Vztahy

Lexikon slušného chování: Neumíš pozdravit?!

Stisk ruky pevný jako skála, nebo jako leklá ryba? A kdo napřahuje ruku k pozdravu jako první? Určitě byste nespočítali, kolikrát jste si s někým potřásali pravicí. Ale bylo to vždy správně?

Někteří z nás musí plnit tuto povinnost i několikrát denně. Podání ruky patří na celém světě k nejrozšířenější formě pozdravu. Jde o symbolický akt. Kdysi podání ruky dokazovalo, že v ní nedržíme zbraň.

Jak je to správně
Zásadně si nepodáváme ruku v sedě, přes stůl ani křížem. Nepodáváme ani ruku umazanou při práci, ruku v sádře ani v rukavici. Potí-li se nám dlaně, nenápadně si před pozdravem ruku otřeme v kapse kapesníkem.

Jistě také znáte ten nepříjemný pocit, když vám někdo podá ruku jako „leklou rybu“, nebo vaší dlaní nekonečně dlouho potřásá. Příliš „mužný“ stisk gladiátora může být také velmi nepříjemný, stejně tak familiární poplácávání po ramenou.

Ruku podáváme s úsměvem (pokud nejde o kondolenci) a lehkou úklonou hlavy, svému protějšku přitom hledíme do očí. Ruce jsou nepatrně nad úrovní pasu. Stisk je pevný, ale ne drtivý a netrvá déle než jednu vteřinu.

Kdo ruku nabízí?
Například v případě dvou dvojic, kdy jedna je „společensky významnější“ než druhá, začne s podáním ruky žena ze společensky významnějšího páru. Podává ruku „významnější“ osobě z méně významné dvojice – tedy dámě.

Shrnuto: Začíná žena, a to starší, nebo partnerka zjevně váženějšího muže. Podává ruku partnerce méně významnějšího páru, pak jejímu muži a poté společensky významnější muž nabídne ruku svému protějšku. Platí tedy tři základní znaky: Žena, starší, nadřízený.

Vsedě...
Při podávání ruky muž vždy stojí, sedí-li, postaví se. Dáma má ovšem výsadu: při podávání ruky může zůstat sedět. Dámy si na rozdíl od mužů mohou ponechat rukavici.

Výjimky
Působí to trochu jako diskriminace, ale i leváci podávají pravou ruku. Další výjimkou jsou skauti, kteří se již tradičně zdraví levou rukou, protože je blíže k srdci.

Nepodáváme ruku personálu, až na výjimky, kdy se známe už léta a jsme-li s obsluhujícími spíš přátelé než hosté.

Ruku také nepodáváme, pokud náš protějšek právě jí a má doslova plné ruce práce. Netřeseme si rukou ani s kolemjdoucím známým na ulici, když právě opravujeme automobil nebo vynášíme odpadky. A hlavně se nevnucujeme neznámým lidem.

Ručičku bozkávam!
Líbání ruky se ze společenského styku již téměř vytratilo, ale příslušníci staré školy je ještě užívají. I my si je můžeme dovolit, ale musíme vědět, jak na to. Ruku dámě nezvedáme příliš vysoko. NEMLASKÁME! Ruku dámě uchopíme pouze konečky prstů hřbetem dlaně nahoru, jen mírně nadzdvihneme, skloníme hlavu – a pozor – zápěstí ve skutečnosti nepolíbíme, polibek pouze naznačíme.

Polibek na uvítanou
Líbání na přivítanou je častější obvykle v neformální společnosti, nejde o líbání v pravém slova smyslu, jde jen o lehké dotyky tváří, u nás většinou jen jednou, ale například ve Francii dvakrát, ve Švýcarsku dokonce třikrát. Pokud zaregistrujeme, že protějšku by políbení nebylo milé – okamžitě zvolíme potřesení rukou.

Držte si klobouky...
Mezi méně časté situace patří setkání, při nichž pánové mají klobouky na hlavě. Při střetu je třeba klobouk smeknout nebo alespoň mírně pozdvihnout společně s lehkou úklonou hlavy. Muži i hoši snímají jakoukoliv pokrývku hlavy při vstupu do veřejné místnosti, při veřejném hraní státní hymny a na pohřbu.

I tady jsou výjimky: při vstupu do křesťanského kostela klobouk či čepici musíme sundat, v židovské synagoze a na židovských posvátných místech pokrývku hlavy mít naopak musíme.

Ústní pozdrav
Ahoj! Nazdar! Dobrý den! Jak vlastně zdravíme? Tak, jak je to v daném prostředí obvyklé. Pozdravu dodáme srdečnosti oslovením. Tykáme-li si, je na místě běžné „ahoj“ či staré dobré „nazdar“. Příslušníci mladší generace dají přednost neformálnímu „čau“.

Sledujte i další díly našeho seriálu!

Zdroj: Etiketa

   
23.04.2008 - Láska a vztahy - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [78] no-ir [*]

  máte pravdu, že v restauracích je to hrůza. nedávno jsme nejen asi půl hodiny čekali až nám přinesou horkou čokoládu, ale ani se to nedalo pít, protože to bylo husté jak puding.

  superkarma: 0 12.06.2008, 14:18:18
 2. avatar
  [77] Ajka56 [*]

  V dnešní době toho slušného chování je hodně málo

  superkarma: 0 26.04.2008, 08:11:40
 3. avatar
  [76] Radka27 [*]

  No s tím podáním ruky... sice podáává starší nebo významnější žena... ale pokud zapomene že je starší nebo významnější a nezačne ona, pak musí začít kdokoliv, protože to je méně trapné, než nezačít vůbec a nepodat si ruce vůbec... atd... atd...

  superkarma: 0 25.04.2008, 19:11:48

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [75] tyrkys [*]

  Ch.Z. Kochanská:

  superkarma: 0 23.04.2008, 22:35:26
 2. avatar
  [74] Ch.Z. Kochanská [*]

  Podávat ruku při pozdravu je někdy holý nerozum - viz Švestka.

  superkarma: 0 23.04.2008, 22:19:56
 3. [73] Majkii [*]

  Vivian: my sme minule čakali pol hodiny či nám ku káve ten medovník prinesie.... na účtenke bol. A reakcia čašníčky: tak som zabudla no . Tak sme jej zabudli nechať sprepitné, napočítala som jej presne na korunu

  superkarma: 0 23.04.2008, 22:09:32
 4. avatar
  [72] Vivian [*]

  Kassy: to mně se stává taky běžně. Většinou přijde číšník ke stolu s kupou talířů a ptá se "pro koho bylo to kuře?" a "a tu pizzu měl kdo?" A rozdává to podle toho, kdo se o to které objednané jídlo přihlásí , případně, pokud si pamatuje, kdo si co objednal, tak to rozdává, jak mu to přijde pod ruku, nebo od toho, kdo sedí u kraje . Myslím, že o nějaké etiketě nemají ani páru .

  superkarma: 0 23.04.2008, 21:46:37
 5. [71] e.b.e. [*]

  Kassy: to bych nerozdejchala

  superkarma: 0 23.04.2008, 21:29:12
 6. avatar
  [70] Kassy [*]

  Vivian: Bohužel si to myslí hlavně provozovatelé těch "obyčejných" restaurací. Běžně se mi stává, že nejdřív dají jídlo mému příteli a pak teprve mě a podobně. Podle mě je to škoda.

  superkarma: 0 23.04.2008, 20:59:57
 7. [69] e.b.e. [*]

  Vivian: hlavně v některých diskuzích je to patrné, že?

  superkarma: 0 23.04.2008, 19:05:40
 8. avatar
  [68] Vivian [*]

  Kassy: taky mám zkušenost, že si spousta lidí myslí, že etiketa patří akorát do lepších restaurací

  superkarma: 0 23.04.2008, 18:37:43
 9. avatar
  [67] Kassy [*]

  *Kotě*: Já jsem si všimla, že spousta lidí tahle pravidla zná sice teoreticky, ale uplatnit v praxi je neumí. Byli jsme nedávno s přítelem a kamarádem na večeři v restauraci, která se ukázala ýt trochu "lepší" a pod vlivem toho pro nás trochu nezvyklého prostředí jsme se dostali i k tématu etikety a kamarád se ukázal jako typický příklad. Poučky sypal z rukávu, ale když jsme přišli ke stolu, suveréně se posadil první Nicméně ta restaurace mě velmi příjemně překvapila. Uvedli nás ke stolu, důsledně jsem byla obsluhována jako první, víno dali příteli, který ho objednával, schválit, než rozlili... A přitom tam byly "normální" ceny. Asi tam budu chodit častěji.

  superkarma: 0 23.04.2008, 18:25:55
 10. avatar
  [66] *Kotě* [*]

  Abychom se trošičku dostali od nemluvících a nezdravících prcků k tématu článku... Tak mně opravdu vadí, když mě nezdraví lidé, kteří by mě podle pravidel slušného chování měli zdravit první - tedy samozřejmě v situacích, kdy je pravidlem se zdravit. Vadí mi, když mě nepozdraví stejně starý nebo mladší muž a projde kolem mě, jako když mě nevidí. Vadí mi, když stejně starý muž, ve známé firmě na vysoké pozici, kde by teda sakra měl vědět, jak se slušně chovat, podá první ruku mně (a ještě tím gestem dlaní dolů, aby už vůbec dal najevo svou převahu). Nedělá mi problémy se zachovat slušně a pozdravit první, nebo podobné prohřešky přejít, ale obecně mě zlobí vytrácející se znalost dobrých mravů, kterou právě kolikrát už z (ne)pozdravu poznáte na první pohled

  superkarma: 0 23.04.2008, 17:58:27
 11. [65] Mialau [*]

  OlgaMarie: Tak to by mě zajímalo jaké mymosmyslové vnímání mají pomalu všechny děti od nás z baráku. Prostě nepozdraví a nepozdraví. Věřim, že z devadesáti procent jsou to nevychovaný haranti a nic víc. Vůbec si nedovedu představit, že bych jako malá někoho potkala v baráku a nepozdravila. A že jsem byla taky dost stydlivá. Nutno podotknout, že se nedivím, že nezdraví fakani, když povětšinou nezdraví ani jejich rodiče... Sice bych mohla být jejich dcera, takže chápu, že oni nepozdraví první, ale když ani na pozdrav neodpoví, tak to fakt nechápu.

  superkarma: 0 23.04.2008, 17:14:01
 12. avatar
  [64] lucrezia [*]

  Kudlibabka, moj syn tiez nezdravil. Nevidela som to ako velky problem. Ked nezdravil dospelych mi to az tak nevadilo (mal strach z ludi) ale bolo to horsie ked nepozdravil spoluziakov, ktori zdravili jeho. Ak ich pozdravil tak s hlavou dolu a tak ticho, ze to nikto nepocul. Vzdy som ho upozornila, ked sme boli sami, ze by ich mal pozdravit hlasnejsie. A ked nepozdravil vobec tiez som mu povedala, ked sme boli sami, ze by mal zdravit. Dnes ma 13 rokov a uz je to lepsie z jeho vztahom k ludom a ludi zdravi.

  superkarma: 0 23.04.2008, 16:48:59
 13. [63] gentiana [*]

  pako63: A zpod kterého šutráku jsi vylezl ty?

  superkarma: 0 23.04.2008, 16:30:00
 14. [61] e.b.e. [*]

  pako63: Já Ti nevim, ale google zná jen Újezd u Bosk. Jinak jen samý bozky

  superkarma: 0 23.04.2008, 16:18:28
 15. avatar
  [60] Vivian [*]

  pako63: ale ty ses asi moc dobře neučila, viď? V češtině slovo "bosk" vůbec neexistuje. A slovo "bozkávam", užité v článku, je slovenské, a vo slovenčině je odjakživa se z

  superkarma: 0 23.04.2008, 16:13:49
 16. avatar
  [58] OlgaMarie [*]

  Majkii: Děti mají citlivější mimosmyslové vnímání a moc dobře vědí, koho a proč nechtějí pozdravit. Třeba se časem dozvíš, že ta bába nebo dědek, které jsi je nutila zdravit, mu strašně smrděli a ještě se tě zeptají, jak to žes to necítila.

  superkarma: 0 23.04.2008, 15:00:49
 17. [57] gentiana [*]

  Závitek: Hm... a ještě mi povyprávěj tu o Červené Karkulce a hned pak tu, že moje deprese jsou jenom v mojí hlavě a dají se zvládnout silou vůle.

  superkarma: 0 23.04.2008, 14:55:52
 18. avatar
  [56] jajynka [*]

  závitek: takže podle tebe je odborník - psycholog člověk, který ze zdravého dítěte zaměrně udělá pošuka???? No tý jo, tak to klobouk dolů před tvými názory . To potom tedy nepotřebujeme doktory, protože komplet všichni jsme ufňukaní simulanti, kteří v dětství neměli důsledné rodiče.... Hele - jsi zdravá???

  superkarma: 0 23.04.2008, 14:32:21
 19. [55] a.... [*]

  Dante Alighieri: Já jednu sousedku taky nezdravím, neb je to kráva, která na nás sepsala stížnost. Ona mne vytrvale servilně zdraví, já se jí vždy dlouze podívám do očí a mlčím.

  superkarma: 0 23.04.2008, 14:16:23
 20. avatar
  [53] Dante Alighieri [*]

  Tohle mi připomíná moje trapný sousedy, kteří když nejsou mnou nebo sestrou pozdraveni, volají naší mámě a stěžují si na naší nevychovanost. Už od pradávna... No jo, jsou velmi důležití.

  superkarma: 0 23.04.2008, 14:12:11
 21. [52] a.... [*]

  Dimsy: Nemusíš to brát jakože má dítě diagnozu, ale extrémně stydlivý dítě, který nechce komunikovat, má evidentně problém, který je třeba nějak řešit.
  Všem dětem diagnozu ještě nepřidělují, moji dceru shledala psycholožka úplně normální

  superkarma: 0 23.04.2008, 14:11:33
 22. avatar
  [51] Kuře [*]

  a....: S kamarády - tj. dětmi, co k nám chodí domů - se ve školce baví v krátkých větách. S ostatními spíš jednoslovně. Ale on je ve školce spíš pozorovatel, často si hraje sám i když ho kamarádi zvou ke hře.

  Závitek: Není to tak jednoduché, nejde jenom o nemlunost, on má problém s komunikací jako takovou. Vyhýbá se kontaktu očima, je zpomalený v pohybech, je z něj cítit nervozita. Pro nás je ukazování a tabulka celkem pokrok, protože použití znamená, že s učitelkou komunikuje. Než začal, tak uběhlo celé pololetí!!!
  Představ si, že se radši pomočil, než by šel učitelce vysvětlit, že si neumí rozepnout kalhoty .
  Nátlak by ho ale mohl dostat do stavu, kdy dítě odmítá komunikovat úplně - i doma.

  Dimsy: Ono je to spíš tak, že dřív se ženské nedovídaly o problémech maminek z celé republiky, ale pouze o problémech ve svém okolí. Mmch. myslíš si, že když dítě přestane mluvit, že není potřeba to řešit?

  superkarma: 0 23.04.2008, 14:02:32
 23. avatar
  [50] Dimsy [*]

  Nechci nějak zlehčovat problémy kohokoli,ale děsí mě,že všechny děti mají nějakou diagnózu.Dítě nemluví-má diagnózu,mluví moc-má diagnózu.Poskočí dvakrát,zatímco ostatní děti jednou a šup-má diagnózu.Za chvíli budou dětem přidělovat diagnózy jako rodná čísla.

  superkarma: 0 23.04.2008, 13:48:16
 24. [49] mindulinka [*]

  Závitek: Hele, nejsi přejmenovaná Pavlátová?

  superkarma: 0 23.04.2008, 13:47:40
 25. [48] mindulinka [*]

  Nedávno jsem myslela, že se hanbou propadnu. Jdu se synem (3,5) ze školky. Proti nám jde paní asi 60ti letá. Syn na ní hlasitě zavolá: Dobrý den, paní mu také odpoví: Dobrý den. A syn dodá: bába letí komínem. Popadla jsem ho za ruku a táhla jsem ho rychle pryč.

  superkarma: 0 23.04.2008, 13:46:46
 26. [46] a.... [*]

  gentiana33: myslím, že za a) je správně
  Kuře: Jak to mají tyhle děti se svými vrstevníky, baví se s nimi, nebo mají taky problém s komunikací?

  superkarma: 0 23.04.2008, 13:39:10
 27. avatar
  [45] Kuře [*]

  Majkii: A ještě jedna věc - s některými lidmi nemluví vůbec nikdy, i když je zná. A ve školce a v kroužku jsme se od začátku školního riku dostali k úspěchu - šeptem pozdraví a při odchodu zamává packou. Jinak komunikuje ukazováním a pomocí obrázkové tabulky.

  superkarma: 0 23.04.2008, 13:04:12
 28. avatar
  [44] Kuře [*]

  Majkii: Já jsem teď hodně ovlivněná čerstvým faktem, že syn je opravdu nemocný. Takež nejsem zcela objektivní a vidím strašidla všude.
  Většina dětí má období stydlivosti, to je normální. Všimni si, jak se malá chová vůči lidem, které zná, ale nevídá denně. Děti s mutismem se nebaví ani se spřátelenými lidmi. Náš malý si musí znovu a znovu zvykat na tetu, kterou má rád, o které mluví a ke ktré se těší. Přesto pokaždé první půl hodiny stráví na mém klíně, pak si začne terpve hrát a než začne odpovídat,tak to ještě chvíli trvá. Každou neděli jezdíme k dědečkovi, tam to probíhá stejně.

  superkarma: 0 23.04.2008, 13:01:02
 29. [43] gentiana [*]

  Manx: žejo. A můžem zrušit špitály a k porodnému dostane každý rodič klacek. A shb může dávat prachy kurvám, když se takhle ušetří.

  superkarma: 0 23.04.2008, 12:53:06
 30. avatar
  [42] Kassy [*]

  Já taky odjakživa zdravím jen kývnutím a úsměvem, když už se odhodlám promluvit, většinou je to tak tiché, že mě stejně není slyšet. A přitom se snažím mluvit hlasitě. Prostě to nejde. Hlasitě dokážu zdravit jen lidi, které dobře znám a v prostředí, kde se cítím opravdu dobře. Věřím, že žádné nucení ani příklady v tomhle případě prostě nepomůžou. Držím palce, ať se to u obou zde zmíněných dětí povede upravit. Co já bych dala za to, kdyby v mém okolí byli před patnácti lety tak chápaví lidé. Možná jsem dneska nemusela mít problémy, které mám...

  superkarma: 0 23.04.2008, 12:51:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme