Zdraví

Letos konečně skoncuji s cigaretami!

Lenka kouří od svých sedmnácti let a vadí jí to čím dál víc. Ne ani tak proto, že společnost kuřáky čím dál více omezuje, ale cigarety jsou protivné jí samotné.

Nelíbí se jí nevonící oblečení, zažloutlá bříška prstů a dobře ví, že množství cigaret se dříve nebo později podepíše na stavu její pleti. Nehledě na ranní kuřácký kašel, kterého by se také jednou mohla dočkat. "Chystám se proto, že od letošního února s kouřením skoncuju. Bojím se ale, že bez pomoci to nezvládnu, protože to nebude první pokus a vždycky jsem to po pár dnech, nejvýše týdnech vzdala," líčí svou vizi dvaatřicetiletá žena.

Odborníci jí dávají za pravdu. "Čím déle člověk kouří a čím více cigaret denně potřebuje, tím menší je pravděpodobnost, že dokáže přestat s kouřením bez nějakých pomůcek a odborné pomoci," říká Eva Králíková, specialistka na odvykání kouření z I. lékařské fakulty pražské Univerzity Karlovy. Příklad? Pokud vykouříte krabičku cigaret denně, určitě to nepůjde bez náhražek nikotinu. Podobně v případě, kdy si zapalujete první cigaretu nejpozději do půl hodiny po probuzení.

Co vás při odvykání čeká? Touha po cigaretě vrcholí jeden týden po zanechání kouření. Po osmi týdnech by však měla ustoupit jak nutkavá chuť na cigaretu, tak abstinenční příznaky. Celková doba léčby se pohybuje kolem tří měsíců, ale pozor, abyste do závislosti už nespadli znovu, nesmíte si už nikdy zapálit.

Jak na to?

Ze všeho nejdříve je třeba, abyste se skutečně pevně rozhodli, že už nikdy nechcete kouřit, protože odvykání závislosti na nikotinu není zrovna procházkou růžovým sadem a čeká vás i pár nepříjemných chvil. Člověk musí počítat s abstinenčními příznaky (nutkavá potřeba kouřit, nervozita, bolest hlavy, poruchy spánku, pocit hladu, deprese...). Krom toho si budete muset najít nějaké zaměstnání pro chvíle, v nichž jste až dosud sahali po cigaretách - ať už to bylo při stresu v práci nebo při chvílích odpočinku u odpolední kávy.

1. Sepište si, co vám cigarety dávají a co vám naopak berou

Mezi plusy může patřit již ona zmíněná relaxace, pocit sounáležitosti s kouřícími kamarády, mezi minusy jistě výdaje za cigarety, zapáchající oblečení, stárnoucí kůže...

2. Stanovte si plán

Jedna věc odlišuje odvykání se cigaretám od hubnutí. Zatímco kil se musíte zbavovat postupně, s cigaretami je záhodno skončit naráz. "Nemá smysl plánovat, že budete ubírat každý den několik cigaret, protože tudy cesta k úspěchu nevede," varuje Králíková.

Váš plán by proto neměl obsahovat časový rozpis toho, jak s cigaretami pomalu přestanete, jako spíš způsob, jakým toho dosáhnete, naplánujte si také patřičnou odměnu. Nemělo by to však být jídlo, protože - bohužel - bez kouření se metabolismus mírně zpomalí a mohlo by se vám stát, že byste nabrala pár kilo.

3. Navštivte protikuřáckou poradnu

Možná máte dojem, že poradnu nepotřebujete, ale přesto alespoň jedna návštěva za úvahu stojí, i kdyby vám jen pomohli zorientovat v protikuřáckých pomůckách, usnadní vám to odvykání. Poradny nabízejí také psychoterapii, kterou využijí zejména silní kuřáci, ale rovněž ti, pro něž jsou cigarety zejména psychickou podporou a kteří se budou muset třeba při stresu naučit obejít se bez nich.

4. Jaké pomůcky připadají v úvahu?

Výběr je široký: speciální žvýkačky, náplasti nebo tabletky. Nikotinová žvýkačka se žvýká jinak než ta normální, proto se přesně řiďte návodem. Množství obsaženého nikotinu by se mělo řídit tím, kolik cigaret spotřebujete.

Uvažujete o náplastech? Poraďte se také s lékařem nebo lékárníkem, zda pro vás budou lepší náplasti uvolňující nikotin po 16 nebo po 24 hodin denně, opět závisí na síle vašeho návyku. Cena náplastí začíná zhruba na 350 korunách za týdenní dávku - možná se vám to zdá hodně, ale porovnejte to s cenou cigaret.

Někomu mohou více vyhovovat inhalatátory, cena je podobná. Mezi alternativní metody odvykání kouření patří akupunktura. Existují také léky za skupiny antidepresiv, které se hodí k protikuřácké terapii, předepsat je kromě psychiatrů a adiktologů mohou také praktičtí lékaři.
      

   
17.01.2006 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Kytka [*]

  Tak to jsem se uvedla, mě místo mně - a to jsem si myslela jak dobře umím čéééésky. Tak mi to odpusťte

  superkarma: 0 17.01.2006, 14:48:35
 2. avatar
  [13] Kytka [*]

  Obdivuji Vás, co jste přestaly. Mě se to zatím nikdy nepodařilo(až na 3 období těhotenství a kojení, to bylo vždy automatické, ani by mi to nechutnalo), ale pak jsem pomaloučku polehoučku zase začla. Je mi 42, kouřím tak 16-20 denně(výjimečně méně, občas - když je nějaká akce, tak o dost víc),asi od 17let. Je to pro mne taková berlička ke zvládání každodenního fofru a stresu(6 členná rodina, zaměstnání..), chvilka pro sebe. Vím velmi dobře jaké je to svinstvo, strašně ráda bych s tím skončila,bojím se případných chorob(jako asi každý) ale mám slabou vůli, nevydržela jsem víc jak 14 dní.Doma chodím na balkon i teď v zimě s hrnkem kafe - no závisláček děs běs , jen kuřačky mne pochopí.Dokonce jsem si loni koupila náplasti, ale už bych do toho nešla(neustále tělu dodávají návykový nikotin, takže ta fyzická závislost je tu stále). Jakmile jsem je po 10 dnech vysadila(vycházelo to dráž než cigarety a myslela jsem, že už to zvládnu) úplně jsem se psychycky sesypala a dala si cígo. No a od té doby uplynul rok...A já čmoudím dál. Najde se mezi Vámi někdo s podobnou zkušeností, příběhem, radou jak na to? Díky moc.

  superkarma: 0 17.01.2006, 14:44:48
 3. [10] apina [*]

  damanka: lilithheta: když si seženu líp placenou práci začnu chlastat a kouřit POMÓÓC

  superkarma: 0 17.01.2006, 13:26:16
 4. avatar
  [8] lilithheta [*]

  Já jsem taky přestala. Nekouřím už od července. Předtím jsem kouřila od 17ti (a krabičku a víc denně), takže nějakých 10 let. A chutnalo mi to. Když jsem šla do Kolína na Bicom, tak jsem ani nebyla přesvědčená, že chci přestat (kamarád taky nechtěl přestat kouřit, ale šel na jedno sezení a od té doby si už nezapálil - takže jsem si řekla, že to zkusím jako on). Sezení stálo 600 Kč a vůbec mi to nepomohlo. 4 dny jsem pak probrečela, protože jsem si chtěla zapálit, jenže díky ceně té kůry jsem na cigarety neměla peníze. Ještě dneska mám několikrát denně šílenou chuť si zapálit. Jednou, až si seženu lépe placenou práci, tak zase začnu kouřit, bo mě to baví a chutná mi to.

  superkarma: 0 17.01.2006, 12:30:06
 5. avatar
  [7] arjev [*]

  Babca: kdybych tak uměla si říci NE,ale ke sladkému.

  superkarma: 0 17.01.2006, 12:19:33
 6. [4] apina [*]

  Já jsem byla vřda jen sváteční kuřák. Ale taky jsem přestala uplně. Hodně sportuji a to se dohromady neslučuje. Cigaretový kouř mi hodně vadá a ten smrad!!!

  superkarma: 0 17.01.2006, 09:24:08
 7. avatar
  [3] Kytka [*]

  Babca: No to je fantastický, jsi úžasná! A jak jsi zvládala abstinenční příznaky - nervozitu, nespavost atd...Nevěřím, že by nic nebylo.

  superkarma: 0 17.01.2006, 08:44:10
 8. avatar
  [2] kačinka [*]

  Babca:

  superkarma: 0 17.01.2006, 07:47:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme