Domácnost

Letošní Beltine: Došlo na magii!

Když jsme sbírali devatero druhů dřeva, kterým se podpalují beltinové ohně, vyhodnotila jsem, že budu muset někdy v nejbližší době zorganizovat nějakou hromadnou akci, třeba s názvem „Žít na smetišti je nedůstojné“.

Tak krásná příroda ve zdejším kraji si poněkud nezaslouží, aby se vedle stoletých dubů a chráněných rostlin válely hromady odpadků, plastových lahví a podobně. Vážně hrůza! Trochu mě překvapuje, že radnice města Varnsdorf nějaký úklid, třeba se zapojením místního žactva, nedokáže zrealizovat sama.

Thór počkal

Když už nám chyběl jen jeden druh dřeva, zatáhlo se nebe a začalo zlověstně hřmět.

„No, to by byl skutečně pech, kdyby začala bouřka,“ povídám, když jsme poslední dřevo našli pod jabloní. Do zapálení ohně zbývaly slabé dvě hodiny.

„No tak, Thóre, buď přece velkorysý, vždyť s bouřkou můžeš přijít kdykoli jindy,“ prosily jsme u lékárny v ruce s klacky.

„Prosím tě, nekaz nám Beltine, Thóre,“ volala hlasitě dcera Johanka směrem vzhůru.  

Kolemjdoucí pán se počal zvědavě rozhlížet, kde že jen oslovený pan Thór.

„To je bůh blesků a hromů, víte. Právě ho prosím, aby nebouřil,“ vysvětlila mu Johanka. Nevěděl, nepochopil, zrychlil.

Thóra jsme nakonec přemluvili a bylo to hezky mystické, když se z úplně černých mraků během hodiny vyklubalo sluníčko, přestože bylo už hodně po šesté hodině. Došlo nám, že byl asi tak přívětivý i proto, že jsme se s Beltinem a prosbou trefili právě do jeho dne. Byl přece čtvrtek.

b

Kamila to nevzdá

Byli jsme prakticky všichni, chyběla jen velmi nadaná čarodějnice Kamila. Včera vyhrožovala, že vyjede hodně brzo, aby dorazila ještě na přípravy.

„Zavolám jí,“ rozhodla jsem se.

„Už jedůů,“ výskala radostně do sluchátka. „Právě dojíždím do Roudnice!“

„Ale to jsi špatně. Minula jsi odbočku na Českou Lípu,“ vysvětluji starostlivě.

Ahá, no tak já to otočím a najdu ji. Za chvíli zavolám,“ pravila optimisticky.

Postavili jsme hranice, přinesli naložené maso a já jsem šla uvařit čarovné víno, kde nesmí chybět devatero přísad.

Telefon – Kamila: „Už vím, kterou odbočku jsem minula. Všimla jsem si jí, když jsem ji minula napodruhé. Nevadí, najdu jinou.

Sešlo se nás hodně a modlitbičku jsme rituálně odříkávali zhruba kolem osmé hodiny. Hořely louče i dvě hranice. beČerný oheň si spravovali výhradně muži a hořel jim krásně.

I nám se ten náš nakonec s lehkou otravou kysličníkem uhelnatým, očouzenými obličeji, uzenými hlavami, doutnající ofinou a hyperventilovaným organismem podařilo rozfoukat.

Telefon – Kamila: „Ták, už jsem zase v Letňanech. Jiná odbočka už cestou nebyla.“

 

Seznam na půlku stromu

Následoval rituál psaní na připravenou březovou kůru. Do černého ohně se, jak jsme si už říkali, vhazují seznamy toho, čeho se chtějí zúčastnění zbavit.

Všichni soustředěně vypisovali různé nepříjemné věci i vlastnosti, počítali kila, své obavy i zdravotní potíže. Je to každého věc, a tak si každý odešel pěkně do ústraní, aby měl chvilku pro sebe.

belbelt

„Můžu si vzít ještě jednu kůru?“ ptá se Pavlína, když jí kůra velikosti A4 přestala stačit. „Jasně.“ Čekali jsme dvacet minut.

Telefon – Kamila: „Jsem v Mělníkůůů!!!“

Rituálně jsme vhodili seznam zlých věcí do černého ohně a ten si muži po té, co konečně shořela i Pavlínina esej, slavnostně uhasili.

pajPosilnili jsme se svařeným vínem, vhodili do bílého ohně první sousto koláčků a přešli jsme na březovou kůru s přáními.

Pavlína už automaticky vyfasovala největší plachtu kůry. Psala dlouho. Setmělo se.

 

Kouzlo?

„Hele, to je zajímavý,“ zpozorněl Dan. „Když jsme pálili ty špatný věci, čoudil ten oheň úplně černě, a teď čoudí bíle.

Museli jsme mu dát za pravdu. Přestože v obou ohních hořelo naprosto stejné dřevo a vhazovala se stejná kůra, skutečně byl výrazný rozdíl v barvě kouře. Toho si nešlo nevšimnout a uznali to všichni.

Prakticky si to nelze vysvětlit, ale vážně to tak bylo. Logický důvod se nalézt nepovedlo, a tak jsme rádi přijali možnost, že je to prostě tím, že před tím hořely zlé věci a při takové koncentraci negativ se to patrně muselo někde projevit. Je to hezká verze. Zvlášť, když jiná prostě i přes snahu k dispozici nebyla.

oh

Telefon – Kamila: „Jedu na Mšeno. Je to silnice osmé třídy. Předjela jsem dva koňské potahy a mě předjel ježek. Možná jedu blbě.

„Máš pravdu, jedeš blbě. Jdu pro turistickou mapu. Na jiné tě asi nenajdem...

Po hromadné poradě jsme Kamile vysvětlili, jak by se, pokud zase někde neuhne, mohla dostat do Mladé Boleslavi, odkud by to šlo na tu Českou Lípu.ma

„Jasně, chápu, zavolám.

Pomalu se nám dopeklo maso, které jsme, kromě porce pro Kamilu, kterou jsme během večera překřtili na nového Emila Holuba, rychle snědli.

Letošní Beltine byl skutečně nádherný a hodně se vydařil. Hráli jsme na kytaru i tancovali dlouho do noci. Nakonec jsme poslali muže pryč, abychom si my ženy mohly skočit nahaté přes oheň a byly tak celý rok zdravé. Bylo teplo a bylo to krásné.

Telefon – Kamila: „Mladá Boleslááááv!“

Věštili jsme až do rána

Ještě chvíli s námi pak byli naši muži, než se přesunuli do domu podebatovat o naší velmi fatální hokejové prohře kys Kanadou.

My jsme se pěkně pohlceny magickou atmosférou vrhly na vrhání run a věštění z tarotu.

Byly jsme si sednout pod jeřabinu věříce, že třeba spatříme Elfy, a také jsme do ohně vhazovaly šafrán, abychom v plamenech spatřily odpověď na svou otázku pro letošní rok. Bylo hodně brzy ráno.

KAMILA DORAZILA!!

S úsměvem na rtech a zdviženými pažemi se tahle dobrá žena vybatolila nad ránem konečně z auta:

ka

„Takže dámy, mám v zadku tři sta padesát kilometrů, viděla jsem horu Říp, Prachovský skály, Ještěd, Bezděz, Křováky, Eskymáky, pštrosy, několik policejních hlídek několika států, viděla jsem různé druhy silnic a poznala mnoho zajímavých lidí, míst i zvěře. Jsem ráda, že vás vidím. Mám v kufru alpský protěže, okousaný nohavice od ledních medvědů a strašnej hlad.“

Jaký byl váš Beltine?

   
04.05.2009 - Dům a byt - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. [25] orangutan [*]

  Sml17neměli,nemoc

  superkarma: 0 30.05.2009, 21:48:15
 2. avatar
  [24] Petrushe [*]

  No, já letos snad poprvé za patnáct let nebyla u ohně, ale zašla jsem na Majáles ve Stromovce...v podstatě to nebylo špatný, ale nějak tyhle hromadný akce nejsou můj šálek kávy...vlastně je celý večer jen o frontách...půl hodiny fronta na pivo a poté půl hodiny ještě zoufalejší na záchod. Pak půl hodinová fronta na párek, půl hodina na pivo, půl hodina na záchod, a ještě dvakrát a večer je v trapu Sml34 Zlaté táboráky a pečení masa kdesi v klidu pražské zahrádkářské kolonie Sml33

  Jinak moc pěkný článek, Míšo...ostatně Ty nikdy nezklameš Sml67

  superkarma: 0 07.05.2009, 09:22:20
 3. avatar
  [23] shb [*]

  Krásnou oslavu jste měli Míšo :o)

  superkarma: 0 05.05.2009, 14:32:55
 4. avatar
  [22] kebulkaevulka [*]

  Nestyda — #21 To je ale škoda

  superkarma: 0 04.05.2009, 23:02:43
 5. [21] Nestyda [*]

  kebulkaevulka — #20 Krišpína — #19 Kdyby si člověk všechno pamatoval, ale ono se to postupně vytrácí a nemá kdo "aktualizovat" :D

  1. na komentář reaguje kebulkaevulka — #22
  superkarma: 0 04.05.2009, 22:38:58
 6. avatar
  [20] kebulkaevulka [*]

  Nestyda — #18 Super osloveníSml52

  1. na komentář reaguje Nestyda — #21
  superkarma: 0 04.05.2009, 22:32:27
 7. avatar
  [19] Krišpína [*]

  Nestyda — #18 Sml30Sml67

  1. na komentář reaguje Nestyda — #21
  superkarma: 0 04.05.2009, 22:20:41
 8. [18] Nestyda [*]

  Krišpína — #17 Děda :D... A když byl hodně mrzutej, tak mluvil německy :D. On tedy neměl zuby, tak pošišlával... ale v němčině :D A svojí celoživotní partnerku oslovoval také romanticky "babo buzerante!" :D

  1. na komentář reaguje Krišpína — #19
  2. na komentář reaguje kebulkaevulka — #20
  superkarma: 0 04.05.2009, 22:11:52
 9. avatar
  [17] Krišpína [*]

  Nestyda — #16"hromy bíte, zabíjejte"...tak už jsem se dlouho nezasmálaSml30

  1. na komentář reaguje Nestyda — #18
  superkarma: 0 04.05.2009, 22:09:37
 10. [16] Nestyda [*]

  Míšo, článeček je OPĚT a ZASE perfektní,  nádhernej a úžasnej, lidskej a teplej. Já se na ten večer tak těšila, chtěla jsem si aspoň na zahradě udělat malej ohýnek, ani ne tak kouzlit, jako spíš si užívat tu atmosféru. Ale čtvrtek byl docela perný a já pak byla moc unavená. A navíc, zatímco Vám se podařilo Thóra přemluvit, aby dal chviličku pokoj, tady řádil jako černá ruka. Blesky lítaly, hromy bily (jak můj děda s oblibou říkal, rozhodně ne, když byl v klidu: "Hromy bíte, zabíjejte!" Děda byl svůj.), venku bylo dost chladno a do toho déšť. Vůbec to u nás ohňům a sezení u májky nepřálo. Ale třeba to mělo svůj smysl, všechno má.

  Tak ať se Míšo Tobě a Tvé rodině (počítám tam všechny, i zabloudivší Kamilu) přáníčka splní a jste všichni spokojení a zdraví. Z fotek sálá nesmírná pohodička...

  1. na komentář reaguje Krišpína — #17
  superkarma: 0 04.05.2009, 21:55:21
 11. avatar
  [15] idiska [*]

  Michaela Kudláčková — #14 nj, ale ona to vzala zkratkou přes OstravuSml30

  superkarma: 0 04.05.2009, 17:20:05
 12. avatar
  [14] Michaela Kudláčková [*]

  idiska — #8 Ona si navigaci vzít chtěla, ale já jí chudince řekla, ať ji klidně nechá doma, že je to hrozně jednoduchýSml54

  1. na komentář reaguje idiska — #15
  superkarma: 0 04.05.2009, 15:42:42
 13. avatar
  [13] kebulkaevulka [*]

  ToraToraTora — #12 A zabírá je to vidět!Sml4

  superkarma: 0 04.05.2009, 14:19:02
 14. avatar
  [12] ToraToraTora [*]

  Jo, držím vtipnou dietu

  1. na komentář reaguje kebulkaevulka — #13
  superkarma: 0 04.05.2009, 13:34:17
 15. avatar
  [11] kebulkaevulka [*]

  ToraToraTora — #10 No jo ted na to koukám,ten krabičák,omlouvám se všem.Ty jsi dneska vtipná vidSml30

  superkarma: 0 04.05.2009, 13:30:56
 16. avatar
  [10] ToraToraTora [*]

  ...třeba kdybys prosila anděly s tvrdým, tak by dali synovi zdraví s měkkýmSml79    no jo...krabičák je svinstvoSml30

  1. na komentář reaguje kebulkaevulka — #11
  superkarma: 0 04.05.2009, 13:06:08
 17. avatar
  [9] kebulkaevulka [*]

  U nás nic takového nebylo,koupila jsem si krabičáček a v duchu prosila všechny anděli světa,aby mi dali sílu a synovi zdravý,dceři krásu a manželovi rozum.Příště jedu k vám do Vandáku,podle fotek to musela být nádhera a Kamila?asi bych dopadla stejně,můj orientační smysl je na bodu mrazu.Hezky napsané zase jsem se tlemila,ještě že jsem doma sama,akorát pes trochu divně koukalSml30

  superkarma: 0 04.05.2009, 12:54:30
 18. avatar
  [8] idiska [*]

  chudák KamilaSml30...asi bych uvažovala o GPS navigaci do autaSml57...a chtěla bych vidět v reálu výraz toho pána, když mu Johanka vysvětlovala, kdo že je to ten ThorSml52

  škoda, že u nás nic podobnýho není...a kdybych něco podobnýho chtěla organizovat, tak se obávám, že by se moc nevěštiloSml15

  jo a můj Beltine?...byla jsem doma, na netu...ale odpoledne jsem byla u našich a udělala jsem si malý talismanSml9

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #14
  superkarma: 0 04.05.2009, 12:47:08
 19. avatar
  [7] Michaela Kudláčková [*]

  Sml60Díky moc.

  Bylo vážně krásné. Ještě stále jsem cítit po uzenémSml30

  superkarma: 0 04.05.2009, 12:30:56
 20. avatar
  [6] Krišpína [*]

  Míšo, opět jste nezklamala. Vaše články jsou jako úžasný román ze života, čtou se jedním dechem a alespoň já se do nich úplně vžívám a připadám si, jako bych to prožívala s Vámi. Nádhera.Sml67Sml59

  superkarma: 0 04.05.2009, 12:28:45
 21. avatar
  [5] Zázvorka [*]

  Míšo díky, fakt nádherně napsané!

  Haló redakce, koukejte udělat články i podle autorů a ne jen podle názvu! Stejně sem chodím/e hlavně kvůli Míše!!!

  superkarma: 2 04.05.2009, 11:56:47
 22. avatar
  [4] Athenais [*]

  Opět skvěle napsáno Míšo Sml67

  superkarma: 0 04.05.2009, 10:23:31
 23. avatar
  [3] Quentinová z Montargis(Kentánová) [*]

  Sml9Sml26Sml67

  P.S.: Já ještě přijdu)Sml57

  superkarma: 0 04.05.2009, 10:13:16
 24. avatar
  [2] Julianna [*]

  Míšo, super, jako obvvykle, přečetla jsem to jedním dechem, krásné zážitky. U nás nic podobnýho není, obhužel. :-((

  superkarma: 0 04.05.2009, 09:03:11
 25. avatar
  [1] danila3 [*]

  nádherný článek...u nás nic takového neproběhlo....škoda...chtěla bych se toho jednou zúčastnit........a Kamila?Sml67...Sml30

  superkarma: 0 04.05.2009, 08:52:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme