Vztahy

Lexikon slušného chování: Kam si mám sednout?


Promuje vaše dítě nebo váš bratr slaví abrahámoviny? Sjede se příbuzenstvo ze všech koutů republiky? Nebo se prostě jen účastníte pompézní podnikové oslavy spojené s velikou hostinou? Tentokrát odhlédneme od pravidel stolování a soustředíme se na zasedací pořádek. Jeho principy jsou stejné, ať už jde o hostinu svatební nebo o slavnostní večeři na Hradě.

Hosté ve společnosti musí sedět tak, aby se bavili všichni spolu navzájem – muži i ženy, mladí i staří, akademici i podnikatelé. U společného stolu se nevytvářejí žádné separace – oddělené hloučku podle pohlaví, věku či vzdělání.

Základní pravidla
Pozici u stolu vždy určujeme podle pozice hostitelů. Ti by měli obvykle u stolu sedět proti sobě. Společensky významnější osoby sedí blíže k hostitelům a zády ke stěně s pohledem do prostoru. Nejčestnější místo pro ženu je po pravici hostitele, pro muže po pravici hostitelky.

Muže a ženy, starší a mladší – rozsazujeme střídavě. Starší pán, starší žena, mladší pán, mladší žena... Manželé nikdy nesedí vedle sebe.

Kam s ním?
Při rozvrhu pozic u stolu samozřejmě dbáme na profesní a zejména jazykové znalosti sousedů. Cizinec patří vždy mezi společensky významnější osoby, jeho usazení proto věnujeme patřičnou pozornost. Nemůžeme ho posadit vedle člověka, se kterým se nedorozumí.

Rozmístění stolů
Kolik je variant stolového uspořádání, tolik je i variant zasedacího pořádku.

• Tvar „U“
Ten zvolíme pro větší počet hostů. Zde sedí včele hostitel vedle hostitelky a dál od nich už se hosté střídají po obvodu stolu podle významu a pohlaví. Uvnitř účka mohou také sedět hosté – ti „méně významní“, ale jen na jeho koncích, aby měli dost místa k procházení.

• Tvar „E“
Toto uspořádání volíme pro mimořádně velký počet hostů. Opět hostitel a hostitelka sedí spolu včele – uprostřed pomyslného hřbetu písmene E. Od nich pak hosté opět postupují podle významu a střídají se muž – žena, starší – mladší.

• Tvar „T“
Hodí se pro méně početnou společnost. Zde sedí hostitelé uprostřed pomyslné stříšky téčka, a u rozmisťování hostů dál už platí stejná pravidla, jako v předchozích případech.

• Tvar „O“
U kulatého stolu existují dvě varianty rozsazení. V první sedí hostitelé vedle sebe. Pak hosty posadíme tak, aby nejméně společensky významné osoby seděly naproti hostitelům. Druhou možností je takový zasedací pořádek, kdy hostitelé sedí naproti sobě. Hostitel pak má po pravici nejvýznamnější ženu, po levici druhou. Pak opět dochází na střídání muž – žena. Hostitelce na protější straně stolu pak dělají společnost – po její pravici nejvýznamnější muž, po levici druhý čestný host.

Kdo sedí kde?
Pro usnadnění organizace je dobré položit na stoly před každým místem kartičku s tištěnou jmenovkou. Při velmi početné hostině je dobré u vstupu do společenské místnosti hosty k jejich místům nasměrovat. Abychom předešli trapnému tápání, bývá v předsálí umístěný tzv. placement – schéma zasedacího pořádku se jmény. Pokud je stolů víc, může hostitel rozdat hostům plánky s označením „jejich“ stolu.

Než vypukne hodokvas
Při příchodu ke stolu si nesedáme dřív než hostitel nebo u stolu přítomné dámy. Pokud se neznáme, u malého stolu se představíme všem spolusedícím, u většího jen sousedům. Používáme samozřejmě i navštívenky. Je-li sousedkou dáma, přirozeně jí pomáháme se židlí.

Malá oslava pro šest, pro osm...
V takové situaci sedí hostitelé u stolu naproti sobě, žena–hostitelka zády ke stěně. Vzácnější pár bude sedět – žena po pravici hostitele, muž – po pravici hostitelky. Poslední dvojice (čtveřice...) zaujme zbylá místa.

Rodinná oslava
I při slavnostnějších rodinných obědech a večeřích bychom měli dodržovat určité schéma. Doma jsou manželé zvyklí sedávat vedle sebe. Manželka by měla sedět vpravo. Dědeček s babičkou sedí také vedle sebe, babička vpravo. Hospodyně by měla sedět na straně, kde jsou dveře, aby měla blíž do kuchyně. Naopak oslavenkyně – oslavenec sedí co nejdál. Děti posadíme na boční strany stolu.

A nezapomeňte: Na společenské akci nejsme proto, abychom se jen najedli a poklábosili s kamarády. K tomu jsou určeny jiné příležitosti. U stolu se zasedacím pořádkem proto místa zásadně neměníme.

Zdroj: Etiketa

   
10.04.2008 - Láska a vztahy - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [24] Ťapina [*]

  Jeremi: Ještě že my plánujeme svatební oslavu někde na palouku a každý ať si zaleze kam chce. Můj rodinný tým bude čítat asi 2 lidi, pak nějakých 5 známých, partnerův rodinný tým a známí zaplní zbytek prostoru

  superkarma: 0 11.04.2008, 12:28:36
 2. avatar
  [23] Jeremi [*]

  Vivian: Já zas zasedací pořádek ke svatbě sestavovala podle nějaké diplomatické příručky a tam doporučovali rozesazení podle týmů nevěsta x ženich. Že to usnadní orientaci, kdo ke komu patří, a zabrání třenicím v případech, kdy se ty rodiny navzájem moc nemusí.

  superkarma: 0 11.04.2008, 10:49:02
 3. avatar
  [22] denkas [*]

  ha ha ha,jasně! Ale stejně je mě to takový blbý!

  superkarma: 0 11.04.2008, 00:27:44
 4. avatar
  [21] Vivian [*]

  denkas: jo, tak to nevím Ale ve "čtyřce" asi na nějakou etiketu sere pes

  superkarma: 0 11.04.2008, 00:00:55
 5. avatar
  [20] denkas [*]

  jo teď ještě mě napadlo,takový ty salonky, čalouněná lavice do "L" ,nebo i do "U".Sedíš někde uprostřed a chceš odejít! To maj všichni vstát a vylízt z "Účka"?

  superkarma: 0 10.04.2008, 23:48:31
 6. avatar
  [19] denkas [*]

  Vivian:Já vim v lepší restauraci se to nestane! Ale když někde sedíš "u zdi" a vedle tebe lidi,tak jak odejdeš? Polezeš pod stolem? Někde ve "čtyřce" ,lavice u zdi , no tam asi je jedno ,jak jdeš! já vim ,že se mě to už stalo. Jo třeba když sme byli v picérce! Tam zrovna byla lavice pro tři lidi!

  superkarma: 0 10.04.2008, 23:45:22
 7. avatar
  [18] Vivian [*]

  denkas: mezi stolem a osobou? To si nějak neumím představit... Jak chceš procházet před někým, kdo sedí u stolu?

  superkarma: 0 10.04.2008, 23:39:37
 8. avatar
  [17] denkas [*]

  Mě by spíš zajímalo,jak to je když musim projít u stolu . Vim ,že třeba v divadle se nechodí "zadkem" k lidem. Ale co když musim projít mezi stolem a osobou! Kam mam strčit zadek? Do talíře ,nebo do obličeje? :-D

  superkarma: 0 10.04.2008, 23:28:53
 9. avatar
  [16] Vivian [*]

  Jeremi: Luminar001: já jsem teda na svatbu sestavovala zasedací pořádek podle knih o etiketě a tam mj. tvrdili, že se příbuzní mají promíchat, aby se ti, co se znají, nebavili jen mezi sebou, ale aby se seznámili ti, co se ještě neznají... (Samozřejmě s tím, že malé děti sedí vedle vlastních rodičů apod.) No ale ve finále to bylo stejně fuk. Když je po obědě a vypukne zábava, tak se to stejně promíchá...

  superkarma: 0 10.04.2008, 23:17:23
 10. [15] Luminar001 [*]

  pajda: hm, sem absolvovala několik svateb a zasedací pořádek byl vždy jak popisuje Jeremi - na jedné straně hosté ženicha, na druhé nevěsty bylo to celkem ok, se to časem promísilo

  superkarma: 0 10.04.2008, 21:08:07
 11. avatar
  [14] Radka27 [*]

  Se zasedacím pořádkem si láme hlavu hostitel a umístí jmenovky. Pokud ne, smůla a sedá se jak koho napadne

  superkarma: 0 10.04.2008, 21:07:19
 12. avatar
  [13] Jeremi [*]

  pajda: Ale to je obvyklé rozesazení svatebních hostů a většinou příruček o společenském chování je i považované za správné. V čele nevěsta se ženichem, po boku s rodiči (vedle ženicha matka, vedle nevěsty otec), pak svědkové a dále zbylí hosté podle stupně příbuzenství a "významnosti". Rodinné týmy by měly vycházet na počet zhruba stejně.

  Lindaa: U nás se kromě oslav dětí pořádají narozeninové trachtace po restauracích. Oslavenec takový hodokvas zpravidla dostane místo věcných darů, protože se stejně špatně pořád vymýšlí, co komu (rodičovská klasika - nic nepotřebujou, všechno mají ). Zpravidla nás bývá přes dvacet, a to už je zasedací pořádek s cedulkami nezbytný. Akorát teda kromě etikety zohledňujeme i praktická hlediska - např. malé děti sedí tak, aby je mohl z každé strany umravňovat jeden z rodičů.

  superkarma: 0 10.04.2008, 16:55:05
 13. avatar
  [12] RenataP [*]

  Myslím, že gentiana to vystihla lépe než článek - totiž prakticky

  superkarma: 0 10.04.2008, 16:40:57
 14. avatar
  [11] pajda [*]

  Zažila jsem svatbu, kde zasedací pořádek udělali hodně blbě, totiž ženichovi příbuzní na jednu stranu, nevěstini na druhou a byl to neuvěřitelný trapas. Po téhle zkušenosti si raději budu lámat hlavu se složitými pravidly...

  superkarma: 0 10.04.2008, 15:07:03
 15. avatar
  [10] Meander [*]

  Jo, tak tohle je moje noční můra

  superkarma: 0 10.04.2008, 13:07:37
 16. avatar
  [9] ifulinkaa [*]

  občas je krásné si pravidla přečíst a pak doufat,že je nebudeme potřebovat ,myslím,že tohle zrovna se dá horko těžko zvládat

  superkarma: 0 10.04.2008, 12:54:36
 17. avatar
  [8] femme [*]

  naposledy jsem se hodně bavila, když řešil zasedací pořádek jeden můj kolega o svých abrhámovinách ale nebyl to zasedací pořádek pro lidi, ale pro jídlo na švédských stolech, aby to např. neměla hořčice daleko k masu, chleba k soli a vidlička k noži dokonce nám to přinesl rozkreslené na čtverečkovaném papíře a za každý nápad, který to vylepší, nabízel pusu

  superkarma: 0 10.04.2008, 11:42:12
 18. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  Zasedací pořádek jsem viděla řešit jen na svatbě, jinak si s tím nikde moc nelámou hlavu. Je to asi dobou nebo společností, že když oprášíte nějaký zvyk, je to především na hodinovou diskuzi. Tchýně nás tak jednou za měsíc pozve na oběd. Vzhledem k tomu, že my jsme čtyři, švagr s rodinou další čtyři,plus tchýně a tchán, tak mi přijde, že to pro ní není asi sranda. Vždycky jí přineseme alespoň kytku. Přijde mi to slušné

  superkarma: 0 10.04.2008, 10:59:30
 19. [6] Lindaa [*]

  Moje narozeniny jsem vyresila uz pred lety a od té doby neslavím. Odmítám lítat kolem kuchyne k vuli rodine, která je mi sumafuk a naopak, které já nestojím ani zato, aby zvedli telefon a popráli mi nebo poslali smsku. Obvykle ten den manzel uvarí nejakou mnamku a holky udelají dort a otevreme si láhev vína a tím to koncí. Deti slavíme a to si hosté sednou kam chtejí. Velké oslavy (kulatiny apod.) bereme jako bufet a to jsou nekdy lidi rádi, ze si vubec je kam sednout a nikdo neresí zasedací porádek. Na druhou stranu prístí víkend máme obrovskou rodinnou oslavu, stul bude do U a zasedací porádek mi dává pekne zabrat. Hlavne kam posadit tech 10 pubertáku - zamíchat je mezi dospelé se nehodí a nechat jim kus vlastního stolu se obávám, aby to prezili nervy moje i hostu. Asi jim do uvitacího prípitku zamíchám alkohol, aby spadli pod stul hodne rychle a byl od nich klid .

  superkarma: 0 10.04.2008, 10:29:48
 20. avatar
  [5] Olka [*]

  Žábina: Vy slavíte narozeniny vaší hospodyně? Já myslela, že jí k narozeninám dáte půl dne mimořádného volna, pokud připraví jídlo dopředu a dá instrukce komorné, v jakém pořadí chody podávat.
  U nás je to jednoduché, pokud mám narozeniny já, zároveň je má i syn, tedy je hlavním oslavencem on, a mám to vyřešené.

  superkarma: 0 10.04.2008, 10:18:32
 21. avatar
  [4] Žábina [*]

  hospodyně sedí nejblíž ke kuchyni
  a co když hospodyně a oslavenkyně je jedna a tatáž osoba?

  superkarma: 0 10.04.2008, 10:07:03
 22. avatar
  [3] aviaki [*]

  gentiana:

  superkarma: 0 10.04.2008, 09:25:23
 23. [2] gentiana [*]

  A na všechna poravidla je nutné se vyklašlat, když matka ženicha nesnáší manželku otce ženicha a když se přiblíží na méně než tři metry, lítají facky. A když se setká vlastní otec nevěsty s nevastním otcem nevěsty, to lítají rovnou pěsti, zatímco jejich manželky i exmanželky se snášejí obstojně. A když je důležité, aby inkontinentní děda měl blízko k záchodu, zatímco příbuzné se sklony k alkoholismu je nezbytně nutné oddělit od baru množstvím stolů, květináčů s fíkusy a nábožensky založených tetiček. Tyto tetičky je vhodné udržovat od těch rozvedených a jinak cizoložných, aby jim nekazily chuť k jídlu.
  Pokud máte famílii jako já, tak se dá horko těžko dodržet pravidlo, že oslavenec patří do čela stolu a ostatní jde do háje.

  superkarma: 0 10.04.2008, 09:00:36
 24. avatar
  [1] Olka [*]

  A jéje, u nás doma nejsou manželé zvyklí sedět vedle sebe, ale proti sobě, to bude malér, až nám na to přijdou. A ještě zcela proti bontonu mívám po levici dceru (z historických důvodů, když byla malá, krmila jsem ji), zatímco manžel má po pravici syna (od doby, kdy s námi stoluje dcera). Všechno špatně. Hospodyni nemáme, místo s nejsnazším přístupem uzurpuji já. Při rodinných oslavách oslavenec zpravidla sedí ce nejblíže u dortu tak, aby mohl sfoukávat svíčky. Dědeček a babička sedí tam, kam usednou, nepřesazujeme je, aby seděli na správnou světovou stranu. Dítě-domácí, které není oslavencem, si sedne tam, kde něj zbyde místo. Dítě-host sedí většinou po levici své matky. Kdybychom dodrželi zásady uvedené v článku, sedělo by takové dítě nejspíš mezi pratetou a sestřenicí nebo prastrýcem a bratrancem, což by asi nebylo nejpraktičtější. Ještě štěstí, že na naše rodinné oslavy nechodí kontroly dodržování zasedacího pořádku.

  superkarma: 0 10.04.2008, 08:47:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme