Styl

Lexikon slušného chování: Boty


…ty boty vždycky jdou a všechno hezké pošlapou!" Boty jsou důležitou, ale často podceňovanou součástí našeho zevnějšku. Měly by být samozřejmě pohodlné, ale to zdaleka není všechno. Často se setkáváme s lidmi, kteří sice věnují přehnanou péči svému oblečení, ale na boty zapomínají. Týká se to především mužů.

Bílé botasky k serióznímu obleku, nízké mokasíny ke krátkým koktejlkám, páskové sandály na podpatku „ozdobené“ ponožkami, polobotky k džínovým šortkám… Stejně jako oděv i boty vybíráme podle účelu, nač se ty které hodí. Obuv volíme podle příležitosti buď sportovní, turistickou, do zimy a vlhka, do společnosti či na doma. Největším současným nešvarem je nošení sportovních bot prakticky ke všemu a kamkoliv. Ale všeho s mírou! Jsou sice praktické, ale krajně nespolečenské.

Ženy si na rozdíl od mužů vedou při volbě obuvi dobře, většinou tak, jak jim velí módní diktát. Tu a tam se ale i jim přihodí situace, kdy padají všechny společenské úzy: Mohli jste například potkat elegantní ženu v nádherných společenských šatech s dokonale sladěnými doplňky obutou do bačkor?  Kde jinde než na návštěvě. Podle mnohých se mezi „svými“ na nějaký ten bonton nemusí tak přísně dbát.

Ale chyba lávky! Proč bychom právě na návštěvě měli něco tak směšného a nezřídka i ponižujícího snášet? Boty jsou nedílnou součástí našeho oblečení a bez nich by nemělo smysl se nějak pečlivě a vybraně oblékat. Na návštěvě se NEpřezouváme! Hostitelé by zkrátka měli po večírku počítat s nutným úklidem.

Páni kluci – na slovíčko!
Kupodivu spousta mužů si myslí, že existuje pouze jeden druh pánských bot. Minimálně „frčí“ dva typy: Boty s napevno uzavřeným šněrováním s dodatečně našitým jazykem – takzvané oxfordky – jsou považovány za víc společenské než ty s otevřeným šněrováním, u nichž je jazyk součástí předního dílu a našity jsou boční díly. Mokasíny jsou nejméně formální ze všech druhů bot, nenosí se do společnosti a nejsou ani součástí formálního oblečení.

Boty do roboty
I v kanceláři by měl být muž upravený. Přestože se muži ve společnosti neradi omezují, měli by si pamatovat: K obleku se NEnosí sandály, ani když jsou sami ve své kanceláři, natož když přijímají návštěvy. Nohy by nikdy neměli zdvihat tak vysoko, aby byly boty výše než polovina lýtka. Ukazovat protějšku boty z takové blízkosti je urážející. (Pamatujte, že ponožky musí být dostatečně dlouhé, aby při pohodlném nositelově posezení končily na noze v takové výši, aby nebyl mezi nimi a nohavicemi odhalen ani proužek kůže!)

Večerní obutí
Mokasíny se NEnosí večer, ani k žádné slavnostnější příležitosti, nehodí se ani k tmavému obleku, vhodné jsou spíš jen ke sportovnímu a neformálnímu oblečení. Se „semiškami“ je to podobné jako s mokasínami. Nosí se spíš k tvídovým nebo koverkotovým látkám, ale určitě ne večer do společnosti. Tam platí: tmavé, společenské šněrovací boty!

Kotníčkové boty
Vyšší obuv ke kotníkům si získává stále větší oblibu jak u žen, tak i u mužů. Semišové kotníčkové boty se nosí ke sportovním kalhotám. Zimní pánské kotníčkové boty se neukazují celé, zakryté nohavicí vypadají jako polobotky. Ke kotníčkovým botám rozhodně neřadíme holínky, i kdybychom je zkrátili…

Lakýrky
Lakovky neboli lakýrky – to je ovšem typická večerní obuv a nosí se pouze ke fraku či smokingu. Kdybyste měli žaket, obuli byste si k němu oxfordky…

Zdroj: Etiketa

Kupujete zásadně partnerovi boty vy, nebo si umí poradit sám? Musíte manžela při výběru bot usměrňovat? Převládají u vás v botníku spíš botasky, různé tenisky a kecky, nebo solidní kožené polobotky a střevíce? Zastáváte názor, že je pohodlí nade vše, a klidně jdete do divadla v mokasínách? Kolik jste ochotná zaplatit za dámské a kolik za pánské boty?

   
12.03.2008 - Krása - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [34] Martina59 [*]

  Co sportovní obuv?

  superkarma: 0 03.04.2013, 10:44:12
 2. avatar
  [33] owj [*]

  Rozděluji boty podle společenského vyžití.Boty zásadně kupuji v lékarně a používám jednu zn.SCHOLL. Jsou elegantní a výběr velký.Jednak na denní nošení, sváteční, společenské i sportovní.Nedávejme přednost u žen jen botám na vysokých podpatcích.Totálně jsem si s těmito typy bot zničila nohy.Teď teprve uznám, že dobrá bota musí mít vše IN.V botách od zn.SCHOLL pociťuji úlevu, nebolí mne nohy a co víc? Chráním si své zdraví.Nákup této zn. je sice dražšího rázu,ale investovat do zdraví se vždy vyplatí!

  superkarma: 0 15.03.2008, 12:55:45

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [32] ifulinkaa [*]

  určitě bych byla nadšená,kdyby se mi návštěvy promenádovaly po světlém koberci v obýváku!!! a v práci chodím jak kdy,jak v čem - někdy se přezuji do nazouváků,jindy zůstanu v tom,v čem jsem došla,není-li to mokré nebo nehygienické(viz čl.31)

  superkarma: 0 13.03.2008, 12:57:46
 2. avatar
  [30] wich [*]

  fialinka: Ve studiu jsem taky celý den v papučích a když vím, že má někdo přijít, jednoduše se přezuju. Pokud vím, že to jsou známí, zůstávám v papučích

  superkarma: 0 12.03.2008, 20:16:18
 3. avatar
  [29] wich [*]

  Boty si chodíme kupovat jak kdy. Spolu to má výhodu, neb ten druhý aspoň odhání nepohodlné prodavačky . Partner nosí tenisky často, k obleku samozřejmě společenskou obuv, já tenisky odmítám, nosím je pouze do tělocvičny, na golf nebo na hory. Většinou nosím podpatky . Kupuji si kvalitní, pohodlné, mám zdravé nohy, takže mne nikdy nic nebolí a vypadá to žensky. Ale věřím, že pro ženský, které přes rok šmejdí po městě v teniskách, je pak jeden večer za sezónu v lodičkách (nejlépe ještě nových neroztančených) utrpením

  superkarma: 0 12.03.2008, 20:14:22
 4. avatar
  [28] fialinka [*]

  No, článek sice poučný, ale ne ve všem souhlasím, tak třeba pařit si celý den nohy v zavřených botech, i když mám na sobě kostým, je podle mně teda horší než si u sebe v kanclu dát sandály... a pokud už by k nám měla přijít nějaká hoch návštěva, tak možná udělám výjimku a nemusí se zout, ale jinak je to normální a nepotřebuju, aby tu někdo nosil bordel z venku :-), navíc kdo k nám jde, tak ví, co má čekat, jinak by nechodil.
  A souhlasím s Gentianou - napište o nízkých dámských botech, taky nemusím podpatky...

  superkarma: 0 12.03.2008, 20:13:25
 5. avatar
  [27] Vivian [*]

  Bébina: je rozdíl, jestli má někdo boty zablácený od koní, nebo jestli na nich má dva roky starej prach Provozní špína je v pohodě.
  A na celodenní pochod musej bejt boty vychozený.

  superkarma: 0 12.03.2008, 19:20:55
 6. avatar
  [26] Kelly [*]

  Meander 14: hlasitě řvu smíchy ... vůůůůbec nejsi škodolibá ... jsi moje krev

  superkarma: 0 12.03.2008, 17:09:24
 7. [25] mindulinka [*]

  Tak momentálně lítám v teniskách - protože než se od baráku přes blátíčko dostanu k autu - tak bych boty na podpatku utopila, a ještě mi několikrát za sebou šlápne pes na nohu. O synovi ani nemluvě, taky mě nejraději ošlapává. U nás se boty myjou denně, ale jaksi to není znát. Těším se až bude sucho a já těch pár metrů zdolám i v podpatcích.

  superkarma: 0 12.03.2008, 15:58:57
 8. [24] Bébina [*]

  Vivian: Bohuzel, z par minut zkouseni v obchode nejsem schopna zjistit, jestli me boty otlaci pri celodennim pochodu. Takze mam doma uz asi pet let prakticky nepouzite trekove boty za bratru 3000Kc, jsou tak krasne, je mi lito je vyhodit. Jo a v zabahnenych botach chodim kazdy tyden, kdyz jedu od koni. Bahno je svina.

  superkarma: 0 12.03.2008, 14:29:16
 9. avatar
  [23] kareta [*]

  Eva Randová: ve společenské části domu nutím přezouvat jen některé a nahoru pouštím jen nocležníky- bosé

  superkarma: 0 12.03.2008, 14:20:08
 10. avatar
  [22] kareta [*]

  Solei: ty se impregnují

  superkarma: 0 12.03.2008, 14:17:41
 11. [21] Bébina [*]

  Eva Randová: Existuji backory urcene jen pro navstevy a stoji par korun , vlastni bych taky nikomu nepujcila. Je snad lepsi, aby ti nekdo s plisni na nohou chodil po koberci?

  superkarma: 0 12.03.2008, 14:15:51
 12. avatar
  [20] Eva Randová [*]

  Přezouvání do bačkor u nás od hostů nemám ráda.Co kdyby měl někdo z nich plíseň?Když byl pejsek ,tak by si odnášeli chlupy domů.Bydlím na vesnici a máme chodníky jak ve městě.Možná čistší.

  superkarma: 0 12.03.2008, 13:05:12
 13. avatar
  [19] Solei [*]

  a musím si jít přeleštit i ty trekové?

  superkarma: 0 12.03.2008, 12:53:19
 14. avatar
  [18] Vivian [*]

  Mám docela ráda podpatky, ale teď nosím jen nazouvací polobotky, abych se nepřerazila, když nesu dítě ve fusaku (7 kg, plná náruč) ze třetího patra dolů do kočárkárny
  Manžel si boty kupuje sám, je to dospělý člověk
  Názor "pohodlí nade vše" nezastávám, člověk by se měl umět obout náležitě pro každou příležitost, ačkoli to neznamená, že musí mít puchejře a odřený nohy. Ono to hlavně chce koupit si boty, které mi padnou, že ano... Kdo jde v teniskách do opery, je buran. A taky ten, kdo chodí ve špinavejch botách.

  superkarma: 0 12.03.2008, 12:44:10
 15. [16] gentiana [*]

  Na návštěvě se pře a pře a přezouváme, protože nejsme prasata. Výjimku může stanovit hostitel, ale automaticky očekávat, že budu hýkat nadšením, že mi někdo skotačí v jehlových podpatkách po parketách, je pitomost. Outfit vlastníka jehlových podpatků je mi méně důležitým, než MOJE podlaha.

  A propos, ať sem nějaký módní poraděnko napíše něco o dámských společenských botách s plochou podrážkou. To by bylo užitečné. Že nemám chodit na bál v holinkách, to už vím.

  superkarma: 0 12.03.2008, 12:22:27
 16. avatar
  [15] OlgaMarie [*]

  závislá na čokoládě: Ani se nedivím, že tě ještě dnes bolí nohy. Ono jít na ples v botech na podpadku musí být záhul. Příště si vezmi střevíčky na podpatku a zjistíš, že je to mnohem lepší.
  S manželem kupovat boty chodím. On si vybere, které chce a já mu vyberu, které potřebuje. Pokud jde s námi dcera, vybere mu ještě "suprový".

  superkarma: 0 12.03.2008, 11:48:45
 17. avatar
  [14] Meander [*]

  Ťapina: Nebo tmavomodré Přišla se k nám paní podívat na bílé koťátko a měla tmavomodrý sametový kabát Haha

  superkarma: 0 12.03.2008, 11:16:40
 18. avatar
  [13] Ťapina [*]

  Meander: Škodolibě jsem si představila návštěvu na úrovni v černé samotové róbě

  superkarma: 0 12.03.2008, 11:10:27
 19. avatar
  [12] Florencie [*]

  Meander: proč ne? třeba ji popírají aby nespadla

  superkarma: 0 12.03.2008, 10:44:25
 20. avatar
  [11] Meander [*]

  závislá na čokoládě: PodpaDky mi chyběly!

  superkarma: 0 12.03.2008, 10:35:32
 21. avatar
  [10] závislá na čokoládě [*]

  U nás vedou jednoznačně tenisky. Manžel do práce nic jiného nenosí, já pokud nemusím být v kostýmku tak rifle a tenisky. Pobíhání po podniku v podpadkách je nějak nereálné. Podpadky jsem měla v sobotu na plese a nohy mě bolí ještě dneska

  superkarma: 0 12.03.2008, 10:29:03
 22. avatar
  [9] Florencie [*]

  Meander: k nám už taky chodí návštěvy psychicky připravené na to, že máme línajícího psa, který se děsně rád mazlí

  superkarma: 0 12.03.2008, 10:24:23
 23. avatar
  [8] Meander [*]

  Ťapina: Já taky. K nám se chodí zásadně v něčem, na co se nechytají chlupy, případně na tom nejsou vidět (nebo to návštěvě nevadí)

  superkarma: 0 12.03.2008, 10:08:09
 24. avatar
  [7] cicinka [*]

  Druhý odstavec mi něco připoměl.Hororovou svatbu v rodině mé známé.Ženil se jí bratr a rodina nevěsty je asi trochu divná,to by bylo na dlouhé povídání.Ale otec nevěsty měl na obřadu k obleku,barvu už si nepamatuju,botasky Prestige!!!Viděla jsem na vlastní oči fotky.Jen jsem zírala.

  superkarma: 0 12.03.2008, 09:20:51
 25. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Chtěla bych vidět tu návštěvu, která by k nám domů přišla ve společenských šatech

  superkarma: 0 12.03.2008, 09:07:15
 26. avatar
  [5] Solei [*]

  Bébina: jo, pokud je návštěva natolik střelená aby šla ke mně na návštěvu ve večerní róbě tak se buď může prohánět bosky nebo v přidělených papučích - když na podpatcích nechodím po bytě ani já, proč bych to měla dovolit někomu jinému, byť by to byla moje vlastní sestra

  superkarma: 0 12.03.2008, 08:46:09
 27. [4] Bébina [*]

  Navstevu, ktera by mi chtela slapat po byte v botach, v kterych slapala venku po posranych chodnicich, bych nepustila pres prah.

  superkarma: 0 12.03.2008, 08:37:32
 28. avatar
  [3] idiska [*]

  tak mmusím přiznat, že pokud se zrovna nejdená o boty na hory nebo kolem baráku, tak jsem vedle...osobně preferuji podpadky, léčím si tak svůj výškový mindrák

  superkarma: 0 12.03.2008, 07:11:59
 29. avatar
  [2] kareta [*]

  Mám "koně", několikery pohory, pánské mokasíny v 39tce, a střevíce na podpatku....tenisky nesnáším, pohodlné mohou být i boty na podpatku

  superkarma: 0 12.03.2008, 07:00:50
 30. avatar
  [1] trdlo [*]

  "s dokonale sleděnými doplňky" - a skaprovanymi, sesprotovanymi i smakrelovanymi.

  superkarma: 0 12.03.2008, 00:21:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme