jak dlouho jej provozuješ?
Úplně první setkání s baletem bylo na Základní umělecké škole v Litvínově, kde jsem navštěvovala taneční obor, a kde jsme v rámci tréninků měli úplné základy baletu. To mohlo být někdy v roce 1997 nebo 1998. Ano, i já jsem chtěla být tou holčičkou, která umí tancovat.

O několik let později jsem se s baletem setkala při svém studiu tance na konzervatoři. Ke konci studia jsem se potkala se sólistkou Baletu Národního divadlo Adélou Pollertovou, od které jsem se toho mnoho naučila a myslím si, že i díky ní jsme u baletu zůstala a stále se mu věnuji, neboť je pořád co zlepšovat :-).

Čtěte také:

   
08.12.2015 - Společnost - autor: Markéta Škaldová

Komentáře:

 1. avatar
  [27] marianaant [*]

  Balet je nádherný, ale já na to už nemám ani věk ani tělo.Sml22Sml22

  superkarma: 0 26.12.2015, 08:39:46
 2. [26] manislava [*]

  Balet. Nemusim

  superkarma: 0 14.12.2015, 04:55:07
 3. avatar
  [25] Eva_CZ [*]

  Rikina — #24melas kliku na samy kravy, tohle normalni cvicitel nedela. Sml23

  superkarma: 0 09.12.2015, 03:00:53
 4. [24] Rikina [*]

  peetrax — #21 No právě. Má to být zábava. A mně by to bylo fuk, jestli jsem nejhorší - kdybych se mohla někde plácat vzadu v koutě a nikdo si toho nevšímal. Ale v momentě, kdy někdo řekne "a teď se všechny podívejte támhle na tu paní, jak to dělá blbě, to je přesně ta chyba, jak jsem říkala, že takhle se to dělat nemá" - tak je po zábavě, a člověk by se nejradši nechal vystřelit na Mars bez zpáteční letenky. A tohle ty cvičitelky dělají s oblibou, že si někoho vyberou a prezentujou ho ostatním jako dřevo největší. Zažila jsem to víckrát, neb jsem to dřevo, to je dlužno objektivně uznat, a tudíž jsem si po nemilých zkušenostech pro sebe vyhodnotila, že jediné, jak se tomu vyhnout, je už na takové aktivity prostě nelézt.Toť vše. Sml80

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #25
  superkarma: 0 08.12.2015, 23:20:36
 5. avatar
  [23] Eva_CZ [*]

  peetrax — #22 Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 08.12.2015, 23:11:03
 6. avatar
  [22] peetrax [*]

  Paní Škaldová, jestli jste to vy, v tom fialovém oblečku, tak vám to fakt sluší. Sml67 Jste kočka a nemusíte u toho dělat ani duckface nebo mít zmalované obočí až kam nebo tmavou rtěnku.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #23
  superkarma: 0 08.12.2015, 22:43:25
 7. avatar
  [21] peetrax [*]

  Rikina — #16 však člověk tam už příště chodit nemusí, ne? Sml80 Má to být zábava, ne se řešit, že jsem nejhorší...

  1. na komentář reaguje Rikina — #24
  superkarma: 0 08.12.2015, 22:42:18
 8. avatar
  [20] peetrax [*]

  Suzanne — #15 TO by byla reportáž, přimlouvám se za ni! Sml57 Sml30

  superkarma: 0 08.12.2015, 22:39:09
 9. avatar
  [19] Eva_CZ [*]

  Rikina — #16ja vubec nepredpokladam, ze tam nebudu za nejvetsi kopyto, ale je mi to teda uplne jedno. Sml24

  superkarma: 3 08.12.2015, 15:59:20
 10. avatar
  [18] gerda [*]

  Rikina — #16člověk má zkusit všeckoSml58Sml52 - ale naprosto tě chápu. Ani do tanečních jsem nechtěla chodit. Přitom smysl pro rytmus mám, jenom mi vadí nutit se do nějakých povinných figur, když to cítím po svém.

  superkarma: 0 08.12.2015, 15:19:55
 11. avatar
  [17] gerda [*]

  Pentlička — #11No jo, ale víš, kolik stojí a stál klavír?! Majlant. Já měla něco ze třetí rukySml30 - do začátku dobrý - vaši by možná o takovou veteš nestáli a na nový jim bylo peněz líto.Sml80

  superkarma: 0 08.12.2015, 15:18:13
 12. [16] Rikina [*]

  V životě nikdy. Sml57 Zas by si na mě ukazovali, a byla bych za odstrašující příklad, jak to nemá vypadat. Sebevědomí jsem si srazila k nule už vícekrát, například na józe i na orientálním tanci, kde jsem byla jednoznačně za největší dřevo volšové, tak dorazit to baletem opravdu není to nejlepší, co by mě mělo napadnout. Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #18
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #19
  3. na komentář reaguje peetrax — #21
  superkarma: 0 08.12.2015, 15:08:44
 13. avatar
  [15] Suzanne [*]

  Eva_Fl — #13 Beru tě za slovo a těším se Sml16

  1. na komentář reaguje peetrax — #20
  superkarma: 0 08.12.2015, 15:02:53
 14. [14] 1anicka [*]

  já nerozumím baletu,tak ho nemusím

  superkarma: 0 08.12.2015, 14:29:55
 15. avatar
  [13] Eva_CZ [*]

  Suzanne — #12 ja se budu muset nejdriv rozchodit. Ale rozhodne bych to s tebou zkusit sla. Sml22

  1. na komentář reaguje Suzanne — #15
  superkarma: 0 08.12.2015, 13:33:37
 16. avatar
  [12] Suzanne [*]

  Jé, to bych si šla zkusit! Jako dítě jsem toužila po navštěvování baletu, ale nejbližší pobočka byla 30 km daleko. A tenkrát rodiče s dětmi nejezdili po všech čertech Sml23

  Eva_Fl — #1 Evo, to, že tam chodí ženy mezi dvaceti a čtyřiceti, neznamená, že tam starší nemůžou. Až dorazíš, půjdeme to vyzkoušet, co říkáš? Sml58

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #13
  superkarma: 0 08.12.2015, 13:31:30
 17. avatar
  [11] Pentlička [*]

  gerda — #10 No, oni mi právě v té první třídě řekli, že vůbec nemám hudební sluch a že tím hraním na klavír by se to mohlo trošku vylepšit. Já s tím tehdy přišla nadšeně domů a byla jsem nepříjemně překvapená, že mi naši ten klavír nechtěli koupit. Sml24

  1. na komentář reaguje gerda — #17
  superkarma: 0 08.12.2015, 12:36:26
 18. avatar
  [10] gerda [*]

  Pentlička — #7Klavír je PRÁVĚ pro ty, co nemají dobrý hudební sluch. Protože tam jsou tóny předem dané pod klávesami. Kdybys to tenkrát mohla rodičům vysvětlit, možná by to s nimi pohnuloSml58 Já mám hudební sluch výborný, na klavír jsem hrála od svých 9 let a to tak, že první rok bez klavíru, jen v hodinách jsem mohla cvičit. Šlo to i tak, teorie je taky hodně a první rok se hrají jednoduché věci. Pak mi naši starší klavír koupili.

  1. na komentář reaguje Pentlička — #11
  superkarma: 0 08.12.2015, 12:25:06
 19. avatar
  [9] Eva_CZ [*]

  Pentlička — #7 do klaviru me nutili - a mne tak strasne nebavilo sedet. Sedet jsem vydrzela pouze u knizek.

  superkarma: 0 08.12.2015, 12:08:36
 20. avatar
  [8] Eva_CZ [*]

  Moje maminka byla tak pohybove nadana, ze tancivala na kromerizskem zamku, ackoliv nestudovala konzervator, ale pajdak. Vybirali si ji, prestoze konzervator bydla o dvere dal. Pak dostala nabidku do Lucnice, to jsem se ovsem na svet uz drala ja a tak to padlo. Lasku k tanci jsem zdedila a do rytmiky i baletu se prihlasila sama - do rytmiky v peti letech, doma jsem to jen oznamila a nechala rodice pouze podepsat papiry, do baletu o rok pozdeji, tam to ovsem dlouho nevydrzelo, nemeli jsme na to penize. Presto jsem protancila zivot - aspon doma, hahahaha. Dodnes cvicim ,,u tyce" - pouzivam barovy pultik. Takze ME by to bavilo, jen spicky bych uz vynechala. Ale fakt bych rada chodila nekam do baletu pro duchodce. Sml54 Joga se s baletem prece nevylucuje....Sml80

  superkarma: 0 08.12.2015, 12:07:48
 21. avatar
  [7] Pentlička [*]

  Pentlička — #4 Já jsem strašně moc chtěla hrát na klavír (dodnes po tom toužím), ale naši mi odmítli koupit piáno když mám hudební hluch. Sml30 Tak to asi řešili tím baletem.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #9
  2. na komentář reaguje gerda — #10
  superkarma: 0 08.12.2015, 10:00:08
 22. avatar
  [6] gerda [*]

  Pentlička — #4to dřív patřilo k dobrému tónu rodiny: pokud bylo dítě pohlaví ženského, chodilo do klavíru a do rytmiky. Chlapci do houslíSml30

  superkarma: 0 08.12.2015, 09:11:14
 23. avatar
  [5] RenataMor [*]

  nic pro mě

  superkarma: 1 08.12.2015, 08:55:55
 24. avatar
  [4] Pentlička [*]

  Naši mě nevímproč přihlásili v první třídě do baletní přípravky. Bylo to pro mě utrpení, neměla jsem vůbec smysl pro rytmus a byla jsem tvrdá jak dřevo. Ostatní holčičky byly pružné jak guma, já tam byla jak tvrdé Y. Jako jediná jsem neudělala zkoušky do dalšího ročníku a vůbec jsem se tomu nedivila. Ale našla jsem si tam svoji první kamarádku Jiřinu, takže to mělo své plus.

  1. na komentář reaguje gerda — #6
  2. na komentář reaguje Pentlička — #7
  superkarma: 0 08.12.2015, 08:16:06
 25. [3] bobani [*]

  Eva_Fl — #1 kategorie stejná . Ale nevadí , v baletu není o co stát .

  superkarma: 0 08.12.2015, 08:04:59
 26. avatar
  [2] gerda [*]

  Co jsem o baletu dosud četla nebo věděla je to, že rasuje nohy a vůbec je na zhuntování těla. Proto chodí baleťáci do "důchodu" tak strašně brzo. Navíc je baletů víc forem - klasický, moderní, výrazový a....on mě nikdy nebavil, tak jen takhle torzně. Nevím co je dobrého na tom chodit do baletu v dospělém věku?Sml80 Pro zpestření ze zvědavosti - klidně. Ale pro zdraví je podle mě lepší jóga a vůbec jakékoliv propracované cvičení, s ohledem na věk i kondici.

  superkarma: 1 08.12.2015, 05:31:56
 27. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  1. tehotenske brisko ????? Neco velkeho mi uslo?

  2. to je mi lito, ze zeny jen do 40ti. Ja bych to rada zkusila, jen jsem vekove uz v kategorii supdohrobu. Sml15

  1. na komentář reaguje bobani — #3
  2. na komentář reaguje Suzanne — #12
  superkarma: 0 08.12.2015, 03:24:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme