Rodina

Leváka má v rodině více než třetina Čechů. Život jim usnadňuje obrácené pravítko i otvírák

Podle aktuálního průzkumu řetězce Albert má ve své rodině leváka 37 % Čechů. Do školy u nás v září nastoupí dle odhadu více než 10 tisíc levorukých prvňáčku. Všichni školou povinní leváci letos najdou v obchodech Albert širokou nabídku speciálně upravených pomůcek.

Nejvíce levorukých mají v Libereckém kraji

Jak se člověk stane levákem, lékaři stále nevědí. Nejčastěji se však mluví o dědičnosti. Fenoménem se zabývá i celý vědní obor s názvem sinistrologie. Aktuální průzkum maloobchodního řetězce Albert* ukázal, že leváka má v přímé rodinné linii více než třetina Čechů (36,6 %). Nejvíce levorukých příbuzných přiznali respondenti v Libereckém kraji (54, 5 %), následuje Olomoucký kraj (43, 8 %) a poté Jihomoravský kraj (42, 6 %). Nejméně oslav sobotního Dne leváků pak čeká na obyvatele Královéhradeckého kraje (18,5 %).

Za leváctví může náš mozek. Každá jeho polokoule řídí opačnou stranu těla. Takže levá mozková hemisféra ovlivňuje pravou a pravá je zodpovědná za levou. Proto mají levorucí jiné vrozené předpoklady než praváci. Používají více pravou hemisféru, a tak vynikají například v orientaci, mají velkou fantazii a hudební sluch.

V minulosti se věřilo, že levorukost je negativní jev, kterému bychom měli předcházet. Až do roku 1967 se tak například českoslovenští školáci museli přeučovat na pravou ruku, což mělo často za následek i závažné vývojové poruchy řeči či motoriky. V současnosti už víme, že levorukost v žádném případě nesnižuje šikovnost či inteligenci. Dokazují to i tak významní leváci, jako byl například Alexandr Veliký nebo Julius Caesar. Svá největší díla také údajně stvořili levou rukou Leonardo da Vinci či Michelangelo.

Deset tisíc levorukých prvňáčku

Do lavic letos podle odhadu nastoupí přes deset tisíc prvňáčku píšících levou rukou. Nejen oni, ale všichni levorucí žáci, studenti i dospělí najdou v sortimentu obchodů Albert před začátkem nového školního roku širokou nabídku speciálně upravených potřeb.

„Jde především o psací pomůcky včetně plnicích per, pastelek, obrácených bloků, ořezávátek nebo pravítek. Vše navíc přehledně a na jednom místě. Věříme, že pohodlný nákup kvalitních potřeb pro leváky usnadní život žákům i jejich rodičům,“ doplňuje Barbora Vanko, mluvčí obchodního řetězce Albert.

Levoruké hokejky, kytary i geometrické pomůcky

Mezinárodní asociace leváků (Lefthanders International) vyhlásila poprvé v roce 1992 Den leváku s cílem zvýšit povědomí společnosti o kladech a záporech levorukých lidí. Dnes už se naštěstí pro levoruké vyrábí celá řada pomůcek, které jsou pro praváky samozřejmostí. Dokonce existují specializované obchody, kde leváci seženou na jednom místě veškeré vybavení. První takový, s výstižným názvem Cokoli pro leváky (Anything Left-Handed) vznikl v Londýně již na konci šedesátých let minulého století. Kamenný obchod v roce 2006 nahradil e-shop, ze kterého nyní společnost rozváží výrobky pro levoruké do celého světa.  Mezi nejprodávanější položky tady patří různé psací potřeby a dále nůžky nebo otvíráky na konzervy.

V obchodech se leváci také často ptají po levostranné škrabce na brambory a nožích, sehnat se ale dá také kosa a srp. Levorucí sportovci ocení speciálně upravené hokejky nebo golfové hole, hudebníci pak kytary nebo bicí soupravy. A pro leváky se také vyrábějí speciální přístroje v nemocnicích.

 

pomucky pro levaky albert Herlitz My Pen Sada pravítek pro praváky i leváky

Dostupné v prodejnách Albert

Leváci potřebují oproti pravákům obrácenou perspektivu. Přesně to nabízejí pravítka vhodná pro levoruké – počátek, respektive nula je umístěná na pravém konci.

 

pastelky pro levaky albertStabilo Easy Start Pastelky 6 barev

Dostupné v prodejnách Albert

Oblíbené trojhranné pastelky mají vykrojení pro pohodlný úchop určené speciálně pro leváky.

 

* Průzkum Instant Research společnosti Ipsos pro značku Albert se uskutečnil v červenci 2016 a zúčastnilo se ho 500 respondentů.

www.albert.cz

   
17.08.2016 - Zpátky do školy - autor: Tisková zpráva

Komentáře:

 1. [10] Boros [*]

  metro84 — #2 Moje tchyně je také levák jak poleno. je jí přes 710, takže ve škole přecvičená a píše pravou- dost otřesně. Ovšem zbytek všechno levačkou a já když vidím, jak krájí chleba, tak mám vždycky strach, že se pořeže.

  superkarma: 0 17.08.2016, 19:51:46
 2. avatar
  [9] risina [*]

  Trocho opozdeny clanek - "Nejméně oslav sobotního Dne leváků pak čeká na obyvatele Královéhradeckého kraje..." Den levaku se sla il minulou sobotu Sml58

  A ac levak, necbapu to obracene pravitko ani si neumim prdstavit obraceny blok. Asi se tedy vypravim do Alberta....

  superkarma: 0 17.08.2016, 15:46:48
 3. [8] dadma [*]

  Já jsem levák a jelikož jsem měla pokrokovou soudružku učitelku, tak mě nepředělávala na praváka. Písmo mám hezké,ve škole mě trochu dělal problém psaní perem a pak i plnícím perem,ale když jsme mohli začít používat propisovačku, tak to bylo dobré.Jinak jsem se naučila používat i věci pro praváky.U PC používám myš pravou rukou a nedělá mě to problém. Příbor musím mít tedy obráceně. Také škrabku na brambory jsem měla pro leváky,nyní máme takovou zubatou a je jedno pro koho je.

  Moje dcera je také levák a syn pravák.

  superkarma: 0 17.08.2016, 14:03:02
 4. avatar
  [7] chanahd [*]

  Já jsem levák. Ale většinu věcí - jako nůžky, pravítka, myš u počítače... používám bez problémů. Mám doma akorát škrabky na brambory pro leváky. A sháním ještě otvírák, protože konzervu vážně neotevřu.

  superkarma: 0 17.08.2016, 12:46:50
 5. [6] Andreadornova [*]

  Já jsem levák nikdy jsem nic takového nepotřebovala

  superkarma: 0 17.08.2016, 12:11:50
 6. [5] bobani [*]

  malá vnučka je také levačka

  superkarma: 0 17.08.2016, 09:26:33
 7. avatar
  [4] baraval [*]

  Jé, ještě píši blbiny. Starší kluk, ne straší.....

  superkarma: 0 17.08.2016, 09:06:29
 8. avatar
  [3] baraval [*]

  Můj straší kluk je také levák a také neměl vyloženě nějaké spešl pomůcky))))))

  Občas je jen na něco levej......

  Omlouvám se za nespisovnou češtinu, ale nějak mi to sem sedlo....Sml52

  superkarma: 0 17.08.2016, 09:05:41
 9. avatar
  [2] metro84 [*]

  Jsem levák, ale naši pro mne nikdy nic speciálního nepořizovali, takže i pravoruký otvírák používám levou, snad jen nechtějte vědět jak Sml80 nicméně konzervu otevřu. Nůžky též používám běžné - levou, obrácené pravítko jsem nikdy neměla Sml80 jediné, co jsem si nedávno pořídila, respektive nastavila -jsem si u notebooku myš na levou stranu, tak nyní mohu myš používat levou i pravou.

  1. na komentář reaguje Boros — #10
  superkarma: 0 17.08.2016, 08:36:01
 10. [1] zlá teta [*]

  Jo, jo, taky jsem z liberecka.

  superkarma: 0 17.08.2016, 08:28:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme