Bulvár

Lexikon neboli „zakázání“ Vatikánu

Vatikán právě vydal ve formě slovníku soubor zákazů, které se týkají sexu a rodiny. Církev v něm připomíná své tradiční pohledy na svět.

Dílo o 850 stranách zpracovává 78 témat a v prodeji je k dostání za 60 euro. Pokud jde o témata, všímá si v současnosti hodně diskutovaných otázek: sexuální vztahy, práva homosexuálů, rozvod, potrat, euthanázie, volné soužití. Slovník byl vypracován 70 kardinály, biskupy, teology a experty z celého světa, a to na žádost Pontifikální (papežské) rady pro rodinu. Radě předsedá kolumbijský kardinál Alfonso Lopez Trujillo, který je považován za jednoho z nejkonzervativnějších. Dílo bylo vydáno vydavatelským domem Edizioni Dehoniani v Boloni, řízeným církevní kongregací Dehoniánů.

"Sexuální abstinence neboli sexuální vztahy pouze mezi manželi a věrnost je jediná skutečná a účinná prevence AIDS,“ říkají autoři Lexikonu. Na druhou stranu, ale dílo připomíná odpor církve k používání prezervativu, který je světově považován jako prostředek ke zmírnění šíření AIDS.

V díle se také prohlašuje, že :„ … homosexuálové nemají mít žádná práva, protože homosexualita nemá žádnou společenskou hodnotu…“. Jedná se prý o „psychickou koncepci, kterou společnost nemůže společensky zavést“. Církev tím chce říci, že odmítá svatby mezi homosexuály.

V Lexikonu je rovněž vyjádřen postoj církve vůči antikoncepci. Ta by se měla „úplně zakázat“. Církev se opírá o své postoje týkající se bioetiky, práv embrya, práv dětí, rodiny a páru.

Lexikon je v současné době v církevních prodejnách v okolí Vatikánu a je v italštině. Přeložen bude i do dalších jazyků.

Podle zahraničních webů

   
09.04.2003 - Společnost - autor: katchaba

Komentáře:

 1. avatar
  [17] Dášule [*]

  Nějak se marně snažím přijít na to, v čem se postoje církve za těch 5 let změnily k lepšímu? Nic jsem nenanšla, spíš mám pocit, že u nás se snaží získat stále větší a větší práva do všeho kecat i nevěřícím - viz právě dnes jsem slyšela, že lidovcům bylo slíbeno, že umělé oplodnění bude povoleno pouze párům. A ODS kývla výběnou za podporu Julínkových deforem.

  superkarma: 0 09.04.2008, 15:35:41
 2. avatar
  [16] Meander [*]

  Já u starých článků ploštím naprosto běžně

  superkarma: 0 09.04.2008, 15:00:12
 3. avatar
  [15] Solei [*]

  OlgaMarie: přiznávám se bez mučení, nějak jsem letopočet článku přehlédla. A ani jako blondýnu mne roztržitost neomlouvá

  superkarma: 0 09.04.2008, 14:36:03
 4. avatar
  [14] Petrushe [*]

  OlgaMarie: U tohohle tématu je 5 let jako nic a moje potřeba se vyjádřit k tomu není nijak velká, možná by mi měl jen šéf přidat trochu práce, abych neměla na to 'nezbytný' vyjadřování čas ...Jestli má někdo zase potřebu mě kvůli tomu někam zařadit, tak prosim...

  superkarma: 0 09.04.2008, 13:07:00
 5. avatar
  [13] OlgaMarie [*]

  Solei: Petrushe: Jsme přemýšlivé holky nebo budeme zařazeny mezi "ploštěnky", protože jsme pocítily potřebu vyjádřit se k 5 let starým názorům? Určitě není bez zajímavosti se podívat , jakým myšlenkovým posunem některé čtenářky za 5 let prošly.

  superkarma: 0 09.04.2008, 12:58:38
 6. avatar
  [12] Petrushe [*]

  Církev byla stejně založená jen jako monopol na vybírání peněz za víru...něco jako poplatek za dýchání vzduchu...Nejsem věřící a nikdy nebudu, víru neodsuzuju, ale to církevní kázání vody a pití vína, kázat desatero a u toho vybíjet nevěřící...no, vzhledem k dějinám ve mě není k této instituci špetička respektu a jejich pravidla by se chytla možná před sto lety, v dnešním světě zní spíš směšně...

  superkarma: 0 09.04.2008, 12:46:28
 7. avatar
  [11] Solei [*]

  OlgaMarie: Máš pravdu v tom, že Bible samotná kritizovat nejde, zvláště pokud ji ten kritizující sám pořádně nezná. Ale u Bible stejně jako u Koránu jde o výklad.

  V tomto souhlasím s Nyo. katolická církev by se měla vrátit k původním myšlenkám. Politické ambice některých církví jsou nebezpečné. V mnoha zemích aby člověk vůbec uspěl ve společnosti, musí být členem církve a každou chvíli si jméno boží brát do úst. Ve jménu víry bylo napácháno již hodně zla. Pokud někdy byla víra dobrá, tak ve smyslu, kdy pomohla jednotlivci.
  Dříve církev kecala i do toho, jaká poloha při milování je správná a lékař nebo porodní bába, která matce po desátém porodu poradila něco o plodných a neplodných dnech, riskovali vězení. Žába ve sklenici byla podle nich "ďábel in vitro" a daný majitel byl upálen.
  Ano, ať církev radí, některé rady mohou být dobré. Ale i ona sama by se měla od některých věcí očistit.

  superkarma: 0 09.04.2008, 10:47:55
 8. avatar
  [10] OlgaMarie [*]

  Ťapina: K č.8: Proč mají nekatolíci tendenci kecat do interních pokynů katolické církve? V současné době se chystá úplné šestidílné vydání s poznámkami a původním textem Bible kralické šestidílné. A vůbec - kdo z kritiků křesťanství měl Bibli Svatou někdy v ruce, natož aby ji četl? Stát se oponentem Bible vyžaduje její dobrou znalost.

  superkarma: 0 09.04.2008, 08:34:35
 9. avatar
  [9] OlgaMarie [*]

  Nyotaimori: K č.4: Prosím, tvůj příspěvek by měl začínat Politická moc katolické církve byla stejnou...Jinak mám výhrady i k misijní činnosti některých "svatých". Vojtěch-Adalbert při ní přišel o život, ale důsledek jeho činnosti byla genocida Polabských Slovanů.

  superkarma: 0 09.04.2008, 08:21:05
 10. avatar
  [8] Ťapina [*]

  To jsou věci Proč má katolická církev pořád tendenci kecat do soukromých věcí?

  superkarma: 0 28.11.2003, 21:13:57
 11. avatar
  [3] Kocicka [*]

  také se považuji za věřící,ale sledčím nemohu prostě z rozumu souhlasi...někdy mi to připadá jako to dávné pálení čarodějnic! Ale chvála Bohu,že už je to za námi, tak snad i toto bude brzo překonané...

  superkarma: 0 09.04.2003, 17:16:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme