Bulvár

Letos na Prvního máje...

 

Před rokem 1989 jsem byla ještě malá holka, a tak jsem na Prvního máje vždy chytla dědu za ruku a šla s ním do průvodu. V ulicích našeho města jsem nadšeně třepotala barevným mávátkem a těšila se na náměstí. Tam vždy čekalo mnoho alegorických vozů a jejich následná slavnostní jízda.

 

Nevnímala jsem, že jde tak trochu o povinnou oslavu tehdejšího režimu, že je skoro nutností věšet vlaječky do oken a že by mělo být něco špatného na tom, že se mnou rodiče do průvodu nikdy nešli.

 

Již více než sto let slavený Svátek práce má stále dost těch, kteří jej mají rádi. Přiznám se, že dnes je pro mě oblíbeným především proto, že nemusím do práce a čeká mě polibek pod rozkvetlým stromem. Já vím, mělo by jít o rozkvetlou třešeň, ale můj partner druh ovocného stromu v případě prvomájového polibku příliš neřeší…

 

Ale rozkvetlá třešeň mi připomněla, že každý rok na Prvního máje bylo v televizi možné sledovat setkání členů a příznivců Komunistické strany na Letné. Letos je tomu jinak. S heslem "První máj bez komunistů a nikdy jinak" tento rok uspořádá na Letné oslavy Konfederace politických vězňů.

 

„Nechceme, aby každý rok vystupovali současní komunisté na místě, kde byl v roce 1989 komunistický režim svržen, a proto jsme se rozhodli uspořádat tuto akci,“ vysvětluje Mirko Šťastný, místopředseda Konfederace politických vězňů ČR.

 

Oslavy začnou na Letné v 10 hodin hymnou a moderátorem bude herec Jan Potměšil. Akce se zúčastní duchovní dvou církví, arcibiskup Jan Graubner a Miloš Rejchrt, kteří pronesou modlitbu za oběti komunismu. Akce se zúčastní bývalí političtí vězni, budou připraveny soutěže pro děti a členové tělovýchovných organizací předvedou cvičení.

 

Odpoledne od 13 hodin odstartuje megakoncert proti komunismu, na kterém vystoupí například slavice Aneta Langerová, Hana Hegerová, Ivan Hlas, Hudba Praha, Laura a její tygři nebo Skyline. Večer od 20 hodin bude koncert pokračovat v pražském klubu Abaton, kde zahrají například skupina Echt! Nebo O5 a Radeček. Vstup na celou akci je zdarma.   


„Počet lidí, které toto zajímá, lze jen těžko určit, proto nemůžeme předpovídat, kolik jich 1. máj bez komunistů a nikdy jinak  přivede na Letenskou pláň,“ říká Mirko Šťastný.

Je opravdu těžké předpokládat, kdo na Letnou dorazí, ale je jasné, že ti, kteří se tam scházeli každoročně, budou určitě chybět. Komunisté se na Prvního máje sejdou jinde, potvrdila to i slova vedoucího oddělení ÚV KSČM Josefa Rába, kteří se vyjádřil k letošní akci na Letné: „Bez těch komunistů to opravdu nejde, rozkopaná Letná jim ani do budoucna nevyhovuje, tak se sejdou v pohodě v bývalém Parku kultury a oddechu Julia Fučíka v Holešovicích.“

 

Nechám na vás, kam letos na Prvního máje vyrazíte vy. Ať už na Letnou, nebo do Holešovic, nezapomeňte na polibek…

 

Chodila jste do prvomájového průvodu?

Jak letos oslavíte Svátek práce?

                                                                          

Zdroj:

www.kscm.cz

www.dekomunizace.cz

   
28.04.2006 - Kultura - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [19] V.Nováková [*]

  ten kdo stojí na chodníku, nemiluje republiku ! Děkujeme naší vládě za pralinky v čokoládě !

  superkarma: 0 01.05.2006, 18:13:52
 2. avatar
  [16] Itinka [*]

  Ten kdo stojí na chodníku nemiluje republiku

  superkarma: 0 28.04.2006, 13:52:31
 3. avatar
  [15] Žábina [*]

  průvody si pamatuju jako malá holka, v modré košili a s pionýrským šátkem kolem krku

  superkarma: 0 28.04.2006, 11:43:44
 4. avatar
  [14] tlustoprdka [*]

  Tak já mám na 1.máj zatím jen hezké vzpomínky. Když jsem byla malá, tak nás se sestrou taťka brával do průvodu. Dostaly jsme mávátko a balónek. A po průvodu domů nebo na chatu a tam jsme oslavovali taťkovi narozeniny.
  Když jsem nabrala rozumu, tak jsem se z průvodu někde v uličce vypařila. Oslava narozenin zatím trvá a přála bych si, aby co nejdýl vydržela.
  A teď se vždycky dopoledne na 1.máje vypravíme na náměstí na EKOJARMARK ( v Olomouci na náměstí ). Vždy je tam doprovodný program, preclíky, štramberské uši, stánky zaměřené nejen na ekologii, výrobky od postižených dětí, vystoupení šermířů a různých kapel, ......

  superkarma: 0 28.04.2006, 11:27:05
 5. avatar
  [13] Hysteria [*]

  Jako dítě jsem chodila do hudební školy a hrála na B -klarinet,takže když už mi to jakž-takž šlo,hrávali jsme v průvodu jako pionýrská kapela.

  superkarma: 0 28.04.2006, 10:56:56
 6. avatar
  [12] šája [*]

  Mně první máj přišel ubohý v porovnání s akcí, která se u nás konala jednou za 4 roky vždycky v srpnu - Havířov v květech To byly panečku alegorické vozy a jeden za druhým - výhradně z květinové výzdoby. Nezapomenu na obří televizi s postavičkou večerníčka - všechno z mečíků Jen těch kytek byla škoda

  superkarma: 0 28.04.2006, 09:13:25
 7. avatar
  [9] Pentlička [*]

  Jako dítě jsem bydlela v ulici, kudy chodil prvomájový průvod. Strašně ráda jsem ho pozorovala z okna a ještě raději jsem chodila před tribunou, seděla tátovi na ramenech, mávala mávátkem a křičela: "Ať žije první máj!" Když jsem začala chodit do školy a účast v průvodu byla povinná, mé nadšení značně ochablo. A když jsem si později dala do souvislostí politické okolnosti, tak už jsem účast v prvomájovém průvodu odmítala.

  superkarma: 0 28.04.2006, 08:35:53
 8. avatar
  [7] Beruška1 [*]

  Jako dítě jsem 1. máj milovala, žádná hesla jsem nekřičela a nevnímala, pro mě to bylo to, že jsem měla hezké barevné mávátko, mohla se podívat tam, kde rodiče pracují, protože továrna měla den otevřených dveří, všude kolotoče, houpačky, cukrová vata, mandle v cukru, opečené párky, točená kofola. Jako dítě jsem to brala coby zábavu. Vadilo mi až později, když mě na druhém stupni školy nutili chodit v pionýrském kroji, na střední ve svazáckém a v práci to byla přímo povinnost. To jsem vymýšlela, jak se z toho vyvlíknout, jak z průvodu zdrhnout.

  superkarma: 0 28.04.2006, 08:28:54
 9. avatar
  [4] Janinas [*]

  Na průvod jsem jako dítě chodila, ale nevěděla jsem, že je to povinnost kvůli komunistům. Letošní 1. máj prožijeme na návštěvě u sestry a její rodiny, takže bude relax.

  superkarma: 0 28.04.2006, 07:47:29
 10. avatar
  [2] Irka1 [*]

  Nyotaimori: to te lituju, o hodne prisla .....to bylo krasy , vsichni se stastne usmivali, mavali mavatkama a na soudruhy, soudruzi na tribune mavali zpet stastnym lidem a smejicim se detem .......uplnej raj na zemi .

  superkarma: 0 28.04.2006, 01:49:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme